Bebelusi de ian-feb 2004 (22)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns onix spune:

Ce bine sa va mai "aud"! In primul rand multa sanatate prichindeilor!
Eu ma muncesc de zor cu amandoi copilasii, Alexandru care a terminat gradinita si solicita, normal, timp pentru el si Andrei care doarme din ce in ce mai putin si se joaca tot mai mult.
Dintre descoperirile noastre sunt: tipatul si vocalizele cu care ne delecteaza toata ziua, pumnii pe care ii indeasa amandoi in gura (cred ca-l chinuie gingiile) si statul in fund (bineinteles sprijinit) daca nu-l ridic tipa si isi ridica picioarele si capul intruna.
Andrei a ajuns la 9 kg doar cu lapticul meu si de trei saptamani fructele (mere, caise, nectarine, banane si suc de morcovi). Trebuie sa-l si masor, ultima data avea 70 cm.
Ma bucur ca puteti merge in concedii, eu pana prin 10 august nici o sansa (n-are sotul concediu) si cum pana la mare de la Deva e drum lung probabil vom opta pentru vreo statiune mai apropiata. Totusi i-am convins pe socrii si-l duc pe Alexandru la mare.
In rest mergem la chefuri in formatie completa :-) Sambata o sa-i organizam chiar noi lui Alexandru o petrecere asa ca imi mai trece supararea ca n-o sa vad marea anul asta.
Va pup pe toate si pe mititeii vostrii,
Ramona si baietii Alexandru (5.07.1999) si Andrei (14.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Roxana - noi ii faceam dus lui Matei cand veneam de la plaja sau dimineatza asa ca seara era doar cu papa fara baitza. Plus de asta l-am plimbat peste tot - si in Parcul de distractii l-am dus pe baiat.


Acum ca au batut grecii - ma pot duce si eu la nani.

Elena - si eu am sanii moi (nu fleasca) cand este ora mesei insa cand pune el guritza si trage de cateva ori imi vine lapticul si celalalt san imi curge.

Noapte buna si vise placute,


Andra mamica lui Matei (6.02.2004) si Andrei (18.09.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana77 spune:

Buna dimineata! si LMA Sarbatoritilor zilei!
MIRCEA!!!
Rares Alexandru!!
Onix, Elena, Andruska, Adlemi bine ati revenit!

Am uitat sa va spun reusita lui Yann de acum 2 zile:
Merge taras ca un soldatel! Nu mai sta o clipa locului. Il pun pe patul desfacut int-un capat, si ii pun o jucarie in celalalt capat. Si el zzzzzuuuuppp "fuge" dupa ea. E super haios .
Philip inca nu executa miscarea. Se straduieste dar nu ii iese (dezavantalul celor 700g in plus fata de Yann ).

Dar Philip de 2 zile nu mai vrea bibe nici la ora 7 . Si azi m-am suparat, i-am pus laptele in farfurie, i-am mai pus 2 masuri de cereala si i-am dat cu lingurita! Ce vesel a fost si ce incantat a mancat....
Ce se grabesc copii astia sa creasca!

Borcanelele (acelea multe si noi) sunt de 190g. Eu le dadeam fiecaruia, pana alaltaieri cate un borcanel de 130g la o masa (ca deh, ma gandeam ca asa e bine pt ei, ca nu degeaba le-au portionat asa).
Dar ieri am zis sa le dau cat vor din cele de 190g! Si.... surpriza! Au papat atat la masa de ora 14 cat si la cea de ora 18 cate un borcanel de 190g!!!
Credeti ca este prea mult? Voi cat le dati la o masa?
A, inca ceva! Voi de ROSII ce stiti? E voie sau nu? Ca am borcanele pt 4 luni cu rosii in ele si nu stiu ce sa fac. Sa

Ioana,

YANN
& PHILIP
_28.01.2004_

http://community.webshots.com/user/yannphilip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazi spune:


Neata mamici !
Parca mi-a mai venit si mie curajul sa plec cateva zile la munte dupa ce v-am auzit pe voi , dar parca la mare nu as merge. Mi se pare ca marea este obositoare si agresiva si pt noi dar pentru ei ! Poate in septembrie... In plus eu am inceput lucru si sunt un pic trista ca imi lipseste tare mult Amalia si toata ziua in loc sa lucrez ...ma gandesc la ea, intru pe forum si ma uit la poze. Am inceput abia de o saptamana si concediu probabil ca o sa avem dupa 15 septembrie. Tare greu ma acomodez la lucru as mai fi ramas acasa cu ea macar inca o luna. Mi se pare tare mititica la doar 4 luni jumatate si mi-a pierit lapticul aproape de tot cu foiala asta de aici ( mai am un pic asa de alint seara). Cam in cat timp oare o sa ma obisnuiesc cu serviciul ? E asa de frumos acasa cu ei ! Profitati cat mai mult si iesiti la plimbare ca este un timp cu adevarat special aceste luni.
Ioana te rooog vreau si eu poza cu piscina !! Exista pampersi speciali de baie ?

gazi si Amalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helen spune:

Ioana, mersi ptr. informatiile legate de continutul borcanelelor. Eu numai de vre-o 3 ori i-am dat si le-a mancat binisor ...in principiu am de gand sa-i fac eu in continuare piureul de legume cu carme, insa cel de fructe ma interesa mai mult. Cosmin de cand l-a apucat pofta de macare papa 200-220 g de piure (el il papa gros si are pe langa legume o jum de pulpa de pui) asa ca stai linistita, Arturicii tai mereu au avut pofta de mancare, deci e ok! Ei cate kg mai au acum si cati centimetri; in poze par tare mari si grasuti? Asa da, gemeni! Si despre ce sucuri vorbeai? Ca si asta m-ar interesa?

Legat de diversificare, cred ca fiecare dr are alta idie... cate o data iti vine sa mori... mie la 3 luni si jum mi-a spus ca daca nu papa lapte trebuie sa-i dau branza de vaci, i-am dat si i-a placut.. de curand imi spune alt medic sa-i dau ou si ficatel de pui iar branza de vaci numai de la 6 luni... ar fi culmea sa nu-i mai dau acum dupa ce doua luni a tot mancat... Dar faza cu cerealele numai de la 6 luni chiar nu are logica... ca doar e vorba de orez, porumb si gris... singura preacautie cu cerealelar fi ca ingrasa si nu-i bine sa pape bebeii prea multe in detrimentul proteinelor!

Eu am inceput cu primul sfert de ou... ficatel cred ca numai dupa 6 luni ii dau!

Si o ruuuugaminte maaareeeeeee!: ce stiti de barnza de vaci facuta acasa cu calciu lactic? Cata putem sa-i dam pe zi? Acum mi-am dat seama...cu ceva timp in urma mi-a recomndat pediatra sa-i dau calciu si nu il lua ca era rau la gust si atunci mi-a zis sa incerc cu o jum de calciu lactic/zi....Acum eu nu-i mai dau calciu dar la o portie de branza de vaci facuta din 200ml lapte trebuie sa pun 1+1/2 pastila de Ca lactic... calciul asta ramne in branza banuiesc... si atunci insemna ca e prea mult ... voi cum faceti? Parca mai erau fete care dadeau la bebei branza calcica!?!!!

Pupici,

Helen si Dan Cosmin - 21.01.2004
http://community.webshots.com/user/phelens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2 spune:

Dady merci mult ptr cantecel ....3 srofe sunt de ajuns cai dau bis la nesfarsit
Adina merci super paginuta voastra ....am printat tot....si eu tot la asta ma gandeam ...so iau la mare sau nu?....oricum fara mama eu nu pot merge ...mi se pare mult prea complicat ....iar la faza cu bagaju ..eu sunt terminata cate am de carat de-aici....cred ca bat suta de kile

Revin ....ca are chef de joaca



Anita si Rachella -17.o1.2004
http://community.webshots.com/user/sugarbabe134

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Mircea !!!

Fetelor a aparut Layla in revista MAMI - la pagina - "La noi a venit barza" - pana la urma a fost ceva .

Ane - si eu cand am facut bagajul m-am luat cu mainile de cap, dar pana la urma l-am dovedit. Imi faceam in fiecare zi insemnari cu cea imi aduceam aminte ca as avea nevoie si asa am completat lista si chiar am luat ce trebuia.

Matei gangureste la el in scaunel si voi incerca sa il culc pe Andrei.


gazi - imi pare rau ca ai inceput serviciul si te cred ca iti este greu fara Amalia...imi era mie ca avea Andrei an si 6 luni dar asa mica...ce sa facem, asta este. Cu cine ai lasat-o?



Andra mamica lui Matei (6.02.2004) si Andrei (18.09.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helen spune:


La multi ani MATEI (ptr. ieri) si MIRCEA! Sa va traiasca! Deja avem cativa bebei care au implinit jumatate de an... ce trece timpul!



Eu il tin acum pe Cosminel in brate la PC si asa ma musca cu dintisorii ca daca nu sunt atenta e chiar rau! Am un simpatitic si mai nou tare muscacios!

Helen si Dan Cosmin - 21.01.2004
http://community.webshots.com/user/phelens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Intrebare: stiti cumva daca se poate face drenaj limfatic si masaj anticelulitic in timpul alaptarii?

Andra mamica lui Matei (6.02.2004) si Andrei (18.09.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2 spune:

Fetelor stiti cumva cu cate kilograme am voie?????????? oare am sa am probleme in vama cu atatea kilograme? din cate imi aduc eu aminte cand plecam din romanica turista aveam voie sa iau 25 de jilograme...daca aveam peste trebuia sa platesc......asa e si acum? ...sunt cam ingrijorata ca eu chiar bat suta....si sa nu credeti ca-mi iau sifonieru cu mine....hainele mele care le voi lua nu cantaresc mai mult de 10kile....

Anita si Rachella -17.o1.2004
http://community.webshots.com/user/sugarbabe134

Mergi la inceput