Bebelusi de iunie-iulie 2003 (23)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicol74 spune:

Salutare, salutare, gata nu ma mai tin de voi !

Romana felicitari si sanatate multa tie si la bebei, ma bucur tare ca am avut dreptate cu momentul culminant ! Inainte de we, a picat super, bravo !

Luca, Maria, Stefania, Emma, Paula, Tibi si iar Maria LA MUTLTI ANI dragilor !

Andra si Dana mutumesc pentru povestirile de la mot !

Carmen felicitari pentru dintisori !

Crisa
felicitari pentru caca la olita, noi suntem departe de asa ceva ...

Si ce numai voi sa aveti febra, pai am avut si noi vreo doua zile,
dar ma tin ferm pe pozitie, nu i-am dat antibiotic, deocamdata ...

pupici,
nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisotexa spune:

Mai fetelor,
tare haioase sunteti. Nu-mi mai duc acusa aminte ce ne povestiserati voi acilea (baba, de) dar m-am stricat de ras.

Carmenutza, felicitari de dintisori!!! Stim prin ce emotii treceti.

Bibi, ne pimesti si pe noi la cununeala? Doar nu vrei sa scapi asa usor!!! Ce zici? Sau poate io, ca prostul, nu am inteles exact despre ce vorba. E foarte posibil. La varsta mea, ce vreti?

Andra si Kehleyr, frumoase petrecei. Si cu peripetii, vad.

Scriu de la sot de la servici, e ziua lui si il bem.

Oricum va pup si va iubesc (am beut ceva, se cunoaste, nu!!).

Noi suntem bine, ne omoara dintisorii. Nu avem geardia sau alti paraziti (apropo de somnul nelinsitit).

Nu srtiu daca ati cetit measul meu de la volumul anterior. Ziceam sa le trecem pe toate mamicile duble cu cel de al doilea copil (mai mare sau mai mic, respectiv alte duble mamici si romana).

Revin cu propunerile:

1. Sa ne imtalnim sambata sau duminica
2. Sa mergem la cununia lui Bibi (daca am inteles io bine)- ca vewi vorba, scrie bibi ceva de groaza

Pupa Crisa, ametita de ceva vin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisotexa spune:

Tot io, mai ametita insa .

Va iubesc si mai mult si nu-mi vine sa cred ca avem copilasi de un anisor. Voua da?



P. S. am beut trei pahare de vin si nu aveam voie. help kehleyr (ca tu esti cu regimul disocia). Mai am vreo sansa? .

Pupa Crisa

Ca veni vorba (nu veni, dar o adusei io): am stat pe tusa 9 luni (gravidutza cu Tudor) + 4 luni dupa nastere + 6 luni (gravidutza cu MAra)+ 1 LUNA (DUPA) + acum 3 saptamani (operatie petru). Credeti ca mai stiu cum se fac copii???? Sfaturi ceva???? . Oi fi oare fata mare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Felicitari, ROMANA, sa-ti traiasca amindoi baietii si voi sa fiti sanatosi sa va bucurati de ei !!!

Pina la urma cum il cheama pe cel mic: Paul sau Alin?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrueduard spune:

Bibi: chiar crezi ca scapi asa usor ? Unde sunt invitatiile? Nu se poate sa nu te vedem si noi, nu?
Crisa:acum sigur ca vin daca se stabileste vreo intalnire. Las totul balta si ma prezint.
Romana:abia te asteptam sa ne scrii primele impresii si trairi cu bb2. Pana atunci: sanatate si putere familiei tale.
Elena: tu dai din lac in put vaz eu. Mai intai Oana, acum bebita. Pai, se poate? Ia revino la normal!
Andra, Dana: imi prin bine povestirile voastre despre mot, cu toate ca noi mai avem o luna.
Pe 15 iulie facem vaccinul de un an si apoi, a zis dr. o sa-mi explice care-i treaba cu ROR-ul si vaccinul care se face pt ele. Am citit pe forum ca ar fi voci contra lui. Nu stiu, sunt in ceata si-mi e teama.

Magda si bb Alex puisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana spune:

Am ajuns acasa.

Trebuie sa recuperez ce ati scris in aceste zile si zau ca nu prea stiu cum o sa fac. Poate in nopatea asta.

Va multumesc pentru urari.

Bebe2 e tare mincacios. De fapt acum are si prenume. Am stabilit ca-l cheama Alin Ioan. Ioan dupa tata si sa aiba si el mititelul un nume de sfint.
Aparent am mai mult lapte decit am avut pentru Cristi, dar Alin nu se satura asa ca-i dau si completare ca altfel urla de scoala tot blocul. Ramine sa-l studiez ca sa vad ce tactica sa adopt cu el.

Cu nasterea a fost cam asa:

Vineri de dimineata am avut un deranjament de burtica deoarece cu o seara inainte am mincat lapte cu cereale, asa ca nu am dat importanta durerilor ca au inceput sa apara dupa ora 10,30, de fapt nici nu stiu la ce ora au inceput contractiile.
Am facut de mincare pentru Cristi, am mai facut o salata de vinete, timp in care ma tot durea burta.
Pe la ora 15 fara ceva mi-am dat seama ca nu e de gluma asa ca l-am sunat pe sotu sa vina repede acasa.
La 15,30 a ajuns si el acasa. Eu eram imbracata si cu bagajul facut, asa cu repede, repede ne-am suit in taxi si catre Elias. DIn masina l-ma sunat pe Parvu si am aflat ca nu era in Bucuresti ci la Dragasani. L-am rugat sa vorbeasca cu medicul de garda.
Cind am ajuns la spital ne-am dus direct la lift de unde eu nu am mai putut sa ma misc asa ca a venit repede o domnisoara cu un scaun cu rotile. Nu credeam ca o sa ajung asa de rau...
Urcam la et.2 . Ma ia in primire medicul de garda , mai tinerel decit mine cu juma de an, dar nascut chiar pe 22 ca si Cristi. Ma bucur de coincidenta aflata .
Ma suie pe masa si zice ca am dilatatie 6. Am fost "epilata" in zona importanta si apoi dusa pe pat sa se monitorizeze contractiile si bataile inimii lui Alin. Am stat acolo vreo 5 min. Mai era o fata care nastea si care a facut tot un baiat .
Am fost dusa din nou pe o masa ca sa verifice dilatatia. A considerat ca mai e timp pentru clisma.

Toate aceste suiri si coboriri de pe masa pe pat si iar pe masa erau intrerupte de contractiile care erau dureroare ca doar nu eram la disco si in acele clipe nici nu ma mai puteam misca. Asa ca am zis ca eu nu mai cobor de aici ( de pe masa ginecoloica). Mi se spune ca o sa-mi amorteasca picioarele.

Atunci am hotarit sa ma dau jos. Dar pe cind sa ma cobor am simtit nevoia sa fac scaun. Asistenta il cheama pe dr. si sint pusa iar pe spate si controlata de dilatatie. Verdictul. Acuma nasti. Asa ca la 17 dupa ce am impins eu la indicatii si l-am informat pe dr. ca la prima nastere nu m-a durut asa, a iesit si Alin din burtica tiparet nevoie mare.

M-am simtit usurata. Mai urma placenta si cusatura mi-am zis. Ei dar cu placenta a fost o aventura - era asa de bine fixata ca a tot tras pina sa o scoata. A fost cam neplacut. Nici cusatura nu m-a incintat foarte tare, dar acum ma simt destul de bine in acea zona. Nu mai e chiar asa de rau ca la prima epiziotomie.

Celalat fata a nascut cu 5 min inaintea mea asa ca m-am simtit obligata sa le spun sa nu ne incurce copii.

Am fost dusa apoi in salonul in care se sta dupa ce nasti si apoi mutata in lux care ne-a costat scump.

Cam asta a fost . Sper ca am fost coerenta . Daca nu lasa ca va mai povestesc eu pe parcurs.

Acum ma pun sa citesc ce ati scris pina fierb sticlutele pentru Alin.

Va pupam Romana , Cristi si bebe Alin


http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003

si mail pentru poze bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana spune:

No!

Deci tu ai sunat Bibi. Ca-mi era pus pe vibrat telefonul meu cel prost si a cuzut pe jos pina am ajuns eu la el (ma misc mai greu din cauza cusaturilor) si nici nu mi s-a inregistrat cine a sunat deoarece s-a inchis cu totul telefonul de a trebuit sa bag din nou pinul. De ce n-ai mai sunat o data?

O sa va povestesc si reactiile lui Cristi, dar cu alta ocazie ca acu ma duc sa ma culc.


http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003

si mail pentru poze bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_ltd spune:

Wow, Romana,hai ca am plans de m-am defectat. Bravo, mai, fata! Sa fiti sanatosi si sa te refaci urgentisim! Sa-ti traiasca piticutii! Si la mine a doua nastere a fost mai dureroasa, dar mai rapida. Se cheama ca ai nascut repede, Romana. Bravo, mai!
Nu ma bate, dar iti zic si eu... incearca sa-i dai numai san macar in prima luna, stiu cat e de greu mai ales cand nu se satura, dar mai dureaza pana se aranjeaza cu lactatia ta si depinde mult de alaptat. Sunt convinsa ca tu stii mai bine ce si cum e cu Alin, dar e o sugestie pe care eu o cred importanta.
Daca ai revenit tu pe forum asa repejor, inseamna ca esti bine. Mai, ma bucur mult.
Ptiu, si intrasem sa zic altele, dar ce mai conteaza?

Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_ltd spune:

Nu-mi revin. Auziti la ea, statea sa nasca si ea facea salata de vinete. Domne, tu te opresti vreodata?
Uite ca a fost bine cu medicul de garda, stiu cate griji iti faceai sa fie medicul tau in Bucuresti.
Voi o vedeti cu ce calm si realism scrie? Bravo, fata curajoasa! Bai, sunt in uimire totala si cu lacrimi in ochi.


Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martta spune:

Romana, bine ai revenit!
Parerea mea(inca il mai alaptez pe Vladut),nu ii da completare, ci pune-l mai des la san.In mod normal, organismul tau se va adapta solicitarilor copilului.Mananca des, consuma lichide multe, bea mult ceai de anason, ia prenatale in continuare.Vei vedea ca va fi mai bine.Asa e la inceput, ar suge mai mereu.In plus, le si face placere sa petreaca mult timp la san.
Daca ii dai completare, exista riscul sa produci o cantitate din ce in ce mai mica de lapte.Nu renunta asa usor la alimentatia exclusiva cu lapte de san.
Decizia iti apartine, oricum.
Sper ca nu te-au enervat sfaturile mele.
Am trait si eu senzatia ca laptele meu este insuficient in raport cu cerintele lui bb.
La inceput l-am hranit la cerere, apoi si-a facut chiar el un program de masa, in care intervalul dintre mese era de 2-3 ore.

Cornelia, eu ii dau Infant formula.
Din cate imi amintesc si Mihaela ii dadea lui Flaviu asa ceva.
Nici eu nu am facut mari schimbari in alimentatia lui Vladut, caci si eu ii dadeam carne, oua...
Din pacate, la analizele pe care i le-am facut acum o luna, cand l-am chinuit cu recoltarea sangelui din vena, la "proteine totale" era trecut "ser insuficient".

Marta

Mergi la inceput