Bebelusi de Aug-Sept 2003 (27)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns NicoletaF spune:

Mihaela-s eu il fierbeam la inceput, dar nu ii place fiert. Ii place f putin incalzit, mai mult rece.
in concediu plecam cateva zile la parintii mei, mergem o zi la socrul meu si apoi vreo doua zile undeva la munte. deocamdata nu avem o tinta sigura.

Dana-ene - Si Andrei a facut mai des cand i-am dat pt prima data caise si necterine, dar acum s-a reglat si nu mai are nici o problema.


Nicoleta si bb Andrei Catalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Uite ca am reusit sa vorbesc cu taica-meu si aflai despre Oana.
E bine-mersi !
Dupa amiaza dau o fuga pe la ei, abia astept .

Si eu i-am cumparat lapte LaDorna albastru, m-am gandit ca-i totusi cu mai putina grasime.
Eram in dilema cu fiertul. Pe cutie scrie ca nu necesita fierbere, dar pediatra spunea sa-l fierb bine.
Deci, cum sa fac ?
O sa incerc sa i-l dau asa, sa vedem ce reactie are.

Florentina, e greu fara puiuta langa tine, asa-i ?
Poze cu mine si frunzulita mea in tricouri vezi la noi pe webshots, la ultimul album.
Sa ne spui daca ne-ai placut !

Daniela si puiul Oana Maria
http://community.webshots.com/user/oana_maria100
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sisi spune:

Si noi bem Dorna albastru de rupem. Nefiert, neindulcit, de vreo luna. Nu are nimic!



http://community.webshots.com/user/sisi03

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Gata, Sisi, saru-mana de informatie !

Dam si noi Oanei, ca vrem si noi sa fim grasute si frumoase ca Petra .

Daniela si puiul Oana Maria
http://community.webshots.com/user/oana_maria100
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaF spune:

dana-ene si mie mi-a zis asistenta sa-l fierb, l-am fiert si nu iimai place. Acum il bea asa si e tare bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena-Teodora spune:

Mai, fetelor, spunti-mi retete pentru o bebita de 9 luni si-un pic, ca eu sunt cam lispisita de idei si nu stiu ce sa mai fac de papa, as vrea sa-i mai schimb meniul... macar un site, dar nu ala de la parinti com... Si ghetute (nu de toamna), de-alea cum purtam noi cand eram mici, pana la glezna si inchise cu siretel unde gasesc. Are cineva habar?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

am cam pierdut eu sirul discutiilor...
dar avem cu ce sa ne laudam. andrei merge in picioare. e adevarat ca nu mai daca se trezeste singurel in mijlocul camerei, merge pana la cel mai apropiat sprijin. azi m-a uimit. a traversat camera, si cand a ajuns in fata mea, in loc sa se arunce, s-a oprit, a stat un pic, a studiat, si abia apoi s-a aruncat la mine in brate.dar cand sta in picioare langa ceva si il strig, mai repede o ia in 4 labe sa ajunga la mine.
ce sa fac cu genunchii lui andrei, ca se inrosesc de la atata mers taras???

mai nou noi mancam piersica, nectarina si caisa. le curat de pielita si le dau pe razatoare, mai ales piersica pt ca e atoasa. dar ii plac maimutei la nebunie!

iuliana vezi mei ca avea dreptate mama ta ca nu esti in stare de copil??? pai daca era ea acolo sa-ti verifice geanta, nu plecai tu fara pampers in oras! asa, fara ea, te manaca cainii!!!. eee.... asta e teorie proaspata, ca dupa 5 zile la mama am nevoie de 2 saptamani sa ma calmez. normal ca eu nu sunt in stare sa-mi cresc copilul, ca nu am grija de el, ca uite andrei se impiedica si cade, ca s-a lovit, ca a facut kk pe covor, ca... si ca... si ca... de ma doare capul . ei bine, si cu primul pretext valabil mi-am facut bagajele si am venit la bucuresti!
pt pozele tale de la intalnire, poti sa intri marti pe net la ora 23:00??? ora romaniei.
si tu mai fata chiar vrei sa mor citind meniul tau??? pai eu care ma chinui sa tin o bruma de cura de slabire, nu de alta, da' plec la mare si n-as vrea sa intoarca lumea capul cand o iau spre apa, am inceput sa salivez cu fata la ecran... pai e frumos din partea ta????

danat noi pe zi stam fara pampers prin casa, caci mi se pare ca-i e cald cu tot pipilaul ala acolo. asa ca stam la chiloti. nu pot sa spun daca il deranjeaza sau nu cand e ud, dar l-am vazut ca inaite sa faca se trage insistent de putza. iar la kk.... pana acum nu-l deranjeaza decat daca cumva calca in el. atunci e un spectacol pe cinste, ca sta intr-un picior, cu piciorul murdar ridicat, si cand il pune jos si simte kk il ridica cu o scarba greu de descris. dar cu olita ne impacam binisor, sunt si momente in care nu sta cu nici un chip pe ea. dar il pun, si de obicei face imediat.pipi.
cu nervii "prinsi pe fata" cunosc... mai nasol e la mine ca dupa ce apar cosurile, mai si rup tot ce prind, asa ca ma chinui apoi dupa rusi sa-mi dreg fata... si iar vin rusii, iar o iau de la capat, iar fata mea arata ca un teatru de lupte... abia astept la mare, ca mie la soare mi se vindeca rapid orice.
si abia acum ai vazut shrek??? eu ma chinui de vreo luna sa vad shrek 2.... si intra-devar, e super... cel putin finalul, la care eu nu m-am asteptat...

mie datul asta din gura al mamelor m-a pus pe ganduri. asa ca, atata cat mai functioneaza neuronul meu, i-am scris lui andrei in jurnal ce-mi toaca mie mama, si daca atunci cand va creste eu o sa-i fac la fel, sa-mi dea cu jurnalul in cap sa-mi aduc aminte! nu stiu daca o sa tina faza, dar sper din tot sufletul. eu intentionez sa i-l dau la 18 ani, dar poate ca va fi destul de "maturizat" sa-l primeasca la 16.... insa, la cum sunt copiii, de scotocesc prin toata casa, tare mi-e ca-l citeste mult mai devreme. n-am nimic impotriva, doar da nu-l distruga!

apropo de cu tricouri, am vazut in nr din "mami" trupa cu bandane. pai sa ne fie mare mare rusine, ca nu suntem in stare sa facem copiilor niste poze adevarate! avem si tricouri, avem si bandane, si i-am da gata pe toti! pai asa sta treaba??? hai, toata lumea la pozat, ca nu se mai poate! si daca aveti si bandana, folositi-o!!!! rapid, ca ne-o iau altii inainte!!!!!

sisi eu am intrebat daca sa-i dau fier sau calciu, si a zis ca, daca suntem inca pe laptele praf si bb arata bine, nu e inca cazul. iar andrei manaca lapte, vreo 600ml, la 6:00 si 22:00.

freia, la popa si un sapun. asta mi-a sarit in ochi.... chestia cu banutul de argint am auzit ca e numai la baietei. si botezi fetita parca....

cu laptele de vacuta eu nu ma grabesc... luna asta sunt inca pe vitalact, apoi mai am 4 luni bebelac... si nici nu ma stresez, ca doar e mai simplu de preparat asta praf, mai ales la 5 dimineata cand vrea musiu micul dejun. apoi plecam in concediu, si nici prin cap nu-mi trece sa ma ambalez cu lapte la cutie... si are atatea chestii in el laptele praf, ca nu stiu daca le-as putea suplini cu ceva. eu chiar ma gandeam ca, dupa ce terminam si cu bebelacu', sa-i dau macar o data pe zi nan cu fier. "preventiv".

deja cred ca am ajuns la "zi" cu problemele...

rodica da, trimit si prin posta. nici o problema.
noua runda de tricouri: liliac1 (m=size? + b), cristinamh (2xbebe), tigresa(bebe-portocaliu, 30), roxanica-mamica(mami=size M sau L, bebe= 30 lila/verde praz, la fel cu mami!), NicoletaF (bebe m=28-30, galben sau bleu), mihaela_s (bebe m=28-30, galben, portocaliu sau roz), dana_ene (2 x bebe, orice in afara de crem), rebi (bebe=30, o nuanta de verde sau daca nu orice altceva)lista deschisa pana la 8 iulie


Cristina si Andrei-Razvan
http://www.andreirazvan.home.ro
http://www.bebelusipoze.home.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Cristina, uite ca daca ai pomenit tu de revista "Mami" mi-am amintit ca vroiam sa te intreb daca ai trimis scrisoarea la ei sau ceva poze.
Probabil ca nu, totusi, fiindca altfel ne-ai fi spus.

Cum ?
Acum sa facem poze si cu bandane si cu tricouri ?
Hei !
Cum sa facem ?

Felicitari pentru Andrei-plimbaretul de 11 luni si !
------------------------------

pentru STEFANIA, DANIEL si LUCAS, care astazi au implinit 11 luni !!!!!!!!!!!

Daniela si puiul Oana Maria
http://community.webshots.com/user/oana_maria100
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Cristina, bine ati revenit! Pupici si felicitari pentru Andrei, pasul cel mai greu a fost facut!

Freia, nasa noastra a dus si o sticla de vin plus ceva ulei (pentru biserica), panza de mir (nu prosop, o bucata de panza alba), o panglica (se obisnuieste sa fie roz sau bleu, in functie de sex, dar nu e musai) si cam atata, parca... hainutele copilului, lumanarea si atat.
La baita de dupa trebuie sa iei mai multe chestii care se pun in baie: un banut (cica de argint, daca gasesti), ceva de aur (un inel, un medialion, p-asta oricum il iei inapoi), miere, flori, creion... is tot felul de chestii cu semnificatie aparte. Ah, si cred ca mai trebuie inca niste hainute si atunci. Daca faceti in aceeasi zi cred ca e suficient un rand de haine...

Of, traditiile astea pe mine ma doboara, ne complica viata ingrozitor si nici macar nu-s la fel peste tot, daca intrebi 20 de babe, 20 de chestii diferite o sa auzi. Ultima treaba pe care am aflat-o este ca la fete se rupe turta inainte sa implineasca un an, preferabil la 11 luni. Pe mine nu ma impresioneaza obiceiul asta, da' la noi pica oricum tare prost, ca de ziua fiica-mii se casatoresc niste amici si pe langa ca suntem invitati (noi si majoritatea prietenilor nostri), au si aceiasi nasi cu fiica-mea. Deci o vom serba pe dumneaei a doua zi, cred...

Eu inca nu-i dau lapte normal, abia am trecut la Humana 3, dar inca nu sunt convinsa ca am facut bine. Pai, e aproape la fel de scump ca Humana 2, in schimb are cu 250 de grame mai putin si concentratia de vitamine e mai mica. Pen'ce platesc la fel, doar pentru gustu' de fructe? Nu, mersi!

Fii-mea o ia pe urmele tigrisorului, imi face capul patrat cu "apa, apa", e singura chestie pe care o repeta dupa mine instant, desi uneori mai pronunta gresit. Si vad ca incepe sa ma strige "mamam". Un fel de mam' mare. Dupe cate ma prind, astea sunt cam primele vorbe cu semnificatie, desi mai incurca borcanele, nu-i mereu convinsa ca io-s mamam si apa e apa. Pe tac-su il stie de tata, dar nu-l striga, cel mult ma imita pe mine cand incerc sa-i bag cuvantul in cap.
De vreo doua zile o vad mai teapana pe picioare, sta si cate 20-30 de secunde fara sprijin, dar trebuie sa aiba o preocupare, altfel se lasa in jos. Cu hamul nu ma descurc, ii place dar are tendinta sa se lase ca-n leagan, si n-as zice ca e tocmai o idee buna...
Si rade si ea ca o maimuta, dar numai cand are chef...
Am lasat-o sa ma cotrobaie in sertarul de la noptiera (Doamne, cate prostii tin in casa!) asa ca s-a asezat langa el si a aruncat afara tot ce era inauntru. Dupa ce a golit sertaru' se uita ca matza-n calendar la el... ceva de genul "acu' ce naiba mai fac?". I-a venit repede ideea: a luat un obiect de jos, l-a pus in sertar si pe urma l-a luat iar de acolo. Si tot asa. Si se arata foarte uimita de ce "gasea", parca nu dumneai le bagase acolo cu doua secunde in urma. De unde stiu, frate, astia micii atatea smecherii?

Intrebare: ai vostri se manifesta in vreun fel la persoane straine? Ca fii-mea e nesimtita, in prima secunda se uita lung, in a doua rade cu gura pana la urechi si-n a treia e deja in brate la oricine o vrea! Cica dupa 9 ar trebui sa se manifeste anxietatea fata de straini... incep sa-mi fac probleme de ce nu-i anxioasa gaza!

Sisi si eu voiam sa lansez o intrebare despre fier, noi ii dam cate 5 picaturi, si cred ca o sa-i mai dau inca vreo luna. Sa vad ce ne zice pediatra, poate o vizitam saptamana asta. Nici fii-mea n-a facut analize si nici nu a existat vreun semn de anemie, asa ca i-a dat doza profilactica.

Dana Ene, parerea mea este sa nu renunti inca la formula, pentru ca Oana inteleg ca mananca destul de prost, si laptele normal nu este imbogatit cu vitamine si fier. Unul din motivele pentru care se schimba formulele sau se trece la lapte normal dupa 8-9 luni este ca dieta bebeului incepe sa se bazeze pe alte alimente (in principal proteine animale si vitamine din legume-fructe) si atunci nu mai are nevoie de acel supliment pe care i-l ofera laptele praf. Dar atata vreme cat puiul mananca mai prost alimentele "normale", are nevoie sa-si ia si el vitamine de undeva. E doar o parere, eu asa as face...
Hai, mai Dana, ca prima zi de munca a trecut! De acuma o sa te inveti, incet-incet... ma pregatesc si eu moral, desi pana in octombrie nici nu vreau sa aud de servici, mai ales ca noi vom avea concediul in septembrie.

http://community.webshots.com/user/r0isin
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaF spune:

roisin Andrei se uita mai intai la mine (imi cere aprobarea) daca sa rada sau nu cu persoana respectiva, apoi rade, dar de dus in brate nici vorba. Este mai jucaus cu fetitele si baietei cu care merge in parc si cu unele dintre mamici.
Andrei spune de trei ori pe zi mama si tata de zeci de ori.


Nicoleta si bb Andrei Catalin

Mergi la inceput