Bebelusi de Martie-Aprilie 2004 (6)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicoleral spune:

Buna fetelor,
Uite ca ma alatur si eu voua la invitatia Corinei. E drept ca va citeam , dar pana acum nu am scris deloc.

Noi avem 2 luni si acum 2 zile am facut si noi renumitul vaccin. Mihaita saracutul a plans si s-a inrosit ca racul.Noroc cu tati care i-a tinut piciorul.Eu nu am putut sa ma uit. S-a linistit, si a adormit in drum spre casa, a dormit bine noaptea.Nu a avut nici o reactie adversa. slava DOmnului. Cred ca inca il mai dor picioarele. noi am facut 2 vaccinuri.. l-am atins din greseala aseara la baita si tare a mai plans.
Ne-a si cantarit doctorul.. nu suntem prea dolofani, avem 5.050 g si 61 cm, dar .."suntem in grafic". practic am luat cam 500 g luna asta. E adevarat ca mancam cam pe sponci, cu toane.. cam 5 minute.. de unde sa ne ingrasam?! Eu sper sa inceapa sa traga mai cu putere, macar sa compenseze cu timpul de supt. Inca il alaptez exclusiv la san.. da-i Doamne lapte cat mai mult!.. ca si eu am observat ca nu e prea mare productia..evident si datorita faptului ca nu suge foarte mult.

Nicoleta si Mihaita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

Nicoleta si Mihaita bine atzi venit la noi

Salutare fetelor

numai am citit, mergem afara mai vin mai tarziu

au venit rusi


fetele vesele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipstyle spune:

Bine ati venit, Nicoleta si Mihaita!!!

Cristina si bb Anelisa Elena 04.04.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirinda spune:

bine ati venit, Nicoleta si Mihaita! sa fiti sanatosi si puiutul sa se faca mare si frumos! si eu am cam aceeasi problema, Nicoleta, suge 5 minute, dupa o jumatate de ora ii este iar foame, m-a disperat, stau numai cu tita-n gura ei! din cauza asta n-are si ea un program, ca alti copii, maninca si doarme ca acum 2 luni, cind abia venise pe lume! asta este! si noi avem doar 5,4 kg, de la 3,2 la nastere, dar avem 59 cm de la 50, cica suntem in parametri, am luat 1,1 kg pe luna.
Cristina, nu i-am dat deloc cu crema, am incercat s-o tin numai la umbra. oricum a prins-o soarele, ai dreptate, asa ca are manutele si fata un pic bronzate, ca tractoristii, dincolo de haine e alba...o vecina care are fetita la Culcer cica i-a spus sa tina copilul cit mai mult la soare, dimineata si seara, ma rog, dupa-amiaza si sa se duca la mare! Asa ca Micky, bine faci! dar tot nu mi-ai spus cum o tii, in carucior sau pe jos? si daca nu sta? m-as duce si eu dar nu stiu cum sa fac, macar un week-end prelungit.

Miri si Ana (08.04.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Nicoleta bine ai venit in -ul nostru!!!Sa va bucurati de Mihaita!!!

Miri eu nu i-am dat nici un fel de picaturi!!! Noi facem D2 doar injectabil si crede-ma ca doare putin, adica cateva minute plange, dar e mai sigur pentru ca cu picaturile nu ai siguranta ca nu le da afara...(scuze cacofonia!)

Fetelor sa va uitati la semnatura mea...mi-am pus si link-ul cu albumul!!!


Claudia si Raul(01.04.2004)

http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos
http://reclamaxxxx/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nedda spune:

Buna mamicilor! De mine si de Lara va mai amintiti?:) N-am mai reusit sa intru pe forum de cand am nascut nici sa citesc si nici sa scriu. Lara mea ar sta numai in brate sau la tzatza si nu ma indur s-o las sa planga. Are acum doua luni si jumatate si e o frumoasa!! Primeste numai complimente pe unde ne ducem!! O alaptez exclusiv si pana acum nici apa sau ceai nu i-am dat, conform instructiunilor doctorilor de aici. Lara creste frumos si nu avem nici-o problema decat ca nu-i place sa stea in patutul ei si nici sa doarma acolo, nu-i place nici in scaunelul de masina si...n-am decat s-o tin in brate mai toata ziua. Nici nu doarme prea mult ziua. Se trezeste la fiecare 20min si cauta tzatza chiar si cu ochii inchisi. Am incercat sa-i dau suzeta si nu ii place. Pana acum am incercat vreo trei feluri de suzete si degeaba. Asa ca...am o fata tare pretentioasa.:) Dar o iubim la nebunie si e sufletul nostru drag si scump. E foarte receptiva la "discutii" si la jucarii noi si in general incepe sa descopere lumea din jurul ei.

N-o sa va mai dau masuratori ale Larei fiindca aici le primesc in inches si pounds si n-am timp sa le mai transform in cm si kg.
Ieri am fost si noi la vaccinul de doua luni (care de fapt a constat din 4 intepaturi, cate doua la fiecare picior). Urmari foarte grave n-au fost. A plans putin la intepaturi, a dormit 3 ore dupa, s-a trezit si a plans o ora si pe urma a adormit iar. A facut putina febra noaptea trecuta dar i-am dat Tylenol si i-a trecut. Se pare ca a uitat complet pana acum despre aceasta experienta.

Sanatate va doresc tuturor bebelusilor si mamicilor si o sa incerc sa va mai scriu despre noi cand ma mai lasa papusa mea. Acum trebuie sa ma duc sa ma joc cu ea fiindca altfel incepe "concertul".:))
V-am pupat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piciulica spune:

Buna fetelor,


Gata ma fost si la vaccin. Pana acum totul a fost bine.
Adica dupa cele 4 intepaturi , 2 in fiecare picior, a plans putin insa l-a luat mami a lui in brate si l-a linistit destul de repede.
De mancat vad ca mananca bine o idee mai putin ca deobicei dar confom doctorului nu e ceva grav.Doctorul a zis ca putem sa ii dam sa manance cand vrem noi dupa vaccin asa ca micutul a fost fericit ca se apropia ora mesei.Inca nu avem febra si sper sa nu facem. Ne-a fost recomandat renumitul tylenol.Asa ca speram sa fie bine.

Mirinda , dupa cum ti-am spus cel mai bine faci cum crezi tu ca e mai bine. Am vrut doar sa iti dau si o sugestie de cum se practica pe aici. Aici doctori nu recomanda sa stai cu copilul la soare . Dar inca o data e doar o parere.

Cristina si Eric

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanacaz spune:

Bine ati venit, Nicoleta si Mihaita!! Ne bucuram sa va avem printre noi si va promitem ca o sa va simtiti f bine aici!
Nedda, bine ai revenit si tu. Sa-ti traiasca scumpetea si te asteptam si pe tine cu poze pt site. reclamaxxxx. Acolo o sa gasesti toate informatiile de care ai nevoie ca sa apara si fetita ta pe site.


Roxana & Andrei Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela76 spune:

'Neata! (inca e dimineata)
Azi sunt tare fericita caci Cristina se pare ca a uitat total de vaccin si s-a trezit razand la toata lumea: mai, tati, maimutoi de pe pereti etc. Mi-a venit inima la loc! Si a mai dormit si toata noaptea, adica de pe la 9:30-10 pana la 5:30 dimineata, apoi s-a mai trezit sa pape la 9 si acum s-a culcat la loc. E o scumpica (sa o vedeti in poza ei de 2 luni, la reclamaxxxx - stiti voi!). Luigi si Rox, multumim
Miri, multumesc pentru indicatii, cred ca stiu unde e farmacia si o sa-l rog pe Virgil sa treaca pe acolo. Chiar voiam sa va intreb daca stiti unde se gaseste prin Bucuresti, dar tu parca mi-ai citit gandurile!
De la o zi la alta vad ca scot tot mai putin lapte. De obicei dimineata reuseam sa scot cam de o portie si jumatate si completam mai tarziu cu inca o jumatate. Azi dimineata abia am reusit sa mulg pentru masa de la 9:30, picatura cu picatura. Si de plictiseala/nerabdare am inceput sa numar cati ml de lapte reusesc sa scot si din cate miscari de muls. Si 10 ml i-am produs dupa vreo 200 si ceva de astfel de miscari Va dati seama 120 ml, cat a papat ea de dimineata...

Nedda, bine ai revenit, cu pui cu tot! Nu te-am uitat.
Si bine ati venit, Nicoleta si Mihai

Va pup, fug sa profit putin cat doarme Cristina!


Ela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Bine-ati venit printre noi, Nicoleta si Mihaita .

Mirinda, inca nu stiu cum o voi tine pe Malina, o sa incerc intai pe cearceaf, de fapt o sa ii caut o salteluta mai inalta, un izopren sau ceva asemanator pentru ca direct pe cearceaf e posibil sa inghita nisip (ca nu-i tocmai un bebe astamparat). Iar daca vad ca nu merge asa, o trec la cosuletul de masina, si daca nici asa nu va sta, probabil caruciorul. Si neaparat sub o umbrela mare de soare, unsa bine cu crema. Problema la noi e alta, tati nu prea vrea sa mergem intr-o statiune la hotel, noi obisnuim sa mergem cu cortul in zone mai putin aglomerate (anul trecut am fost la Sfantu Gheorghe, acum 2 ani la Portita) si el o tine una si buna sa mergem tot intr-un loc din asta dar fara cort, in gazda sau eventual la casute sau pensiune…. Numai ca Portita e izolata (se ajunge cu vaporasul acolo, dupa o traversare de peste o ora) ca sa nu mai zic de Sf. Ghoerghe, unde ajungi doar cu vaporul de la Tulcea si mai faci si 5-6 ore pe drum. Iar mie mi se zbarleste parul in cap cand ma gandesc ca o sa fiu izolata si in caz de se-ntampla ceva cu moatza sa nu pot ajunge cu ea in cel mai scurt timp la spital. In fine, inca suntem la capitolul negocieri….a mai priceput si el ca e bebe prea mic pentru mers in asemenea locuri si e posibil sa mergem totusi intr-o zona “civilizata” pana la urma.

Fetele care ati facut vaccinul….desi cred ca e tardiv acum, mie pediatra mi-a zis sa nu-i fac baine o zi sau chiar doua dupa. Am vazut ca voi i-atzi facut deja baitza dupa vaccin, dar sincer nu stiu sa va spun de ce nu e bine.

Hai ca profit si eu ca doarme moatza sa mai fac putina curatenie si mancare…..ca maine plecam la Braila (in sfarsit, da si tati examenul pentru permis ….dupa mai bine de juma’ de an de cand a terminat scoala de soferi) si ne intoarcem abia marti seara.
Urati-mi vreme frumoasa…ca tare mi-e pofta de un pescuit si un gratar pe malul Dunarii!!


Mickyyy si Malina Ioana (31.03.2004)

http://community.webshots.com/user/mickyyyy

Mergi la inceput