Bebelusi de iunie-iulie 2003 (23)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisotexa spune:

Am intrat si eu repede sa verific cand e cununeala ca io intelesesem pe 9 si andra zicea ceva de maine. Acu' m-am lamurit. Bibi, mai ai o saptamana de domisoreala . Nu ai zis nimic de luna de miere. daca vrei ceva idei da-mi un semn ca sotu lucra in turism.

Carmenutza, are dreptate Andra, m-ai lasa si tu puiul la bunici si plimbati-va (in 2). Pai nu-i pacat daca tot ii ai in Bucuresti. Io ma gandeam sa ma duc din toamna la servici dar exact de ce a patit Bibi mi-e frica. Si Nana totusi parea femeie de treaba. altele nici macar nu par...

Pojo, de cand nu te-am mai vazut!!!! Mia stai in zona (de net)?

Romana, putere multa iti doresc. Ma uit si io tot timpul in parc la mamicile cu cate doi copii si de multe ori imi vine sa plang. Imi spun insa ca mai e o sansa. Abia astept sa treaca mai anul viitor sa ma mai apuc si eu de treaba. Doamne ajuta!

Mai Marie, ce mai inveti tu acum??? Aoleu, am uitat sa-ti zic "La multi ani" pentru Paula pe 29 iunie. sa dea Dumnezeu sa aiba parte de mult noroc in viata (alaturi de Miruna, bineinteles)!

Andra, probabil ca Luca e asa de mamos pentru ca nu esti ziua cu el. Imi dau seama ca numai daca sunt plecata doua ore si Tudor se agata de sufletul meu.

Bibi, tare naspa faza cu Nana. Intr-adevar e cam greu pentru oamenii mai in varsta sa stea mai mult cu copii ca nu mai au nici pe departe vitalitatea lor. Intr-un fel e mai bine ca ati vazut ca luati niste masuir in consecinta, la care vad ca v-ati gandit. Eu de fel sunt mai iertatoare: cred ca mai merita o sansa. Nu cred ca totusi de insala instinctul tau care iti zice ca e de treaba.

Kehleyr, pe bona nu o mai tin dupa ce plec la tara. Statea cu noi in casa si acum nu mai am nevoie de ea tot timpul. Oricum vrea si ea sa se marite si pentru asta trebuie sa caute... probabil ca din toamna o sa caut o bona care sa vina cateva ore pe zi. Doamne ajuta sa gasesc. Ea a fost foarte buna, in sesnul ca iubeste mult copii si are o rabdare de fier (mult mai mare ca a mea). tot ce-i doresc e sa-si gaseasca un sot si sa faca copii ca tare mult isi mai doreste.

Pupa Crisa



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pojogam spune:

Fetelor si eu voiam sa ma plang de o depresie dar cand am citi ce spune Carmenutza, parca ar fi vorbit si pentru mine. Chiar azi mi-au sarit capacele iar desi nu am multe zile de cand am venit de la Iasi si acolo cat de cat am putut sa dorm notile deci eram odihnita…
Flaviu e un copil bun, asa ma incurajez peste zi dar asa ma apuca disperarea cand vad ca nu sta o clipa si face numai trasnai; cand ma gendesc, par amuzante dar in momentul respectiv imi vine sa-l fac bucati nu alta.
Acum la mine acasa mama se pregateste de un parastas pt bunicul meu care a murit acum 7 ani, si la noi in Moldova se fac pomene serioase … Concluzia e ca munceste enorm si ar mai trebui si eu s-o ajut. Si ma simt mai mult de cat solicitata. Hai sa va zic ce a facut azi :tot tragand pisoii de coada a ajuns cu fundul pe langa un cazan plin de funingine (fiersese mama vasele) si s-a murdarit tot, doar pe spate si apoi a venit la mine in poala… ce crezi ca s-a petrecut? Am devenit neagra tare… eu il spalam pe picioare el punea mainile iar si uite asa m-am enervat. Nu am terminat de spalta ca i-am dat drumul in curte si a tras tot ce vazut de pe sarma, ca si Azor de fapt si taraie apoi acel lucru pe jos razand, eventual sterge si pe jos asa cu sarg. Nu mai spun ca scoate intr-una tot de prin sertare de eu nu mai stiu de cate ori le strang si iar le strang. Apoi vine mama si imi spune ca am niste capace pe afara sau furculite pe la catei, ca de poate vor si ei sa manance civilizat.
Nu stiu daca a stat cel mult o ora curat; l-am schimbat de vreo 4 ori… s-a dus apoi la nisip si in joca lui si-a pus in cap si in gura numai nisip… asa l-am luat pe sus si m-am dus in piata sa fac cumparaturile… e tare greu, tare si daca as fi avut gemeni, ca tare mi-am dorit cred ca acum imi canta popa!

Acum o zi tata a pus niste apa in balia lui afara si el evident s-a bagat cu totul acolo, imi arata ca-l deranjeaza pampersul si-l tragea jos ca I se parea lui ciudat sa se lase in cada cu pampers… Si uite asa face continuu cate o chestie, azi l-am vazut cum a dat firul de la pasari la o parte si a deschis usa sa iasa gainile in curte; era fericit tare ca poate face asta.
E foarte sensibil si se duce si duce la pisici farfuriuta lui daca nu mananca, sau le da din gurita lui…
Ii plac toate fructele si in special ciresele; incerca sa scuipe samburele jos dar nu reuseste mereu si iese ceva de coma…
In general ma tine in priza cred ca la 380 si e greu sa fii linistit si sa nu vine sa sari pe pereti sau mai stiu eu ce.
Minunati copii astia dar te ucid lent.
Imi e dor si mie sa fiu linistita, sa vad un film, sa citesc.. .nu mai vreau sa stau acasa sa robotesc!
Bychi dar in Bacau cand mai ajungi?
Kehleyr ce stii de vaccin? M-ai pus pe ganduri. Eu am facut lui Flaviu, uite ca nu mi-a spus cum se cheama, dar era pt poliomelita, hepatita+rujeola+rubeola+oreon. Mi s-a spus ca e pt pirma ora pe copii, ca si cum ar fi cobai …


la multi ani Mariei si mama cornelia sa fie fericita
Va las si sa stiti ca noroc de voi ca sa ma mai plang si eu….


Mihaela si Flaviu
http://community.webshots.com/user/pojogao

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Buna, mamici!
Noi de-abia ne-am intors din concediu, si incercam sa recuperam! Sper ca nu ne-ati uitat ca noua ne-a fost tare dor de voi! In primul rand, felicitari Romana pt bb, sa-ti creasca mare, sanatos si frumos! Apoi, casa de piatra pr Bibi! La multi ani pt totit sarbatoritii care au facut un an! Va pupam pe toti!
Eu o sa va citesc si revin, insa va pot spune ca in concediu a fost super, intai ca bb a stat bine mersi la mama, m-a recunoscut imediat, n-a avut probleme, apoi ca la Herculane ne-a placut mult, am facut plaja si am urcat pe munte, ce mai..daca mai facem si un litoral ma pot declara satisfacuta pe deplin.
Revenim,
Gio si Taisia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_ltd spune:

Buna fetele!
Carmenutza, multumesc de informatiile cu rubeola. L-am tot suspectat pe Mihai de asa ceva pentru ca o parte din simptome se potriveau, dar acuma m-am calmat in privinta asta. N-are. Probabil ca-s sarita, dar am copiat detaliile tale ca sa le am la nevoie.
Acuma, te anunt cu toata seriozitatea la randul meu ca nu esti singura care s-a prostit. Si eu percep la fel, dar stiu ca e trecator, m-am prins de faza asta la prima nastere. Asta e vestea buna. Vestea rea este ca niciodata nu o sa mai fii a ta si probabil unele preocupari si bucurii ale tale vor ramane ceva vreme doar dorinte. Stiu ca ti-am mai zis, eu am reusit sa ma duc la serviciu doar cand au nevoie de mine, dar ramanand in concediu. Chestia asta nu m-a desteptat prea mult, dar macar e o variatie. Subscriu la ideea fetelor de a o lasa pe Maya la bunici din cand in cand.
Apropo si de asta, Bychi, vroiam sa-ti zic ca sustin ideea bunicilor DOAR daca ai incredere in ei. Eu de ex nu am curajul sa-i las pe copii doar cu socrul meu. Mai bine renunt. Pe cel mic nici cu mama. Dar soacra-mea... alta poveste. De pus pe rana.
Bibi, e nasol ce s-a intamplat cu nana si iti inteleg ingrijorarea. Totusi, are o bila alba ca a realizat gravitatea gestului, e semnificativ, femeia coopereaza si e totusi deschisa. Eu CRED, nu stiu ce as face exact, dar cred ca i-as mai da o sansa. Intre timp probabil as cauta si variante mai bune, ca trebuie sa existe, doar ca cer timp. Eu iti mai sugerez, pe langa controalele inopinate, sa vorbesti cu o mamica din parc, cu o vecina, nu stiu, si sa ceri informatii despre comportamentul nanei. Poate ai pe cineva apropiat care petrece un timp in acelasi parc. oricum, nana si-a luat o lectie si e posibil sa o fi invatat-o.
Mai vroiam sa-ti zic o parere. Cred ca e epuizata (mai facea si alte activitati in afara de a sta cu david?), dar pentru asta a fost angajata. Cred ca tre sa ai vocatie si multa rabdare ca sa ai grija de copii. Pai tu intrebi cat mai tine perioada asta? E abia inceputul. Cel putin asta e experienta mea cu oana (mai nazdravana, e drept), dar abia acum incep poznele cu consistenta si misunatul, cataratul, crizele de personalitate, refuzul normelor sociale si revoltele. M-am intins. De ce ziceam toate astea... pentru ca ideea cu menajarea nanei mie mi se pare posibila doar in aspecte minore. Sa zicem ca n-o pui sa mai faca si alte treburi.
Crisa, tot scrii, tot scrii, dar mai zi de Tudor!
Revin.

Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisotexa spune:

Gio, cum se te uitam, se poate!!!! Ce bine ca ai avut parte de un concediu frumos ca uite asa se mai incarca bateriile mamicilor.

Si Tudor ma iubeste pe mine tare desi a stat cu dadaca foarte mault mai ales cand am fost io gravidutza. Simt copii astia dragostea mamicilor si nu au cum sa nu raspunda la fel.

Pojo, avantaje si dezavantaje la curte ca vorba aia tarlaua e mult mai mare si posibilitatile pentru bebei nenumarate. Eu ma simt uneori la bloc sufocata desi stau la trei camere (ce-i drept mici). Oricum avantajele sunt mai mari !!!

Mai avem un pic si facem si noi un an. Inca mai am copil mic!!!!

Pupa Crisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana spune:

Am intrat sa vad ce mai faceti ca acum e liniste la mine acasa. Am mincat si ma duc sa fac un dus. Pe aragaz fierbe supica.
Daca ati sti in ce ritm ma misc!

Noroc ca ma simt mai bine decit dupa prima nastere.

Alin e un mincacios, un grasan si cind il tin cu capul pe umar isi ridica capul si il intoarce in toate partile. Cristi nu facea asa, unde il puneai acolo statea, dar Alin e mai miscaret. Cred ca la 7 luni o sa umble singur.

In legatura cu alimentatia la sin incerc, sper sa reusesc, dar uneori nu am ce sa fac si ii dau si lapte praf. O sa incerc sa-i dau tot mai putina completare si sa vad ce se intimpla.


Deja nu mai imi sint asa ca piatra sinii. Oare sa fie un semn ca-mi pierd laptele sau lucrurile evolueaza normal?

CARMENUTZA: Lasa depresiile mama draga... ai o fetita tare draguta si grasunica. Uita-te la ea si gindeste-te ca ai realizat ceva in viata. Eu cind ma uit la Cristi si il compar cu Alin ca dimensiuni imi vine sa pling de duiosie si de nu mai stiu ce , dar cu fericire sint aceste lacrimi. Am crecut si eu un puiut in ultimul an.

BIBI: Imi pare rau de faza cu bona. Eu nici nu stiu ce as face in aceste conditii. Adevarul e ca eu nu am incredere in nici o persoana , nici macar in parintii mei cind e vorba de copii, deoarece inevitabil mai fac si ei greseli.

Va sarut si nu stiu cind o sa va mai scriu ca sint tare ocupata. O sa incerc sa va citesc.

Cind pot o sa pun si poza cu copilasii.




http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003

si mail pentru poze bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

quote:
BIBI-nu stiu ce sa-ti zic cu bona....eu una as cam .......
Asta a fost primul impuls( ca de minute ma saturasem) numai ca lucrurile nu-s asa simple. Nu e deloc usor sa gasesti pe cineva potrivit pentru copilul tau intr-un oras asa de mare cum e Bucurestiul. Un alt dezavantaj al nostru este ca noi suntem naturalizati aici asa ca plaja cunoscutilor este foarte mica si majoritatea sunt fosti colegi de facultate (deci tineri neinteresati de baby sitting).
Nana chiar tine la David. L-a invatat pe de rost numai ca din cauza de copil atomic a clacat.
David, la randul lui s-a invatat cu ea si tare mi-e ca schimbandu-i bonele la prima abatere ( ce-i drept de data asta e vorba de abateri grave) mai rau il zapacesc. Stabilitatea e la fel de importanta pentru copii ca si pentru oameni mari.
Am facut investigatii si vecinii mei, care au un baietel cu 4 luni mai mic decat David, au vorbit numai la superlativ despre Nana. Ce e foarte atenta, cum transpira putin cum il schimba, il hraneste cu rabdare si la timp, face kilometrii in parc cu el in fiecare zi, ma rog ei n-au auzit-o niciodata tipand la el.
Apoi femeia chiar s-a cait. A doua zi dimineatza cand a venit era desfigurata. se vedea cu ochiul liber ca nu dormise.
Ieri seara la ora 18.30 eram in parc pregatita sa preiau stafeta. Nene...in 30 de minute i-mi venea sa ma dau cu capul de copaci ( ca pereti nu gaseam) Era David de zici ca-i injectasem red bull in vene.
O secunda nu a stat intr-un loc, voia sa mearga singur (si stabilitate are cam putina in picioare) unde vedea o balta, hop in ea...una peste alta un calvar.

Elena- cand ma intrebam cat mai tine perioada asta ma refeream la cat timp trebuie sa treaca pentru ca micutzul sa stea bine pe picioarele lui. nana e terorizata la gandul ca ar putea sa cada si face numai scenarii gen: dintzi sparti, gura rupta, maini rupte. Horor ce-i la ea in minte.
Alte atributii nu are, dar face din proprie initiativa treburi gen: spalat vasele pe care le gaseste in chiuveta, dus gunoiul, maturat si sters pe jos, ne mai si calca noua un tricou sau o camasa atunci cand calca rufele lui David, mai coase un nasture, aranjeaza un pat, mai spala de mana lucrusoare din care ies culorile.
Ma rog, e o femeie foarte simtita si tocmai din acest motiv oricat i-as spune eu sa nu mai faca una sau alta n-am cu cine sa ma inteleg. Asa ca am hotarat sa am grija de acum in colo sa nu mai gaseasca vase nespalate sau galeata plina, sa-i curat eu zarzavatul lui David si sa-i fierb biberoanele si apa( nu pot sa ma dezbar de acest obicei)si sa spal eu ce trebuie de mana.
Alta masura pe care o iau este sa-i expediez pe amandoi pana in septembrie la Breaza. Acolo mai sunt mama, tata si bunica si macar daca sta fiecare cu David cate o ora pe zi mai are timp si femeia sa respire. Sper sa o scoatem la capat!

Gio, bine ai revenit din concediu. Spune-i Salinei ca are o bila neagra pentru absenteism.

Mihaela, pana acum doua saptamani spuneam in stanga si in dreapta ca David e un mototol si un cuminteeee....Wrong! Din descrierile tale vad ca-i calca pe urme lui Flaviu intr-ale nazbatiilor si agitatiei. Oare trece cu Romergan la ei sau cu Distonocalm la noi?

Crisa- putere-ti doresc de acum inainte. Chiar nu poti s-o mai ti pe bona macar juma de an?

Carmenutza - Nu zambesc, parol! A inteles ca vrei sa te intorci curand la job. Pregateste-te pentru alta depresie. Ai sa constati ca nu maiai nici macar jumate din randamentul dinainte iar mintea la treaba o sa-ti stea cat trenul in gara. Euam avut nevoie de 6 luni sama reacomodez la serviciu, vorba vine caci dupa cum se vede prefer sa stau de vorba cu voi decat sa ma bag in seama cu colegii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

LA MULTI ANI MARIEI!!!!!SI MULTI DIN PARTEA NOASTRA.VIATA LUNGA SI PLINA DE BUCURII,IMPLINIRI SI SANATATE!

Azi find ziua unui prieten,sotu' m-a lasat pe mine sa ma duc sa-i duc cadou(ca tot eram in oras dupa fructe) si pt . ca pretenu nu era la firma lui sotu' la sunat si l-a pus pe drumuri de m-m simti f. rau

Voi ce fructe le mai dati la bb-ei?Eu am incercat cu Paula mai de toat,piersicile ii plac,caisele nu,nectarinele tari-nu alea mopi-da,pepene rosu&galben-da,zmeura-ii place da' nu in mod deosebit.,ciresele-nu prea,visinele-foarte,marul-nu,banana-nu prea,portocala-da,pere-asa si asa,strugure-da(sper ca nu am uitt vreo una din cele care le-am incercat pana acuma).

CRISA-mersi de urari!voi mai aveti un picuuuulet si faceti un an.Felicitari!!!!

BIBI-ai mare dreptate.Si eu as proceda la fel(Doamne feri;sa nu fie cazul).Eu am scris,tot asa,primul impuls dar dupa mai multa gandireasa ajunge la aceeasi concluzie.

ROMANA-multa putere cu cei doi.Abia astept sa ne pui o poza ca sa vedem noua ta achizitie,pe Alinut.....de ce nu pui o poza cu el la bb-ei de iunie-iulie....tot de-alk nostru e,nu?

Eu cand ma gandesc ca daca Miru nu avea varicela,acuma eram in drum spre Austria..........ce pacat

Imi e un dor de calatorii si de plecat undeva..nu mai pot.Am stabilit totusi ca pana sa plecam la mare sa mergem pana la munte...ramane de vazut.

pusi


maria, de Paula si Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_ltd spune:

Bibi, io zic ca te-ai gandit bine. Plecatul la Breaza e si mai si.
Gio, bine ai revenit! Sa inteleg ca ati fost la herculane fara Taisia?

Hai sa va zic si eu de Mihai. Nu mai are febra si in sfarsit pot sa-l tin afara ca innebunisem de trei zile cu el in casa. Pe langa faptul ca vrea sa mearga nonstop (si nu merge singur), sa se joace nonstop, sa vrea ceva incontinuu, mai e si matzait. M-a pus naiba sa-i dau o fiola intreaga de vitamina C si acuma zbarnaie prin casa si nu mai vrea nici sa doarma.
La progrese mentionam: imita cat de cat anumite cuvinte si sunete, inclusiv cand pufneste cineva in ras (adicatelea nu numai rasul, ci si pufnitul), da cu piciorul in toate mingiutele din casa si in baloane (Andra, io zic sa facem toata generatia fotbalista, mai!), imita aspiratorul (!) si are o pasiune pentru el, fapt pentru care casa noastra nu a fost nicicand mai aspirata.

Tre sa plec sa-l culc ca nu mai e chip sa scriu.

Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenutza spune:

Planuiesc un WE in Vama cat mai curand...sper sa ma descatusz putin..locul ala emana atata libertate.

Bibi, cred ca ai mare dreptate..imi va fi mai greu cand ma intorc la job( undeva prin septembrie cred)..imagineaza-ti ca mi-e greu sa o las pe Maya si 2-3 ore la bunici...atat de tare m-am obisnuit cu ea., deja face parte din mine.In legatura cu Nana , cred ca ti-ai dat raspunsul singura....ai analizat super obiectiv situatia..si eu cred ca merita inca o sansa.

Romana, evident ca Maya este un copil frumos si sanatos, de care sunt foarte mandra si ...fara sa par melodramatica..simt ca traiesc prin ea si ea prin mine. Evident ca nu imi pare rau ca am stat 1 an de zile acasa pentru ea....dar pe de alta parte nu vreau sa-mi schimb profesia in cea de mama 24 ore/zi ...deja simt nevoia de schimbare, vreau sa cunosc oameni noi, sa ma plimb, sa fac si altceva.




Carmen si bb Maya Alexia

Mergi la inceput