Bebelusi de Martie-Aprilie 2004 (6)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Roxana ce contine ce ii dai tu? eu la al meu i-am dat Dolipran sirop - contine paracetamol in cantitate mica si a fst ok. E primu vaccin? eu mai am in iulie si gata (va fi al 3lea rapel din vaccinele astea dureroase: polio,tuse magareasca,hemofilus, pneumococ, difterie si nu mai stiu ce..)

pupici la bb!

ps si al meu a dormit mult si nu a papat bine


Lumy si David

http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/lucaluminita/my_photos

http://www.infobebes.com/TVBB/image.asp?img=3840&taille=1
http://www.infobebes.com/TVBB/image.asp?img=4136&taille=1
(http://www.tvbebes.com/htm/deja_star/affich_star.asp?lettre=a&Offset=15&NbTotalMsg=244 ; http://www.tvbebes.com/htm/deja_star/affich_star.asp?lettre=D )

"Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanacaz spune:

Calpolul asta contine 120 mg paracetamol la 5 ml solutie...Cred ca toate siropelele astea care se dau dupa vaccin contin cam aceleasi chestii. Dar probabil ca reactiile trebuie sa apara oricum, la unii mai intense, la altii mai putin. La masa de la 6 a mancat mai bine al meu, cam ca de obicei si acum macar nu mai plange. E amarat, dar incearca sa rada. Mai atipeste, se mai trezeste, dar e mai bine.

Roxana & Andrei Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirinda spune:

Ura, am scapat! puiul mamei e sanatos tun! am facut eco si la fontanela si la sold si nu are nimic! dr a zis sa mai venim odata la 5 luni, ca asa cum zicea si Roxana, dupa 4 luni se vede mai bine. In schimb, e tare amarita saracuta, ca si puiul tau, Roxana. upa ce s-a trezit, a inceput sa se vaite pur si simplu! Incearca sa rida la mine, dar isi aduce aminte de durere si iar maraie...la noi nu e umflat si rosu, nu se vede nimic, eu am tinut lamaie rece, i-am dat supozitor cu paracetamol atunci dupa vaccin si ii mai dau unul la culcare..temperatura n-a facut mare, 37 cu 5, chiar bine cred. O sa treaca si asta!

Miri si Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipstyle spune:

Fetelor, multumesc pentru incurajari, ca n-am mai apucat sa scriu. Bunul DUMNEZEU sa-l odihneasca in pace, ma gandesc ca e totusi o usurare pentru el, se chinuia de f.f. mult timp!

Am avut o zi foarte agitata azi, Anelisa doarme de la o vreme f. putin ziua, noaptea in schimb ca de obicei, f. bine si mult. O mai deranjeaza si nasucul, acum i-am luat pe langa picaturile de nas niste picaturi cu eucalipt pe care i le picur pe hainute, si ii usureaza respiratia. DOAMNE-ajuta!

La Multi Ani tuturor sarbatoritilor bebelusi si tie, Corina, ca n-am apucat sa citesc mailurile dinainte. Scuze pentru intarziere!!


Mickyy, multa sanatate buncii tale, cumnatei si nepotelei, DOAMNE-ajuta!

Mirinda, SLAVA DOMNULUI ca a iesit bine ecografia!!

Roxana, imi pare tare rau de puiutul tau, DOAMNE-ajuta! In ce priveste problema cu piciorusele, n-are dreptate doctorul tau, se poate depista de pe acum daca e vreo problema (am scris ca la Anelisa au depistat la o luna), si cu cat mai repede cu atat mai bine. Dupa 1 an e deja mult mai complicat, e f. greu de purtat aparat (dat fiind ca bebelusul merge - adesea se pun piciorusele in gips), mult mai chinuitor pt. bebe si parinti si mult mai lung procesul de vindecare, de asemenea incert. DOAMNE-ajuta insa sa nu fie cazul la bebeii vostri!!!

Cu soarele, si eu stiu ca e periculos acum, de cand cu micsorarea stratului de ozon, chiar am citit ca razele de soare nu trebuie sa ajunga absolut deloc la bebei, nici nu mai stiu unde (cred ca intr-o revista de pe aici, am primit o groaza de materiale de la maternitate). Cert e ca mi-a ramas in cap, si merg cu Anelisa pe cat posibil numai pe la umbra.

Cam asta de la noi. Aa, uitam, mi-am repetat testul de glicemie si SLAVA DOMNULUI, mi-a iesit bine, am reintrat in normal!



Cristina si bb Anelisa Elena 04.04.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Neata fetele!

V-ati trezit? Eu m-am trezit sa-i dau sa pape lui David, am zis sa arunc un ochi p-aici, dar cred ca ma voi baga iar in pat, ca mi-e taaaaare somn

Roxana sa-mi zici si mie ce ti-a ajuns din cantecele ca mie mi s-au intors cateva mailuri inapoi!
Uite ce a spus mailu tau: "This is the mydomain.myx.net program at host mail6.dr.myx.net.

I'm sorry to have to inform you that the message returned
below could not be delivered to one or more destinations.

For further assistance, please send mail to <postmaster>

If you do so, please include this problem report. You can delete your own text from the message returned below.

The mydomain.myx.net program

<u18405@mail6.dr.myx.net>: maildir delivery failed: error writing message: Disk
quota exceeded

E suparat rau mailu tau

Pupici la bebei si mamici,

L

Lumy si David

http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/lucaluminita/my_photos

http://www.infobebes.com/TVBB/image.asp?img=3840&taille=1
http://www.infobebes.com/TVBB/image.asp?img=4136&taille=1
(http://www.tvbebes.com/htm/deja_star/affich_star.asp?lettre=a&Offset=15&NbTotalMsg=244 ; http://www.tvbebes.com/htm/deja_star/affich_star.asp?lettre=D )

"Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Hop si eu!!!
Am intrat asa doar putin pentru ca sunt in criza de timp, scriu niste referate si sunt putin in intarziere,dar nu din cauza mea si a persoanei pentru care le scriu...sa stiti ca va citesc dar din pacate nu prea am timp sa va si scriu...
Noi suntem bine, ieri i-am facut D2 injecatabil, a plans putin si imediat dupa a adormit, asta fiind pe la ora 21.00 si apoi nu s-a trezit decat dimineata la ora 07.00...dimineata cand m-am trezit si am vazut cat e ceasul m-am speriat, chiar atat de mult n-a mai dormit pana acum...Ii place somnul ca la ma-sa si la tacsu!!!
Mi-a fost foarte mila ieri de el cand a inceput sa planga, mai ales ca il tineam cu fata pe mine si una dintre manute le tinea pe umarul meu si atunci cand l-a impuns a ainceput sa ma loveasca cu mana pe umar...mi se rupea sufletul de mila lui!!!
Acum trebuie sa-mi continuui treaba, am intrat asa putin, de fapt am zis sa fac o pauza, ca scriu de la 7 si deja ma dor ingrozitor ochii, plus ca vecinii de deasupra renoveaza si va dati seama ce galagie fac....!!!!!
Va pup si stati linistite sunt cu ochii pe voi!!!


Claudia si Raul(01.04.2004)

http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela76 spune:

Dragele mele,
In primul rand, va multumesc pentru urarile adresate Cristinei! Si vreau si eu sa le spun La multi ani! tuturor sarbatoritilor care au fost zilele acestea, caci noi nu prea am mai reusit sa scriem...
Ieri, pe la 4 dupa-amiaza, am facut si noi vaccinul de 2 luni si tare s-a mai speriat micuta. A plans cum n-am auzit-o niciodata pana acum. Cateva secunde pur si simplu nu a mai respirat, era rosie-vanata toata, apoi a inceput sa planga cu tipete, rau de tot. Mi s-a rupt inima in doua. Greu s-a potolit. Si ieri s-a tot trezit din somn tipand speriata - cred ca visa din nou ce patise.
A facut si febra mititica, acum are cam 37 cu 8. I-am pus lamaie si gheata intr-o compresa pe piciorus; acum nu e rosu dar mi se pare ca zona e mai tare decat la celalalt picior si cred ca o si doare.
E inca tare scancita, abia daca am mai reusit sa fur cate un zambet timid de la ea.
Azi-noapte s-a trezit pe la 2:30 sa pape si a adormit abia la 4, dupa ce i-am tot cantat "Un elefant se legana pe o panza de paianjen..." pana pe la 30 si ceva de elefanti
Sper sa ii treaca cat mai repede. Noua ne-a dat Calpol si am observat ca i-a scazut febra de fiecare data dupa ce i-am dat. Acum ii mai dau putin la 2 si apoi la 8 ore daca mai e cazul.
Am intrebat si eu de cutele de la picioare, caci la dreptul are una in plus si mi-a spus ca metoda asta e invechita si ca nu are nimic. Ce-i drept, i-a tot rotit picioarele din solduri, probabil sa simta daca e ceva in neregula.
A, avem 5,400 kg si 58,5 cm. Asta inseamna ca in 3 saptamani a luat 700 g. Eu zic ca e bine, colegele de la servici au declarat-o dolofana (mie nu mi se pare chiar asa).
Vad ca Roxana a primit poza noastra de la 2 luni, ca sa o si vedeti. O mai trimit o data.

Va las, ca pana la 2 trebuie sa mulg o portie de laptic si sunt cam amarata ca a scazut dramatic productia. As vrea sa gasesc medicamentul acela, Galatogil, pentru lactatie, dar vad ca pe la farmacii nu prea au auzit de el.

Sanatate multa tuturor si sa auzim numai de bine!

Ela si Cristina (2 luni si 2 zile)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirinda spune:

Claudelu, tu daca ai facut D2 injectabil, nu-i mai dai Vigantol picaturi in fiecare seara? ca asa mi-a zis o tipa ca a facut ea nu stiu ce vaccin si nu-i mai da picaturile...e mai bine cred, ca eu sunt stresata rau cu picaturile astea, mereu mi-e teama ca uit, si-asa am uitat de vreo 3 ori pina acum
Ela, saraca de tine, tot asa te mulgi, nu s-a imbunatatit deloc situatia de la nastere? mai rau, a mai scazut si productia, imi pare rau ca te chinui atit...incearca galactogil din ala la unirea, la farmacia Doina, mi-a zis o mamica prin parc, eu n-am fost. Farmacia este de la fintina spre Casa poporului, pe partea stinga, pe la mijlocul distantei, la parterul unuia din blocuri ( de fapt e si un spatiu acolo, sa treci printre blocuri in spate)...sper sa te descurci si sa gasesti in primul rind! si la sensiblue farmacistele pot cauta in calculator daca au asa ceva la care din farmaciile lor, in ce orase. Eram eu disperata cu acidul folic, ca disparuse la un moment dat, cind eram insarcinata, si am intrebat si mi-au zis ca mai au in stoc la Pitesti, Bacau si nu stiu mai unde.

Ana n-a mai fost azi maraita, temperatura avea 37 cu 2, am fost afara, am papat, ne-am jucat, a trecut vaccinul...sper sa uite pina la urmatorul!

Voi cite ore pe zi scoateti puii afara? si la prinz, daca bate tare soarele, tot ii scoateti? eu am incercat sa evit orele 11-16 si iesim dimineata de la 10 la 11-11.30 un pic pe linga bloc, la piata, pe bancute, apoi mai iesim dupa-amiaza in parc. In schimb, nu mai pot face mai nimic prin casa si cum tati mai este si plecat, trebuie sa renuntam citeodata la plimbarica sa poata si mami sa manince ceva.

Miri si Ana (08.04.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piciulica spune:

Buna fetelor,

Astazi si noi ne ducem la vaccin. Sper sa nu fie asa de rau si sa nu aiba prea multe reactii adverse vaccinurile astea la micutul meu. Insa dupa ce am citit mesajele voastre nu prea mai am mari sperante.

O zi buna!
Cristina si Eric

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piciulica spune:

Mirinda ,

Daca e soare eu zic sa ii dai cu crema sa nu il arda soarele. Acum tu faci cum crzi tu ca e mai bine pentru puiutul tau.Desi il tii la umbra sa vezi ca il prinde soarele , ei au pielea tare sensibila. Pediatrul mi-a zis sa il dau mereu cu crema cand ies afara in timpul zilei. Seara dupa 6 nu il mai dau ca deja nu mai e soare.

Mergi la inceput