Mamici din Constanta (9)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lizuca spune:

Sa traiti, duduci, si voi si copilasii si toti cei dragi sarbatoriti zilele astea sau nu. Noi am tot tinut-o intr-o balaceala, ca tati a fost liber citeva zile si am mers dupa amiaza la Eforie. Plaja s-a mai aglomerat in ultimele zile, se vede ca a venit vacanta. Fii-mea, care altfel nu sta o clipa locului, se joaca atit de frumos cu nisipul si apa, ca parca nici nu-i a mea, atit e de astimparata - prin urmare apuc si eu sa zac pe nisip si sa ma hodinesc nitel, lucru de neimaginat in alte conditii. Unde anume e terasa aia de care ziceati in Eforie?
Dady, July, cum ma sfatuiti sa intru pe fir cu doctorul Lupescu, ca vreau s-o internez pe mama pentru operatia la sold... Sa ma duc pur si simplu sa-l caut, sa intreb la asistenta sefa, cum sa fac? Noi stabilisem cu dr.Badarau care insa a intrat in concediu si vine toma' in august, ceea ce inseamna o luna pierduta aiurea pentru mama, care e imobilizata la pat, cu caldurile astea, cu plosca si toate celelalte... De-aia ne-am gindit sa vorbim cu altcineva din spit.jud. (recte Lupescu) sau sa gasim pe careva la Agigea. Ce sugestii imi dati?
Oana, noi repetam de citeva luni faza cu suflatul in luminari si ii place taaaare mult (am inceput intr-o seara cind s-a intrerupt curentul si am aprins mai multe luminarele, iar de cind am pus-o atunci sa sufle in ele, nu s-ar mai opri).
Sinzi, cum e in parc dimineata devreme? Parca as veni si eu asa, pe la 8, ca spre birou plec pe la 9 juma, iar Alisia se scoala cu noaptea in cap, pina o duc la bona imi epuizeaza toata energia.
Fetelor, sa va vind un pont: scutecele de la Clever sunt super, raportul calitate/pret e extraordinar (un pachet de 65 costa doar 350 de mii). Eram reticenta, dar le-am folosit intimplator si am fost super incintata, mai ales ca, de cind s-a incalzit, schimbam vreo cinci-sase pe zi si am fi ajuns la pepeni cu Pampers.

mami & alisia (21 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Buna dimineata! (ca mie mi se pare inca dimineata).
La multi ani Paul!!!!!!!! La multi ani Paul (sotul Crixiei)! La multi ani tuturor sarbatoritilor!

Mi-am mai revenit si eu putin. Ieri am plecat devreme de la birou (de fapt m-au gonit, ca prea imprastiam virusi in stanga si in dreapta).

Dady, am luat humex raceala si gripa si vit. C, dar nici un folos. Acum tusesc si imi curge nasul in continuare. Iau Stodal si Vibrocil. Ar cam fi timpul sa ma fac bine.

Spuneti-mi si mie unde sa comand tortul? Ma gandesc la Silvian, dar stiti si alte cofetarii mai bune? Vreau sa-i comand pt. vineri, iar duminica, daca ne facem bine de tot si pot sa vina copii la noi, sa-i fac unul de fructe.

Va pup
Cornelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cali spune:

Buna la mamici,

Dady, multumesc si eu ptr precizarile cu prenatalul si post-natalul.. nici eu nu stiam cum se procedeaza, dar ne-ai luminat.. zici ca bibi a inceput sa misune prin pat?? pai deja e maricica!
vad ca ai nascut recent, poti sa-mi spui cum e in spital,cam cat se da pe la medici?? anestezist?

Oana, La Multi Ani ptr Paul de ziua numelui si anticipat si ptr sambata, sa fie sanatos si sa va traiasca!(si eu serbez ziua mea de nastere, odata cu el)!

Crixia si ptr sotul tau La Multi Ani!!

eu astazi merg la eco,de-abia astept sa-l vad din nou pe bebe! in ultimele zile nu m-am simtit prea bine, simt o presiune in josul burticii, care-mi trece doar daca stau culcata.. ce poate fi?? oare din cauza ca stau prea mult pe scaun la birou??
oricum, sper ca de saptamana viitoare sa pot intra si eu in concediul de odihna, si apoi in prenatal!

o zi frumoasa!
Cali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

Thii...! Care va sa zica v-am urnit fetelor!!! Ce mai activitate!
La multi ani Paul-junior! La multi ani tuturor sarbatoritilor de astazi!
Lizuca- de unde ai luat scutecele Claver?? sunt si marimi mici??? Cred ca July poate sa-ti dea mai multe amanunte in legatura cu dr.Lupescu- stiu ca e chiar maoi bun decat dr.Badarau.mai stiu ca nu se recomanda operatiile pe timpul verii din cauza complicatiilor provocate de caldura(misuna bacteriile,microbii si alte animalutze..!!!)
Cali- am mai discutat subiectul acesta de curand, dar revin : 150$ sau 100Euro-cezariana cu tot cu anestezie rahie(dr. ginecolog face ambele manevre), cu anestezie generala(sub nici o forma nu-ti recomand) se plateste in plus 1 mil.la anestezist. In principiu, dar nu e regula in 5 zile de spital prinzi 6 asistente de adulti si 6 de copii(2 pe tura)si se da in jur de 50000-100000 in genere la asistenta care iti face tratamentul si 50000 la cea care iti schimba copilul(odata pe zi). In medie te ajunge in jur de 1 mil. ce dai la fete. In fiecare dimineata iti vine medicul pediatru la vizita, dar sa stii ca nu i-am dat nimic.
Cornelia- iti recomand din tot sufletul sa comanzi tortul la cofetaria Crizantema care si-a mutat laboratorul in Km.4-5 la Complex. De regula il fac dreptunghiular si cu figurine de plastic( ex.-Alba ca zapada si cei 7 pitici-pe care poti sa-i pastrezi pt. data viitoare)Tortul de de sarlota e super-frisca si sarlota adevarate-miam,miam
Stiam eu ca am uitat pe cineva ieri.Eram betutza de caldura!Hi,hi,hi...TatianaS -VIP-ul nostru acum! Stie cineva ce face?Aveti un tel. al ei.Postati mi-l si mie!Please!Maine ajung la spital si daca a nascut trec pe la ea.
Pa,pa...pe later vorba Roxanei(ci faci tu???)



dady+anduta(14 sept'96)+bibi(14 febr'04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Telefonul Tatianei: 0723.190471.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Salutare la toate fetele! Am cam intarziat la raport, pentru ca de abia imi mai tin ochii deschisi.
Oana, La multi ani pentru Paul!!! A primit ceva cadouri interesante?
Cali, presiunile sunt normale, stai linistita si nu iti face griji, eu in ultima luna de sarcina megeam schiopatand, ma apasa pe un nerv si nu puteam pune piciorul in pamant cum trebuie! E semn ca bebe e sanatos,mare si voinic si isi face cunoscuta prezenta!
Lizuca, in parc devreme e foarte bine, eu m-as trezi la 7 daca as putea, e racoare (adica tocmai bine) nu e mai nimeni la jocuri, soarele e bland si placut si mai suntem noi!!!!!!!! Si e o idee buna cu sctecele clever, am sa incerc si eu, de unde le-ai cumparat?
Cornelia, Silvian au torturi bune, dar te pun sa platesti si tava, eu m-am certat cu tipele de acolo pentru ca am luat un tort pt ziua lui David, 1 an (am avut 2) si tortul costa 400.000, pe tava mi-au cerut 50.000 si pe baloanele si decoratiile din tort, care erau din plastic si puteam sa le gasesc in oua kinder, 200.000!!! si nu au vrut sa le ia inapoi ca au spus ca deja le-au scos din pungute si ca acum m-am gandit!!! Asa ca dupa o discutie in contradictoriu l-am luat! (dadusem avans, ca altfel in lasam acolo cu tot cu decoratiuni!)
Tatiana ce mai face bebe mic?
Cine merge azi la plaja? Cred ca noi o sa dam o fuga!
a! azi ne-am chinuit cu mancarea, dimineata nu a mancat nimic, a baut o gura de apa si atat, iar la pranz iar nu a vrut sa guste nimic, si eu ca o mama vitrega m-am enervat, l-am postat in scaun si printre urlete i-am infipt juma de borcan de mancarica, apoi un danette si apoi a vrut el singur ce mai ramasese din borcan. asa ca fericita ca a mancat, ma gandesc daca va trebui la fiecare masa sa insist in ciuda urletelor??
apoi am intrat amandoi in dus, ca jumate din mancare era in capul lui si al meu, pe maini si pe masuta!
Salutare la toate si odihna placuta!!!
Sinzi si David
http://community.webshots.com/user/sinzi_ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizuca spune:

CLEVER e nu's ce firma (ceheasca, parca) care distribuie exclusiv prin magazinele BILLA, si nu doar scutece, ci tot felul de alte produse, alimentare si ne- - toate de f.buna calitate. Dady, nu stiu sa-ti spun, acu' pi loc, daca au si marimi de pitici. Presupun ca da. O sa ma uit azi sau miine cind ma duc sa tirguiesc.
Torturi bune (cu sau fara acoperis cu povesti) are si la cofetaria de linga Directia Vami, in Tomis III (Narcisa, parca o cheama). Noi mai luam cite un tort asa pur si simplu, cind ni se face chef de dulce, mai ales ca eu nu prea le am cu bucataritul - mai primim de la cele doua vecine-prietene care se coc regulat si fac tot felul de bunatati, eu le duc in schimb tot ce cumpar mai bun, deci se impune ca, atunci cind cumpar, sa iau cantitati mai mari si pentru impartit.

mami & alisia (21 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Sa ma laud si eu putin!
Alexia a zis MAMAAA! In clipa aceea am crezut ca nu am auzit bine, dar tati a confirmat. De atunci, adica, cand a implinit 11 luni, zilnic mai "scapa" cate un "mama". Acum o aud destul de des spunand, si o iau in brate si se alinta, stie ca e momentul in care ne iubim.
Nu v-am spus ca ea pupa doar ursul, pe nimeni altcineva, si pe Doamne-Doamne, dar cateodata. Mami si tati nu beneficiaza de pupici, ce sa mai spun de bunici, nici atat!
Ei, si atunci, ca sa ne exteriorizam dragostile, noi o intrebam daca ne iubeste, si ea lasa capul pe umarul nostru sau se lasa cu fruntea lipita de noi. Vai, daca stiti cat am asteptat momentul asta!

CriXia
http://community.webshots.com/user/crixia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Tatiana, foarte bine ca te odihnesti! Te simti relaxata? Cum esti in general, ingandurata, optimista, agitata? Faptul ca mananci si dormi, e ok, face bine la bb, decat soarele de afara!
Pai daca tot zici ca mai sta bebica, nu faci si tu o plimbare la munte? Glumeam, iti dai seama, ca daca aude bb, gata sa vina pe lume numai ca sa va strice planurile ! Ca de altfel, vede ca il asteptati si va fenteaza ( ca si pe noi).
Sa intri si sa ne spui ce faci, ca noi iti ducem grija, ai vazut ca-i facut pauza si Dady deja te cauta la spital!

CriXia
http://community.webshots.com/user/crixia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Acum am venit de la plaja!!! A fost tare bine! Baietii s-au balacit ca niste broscoi, si au inghitit ceva apa cu alge, dar de abia i-am scos din apa. Copiii astia o sa se faca ori marinari ori de la ape si canale!!!
Am facut baita, am mancat, mai mult fortat de mami si acum ne pregatim de culcare!!!
Noapte buna!
Sinzi si David

Mergi la inceput