Intrebam, cautam - ordinea sa o pastram :):)

Raspunsuri - Pagina 47

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dacia spune:

Lacri,Merci multIrina si Edy Irlandezu'cel scump!(5 noiembrie 2002)

Poze cu noi la 2 anisori
http://danielirina.tripod.com/mypersonalsite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Era un subiect cu mancaruri traditionale romanesti,nu reusesc sa-l gasesc
Cine ma ajuta?




"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OrbuGabi spune:

Buna vreau si eu sa fac o glazura pt o negresa,si nu as vrea clasica ciocolata.Nu stiu daca exista un subiect sau daca exista retete pe undeva.
Va multumesc anticipat.

Gabriela mamica de printesaAlice-Cristiana(20.12.2002)
si nazdravanMartin-Tudor(22.09.2005)
www.dropshots.com/OrbuGabi" target="_blank">pozesi filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amoralesia spune:

i-am facut fetitei mele de 1 an si o luna mancare de ciuperci. sa ii dau? nu cred ca sunt contraindicate la varsta asta...?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flaflo spune:

Unde gasesc retete de muraturi, ca dupa cartea de bucate pe care o am nu mi-au iesit....

Flavia si Bianca


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns B.Ana-Maria spune:

quote:
Originally posted by tuchi

unde gasesc metode de conservare a mazarei ca din trei carti de bucate n-am gasit in nici una.

multumesc


Congelarea este o metoda buna dar trebuie prefiarta altfel vei avea surprize: nu se mai fierbe. O prefierbi o scurgi bine si o congelezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelaispir spune:

eu congelez mazarea asa cum este ea (boabe crude) si nu am avut niciodata probleme la fiert. ffff important, mazarea sa fie foarte proaspata (desfacuta in aceeasi zi) pt ca daca s-a vestejit (chiar si un pic nu mai fierbe in veci.

de fiert, fierb fasolea verde, pt ca am pus si cruda si oparita si nu am reusit sa o mai fierb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelaispir spune:

quote:
Originally posted by Flaflo

Unde gasesc retete de muraturi, ca dupa cartea de bucate pe care o am nu mi-au iesit....

Flavia si Bianca






daca nu ai gasit retete, cauta aici:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80509

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Aveti idee unde gasesc vreo reteta cu avocado pentru copii mici? Vazusem mai de mult un pate de avocado, dar nu mai stiu unde.

Multumesc.


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=85226" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=85226" target="_blank"> un baietel diabetic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nadia_S spune:

[quote]Originally posted by aurelia1278

Aveti idee unde gasesc vreo reteta cu avocado pentru copii mici? Vazusem mai de mult un pate de avocado, dar nu mai stiu unde.

Multumesc.

Aurelia,uite itzi scriu eu retzete cu avocado.
Avocado cu cuscus brocoli si conopida
o jumatate de avocado
3 buchetele de conopida
5 buchetele de brocoli
3 linguri de cuscus
1 lingura de ulei de masline extravirgin

1. Se fierbe cuscus-ul timp de 10 minute
2. Buchetelele de conopida si brocoli se fierb in abur timp de 15/20 minute
3. Se amesteca brocoli, conopida si avocado crud cu lingura de cuscus si se dau prin blender.
4. Se adauga uleiul de masline si cuscus-ul si se amesteca.

Se poate adauga si patrunjel sau oregano sau busuioc.

Pofta buna




Piure de legumecu avocado - 6 luni

1 cartof mic
1 dovlecel
3 buchetele de brocoli
o jumatate de avocado
1 lingurita de ulei de masline extra virgin
patrunjel sau busuioc

cartoful se coace in coaja. Dovlecelul si buchetelele de brocoli se fierb timp de 15 minute in apa sau in abur cu patrunjel sau busuioc.
Cand legumele sunt facute se adauga jumatatea de avocado. Se pun in blender si se fac piure. Inainte de servire se adauga o lingurita de ulei de masline extra virgi


La retzeta asta se poate folosi orice peste

Somon cu legume in folie de aluminiu cu piure de avocado

- 20 g de somon/peste
- un cartof
- un morcov
- o mana de mazare
- marar
- o lingura de ulei de masline
- o jumatate de avocado

Se curata si se taie cubuletze (zaruri) cartoful si morcovul eventual si pestele.

Se face o punguta din folie de aluminiu Se pun inauntru cubuletele de cartof, morcov, peste, o mana de mazare, putin marar, o lingura de ulei de masline si 3-4 linguri de apa (altfel se usuca mazarea). Se pune pe gratar sau in cuptor si se lasa in jur de 30-40 de minute la temperatura medie.

Separat se face un piure din avocado (la care eventual se adauga pestele pentru a fi facut pasta, daca bebele nu pofteste bucatzi de peste).

Se amesteca toate si se serveste.


Mergi la inceput