Bebelusi de Martie-Aprilie 2004 (7)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Luca-Thomas

Sa cresti mare, frumos, sanatos si cu buzunarul gros!!!!


Claudia si Raul(01.04.2004)

http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos
http://reclamaxxxx/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Buna seara,fete dragi!Hai sa scriu si eu cateva randulete (cu fundal sonor de croko smiorcait care se chinuie de doua ceasuri s-adoarma singurel),ca de citit va citesc constant...
Noi suntem bine si croko cresteeeee;nu stiu exact cat de mult,ca nu-l cantaresc decat la vizitele la medic si n-am fost de la 10 saptamani cand avea aproape 6 kg.Urmatoarea vizita e pe 21 si-s tare curioasa sa vaz cat a luat,pt.ca deja poarta pampersi no.4 si hainutele de 3-6 luni ii vin numai bine;mai-mai sa trecem la mai mari.
De pe 16 luna trecuta,mami al meu a plecat acasa ,asa c-am ramas singura-singurica cu plozii mei.Sotul munceste 7/7,de cele mai multe ori de dimineata pana seara,asa ca tre' sa ma descurc singura.Cu gatit si curatenie nu ma omor absolut deloc si-ncerc sa-mi reintru-n mana cu puiutii amandoi.
Croko e un dulcel si-un scumpel,alintat si-nvatat leganat de bica (acu' ne luptam cu dezvatatul ),un zambaret si-un profitor.De vreo luna jumate' nu mai accepta biberon deloc,asa ca atunci cand mi-e lumea mai draga tre' sa-i servesc don'shorului tzitzica pe tava.Nu-i mai place deloc sa stea culcat si se chinuie sa se ridice singur in fundulet...uneori si prin somn!In schimb daca-l pun pe burtica,pauza!Sta golanu' si-si suge labutele si nu face nici cel mai mic efort sa se ridice in maini.Ziua doarme foarte putin,nu mai mult de o ora pe sedinta,iar noaptea a-nceput sa doarma cate 6-7-8 ore.Numai ca de multe ori el adoarme la 9-10 si io la 12-1,asa ca nu prind grozav de mult somn.Cam astea-s noutatile despre noi.
LA MULTI ANI tuturor puiutilor pe care n-am reusit sa-i felicitam in timp util!
Elena,sa va fie de bine botezul!V-am admirat in poze;sunteti tare frumosi!In ce parte ziceai ca porti bratara aia?
Cristina,tu ai dat linkul tau personal de la webshots,de aia nu-l putem accesa noi.Intra la "my photos" si vezi ca deasupra albumelor tale este si linkul pt.public!Asteptam cu nerabdare!
Salutari,pupici dulci,sanatate si numai bine bebicilor si parinciorilor lor!



Irina,veve & croko

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Ieri am fst la pediatru si am venit tare suparata de-acolo.
Mi-a facut capu calendar, ca cica e ingrozitor ca bebe mananca INCA 6 mese/zi!! Ca la varsta lui (de nici 4 luni), ar trebui sa pape maxim 5mese de 150ml/zi, sau de preferat 4mese de 180ml. Si ca sa nu-l diversificam inca!
Pai ce fac? Scad cantitatea de lapte dar nu-i bag altceva?!
Iar eu ma chinui cu el cu cate 6..7..mese /zi - si abia ajung la un amarat de 700-750ml/zi! ca se plictiseste mancand..i-am explicat ca eu trebuie sa fac exercitii cu el cnd ii dau sa manance, ca-l pun in port-bebe la verticala si ca sa ma plimb prin toata casa..dar a inteles? o tinea una si buna pe a ei!
IN ultima luna a luat doar 500g in greutate Ai vostri cum iau in greutate, si la cate mese/zi ati reusit sa-i aduceti? I-ati diversificat? Si daca da - cum ati inceput si cu ce?

Mersic,

Lumy si David


"Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanacaz spune:

Salut! Greu, greu, dar m-am urnit si eu in sfarsit sa mai scriu cate ceva. Am fost destul de ocupata zilele astea si n-am mai apucat, plus ca suferim de caldura...In primul rand "La multi ani" tuturor sarbatoritilor de zilele astea, ca n-am apucat sa le urez "in direct".
Puiul meu tocmai a adormit singurel in patutul lui, ceea ce nu prea se intampla. De obicei ziua adoarme singur, dar numai in patul nostru. Nu stiu care o fi explicatia, dar daca asa ii place lui, pot sa ma pun cu el?
E rupt sarmanul de cald, transpira de numa numa; il tin in casa doar in pampers si eventual acoperit cu o bucata de finet.Ceai nu mai vrea sa bea, am trecut acum pe apa, ca se pare ca ii place mai mult, sau, ma reog, desi se stramba, o bea. Nu stiu ce se intampla, ca de ieri seara nu mai vrea sa pape de la sanul drept; lapte este, presiune si debit OK, dar nu ii mai place. Azi a trebuit sa ma mulg si i-am dat la urmatoarea masa cu bibe. A papat 120 ml si s-a saturat; si ce sa va spun ca am muls cantitatea asta in 5 min de la un singur san!

Ma tot uit si eu prin parc la alti bebei si aflu ce le dadeau maicile sa pape cand erau mici; mar cu biscuite, piure, supa de legume, carne, compot de pe la 2 sau 3 luni! O fi bine, n-o fi...Eu deocamdata ii dau doar san si ceva ceai sau apa la 2 luni si jum si am de gand sa-i bag suc de fructe de la 4 luni si piureuri de la 6. Aproximativ, bineinteles, in functie de cum le accepta sau de foamea lui.

Hai ca am o nedumerire: mamicile de baietei, voi le decalotati putica? Mie medicul si la materniatate si la cel pediatru mi-au spus sa nu fac asta. In parc insa toate mamicile le-o decaloteaza si ii curata in fiecare zi! Nu stiu ce sa fac. Help!


reclamaxxxx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simone spune:

Lumi, nu fi necajita. Asa mi-a zis si pediatra mea. Cica de la 2 luni fetita mea trebuia sa manance cate 150 ml la orele 6, 10, 14, 18 si 22 si apoi nimic pana la 6 dimineata. Eu ce sa mai zic, nu reusesc sa-i dau sa manance decat cate 500 ml /zi, o masa este chiar in mijlocul noptii, si tot asa cu plimbat prin camera, cantat, leganat, zornait, pupacit si alte alea.
Nu cred ca puii nostri pot manca dupa un program strict si o cantitate fixa, asa cum nici noi nu facem asta.
Nu stiu unde am citit ca incet-incet (dar nu stiu cat de incet) renunta ei la mesele de noapte si maresc cantitatea la cele din zi.
Cred ca trebuie sa avem mare rabdare cu ei si sa nu luam mot-a-mot tot ce spun doctorii astia. Sa incerce ea sa-i dea sa manance asa dupa program si cantitatea aia, sa vedem daca reuseste . E usor de zis...!!!

LA MULTI ANI Luca Thomas, Daniel Ioan si Eduard !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Mersi mult de incurajari Simone!
Uite - i-am dat la 7 - cu chiu cu vai a mancat 130ml (si asta in 3 reprize - pe durata unei ore intregi). La 11 urla ca din gura de sarpe de foame, a mancat 40 din cei 160, si gata - a inceput sa impinga biberonu si sa se foiasca..L-am lasat, m-am jucat cu el, dupa 5 minute urla iar! De foame si stres nu avea nici rabdare sa manance! In final - masa de la 11 a fst de doar 120ml! of

Roxana eu nu-i decalotez trompetica lui David. Am citit ca se incepe mai tarziu..dupa 6luni, si ca nu trebuie exagerat ca cica s-ar invata asa si ca ar putea sa inceapa sa-i placa(). David din pacate are o problemutza la instrumentzel (ca va trebui operat la 1 an ) - asa ca nu ma bag.

Lumy si David


"Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Buna ziua mamici si bebici!!
Eu am dormit in fine,ca a mea frantuzoaica a fost suspect de cuminte azi-noapte.Acum am trimis-o cu bunicii la plimbare,doar doar apuc si eu sa fac o baie..ce pensat,vopsit,Claudelule..io zic mersi daca apuc sa-mi spal pletele.Ai dormit bine?sa-mi scrii mai muuuult!!
Veve,bratara e acolo,numa o vorba sa zici,si acu te calc in America.Vezi ca am intentii serioase
spic de griusi eu zic sa stai linistita si sa nu pui la suflet tot ce zic doctorii,ca si ei sint oameni,mai gresesc.Eu nu intru in panica daca amelie nu ia prea mult in greutate,important e sa ia uniform.Si sincera sa fiu,ma bucur ca nu e foarte foarte grasuna,las ca o fac fotomodel,ca e banoasa meseria
roxana,e din ce in ce mai frumos siteul..nu ma mai satur sa ma uit pe el!!
Va pupic pe toate

Elena si pisicutza Amelie
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/rayuela12000/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanacaz spune:

Elena, multumim pt aprecierile la adresa site-ului! E frumos...si se mai face!

reclamaxxxx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanacaz spune:

Lumy, merci pt informatie! m-am mai linistit...

reclamaxxxx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Salutica fetelor!!!
Apar si eu , doar abia abia vad tastatura ca-mi cad ochii in gura de somn...azi noapte am dormit doar 4 ore ca au venit niste cunostinte din strainatate, dar care doar au trecut prin Arad si a trebuit sa mergem sa ne vedem cu ei si eu cum de un timp incoace, mai exact de cand stau acasa nu mai aud nici ceas, nici telefon cand suna, am preferat sa stau treaza pana ne suna...ei dar a meriata si asta e mai important si ca niste ore de somn pierdute...

Spiculet stai tu linistita si nu baga in seama tot ce-ti baga in cap medicii, ca fiecare copil are un alt ritm de dezvoltare...uite al meu mananca aprox. la 4 ore, dar de cand cu caldurile astea nu mananca mai mult de 120-130 si astea in reprize...pana acum vreo 2 saptamani nici nu sufla pana nu termina 160ml de lapte...de luat in greutate nici al meu nu ia prea mult, dar eu am un grafic si ne incadram ff bine...las' mai bine asa decat sa fie ca tacsu cu foale

Roxana eu ii decalotez surubelul doar o data pe saptamana sau si la 2 saptamani...si eu am auzit ca nu e prea indicat...al meu are pielicica prinsa si daca nu se va dezlipi va trebui sa i se faca o interventie chirurgicala, dar asta doar dupa 1 anisor...

Elena, ce zici mai bag boala in tine.....34grade LA UMBRA!!!! Pai sa ai grija de nora-mea sa fie ...

Veve, bine ca mai dai si tu pe aici, ca eu iar incepeam sa te dau disparuta...

FETELOR SA STIT CA AM INCEPUT SA DAU JOS!!!AM DAT 2 KG PANA ACUMUrati-mi bafta!!!!


Claudia si Raul(01.04.2004)

http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos
http://reclamaxxxx/

Mergi la inceput