Bebelusi de ian-feb 2004 (21)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Mai e careva din voi cu doar 4 mese pe zi la bebe? Nu e cam devreme?
Soricuta mea nu mai vrea masa de seara de la ora 9:30.
Gata, nu fortez.
Dar nu e cam devreme asa, nici 4 luni nu are?!

Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Buna dimineata, daca mai e dimineata, ne-am trezit la 10,30 si vad ca e super cald, nu stiu daca sa mai iesim acum la plimbare sau mai tarziu.
Nu stiu cum or renunta unii bebei la mancare ca Albert ar manca toata ziua daca i-as da, bineinteles tzitzi si fructe si cereale, vad ca supa nu se prea omoara, v-am zis ca ieri nu a vrut sa puna gura si l-am lasat in pace.
Emily si Cata, eu zic ca e destul de bine cu greutatea la gandacei.
Va pup pe toate si numai bine!!!

Monica si bebe Albert
( 19.ian.2004)
http://community.webshots.com/user/monica1816

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Buna ziua si de la noi, mamici si bebici.
Eu am fost tare ocupata cu treburile casei si cu puiutul iar aseara am fost la o prietena la spital, care se pregatea sa nasca
A fost chef, mi-am luat puiul cu mine si am stat cu prietena in camera de nasteri pana la 22, cand Amos era deja obosit si am plecat acasa,
Cand eram in taxi, in drum spre spital, am ascultat la radio de aici, O-zone. Eram foarte mandra
prietena mea, a nascut numai acum dimineata, un baietel de 3.500kg. M-as fi dus la ea si azi, dar spitalul e foarte departe, plus ca eu cum m-am trezit, am pus oalele pe foc sa fac papica, i-am facut lui Amos sucurile, acum doarme iar eu ma duc sa fac curat in casa.
Abia astept sa mergem maine la plaja...i-am cumparat deja colac, ochelari de soare si baticute
Dady68, mie mi se pare ca doarme cam putin fetita ta....poate gresescAmos doarme de la 21 pana a doua zi la 10. Daca adoarme la 12 noaptea, doarme pana pe la 11 a doua zi. Eu, sincer, ii mai dau lui Amos sa manance noaptea, dar nu se trezeste, papa in somn.
Va doresc o zi buna.

Saphir si Amos Daniel (26.02.04)
http://community.webshots.com/user/ClimAmos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Eu azi am program de curatenie generala, piata, mancare ca trebuie neaparat.Acum Albert doarme , iar eu calc, cand se trezeste o sa pun aspiratorul si alte zdranganituri. ca pe week-end vrem sa ne plimbam, ca m-am saturat de invatat, de sotul meu care e plecat, vream sa mai stam si noi impreuna ca a fost foarte ocupat toata saptamana cu serviciul asta. Ai nostri patroni vor totul repede , fac multe deodata si....asta este .
Va pup, plec la treaba!!!

Voi ce mai gatiti????



Monica si bebe Albert
( 19.ian.2004)
http://community.webshots.com/user/monica1816

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

Bonjurica mamici si pitici!
Am o nelamurire ! Cate dintre voi ati inceput diversificarea la 4 luni si cu ce prima oara. Bibi a mea nu vrea bibele cu nici un chip. De suzeta nici nu se pune problema-tzatzi e cea mai buna!!!Calciul cand trebuie sa il dau ....jale.Il amestec cu ceai de tei si il dau cu lingurita sau cu o seringa. Am auzit de diversificarea cu cereale. Cum se face ,in laptele matern muls???? V-am zapacit cu intrebarile
Bibi dormea pana acum o saptamana de la 21-23 pana la 5-6 dimineatza. In ultima luna a luat insa 350-450g si pediatra mi-a zis s-o scol noaptea sa manance ceea ce am si facut pt. ca nu ma deranjeaza, mananca cu ochii inchisi si adoarme imediat dupa papa.
Asa...deci avem acum cam 6-7 mese pe zi din ambii sani cam 10+10 minute.Voi????M-am uitat pe pozici si aveti niste superbebei.Chiar si Adina are bb-ul m-ai grasunica decat a mea!Si mananaca doar de 4 ori



http://community.webshots.com/user/dady1968


dady+anduta(14 sept'96)+bibi(14 febr'04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

buna ziua

eu sint treaza de la ora 4 . s-a trezit Matei, apoi s-a trezit tati care e bocna de racit, am vorbit ca mosnegii cite-n luna si in stele si mi-a sarit somnul.

bebitz a papat dimineata doua piersici cu o jumatate de banana, iar la prinz piure cu carnitza. ii dau o zi da, una ba. apoi a adormit in scaunel. minca-l-ar mama de dragalas.

Cata, felicitari pt. dintisor.

Emily, Cata, eu zic ca e f. buna greutatea.

Matei la 4 luni avea 67 de cm si 7.200. e lungutz bine, dar nu e deloc grasutz. nu-i nici slab. e numa bun
asteptam masuratorile de saptamina viitoare, la 6 luni.

apropos de lungutz. ma intreaba o tanti pe strada: cit are copilul? eu ii zic: 5 luni jumate. ea: ei, chiar asa? nu cred. zic: bine doamna, spuneti dvs. atunci cit are?

Monica, eu fac azi ostropel de pui cu mamaligutza.

o zi frumoasa va dorim

Anca si bebitza Matei (data nasterii - 1 ianuarie 2004)

http://community.webshots.com/user/ancutza124

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Dady, nici Albert nu mamanca deloc din bibe, nici sa-l tai, nimic.Nu am folosit nici un bibe pana cum, am vreo 3 dar nu-i place din nici unul, asa ca le dam cadou, cum zicea Anca. Mi-a zis pediatra ca asa sunt unii copii alimentati la san, refuza bibele. Drept urmare, tot papam cu lingurita , inclusiv sucul, si ne facem ca ratele. Mai bea si din cana cu cioc, dar aia fara supapa, si ii curge si pe langa. Din cana cu supapa nu i-ar curge, dar cred ca nu s-a prins cum functioneaza, asa ca nu bea din ea. Asta este.
Cerealele , eu i-am luat cereale cu lapte de la Milubrei, le amestec cu apa si gata, le papa cu placere.
Calciu i-am luat din cel natural, e dulce si e mai bun ca celalalt pe care nu a vrut sa-l bea.

Monica si bebe Albert
( 19.ian.2004)
http://community.webshots.com/user/monica1816

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Adina, nici fetitei mele nu-i mai place laptele prea mult. Il bea dar cu multe incurajari. Ultima masa este la 8 si urmatoarea este la 7 dimineata. Peste noapte bea putin ceai. In schimb maninca foarte bine grisul, morcovul pasat si banana. Cred ca este momentul sa incepi sa-i diversifici mincarea. Fierbe-i niste gris foarte subtire, ca sa treaca printr-o gaura de biberon ceva mai mare. Eu diluez grisul in 120 ml de lapte si de obicei nu-l indulcesc. Daca insa nu-i place si nu ia in greutate, poti sa pui un praf de zahar si sa vezi ce-l mai rade ! La o saptamina dupa ce-i introduci grisul, poti sa incepi cu al doilea aliment, de exemplu morcovul pasat sau supa clara de legume.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:

Salutare!

Multumesc mult Babee si Cata pentru raspunsurile la intrebarea mea despre diversificare. O sa stau maine si eu de vorba cu pediatra lui Rares sa vad ce-mi mai spune si ea pentru ca tr. sa plec instruita, nu-i asa?

Astazi am incercat sa-i dau un varf de lingurita de mar ras (pe razatoarea de sticla) si nu stia sa-l pape. Il impingea cu limbuta afara si se strambaaaaaaaaaaaaaa. Asa au facut si ai vostri copilasi? Oricum voi mai continua doar cu suculetul cateva zile si apoi o sa-i dau si mar ras la masa de fructe.

Dady68, eu am inceput diversificarea lui Rares la 4 luni si o sapt. cu orez fara gluten (seara) si suc de mar si morcov la masa de la ora 10.
Eu i-am dat lui Rares Ca gluconic care e oribil la gust. S-a strambat la inceput dar cu timpul l-a acceptat. I l-am dat cu lingurita. Uneori il puneam si in bibe cand eram sigura ca-l mananca pe tot.
Cerealele, la noi orezul, le fac cu apa si lapte praf: la 150 ml apa pun 5 masuri de lapte praf si 2 masuri de orez. Iese ca o smantana.

Monica, dar ce harnicutza esti. Spor la treaba!!!

Anca, multa sanatate sotului tau! Sa aiba grija sa nu i-o dea si lui Matei.


Rares a adormit pe burtica! M-am dus sa vad ce face la el in patut si l-am gasit adormit. Este prima data cand doarme asa. Parca e o broscuta . Tr. neaparat sa-i fac o poza.

Adriana - mamica lui bb Rares (13feb.2004)
http://community.webshots.com/user/ad_risnov

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

quote:
Originally posted by dady68

Bonjurica mamici si pitici!
Am o nelamurire ! Cate dintre voi ati inceput diversificarea la 4 luni si cu ce prima oara. Bibi a mea nu vrea bibele cu nici un chip. De suzeta nici nu se pune problema-tzatzi e cea mai buna!!!Calciul cand trebuie sa il dau ....jale.Il amestec cu ceai de tei si il dau cu lingurita sau cu o seringa. Am auzit de diversificarea cu cereale. Cum se face ,in laptele matern muls???? V-am zapacit cu intrebarile
Bibi dormea pana acum o saptamana de la 21-23 pana la 5-6 dimineatza. In ultima luna a luat insa 350-450g si pediatra mi-a zis s-o scol noaptea sa manance ceea ce am si facut pt. ca nu ma deranjeaza, mananca cu ochii inchisi si adoarme imediat dupa papa.
Asa...deci avem acum cam 6-7 mese pe zi din ambii sani cam 10+10 minute.Voi????M-am uitat pe pozici si aveti niste superbebei.Chiar si Adina are bb-ul m-ai grasunica decat a mea!Si mananaca doar de 4 ori



http://community.webshots.com/user/dady1968


dady+anduta(14 sept'96)+bibi(14 febr'04)



Dady, pe mine pediatra m-a sfatuit sa-i dau cereale cu lapte matern.Deci mi-am luat pompa si am trecut la muls laptic.Eu am optat pentru cerealele Heinz, mi se par cele mai bune.Ii pun 3 lingurite mici de bb-i si cam 30 ml lapte sa iasa un laptic mai gros pe care i l-am dat cu lingurita, la inceput jumatate din cantitate va fi pe barbetica, dar ce conteaza.Peste o saptamina va fi deja mai bine.
http://www.heinzbaby.com/english/solid/
am inceput cu cele de orez care nu dau alergii si sunt indicate ca prima mincare solida a bb-lului.
Eu zic ca bb al tau papa bine iar cu papa noaptea, eu cind o simt ca se misca un pic, cam la 3 ore, o iau in brate si-i dau san.
Numai bine!

Mergi la inceput