Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (29)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

Mda. Bonsoir.
Ileana, si noi.........cred ca avem o enterocolita nasoala. Diaree in continuare, cu tot cu Smecta, si azi n-a mancat mai nimic......
Maine mergem la dr. (cica pt. vaccin, dar parca vad ca nu-l facem maine), sa vedem ce primim (desi prevad : Colistin, Ecoflorina si Smecta / Furazolidon pt. copii). Imi pare rau ca n-am mers mai repede, dar am tot zis ca-i de la dinti......
In rest, a dormit azi la greu, si ieri la fel, de m-am mirat de el........ce-i drept ca a stat numai afara, dar oricum a dormit foarte mult.....
Mi-e ciuda ca nu vrea sa bea ceai DELOC, si ce bine ar fi sa bea, sa nu se dezhidrateze. Azi aproape ca n-am avut cum sa-i dau Smecta, ca laptele l-a baut tot cate 1/2 de portie, cu seringa am incercat si s-a ingretosat si i-a venit inapoi si laptele mancat inainte, si tot asa........i-am facut ceai de menta...nici vorba sa-l guste
In fine, va trece si asta cumva........

Ah, avem rezultatele la analize, sunt toate bune, tare m-am bucurat ca nu-i anemic sau ceva.

Va si va dorim somn usor si lung...

Venera si Markus (10 decembrie 2003)
http://community.webshots.com/user/rothgross

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Ven, enterocolita zici... Si-i dai doar Smecta? Colistin nu? Regim nu? Cate scaune pe zi are? Vezi ca au aia de la Humana Electrolyte, e numa bun pentru deshidratare.

Ileana si Luca (2 octombrie 2003)
http://community.webshots.com/user/adamestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Zeeva, program comun e cam greu sa le fac in cauza diferentei mari de varsta, dar ca sa-i zic program comun, ii scot pe amandoi afara, cel mic in carut si cel mare cu bicicleta, sau pur si simplu mergem toti trei la plimbare pe jos (care poate). Grupa mica vine mai incet in spatele la grupa mare pe strada. Cand stam in casa ii aduc pe amandoi in sufragerie si in timp ce cel mare joaca ceva jocuri electronice, cel mic le gangure la jucariile lui in exersaucer. Seara il aduc pe cel mic langa al' mare sa se joace putin impreuna (sunt topiti unul dupa altul), apoi ii pun pe fiecare in patul lui. Saptamana viitoare mergem cu totii intr-o minivacanta, prima data de cand s-a nascut Alex. Cred ca va fii interesant, va voi povesti.

In rest sa bat in lemn, cupilu e sanatos, petele de la dermatita i-au trecut, dar i-am dat cu alifie, probabil o sa-i reapara, asa am auzit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:

Salutare, fetelor!

Sunt Adriana de la Bebelusi de ian.-feb. 2004 si vreau sa va pun si eu o intrebare si sa va cer un sfat: copilasii vostri se mai trezesc noaptea sa pape? Rares are 4 luni si jumatate si tot ma scoala o data, de doua ori pe noapte, bea un pic de lapte si se culca la loc. Daca nu ma scol la el urla de trezeste tot blocul.
Seara i-am bagat deja orez in laptic crezand ca-l va satura mai bine si nu se va mai trezi, dar nu a dat rezultate.
Cum sa fac sa-l dezobisnuiesc? Voi ati reusit prin vreun truc?

Multumesc mult de tot!!!
Toate cele bune si multa sanatate.


Adriana - mamica lui bb Rares (13feb.2004)
http://community.webshots.com/user/ad_risnov

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tutzi spune:

Hai ca ma invredincesc si eu sa mai si scriu nu numai sa va citesc.

Draga Ven nu fi necajita ca si eu faceam la fel in locul tau. Sa-ti vezi copilul ca nu vrea sa manance si mai si varsa din putinul pe care ai reusit sa i-l dai e un mare stres. Bine ca ai descoperit ce ii place si grabeste-te sa ii "ascunzi" si alta mancare in capsuni pana nu le trece vremea.

Eu nu cred ca doar mamicile cu pb sunt binevenite aici. Eu personal m-am simtit bine primita cu toate ca am intrat relativ recent iar eu scriu aici deobicei cand am probleme sau am nevoie de sfaturi.

De cand ia tratament pt reflux Iasmina e un copil f cuminte, inainte tipa aproape tot timpul uitandu-se in ochii mei, acuma vorbeste non stop in limba ei si nu mai zice mamama ci tatata. Abia acuma imi dau seama ce tare suferea cand vad ce copil linistit si vesel a devenit. Chiar am putut sa-i dau de doua zile si piersici si iaurt cu banana - e o mare bucurie pt mine sa vad ca lucrurile se indreapta incetisor spre bine.

Vreau sa va pun si cateva intrebari:
- cand sunteti la plimbare cu caruciorul vorbiti cu copii si le aratati una si alta? Ca eu ma simt obosita de cat ii vorbesc acasa si prefer sa mai tac si eu; plus ca eu ii spun "uite mama catelu" si ea se uita la copaci
- cand le dati gris in lapte il indulciti cu zahar sau cum?
- cum ii imbracati noaptea? Eu ii dau un body cu maneca lunga si o pereche de pantalonasi, fara botosei, si o acopar cu un pledut f subtire dar cum se rasuceste prin pat doarme mai mult descoperita. Ma tot tem sa nu-i fie frig sau sa raceasca, dar efectiv de multe ori nu ma pot trezi sa ma duc sa o verific.
- ce culoare au buzele copiilor vostri? Ale Iasminei sunt in general rosii dar are momente cand sunt mai palide,rozalii. La analize i-a iesit doar o usoara anemie pt care nici n-a primit fier ci un complex de vitamine: vidailin
- cam cata carne/ ficat le dati copiilor? 2-3 lingurite sau mai mult?
- copii vostrii incep sa priceapa ce le spuneti? Iasmina are lipiti pe pereti piticii si Alba ca Zapada care ii e foarte draga. Cand o intreb unde e Alba ca Zapada se intoarce spre locul unde e si incepe sa chiuie. Ma tot gandesc daca nu e cazul sa incep procesul de "invatare" cu chestii de genul: ochii, nasul, tai-tai etc. Voi cum procedati?
Cam atat, daca imi mai aduc aminte va mai intreb, ok?

Despre dormitul noaptea si Iasmina a avut o perioada de vre-o luna si jumatate in care se trezea noaptea si de 10 ori si credeam ca e de la dinti. Carmen77 zicea ca e o perioada trecatoare si fara legatura neaparata cu dintii. A avut dreptate; puiuta dinti nu are inca dar doarme toata noaptea fara sa se trezeasca.

Si apropo de somn va doresc o noapte linistita si copii cuminti.




Tutzi si Iasmina (28.10.2003)

http://community.webshots.com/user/tutzica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Buna fetelor! Ce mai facetiNoi suntem bine, tot asa biberonari si cite un iaurtel si citeva lingurite de altceva dar vad ca e bine pina acum, creste si deocamdata nu are probleme cu anemia. Si eu cred ca fiecare isi creste copilul cum vrea, aici eu ma simt asa ca si cum as sta la birfa cu niste prietene dragi sufletului meu asa in parc, la cafea sau de ce nu la un vinulet. Chiar daca nu raspund de fiecare data la orice mesaj, de multe ori am timp sa scriu cite ceva asa pentru cazuri de urgenta cind am si eu ceva experienta si habar, in ideea ca poate pot ajuta, asta nu inseamna ca fetele care au bbi santosi mi-s indiferenti. Ma bucur sincer pentru performantele fiecariua dintre bblusii vostri, imi place sa admir fotografiile voastre chiar daca in cele mai multe cazuri nu apuc sa scriu tot ce simt. Dar stiti si voi cum e cu timpul.. Dar eu sunt sigura ca voi stiti lucrurile astea dar avind in vedere discutiile iesite am simtit nevoia sa va spunUite ca dovada ca suntem fete unite si cu suflet cald si la bine si la mai rau, cite incurajari am primit pentru spectacolul meu! Va multumesc si promit sa dau tot cei mai bun din mine. si pt ca am vrut sa ma fac frumusica, m-am vopsit si am iesit asa de inchis, gata cu buclele mele blonde, Vina mea a fost ca am zis cofezei o nunanta mai asa, cu un reflex mai asa, ..una peste alta am zapacit saraca femeie si m-a facut castaniu. Da' las ca se duce usor usor.Ven pentru enterocolita, cum a zis si Ileana, cred ca e nevoie de laptele ala special cu electrolit. Si tin minte sfatul dr e ca trebuie sa pape cit mai usor, poate n-ar fi rau sa lasi pe mai tirziu (a nu stiu cita oara..) diversificarea. Acum vezi ce zice si dr. Noi am trecut prin asa ceva cind Aldo era foarte micut, de aia grija pt alimentatie era mai mare.Adriana cred ca fiecare copil are ritmul lui, Aldo doarme noaptea de pe la 3 luni jumate. Si de pe la 4 luni a vrut numai 4 mese pe zi. De aia imi vine si greu cu diversificarea, ca are el programul lui fixat bine cu cele 4 mese pe zi. Nu stiu ce ai putea face, decit sa ai rabdare si sa astepti pina ce el este pregatit sa renunte la lapticul de noapte. Tutzi eu nu prea vb cind sunt cu carutul, dar bine, mai fac pauze mai facem si noi o mica conversatie, dar imi tin si eu energia pt cind l-oi vedea mai interesat de una alta. Ca acum e coplesit de ce descopera in fiecare zi, nu pare ca are nevoie si de comentariile mele. Noaptea aici e inca frig ca sunt in cel mai nordic punct al Germaniei, dar cind e mai cald il pun asa cu haine mai subtiri si in sacul de vara. Si cind s-o incalzi mai bine, tot in sacul de vara si probabil intr-un body din ala larg nu stiu cum ii zice la noi, e ceva mai altfel decit un body normal.Va pup fetelor sa aveti o noapte linistita!Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia23 spune:

Adriana bebelina mea doarme de la 3 luni toata noaptea(papa seara doar tzitzi),eu zic sa incerci sa ii dai ceai,fiind cald acum ma gindesc ca poate doar ii este sete sau sa incerci si alte cereale.Maimuta mea se mai trezeste uneori dar o mangai si se culca la loc.

Tutzi - eu indiferent unde merg cu maimutica ii vorbesc despre tot ce vedem,se mai uita lumea ciudat dar de asta nu mai pot eu.
-eu i-am luat gris cu mango si caise si il fac doar cu lapte si citeodata ii mai pun fructe in el,zahar nu ii pun deloc.
-eu o culc doar in body cu mineca scurta,rar cu mineca lunga,o invelesc cu un scutecel de finet pe care imediat il da la o parte.
-buzele ei sunt un rosu mai deschis
-ficatel ii dau 2 bucati,iar carne cam 3-4 lingurite
-si ea pricepe ce ii spun,cind o intreb de ciine sau papusica se uita exact acolo unde sunt,daca ii spun sa-mi dea nasul sa il pap intinde caputul inspre mine.

Ven imi pare rau ca e Markus bolnavior,daca nu vrea ceai ai incercat sa-i dai apa?Si eu stiu ca Humana elec e bun pt deshidratare,dar daca tot va duceti miine la dc o sa va spuna mai bine ce aveti de facut.

Ileana si Juliei ii mai apar bubite de la caldura si eu o tin doar in maieut afara.Iti doresc si eu sa nu o iei de la capat cu Luca si sa se faca bine repejor.

Fetelor referitor la mancare,la ce are voie si ce nu,fiecare ii da ce vrea la copilul sau,eu ii dau la maimutica sa guste tot ce maninc eu,asta nu inseamna ca fac experienta cu ea,dar trebuie sa se obisnuiasca si cu alte gusturi,azi i-am dat sa guste napolitana,eu i-am dat si ciocolata,frisca,putina bere pe limbuta,asta nu inseamna ca nu-mi cresc copilul bine,este sanatoasa,papa orice asa ca asta conteaza.
Am pe strada niste vecini mai amariti care le-au dat la bbi fasole de la 4 luni si bbi sunt bine sanatosi,fara probleme.
Credeti ca pe vremea noastra se facea diversificarea cum o facem noi acum?Eu nu cred si uite ca am crescut mari si fara prob.

Dupa ce 2 sapt a facut pauza sa mai zica mama de 2 zile numai asta zice si va dati seama ca sunt innebunita cind o aud.
Azi a papat cam 400 gr de pui cu smintina si tot ar mai fi vrut.
Cind e soare afara ii pun la maimutica o palariuta dar imediat o trage si o arunca jos,asa face si cu toate jucariile.
Azi am stat toata ziua in pat,am avut o durere de burta de nu mai stiam de mine,ori am racit ori imi vin musafirii,am luat algocalmin si un supozitor scobutil si mi-am mai revenit putin ca mai aveam putin si ma urcam pe pereti.






Adriana si bb Julia(06.11.2003)
http://community.webshots.com/user/julia062003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

buna fetelor,

iaca scriu si eu un picut ca am un pic de timp liber... eu lucrez acum zilnic de la 9-10 am pana la 9 seara, dar imi place tare mult ce fac si va zic ca e muuuult mai usor sa lucrezi decat sa ai grija de copil...asa ca nici nu ma mir ca va mai ciondaniti olecuta..., hai bey fiti cuminti si nu va certati mai!

noi suntem bine, eu si bebe si sotul meu suntem indopati de bunic asa ca Alex acum e si el rotofei si a recuperat f bine e la normal aproape cu greutatea... avem un pui de dintisor micut si caraghios. Am fost la zoo si la Alex i-au placut pestii (asa ca am repopulat acvariul de acasa) si focile si ...caprele...

va pupic si numai bine si muuulta sanatate!

cu drag,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zeeva spune:


Buna tuturor,

Multumesc pentru urarile adresate fetitei mele Maia Nicole care azi a implinit 7 luni. Sanatate si urari de bine la toti bb.

Tutzi - Cred ca poti sa vorbesti cat iti place pe limba celor mici; e drept ca nu stiu ei cu precizie ce la spunem dar vorbitul le place si asa incep invatarea.

Ad - Rasnov - Daca bebe se trezeste noaptea si totusi nu mai vrea lapte da-i un pic de ceiuc. Va renunta sa se mai foiasca si sa mai ceara ceva. Eu i-am dat mereu Maiei sa pape noaptea fiindca ea nu se trezeste, i-am dat prin somn fiindca am vrut sa aiba cantitatea necesara de lapte in 24 de ore.

Ciuf - Drum bun si zbor lin acasa. Sa aveti parte de un botez frumos!

Laura T. - Multumesc pentru ca mi-ai impartasit din experienta ta. Cam aceleasi lucruri le fac si eu. Am si eu noroc ca si tine ca fetitele se iubesc mult, se adora asa ca mergem cat putem peste tot impreuna. In plus, Miruna e tare intelegatoare. Acum ca e vara voi face mai multe iesiri prin parcuri.

Alinkav - Imi pare rau ca te-ai suparat si iata ca iti raspund la intrebare asa dupa cum m-ai rugat. Mesajul meu catre Ven nu si-a propus sa fie o ofensa pentru tine, departe de mine orice ironie. Ven a raspuns la mesajul tau din pagina 2 asa cum a considerat de cuviinta si e dreptul ei. Ceea ce i-am scris eu venea ca o incurajare pentru ea ca mamica chinuita de probleme care are nevoie de un sfat. La mesajul tau cu "specimenul" ti-a raspuns chiar ea, cum era normal, si nu cred ca era cazul ca eu sa te citez pentru ca, in fond, nu asta era ideea. Ma bucur din suflet ca ai bb fericit si fara probleme si inteleg cat e de important acest lucru. Stiu din experienta mea cu ambele fetite si ma declar norocoasa. Sunt mahnita sa aud ca ai impresia ca acest forum este doar pentru mamicile care au probleme. Fireste ca daca avem probleme vorbim mai mult despre asta. Personal, vin cu placere aici si citesc ceea ce faceti voi si bb vostri. Admir cu bucurie pozele. Am gasit aici un sfat, o vorba buna, omenie (iata cat este de frumos ceea ce au facut Vikinga, LauraT. si Ven), am gasit acea intelegere pe care numai cineva care iti impartaseste experienta ti-o poate acorda. Nu au fost niciodata animozitati intre noi si ganditi-va ca ne stim de cand eram burticoase. Asa cum scria Vikinga, stam de vorba aici ca intre prietene chiar daca nu ne stim. Pentru ca suntem legate printr-o cheie magica, aceea de a fi mamici, adica "impartasim aceeasi taina".
Eu vin cu placere aici, chiar daca mai rar, si va pretuiesc pe toate la fel de mult. Prin urmare intentia mea Alinkav nu a fost de a te supara dar daca vorbele mele au reusit sa faca asta imi cer scuze.

va doresc tot binele,

Z si fetele





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

Adriana, sa-ti raspund si eu.......
Mai, la noi n-a functionat faza cu ceaiul , apa, etc. Copilu' se scula noaptea ca ii era foame, nu sa bea ceai, bietu'.........
Asa ca i-am dat ce vroia. Si singur si-a scos ambele mese de noapte, astfel ca de la 3 luni doarme toata noaptea........
Adevarul e ca Markus n-a mancat niciodata prea grozav, si eu eram bucuroasa cand se trezea sa pape si noaptea, astfel isi lua si el portia normala de lapte (ca si la tine, Zeeva )....

Dar uite ca la alti bebei a functionat cu succes faza cu ceaiul. Asa ca poti sa incerci si tu. Poate reusiti. Daca nu, da-i pace.........stiu ca e greu, dar se va dezvata singur cand va fi pregatit, Adriana.
Pupici la Rares cel dragut!

Tutzi, ma bucur ca mergeti spre insanatosire.....Mai, eu nu-i vb. nimic la plimbare, ca e prea ocupat sa studiese totul in jur, sau sa doarma. Las' ca vine si vremea cand va trebui sa le vorbim non-stop........
Imi trimiti pe PM nr. tau de mobil, please, ca vreau sa te sun sa povestim un pic de pb. noastre

Allya, ce bine ca are cine sa va indoape. Mai ales pt. ALex. Asa-i ca-i mai usor la munca?? Si eu mai fac traduceri de acasa, si am regasit asa o placere in a lucra, si parca dupa aia mi-e mai drag Markus si-l privesc cu mai mare bucurie........Monotonia, mai fetelor, asta ne omoara.......

Vikinga, abia stept sa vad pozele

Ciuf, drum bun spre casa, si multa bafta cu botezul! Sa fie intr-un ceas bun crestinarea pupiului vostru!

Mai fetelor, n-ati primit inca pompitele? Liliana, cica la tine trebuia sa ajunga ieri, iar la Davidutza si Ileana azi. Sa-mi dati de veste, ok?



Venera si Markus (10 decembrie 2003)
http://community.webshots.com/user/rothgross

Mergi la inceput