Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (29)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Carmen, e frumos rau Matei, mai ales in pozele din iarba. Nu mai zici nimic de voi? Cum merge cautatul de job?

DanaP, pana acum vreo luna asa a dormit Luca de cand s-a nascut. Adica reprize scurte, de 30 - 40 minute. Cand dormea 50 era sarbatoare. Dar de cand a descoperit ca are treaba multa ziua, a renuntat la 3-4 reprize de somn scurte in favoarea a 2 reprize de somn a 1.5 ore, uneori chiar 2, dar mai rar. Nu credeam ca mai apuc ziua cand o sa doarma mai mult de 40 de minute. Dar, am avut noroc. E minunat asa. Dar sta treaz cam 4 ore jumate, 5 si apoi pica lat. Cand e mai agitat doarme doar 30-40 minute, dar in ultima vreme s-a intamplat mai rar...

Imi pare rau ca suferiti si voi de dinti, dar pt mine e normal somnul asta agitat noaptea. Daca doarmea bine nu cred ca slabeam niciodata. Io nu pricep cum se se linistesc cand ii luati cu voi in pat, ca Luca daca se trezeste in patul nostru ori urla pana il duc la locul lui, ori are chef de joaca si ne paruieste. Asa ca am renuntat, mai bine facem noi excursii la el in dormitor.

Azi am facut alta desoperire trista pr mine: ies 3 masele deodata, adica 2 jos si una sus. Probabil ca urmeaza si a patra, de sus, ca la el asa au iesit pereche tot timpul. Mai greu e pana sparg gingia, ca apoi cresc cu o viteza uimitoare. Deja se vede prin gingie juma de masea, la una cred ca a si spart putin, nu sunt sigura, ca m-a muscat asa de tare ca am renuntat.

Azi a facut febra doar pe seara, dar i-am dat abia 2 reprize de antibiotic, sa vedem cum o fi maine. mananca bine, a si dormit binisor azi. Nu sper insa la vreo noapte mai linistita.
Si inca ceva: cred ca SCAPAM DE MUCIIII!!! Azi nu i s-a mai infundat nasul aproape deloc, a respirat si el cu gura inchisa, dupa vreo 3 saptamani. ma mir ca inca mai stie cum se face.

pentru sarbatoriti!

Ileana si Luca (2 octombrie 2003)
http://community.webshots.com/user/adamestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Am pus si io 6 poze noi, mai multe saptamana viitoare. :) Jur pe rosu.

Ileana si Luca (2 octombrie 2003)
http://community.webshots.com/user/adamestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

Bey Carmen, tu sa stii ca ma enervezi Cre ca ai cel mai cuminte copil din grupa, nu te-am auzit in veci sa te supere cu ceva Mateiutzu scump si frumos.........asa mai da viata!!!
Propun sa-l declaram pe Matei cel mai cuminte copil din grupa, ok??

Io tocmai am prestat 1 h jumate de calmat urlete infioratoare si sfasietoare, de-am crezut ca nu mai adoarme, stau si trag cu ureche, pregatita de o noapte alba..........da, da, gingia e umflata , rosie tare, si deja nici nu ma mai lasa sa-i dau acolo cu degetul cu Calgel sau glicerina, plange cand ating locul ala......te rog, Ileana, zi-mi ca-i iese in noaptea asta dintele, fac cinste daca imi spui asta....

Cam atat, azi a avut iar diaree la greu, cu tot cu Smecta administrat aseara.Asa ca in seara asta, alta doza (1/2 de plic). Fundul e tot super-rosu, de aseara ii dau cu unguent cu galbenele, maine mai stam in curu gol in curte, si daca nu se amelioreaza trecem pe Cutaden.
Pai daca mai vine si vaccinu' in curand cu febre si diarei, io o iau razna iar....
Ziua nu mai doarme decat in carucior, care trebuie sa se miste, asa ca azi am prestat o plimbare de vreo ora pe cea mai mare canicula, la amiaza, de-am crezut ca mi se urca la cap... In rest, plimbari prin curte la greu, cunosc deja fiecare pietricica din pavaj pe de rost........

DanaP, mersi mult tie si mamei tale de flori, a fost asa de draguta..... Si scuze ca n-am putut merge eu in farmacie sa povestesc cu ea, tocmai prestam ceva cu Markus, adormirea in curte in carucior, cred.... Sa stii ca si Markus doarme ziua tot ca Andrei, ca doar n-o sa se asemene doar la dormitul de noapte
Of, of, si iar of.........las' ca se fac ei mari, si or dormi cate 1 sau 2 reprize, dar din alea de 2 ore, frate, sa ni se para ca au trecut 2 zile, nu 2 ore...

Ma bantui o tzara pe site, si ma duc la nani, ca v-am zis de ce noapte ma pregatesc.....

Ileana, zi-mi ca-i iese dintele, please!!

Venera si Markus (10 decembrie 2003)
http://community.webshots.com/user/rothgross

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

LOOOL, Ven, esti de belea. Pai io stiu daca iese dintele??? Ca pot sa spun numa daca vaz locul cu pricina. Intrebare: De ce nu ii dai niste Nurofen? daca tot zici ca urla asa... Se va calma rapid. la noi noptile astea cum le povesteti tu sun cat de cat suportabile cu o combinatie de nurofen + 2.5 ml romergan. Nu-mi convine ca tre sa-i dau de somn, dar decat sa urle fara oprire...

Ileana si Luca (2 octombrie 2003)
http://community.webshots.com/user/adamestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeacc spune:

Dragelor, iacata ca am reaparut si noi....ne inscriem cu succes in grupa muciosilor si a dintosilor mai nou, ca ne-a aparut si nou primul...
Noi venim acasa ptr o vacanta de 2 luni si as vrea sa stiu daca aveti nevoie de pampersi de piscina, ca o prietena de a mea di ro, mi-a zis ca nu se gasesc acolo si ma roaga sa ii iau eu de aici...asa ca daca aveti nevoie de ceva imi puteti spune.
Vikinga, inca o data multumesc ptr informatiile legate de pompita.
Sanatate multa copiilor bolnaviori, lasa ca ne facem noi mari!

Andreea si Sebastian - 07.10.2003

http://community.webshots.com/user/andreeacc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

Of course ca dintele inca n-a iesit.........
I-am dat 2 ml Nurofen, fara efectul asteptat, si apoi 1 supozitor Novocalmin, dupa care a adormit......
Acu', de dimineata, nu a baut toata portia de lapte, el, care diimineata radea biberonul de uneori voma de atata viteza.......
O fi tot de la dinti, mai stii.........

Murim de cald, fetelor, la mansarda, cre' ca pan' la toamna ne coacem. Si de aer cond. nu's bani anu' asta .......




Venera si Markus (10 decembrie 2003)
http://community.webshots.com/user/rothgross

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpintilie spune:

Salut fetelor!

pentru Stefan si Letitia Elena!

Ven, nici o problema! Inca o data merci! Deci va iese dintzu! Noi nimic inca. Sau eu nu reusesc sa vad nimic. Zic si io ca Ileana, sa-i dai niste Nurofen. Cand a avut fiu-meu o criza de asta, i-am dat si s-a calmat.
Carmen, tare frumos Mateiutzu!!! E un copil superb, sa-ti traiasca.
Ileana, am vazut si pozele voastre. Frumos si mare!!! Doamne, ca parca are un an copilul tau...Ma, sigur, sigur nu l-ai mai purtat tu vreo 2-3 luni in plus? Ma bucur ca va reveniti cu mucutii! Iar de masele...Clar pana la un an va avea dentitie completa .

Mai, oare o sa ajungem si noi la reprize de somn de 1.5-2 ore??? Cred ca o sa fie raiul pe pamant.

La noi se mentine situatia. Iar noapte agitata, iar is chiauna de cap. A dormit un pic mai bine cu mine in pat... Dar cam atata. Un progres este faptul ca de 2 zile nu mai mananca la ora 4 sau 5, doar la 6. Asta pentru ca i-am bagat mai multe cereale in prima seara si aseara i-am dat gris in lapte. Si uite asa s-a saturat fiu-meu...
Mai fetelor, io is un pic ingrijorata...Fiu-meu vomeaza foarte des...De fapt nu-i chiar vomat. Pur si simplu in momentul in care ii apasa ceva burtica, iese un pic de papa. Mai putin de o linguritza. Dar chestia asta se intampla si dupa 2 ore de la masa. Si are mirosul ala specific...Oare e ok?

Gata, ma apuc de treaba.
O zi buna tuturor!

,Dana si Andrei(12 dec 2003)

http://community.webshots.com/user/dpintilie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpintilie spune:

Ven, am scris de-o data... Deci fara dintzu si cu chinuri...Of,of...Imi pare rau de bietul baietzel...
Si noi o ducem rau cu caldura. Desi nu stam la mansarda, casa e asa de prost izolata ca iarna tine frig si vara lasa caldura sa treaca. Naspa rau de tot.


,Dana si Andrei(12 dec 2003)

http://community.webshots.com/user/dpintilie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Ven, pentru poponeatza rosie a lui Markus incearca sa-l speli cu ceai de pelin, apoi il aerisesti un pic, il dai cu crema de galbenele si ar trebui sa rezolvi! La noi asa a mers, uimitor de bine, saptamana trecuta.
Imi pare tare rau ca nu am timp sa va citesc mai des, dragele mele, dar am avut tot soiul de aventuri cu cea mare.
Sper maine sa am timp sa va pove.
Va pup!

Vilma, Anca (3 ani) si Tudor (11.12.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Andreea, bine ati revenit!

Ven, deci nici la voi nu a iesit dintele... Of. Cred ca la noi a spart gingia o masea, ca noaptea a fost GROAZNICA! Adeca urlete sfasietoate la fiecare ora. Cea mai lunga repriza de somn a fost de o ora si un sfert, iar seara i-am dat Nurofen si pe la 1 nopatea algocalmin ca iar facuse un puseu de febra. Din pacate nu m-am uitat in gura lui ca ma musca, deci nu sunt sigura ce e acolo...

DanaP, zau ca nu l-am tinut mai mult in burta, ca as fi crapat. Dar asa e el mare, ca si tati al lui e un uroasa, v-am mai zis eu ca are 2 metri si 130 de kg. Si doar fi-su nu o semana cu bondoaca de ma-sa.

In alta ordine de idei, Luca iar a facut febra astazi dimineata, e drept ca nu i-am dat decat 3 doze de antibiotic, deci poate de azi incolo sa se mai potoleasca. Urechea nu-l mai doare deloc, a papat bine tare, acu doarme dupa o gimnastica de o ora in patut. Azi mergem la dr sa-l vada, Doamne ajuta!

care le-ati dat visine la copiii? Ca io i-am dat si il constipa. Oare de ce? Eu credeam ca ar putea sa faca diaree de la ele...

pentru Stefan si Letitia!

Ileana si Luca (2 octombrie 2003)
http://community.webshots.com/user/adamestii

Mergi la inceput