Bebelusi de iunie-iulie 2003 (23)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elena_ltd spune:

Buna fetele!
Andra, mai, bestiala faza cu ursul. Mi-a placut la nebunie si iti spun sincer ca nu mi-as fi imaginat ca un copilas e atras in asa masura de jucariile asa mari. In privinta alaptatului, ce naiba sa mai zic si eu, nici la mine nu a fost deloc idilic si i-am dat supliment pe la 5 saptamani, dar inca am semne de intrebare in legatura cu abilitatile mele de alaptare si de crearea unui program de masa (care a fost inexistent de fapt ).
Amik, eu sunt una dintre mamicile "denaturate" rau in privinta pasarii plodului la bunici. Evident ca ti-e dor, ca te simti asa si pe dincolo, dar experienta mea spune ca nu numai tie iti e mai bine uneori asa, ci si lui. Gandeste-te la asta. Cum spunea si Kehleyr, nu exagera lasandu-l numai acolo, ceea ce oricum nu faci. Cand iau piciul inapoi de la bunici, am si mai multa rabdare cu el, si mai mult chef, plus ca vad ce de progrese a facut si ma bucur in acelasi timp si de dragostea pe care o primeste de la bunici si care e unica in felul ei. Ei, la astea sa te gandesti ca sa tii steagul sus cat e plecata moata corcoata.

La Multi Ani Mariuca si Alex! Sa fiti sanatosi si voiosi toata viata!

Carmenutza, sa-ti traiasca tatal! Pai, ma, buburuza e atat de sociabila si scumpa, incat simte nevoia sa-si extinda cercul cunoscutilor. Alo, aici buburuza! Misto faza si nu ma mira deloc. Cum si in cat timp si-a revenit Maya dupa rubeola? Hai, mai zi-mi si mie, please, ca nu stiu cand ma loveste.
Marta, imi place, strangator copilul. Nu dati o raita si prin banci?


Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bychi spune:

No, ca mi-am adus aminte. Eu am probleme (nu dati cu pietre !!!) cu lasatul copilului in grija altcuiva. L-as lasa cu mama mea, dar ea e in Brasov si noi aici... Parintii sotului sunt in Buc. dar sunt in varsta si nici nu ar avea rabdare sa stea cu bb agitat. Il mai scoate socrul afara pt. 1-2 ore, dar atat. Si apoi, atat m-am obisnuit sa fiu tot timpul cu bb incat nu concep altfel. In afara de locurile unde se fumeaza, mergem peste tot cu el: nunti, chefuri, munte… asa ca ne plimbam nu gluma.
In august am vrea sa mergem pe munte 2 sapt. cu cortul si aici bb nu mai poate veni. Ma gandeam sa-l las la Brasov, dar inca il alaptez si nu vreau sa-l intarc pt. asta. Sunt bune argumentele voastre legate de dragostea bunicilor dar eu nu pot inca. A, de cate ori mergem la Bv. il pasez mamei si ma apuc de colindat. De-ar fi mama aici ar fi bine, dar ea mai lucreaza si...
Nu ne e usor, asta e, poate or veni vremuri mai bune !
Hai ca mi-am spus si eu oful.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pojogam spune:

Romana ma bucur ca ai venit acasa. Si eu apar la spartul targului… insa as vrea sa-ti spun ca si eu cu Flaviu am patit astfel: stateam cam 2 ore la san si nu sungea prea mult ca adormea. Cu toate piscaturile de rigoare nu tragea prea mult din san. Dar asta a durat cam 2 luni si ceva. Sanii curgeau pur si simplu si apoi ii si m-ai storceam( stiu ca e dureros dar tb s-a faci, ca sa ai lapte mai mult) si ii puneam in biberon. Iti dai seama ca nu voia bibe dar ma straduiam… si m-ai tarziu am trecut la lingurita (cam la o luna) de ziceu toti ca-s nebuna. Am bagat si lapte praf cam 2 luni si am mers in paralel. A fost cam greu cu lupta sa nu pierd laptele, dar am reusit.
Sfat: storce sanii cat mai tandru si sa stii ca se va satura cu timpul in functie si de alimentatia ta. Stiu ca esti o invingatoare asa ca succes. Sa-ti traiasca copilul si minunatul bebe.
A, am baut ceai de marar si soc.


Mihaela si Flaviu
http://community.webshots.com/user/pojogao

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amik spune:

de unde nu vroiam sa o las sa plece,acum nu stiu cum sa aranjez plecarea mai repede.

acum suntem mai agitati pentru ca ne pregatim de petrecerea de sambata urmatoare,pe 10 iulie.facem anisorul si tinem bairamul la casa de vacanta ca e mai bine in aer decat in cele doua camere ale noastre.desi chemam strict familia,uite ca ne strangem vreo 30-cu bunici,matusi,catei,purcei...

iaa- cumparat buni alexandrei o rochita dupa care eu una sunt innebunita!este din in roz cu voal alb si danteluta!este diafana si exact pe gustul meu!deh,maica-mea stie ce-mi place!este imbracata cu ea in pozele cele noi!www.jester.ro/alex/

aseara am isit afara fara carut.m-am echipat cu un ruscac incarcat cu compot,biscuiti,pufuleti,hainute,ham,etc,etc...si duse am fost.ca doi ingerasi,imbracate in alb...curatele,la dunga...dupa 5 minute eram porci amandoua.asta e!spal in draci toata ziua...si mie mi-e o groaza de calcat....oricum e rau si fara carut.daca vroiam ceva din rucsac era mai mare hazul...ea nu merge normal,ca omu',ci se intoarce,se suceste,se ita la toate alea...la fiecare gaurica din asfalt...mai e pana sa ies linistita cu ea de manuta afara.

e asa de scumpa cand face "bau" si se inclina cand intr-o parte,cand intr-alta.si ea vorbeste la telefon dar il tine cu butoanele afara si undeva pe la ceafa.a invatat sa legene papusi si sa le dea sa pape cu biberonul.e innebunita dupa dona,lupoaica socrilor,care ii trage limbi de cate ori apuca iar alexandra o trage de gene,ii baga mainile in urechi...si ea sta supusa!mie,sincer,mi-e teama si am o pb si cu microbii...

ii place sa urce scarile si cand prinde unele cu greu o mai iei de acolo.a inceput sa vrea la nisip cu copii.

este rautacioasa si face urat de tot daca nu-i dai ce vrea.ieri searar afara era la soacra-mea in brate si a inceput sa ii traga palme peste fata apoi sa tipe de ne era rusine.nu stiu de ce bate,ca doar noi suntem toti extrem de pasnici!

ieri a mers mult singurica si parca pe zi ce trece capata mai multa incredre.astept cu nerabdare momentul cand o va lua singurica la goana!

vad pe strada mamici cu bebei de 1 an si multe luni care inca mai stau in carut-asta e marea mea pb acum ca ma rupe spatele.eu am incercat cu de toate,am carat tone de jucarii in carut doar doar o pacalesc cu ele.ti-ai gasit!cand i se pune pata nu o mai pacalesc cu nimic!ce sa ma mai fac cu ea?

va las acum ca ma apuc de calcat pan' se scoala matza...

pupici!







Alexandra mare si Alexandra mica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina spune:

Nu stiu daca mai apuc sa intru maine pe net asa ca urez pentru toti BB care implinesc 1 ANISOR in urmatoarele 2 saptamani: Maria ,Cindy, Maya ,Teodora,Alexandra,Sara,Mihai, Matei,David si Tudor.Sa cresteti mari, sanatosi si sa le aduceti parintilor numai bucurii!
Pentru Mamici:Cornelia,Catan,Carmenutza,Nicol 74,Amik,Corina-Elena,Kara,Madishor,Bibi, Crisotexa cate un buchet de Sa va traiasca !
Bibi, pentru tine inca un buchet de ! sa fiti fericiti!
Romana, bine ai venit acasa! cred ca este greu dar in acelasi timp si foarte frumos.
Cornelia, nr. meu de tel.este 0744992506. Noi vom sta in Jupiter la hotel Meteor de pe 03 pana pe 14. Daca vrei da-mi un mesaj cu nr. tau de telefon, te sun si poate ne putem intalni.





gianina si bebe Simona Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisotexa spune:

LA MULTI ANI pentru MARIUCA!!! Cornelia, iti dorim sa aiba parte de multa sanatate, noroc si sa va bucurati cu totii de ea!!! Ce sa-i mai urez????? Aha, stiu: sa-i aduca barza un fratior sau o surioara (eu nu pot vorbi cu ea, barza, ca sunt tare suparata pe ea, dar pot interveni prin altcineva )!!!!

Fetelor, cam naspa cu intalnirea ca se pare ca nu putem veni. Poate altadata. Ne iertati, ca tocmai noi fuseram cu propunerea???? Oricum hai sa o stabilim sambata la ora 17:30 in Herastrau si daca vom putea cumva, vom veni si noi. Parerea mea e ca e mai fain in partea din spate a Herastraului, unde e mai putina lume si sunt mai multe locuri de joaca pentru copii.

Marta, mortala faza cu sotul tau. He, he, ce-or fi zis oamenii aia pagubiti, ca s-au bucurat unii de jucarelele lor!!!!

Carmenurtza, sa-ti traiasca tatal. Sa-i dea Dumnezeu multa sanatate sa se poata bucura Maya de toata dragostea lui (mie mi se pare ca bunicii isi iubesc asa de tare nepotii - exceptie socrul meu nebun ).

Maria, ce de cadouri!!! La noi toti prietenii cu copii suunt plecati din Bucuresti asa ca o sa-i facem ziua lui Tudor la tara. Macar sa se bucure si ai mei de taierea motului, nu?

Andra, super faza cu ursuletul. Si noi avem unul insa nu-l inspira pe Tudor. El toata ziua e dupa Bodo. Sa vedeti cum il linge catelul pefata si el rade in hohote.

Catan, vad ca esti mai activa. Ti-am pus o vorba buna la Cindy!!!

Bibi, iti doresc sa ai petrecere frumoasa!!!! Ce mandra o sa fii tu cu puiul tau.

Elena . Pana sa ne hotaram la intalneala aia fara bebei (a carei sustinatoare stiu ca esti) o sa ranman fara bona se deci.....

Hai ca iar incep un mesaj si fac 100 de lucruri intre timp ca nu mai stiu ce vreau sa va mai spun.

Pupa Crisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenutza spune:

Maria_m_m m-ai bagat in ceata cu mamaruta..ce ie aia??

Elena, Crisa..multam frumos de urarile ptr. tata...da' asa este ..buburuza are noroc de bunici care sunt topiti dupa ea si si-o revendica fiecare cat mai tare..aproape ca este bataie pe ea cand o prind....nu glumesc.

Elena, uite cum sta traba cu rubeola...a inceput cu febra vreo 2 zile..38-38.5, fara alte simptome,.. dupa astea 2 zile a aparut eruptia...si cel mai nasol atunci a fost... era moluta, maraita, cu febra, nu a mancat nimic...a refuzat si sanul....nu a dormit bine noaptea...dar asta a fost doar pentru o noapte....Eruptia este cam asa...a aparut intai pe un obrajor, ca am crezut ca a dormit mai profund pe el si a ramas semn de la somn...da' nu i-a trecut si in 15 min. a aparut si pe celalalt obraz...apoi in 30 min. pe manute.....eruptia este fara bubulitze..doar pete rosii care apar asa..ca o harta..nu se simte nimic la pipait...nu este proeminenta....
A doua zi deja pe fata trecuse si au aparut pe picioruse, a treia zi trecuse si pe picioruse si a aparut pe spate si pe funduletz...urmatoarea zi a trecut si asta a fost tot....cam 3-4 zile a durat tot....iar dupa ce a aparut eruptia, a scazut si febra , a inceput sa manance..si a fost ok....plus ca la rubeola nu te mananca pielea....iti repet cea mai nasoala zi este cea in care erupe....dupa ce a aparut in afara de pete pe corp copilul nu mai are nimic.
Eu i-am dat Calpol in prima zi /6 ore si atat.
Una peste alta mi s-a parut foarte usoara boala....daca o fi boala.
Usoara, grea ....sper ca Micaita si Oana sa o sara....

Bibi, pai cum a ramas frate..nu mai este pe 10?

In legatura cu intalnirea eu propun sa o amanam....as vrea ptr. saptamana viitoare, da' nu-mi convine ca atunci ne serbam noi anisorul si nu putem veni..asa ca peste 2 saptamani, ce ziceti???


Carmen si bb Maya Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

Dragelor, mai am o saptamana. Nu mai sariti sa ma maritati mai repede. Andra, mama, ca stiu ca tu vrei sa vi. Nu maine e evenimentu si saptamana viitoare.
Eu sunt NEAGRA DE SUPARARE. nici nu stiu cum sa incep si cum sa va spun ca sa nu sune atat de dramatic pe cat simt eu.
Ieri seara am plecat mai repede de la job si am zis sa ne xducem in parc dupa david si nana ca sa mai stam cu el.i-am cautat cam 20 de minute si intr-un sfarsit zic, hai s aincercam si pe alei mail
laturalnice. O zarim pe nana si ne indreptam spe ea. david in carutz. Cand ajungem cam la 50-70 de metrii o vad pe nana cum se apleaca asupra carutzului si incepe sa zbiere STAI ACOLO! STAI ACOLO, ODATA CA ESTI OBOSIT! STAI ACOLO SI DORMI! si il ia la zgaltait pe David. Am simtit ca lesin, un val de caldura mi-a inundat corpul, simtem cum inima o ia razna si bate de-mi sparge pieptul si ma opresc sa vad ce face. Colegu ma ajunge din urma (se oprise 15 metrii mai in spate ca sa citeasca ceva pe un zid) si-l opresc sa vad pana unde merge nana cu zbieretele. Se mai oprise un domn langa mine si se uita si el la ea.
M-am oprit pentru ca nu mai aveam putere sa merg, m-am oprit pentru ca eram socata de ceea ce vedeam, m-am oprit ca sa vad pana unde merge cu gestul ei, m-am oprit pentru ca nu mai eram stapana pe mine si nu stiu ce i-as fi facut daca as fi ajuns langa ea. Bagam mana in foc pentru nana si voi stiti cel ami bine ce incantata eram de ea.
SFATUL MEU - Nu creditati pe nimeni. Urmariti-va bonele cat mai des si de cate ori aveti ocazia. Nu va lasati amagite de zambete si bunavointa.

Cand ne-a vazut era tarziu sa-si stearga de pe fata supararea iar eu eram livida. I-am spus doar sa nu mai tipe la david si sa nu-l mai zgaltaie niciodata. Colegu, mai intelept si-a data seama ca femeia e epuizata ( David nu mi sta deloc in carutz si vrea sa mearga tioata ziua iar ea e panicata toata la gandul ca ar putea sa cada - vezi episodul cu plonjatul)si i-a cerut sa plece acasa.
M-am gandit ca noaptea e un sfetnic bun, dar toata noaptea am avut cosmaruri iar azi cand m-am trezit eram mai confuza decat ieri.
Dimineata nana a venit plansa toata, cerandu-si iertare si spunandu-mi ca nu stie ce s-a intamplat cu ea. Si daca o cred, pot sa mai am incredere in ea? Stiu ca David nu e un copil agresat dar cine stie ce se va intampla cu el maine sau poate peste un an.

CE SA FAC?
INNEBUNESC ACUM CAND EU TREBUIE SA STAU LA SERVICIU IAR IN TIMPUL ASTA DAVID E CU O FEMEIE IN CARE EU NU MAI AM INCREDERE.

Am plans de m-am umflat,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrueduard spune:

Mai fetelor, daca asa de multe nu puteti ajunge la intalnire sambata, mai bine o amanam ca nu se supara nimeni, nu?
Bibi: imi dau seama ce a fost in sufletul tau.Eu nu stiu daca aveam atata calm. E normal sa nu mai ai incredere in ea, poate nu a fost prima oara si categoric nu va fi ultima oara cand v a face asa, mai ales ca abia de acum ei vor devenii mai jucausi si neastamparati.
Oricum, ramane alegerea voastra.

Magda si bb Alex puisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrueduard spune:

Dana: vaccinul pe care il facem inainte de ROR este :antidifteric,antitetanic, DTP, VPO.
Si a spus ca atunci o sa-mi spuna mai multe lucruri despre trivaccinul atat de mult discutat. Este un subiect si pe "Parintii intreaba......."
Nu stiu, mie mi-e cam teama de el, mai ales ca am auzit ca poate fi un caz la nu stiu cate cand poate da meningita. Daca nu e nimic adevarat inseaman ca cei ce imprastie astfel de zvonuri nu sunt intregi la minte. Nici nu stiu ce sa fac. Cum am mai spus nu vreau sa risc nici o clipa cand e vorba de Alex. Voi l-ati facut?

Magda si bb Alex puisor

Mergi la inceput