Bebelusi de ian-feb 2004 (21)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Dady mama, pai nu te compara cu motata mea ca e o grasanca si jumatate! Chiar daca mananca numai de 4 ori. :)))

Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataD spune:

Fetelor, multumiri de aprecieri.
Si eu zic ca e numai bine Laura, mai ales ca e destul de inalta pentru varsta ei. La 4 luni a masurat-o doctorul de 2 ori, nu-i venea sa creada ca s-a inaltat asa mult.

Ea nu mananca peste noapte, de la 10-11 seara pana la 7-8 dimineata nu mai papa. Mai nou avem probleme cu culcatul, nu vrea sa adoarma deloc. Cum o pun jos incepe urlatul. Tace numai in brate, unde si adoarme eventual. Asta tine cam pana la 12-1 noaptea. Nu stiu ce are, cred ca e razgaiata, ca de somn ii e somn. Voi cum ii pacaliti pe ai vostrii sa adoarma? A mea adormea bine pana acum o saptamana, nu stiu ce a apucat-o!


Catalina si Laura (12 ian 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helen spune:

Cata,feliciatri si tie ptr dintisor!

Saphir, ma bucur sa aud ca si alti bebei dorm bustean si mult... ca mai nou chiar ma gandeam ca al meu atat stie sa faca .. sa doarma... Aseara s-a culcat la 7.30 si a dormit pana azi dimineata la 8.45 si nemancat de ieri de la ora 18. Am incercart sa-l trezesc sa pape aseara la 22 dar nu a vrut nici sa se trezeasca, nici sa pape si l-am trezit si azi dimneta la 6 si tot asa... Mai doarme si in timpul zilei in total cam 3-4 ore!

Roxana, da ai dreptate cu scazutul in greutate dar nu mai stiu unde sa il duc la dr... efectiv copilul arata f bine, e ciar prea vioi, rade si totul pare ok iar la consultatie iar e ok si chiar la analize la fel... asa ca de aia cred ca o sa o iau eu pe ulei ca nu mai pot si nu inteleg ce se intampla... In plus, cred ca ii trebuie multa mancare ca sa ia in greutate ca in ultima saptamana inainte sa inceapa sa-si piarda pofta de mancare a mncat destul de bine si a luat numai 120g.

Orarul merselor era cam asa:

ora 6 - 1 danonino + 150 ml lapte (dar diluat in mai putina apa a.i. sa iasa tot un iaurt care sa-l pape cu ligurita)

ora 11 - 100 ml lapte + 1/2 mar razuit + 2 lingurite de branza de vaci + 2 biscuiti

ora 16 - 100 ml lapte + piure cu morcov, patrunjel, cartof si pulpa de pui (~160g)

ora 18 - o banana piure sau un danonino sau un danonino de baut (dar masa asta nu o ia in fiecare zi ci doar cand vedeam ca are un apetit mai bun)

ora 21 - 170 ml lapte + 2 linguri cereale ( masa asta o lua tot mai greu si nu papa tot)

Dupa si intre mese bea per total intr-o zi cam 300-350 ml ceai si suc.

Cam asa ar trebui sa manace ca sa fie cat de cat bine iar in ultimul timp a mancat, chiar daca f greu, masa cu iaurt si lapte si piureul , dar restul asa cate putin sau nimic... totusi nu mi se pare normal sa slabesca, macar sa se mentina... dar vad ca nu e asa... cel putin cantarul asa indica!

Azi nu avrut sa pape nimic la ora 6 si a mancat apoi la ora 9 cand s-a trezit, la ora 12 iar nu a vrut nimic si a mancat jum de portie din masa a doua la ora 15 iar la ora 17 a mancat tot piureul (cam in 40 de min)..insa cred ca asta e tot pe ziua de azi.... Az,i asa m-am suparat inca de la 6 dimineata ca umblu parca sunt beata... nu stiu cum sa fac sa fiu un pic mai detasata si asa ma descurajeaza situatia ca parca nu mai vad o rezolvare...

Buli, inteleg ca bebeii nostri se aseamana la constitutia fizica - Cosmin avea la 4 luni 68 cm si 7.300 kg si la fel, arata bine dar nu este gras! Acum cate kg are Matei? Asta asa ca idee ca vezi altfel ce probleme am eu cu el la capitolul mancare!


Adina, eu zic ca nu-i nici o problema daca Motata va papa numai 4 mese desi in mod normal 5 ar trebui dar mai conteaza si ce si cat manaca la cele 4 mese si se compenseza... Cosmin cand papa 5 mese de fapt prima si ultima erau jumatati deci tot acelasi lucru era! iar la cum arata fata ta, chair nu e cazul sa-ti faci griji mai ales daca doarme noaptea.

Helen si Dan Cosmin - 21.01.2004
http://community.webshots.com/user/phelens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Buna seara

azi a fost foarte-foarte cald, am iesit abia pe la 6. de miine am auzit la tv ca se raceste vremea ceea ce iar nu-i bine. of, ce mai vara e si asta!

Helen, nu stiu inca cit cintareste Matei. voi merge saptamina viitoare la masuratorile de 6 luni si raportam atunci. oricum mie imi place cum e.

Emily, Matei nici n-a vazut un biberon in viata lui. canitza cu cioc de cauciuc, deocamdata fara supapa ca nu s-a prins care-i treaba si linguritza.
eu CA i l-am dat numai cu seringa. l-a mai scuipat el, dar pina la urma n-a avut ce face.

Adriana, asa a facut si Matei prima data la papa cu linguritza. ei nu stiu dragalasii la ce foloseste chestia aia, dar se prind repede ca-s istetzuci .

eu nu ii dau cereale lui Matei. nu mi-a zis doctora, nu-i dau.
papa numai fructe, legume, brinza, carnitza si tzitzi.
am observat in schimb ca ii cam place carnitza. o fi semanind maica-sii

o seara buna va dorim


Anca si bebitza Matei (data nasterii - 1 ianuarie 2004)

http://community.webshots.com/user/ancutza124

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Buna seara, mamici.
Asta seara noi nu am iesit afara, pentru ca am avut treaba si nu am avut timp, dar recuperam maine, pentru ca dimineata mergem la mare Abia astept!!!
Acum, am pus noi, de la 3 luni, sa ne laudam si noi, nitel. E foarte posibil sa nu apara (inca) pentru ca abia am editat albumul.
Ma uitam asta seara pe fotografiile din lunile trecute si ma gandeam :"ce diferente". Cat de repede cresc copii nostri, asa-i? Mie nu imi vine sa cred ca au trecut 4 luni...atat de repede a fost.
V-am spus ca aseara am fost la o prietena la maternitate...o vedeam pe masa de nastere si imi venea sa plang de fericire pt ea.
Asa de mult imi doresc din nou sa nasc. Pentru mine a fost inaltator atat sarcina cat si nasterea. Asa ca eu sunt "croita" sa mai fac macar 2 (daca nu 3) BBi!! Al meu sot spune: "Mami, primii 3 nu conteaza, al patrulea sa fie fata!!"
Noi va pupam si va dorim o seara placuta!

Saphir si Amos Daniel (26.02.04)
http://community.webshots.com/user/ClimAmos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Buna seara. Ghiciti cu cine m-am intalnit la plimbarica? Cu nimeni alta decat Moti cu mami si cu tati. E o scumpa si o cuminte.

Helen, intr-adevar e ciudat de ce slabeste. Nu mai stiu daca i-ai facut coprocultura, sa nu aiba enterocolita. Oricum, inteleg ca ii dai antibiotic si daca e asa ar trebui sa se remedieze. Ma gnadesc totusi ca e si caldura de vina. Uite asta seara era sa fac infarct cand Alexandra a refuzat si biberonul pe care alta data il radea in 5 minute si cu pofta. Si cred ca este de vina caldura pentru ca la noi e insuportabil si nu pot da drumul la AC dupa baita ei. I-am dat acum cand am culcat-o in dormitor, insa la masa ei era infernal de cald. Oricum, am citit ce mese ar trebui sa aiba Cosmin si mi se pare enorm. Adica asa ar fi normal probabil, insa a mea nu ar manca atata nici in zilele bune.

Pupici. Noapte buna macar voua. Eu sunt prost dispusa ca am aflat ca sotul meu nu ajunge nici maine si zau daca mai rezist singurica.

Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Gataaaaaaaa, se vad pozele!!!!!!(le-am pandit)

Saphir si Amos Daniel (26.02.04)
http://community.webshots.com/user/ClimAmos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_b spune:

Adina si Mircea maninca 4 mese pe zi.
ora 10 - tzitzi + 200 ml lapte
ora 14 - 140 g piure de fructe (banana, mar si piersica+cereale)
ora 18 - piure de legume (morcov,cartofi, ardei,ceapa,carnita de pui)
ora 21 - tzitzi + 250 ml cereale
de fapt ultima masa o termina la ora 22, dupa care adoarme lemn pina a doua zi pe la 9.
Si Mircea are zile cind nu maninca asa mult, probabil ca din cauza caldurii. Oricum el e dodolotz, azi a avut 9030g.
Azi m-am intilnit in Moghioros cu Ramona si dupa ce bb-ii au mincat pe rind, i-am pus in fundulet cu fata unul la celalalt si au discutat vreo 5 minute. Si au vorbit pe rind, nu amindoi deodata, ca doi bbi civilizati ce sint. Pacat ca nu am avut un aparat de filmat la noi.

Pupici.


Diana si Mircea (2.01.2004)

http://community.webshots.com/user/dianab13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helen spune:

Saphir,esti o fericita... chiar ai reusit sa ma faci sa plang aaci pe tastatura...de ciuda pe mine bineinteles... Ce mi-as fi dorit sa pot scrie si eu asemenea cuvinte dar din nefericire la mine a fost cam invers: sarcina am dus-o f greu, nasterea a fost ok, de ce sa ma plang, dar in primele saptamani nu m-am simtit bine din cauza unei usoare depresii (zic usoare ca am o prietena care a ajuns la spital in satare f grava) dar apoi e adevarat ca am fost f fericita de copilul pe care mi la dat Dumnezeu: sanatos, cuminte si frumos - era mai mult decat am sperat... dar uite ca apoi au aparut probleme... faptul ca a fost si mai este un pic hipertonic nu ma strezeaza prea tare dar ce face cu mancatul ma omaora...iar faptul ca nu mai ,,bea'' lapte de la 3 luni... Eu nu stiu ce doza de curaj mi-ar trebui sa mai fac un copil, desi mi-as dori f mult si o fetita... iar sotul meu din start a vrut numai un singur copil...

Roxana, ce am scris acolo este chiar ceea ce a mancat Cosmin de la 4 la 5 luni si vreau sa iti spun ca daca f putin fluctua s-au nu manca 2-3 zile la o masa tot, lua f putin in greutate (50-100 g) iar daca manca tot, lua chiar si 260g/sapt.... mie mi s-a parut mereu ciudat dar cred ca cerele ajuta mult la greutate ca la masa asta tot face nazuri sau o refuza de tot si se vede... Si pana la urma fata ta s-a culcat si ea nemancata daca a refuzat biberonul?!

Dupa cum am estimat nu am putut sa-l trezesc, asa ca azi, ziua in care a mancat cel mai putin de pana acum, ultima masa a luat-o la ora 17 si s-a culacat la 19:30. Daca iar doarme pana dimineata insemna ca efectiv nu mai am cuvinte... Eu sunt dispusa sa ma trezesc la orice ora sa ii dau sa mance numai sa ceara dar el nu a mai plans ca ii e foame de la 2 luni si jum...

Daca nici maine nu se vede nici o schimabare, ia degeba antibioticul asta care este si tare... Azi dr de familie mi-a facut o morala ptr. ca ii dau asa ceva ... in plus, l-a consultat si a zis ca nu este rosu in gat si nici in ureche nu vede nimic... si avea aparat din acela... Concluzia ei a fost sa nu ii mai dau nimic ca nu are nimic si pediatrul s-a inselat iar faptul ca nu manaca nu stie de la ce este.. probail de la caldura! Eu nu mai stiu ce sa zic decat ca doctorii astia nu sunt normali...


Helen si Dan Cosmin - 21.01.2004
http://community.webshots.com/user/phelens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helen spune:

Saphir, superb Amos... ce mai, e frumos, frumos, frumos si grasut, grasut, grasut! Sa va traiasca si sa fie tot asa cuminte si dragalas! Dar chair nuimai 3 luni avea sau pozele sunt mai recente, la aproape 4 luni... A... in 26 e nascut, deci sunt prima care ii urez LA MULTI ANI! , ,

Helen si Dan Cosmin - 21.01.2004
http://community.webshots.com/user/phelens

Mergi la inceput