Intrebam, cautam - ordinea sa o pastram :):)

Raspunsuri - Pagina 39

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns osna spune:

adi nu stiu care varianta o cauti tu.

asta:

Cremsnit

Ingredinte:1 l lapte, 8 oua, 8 linguri faina, 8 linguri zahar

Mod de preparareSe freaca galbenusurile cu zaharul tos, se pune in laptele rece si se amesteca laptele usor, dupa care se adauga faina. Se bat albusurile tare si se amesteca usor in compozitie. Se da la cuptor, in tava inalta, la foc potrivit.

asta:
Cremsnit rapid

Ingredinte:8 oua, 250 gr. zahar, 1 pachet margarina, 10 linguri faina, 1 l lapte, zahar vanilat

Mod de preparareSe amesteca galbenusurile cu zaharul, zaharul vanilat si putina sare. Se topeste margarina, se raceste si se amesteca cu compozitia de mai sus. Se adauga faina, apoi laptele si la sfirsit albusurile batute spuma. Se toarna compozitia intr-o tava mai inalta, tapetata cu margarina. Se coace la foc potrivit timp de aprox. 45 minute. Se taie rece si se pudreaza cu zahar.

sau asta:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=55621&whichpage=1

spor la treaba!


14+




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Cautam chiar "prajitura desteapta" postata de Laura Takacs.
Am incercat-o si eu o data, dar am pierdut reteta.
Merci mult.


Florile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mona25 spune:

Am mancat odata la un restaurant un fel de gogoasa care avea inauntru sunca, rosie, cascaval. Stie cumva cineva cum se face? Mi s-a facut o pofta de numa am o vaga idee cum s-ar prepara dar astept niste sfaturi de la voi, poate stie careva dintre voi concret!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuchi spune:

am si eu o rugaminte: vreau sa fac tort la rece cu urmatoarele straturi: baza de biscuiti, crema cu br de vaci/ fructe /gelatina.

rugamintea mea ar fi sa ma indrumati un pic ca n-am idee in ce cantitati

multumesc mult harnicutelor gospodine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

quote:
Originally posted by tuchi

am si eu o rugaminte: vreau sa fac tort la rece cu urmatoarele straturi: baza de biscuiti, crema cu br de vaci/ fructe /gelatina.

rugamintea mea ar fi sa ma indrumati un pic ca n-am idee in ce cantitati

multumesc mult harnicutelor gospodine

http://community.webshots.com/user/tuchi7



Crema:500 g branza de vaci grasa se amesteca cu 150 g zahar si cu zahar vanilat,coaja sou suc de lamaie.2-3 pliculete de gelatina granulata se dizolva in compot de mandarine(2 conserve mici) si se incalzeste cam la 60 grade dupa care se incorporeaza in branza.Adaugi mandarinele din compot,500 g mascarpone si crema se toarna peste blat.Tortul se pune la frigider sa se inchege dupa care pui deasupra fructe de care doresti si un pliculet de tortenguss fiert in apa sau compot.

Blat: biscuitzi, 300 de grame cred amestecati cu 1 pachet de unt!

Oana pregateste basca, e buna prajitura, de sa-ti batzi copii cu basca uda

Completare: biscuitzii se sfarma,iar untul se topeste usor pe aragaz...



vidiazni, ce-si face omu' cu mana lui se numeste lukru' manual ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Heeelllppppp vreu sa fac supa cu galsutele de gris.Nu mai stiu cate linguri de gris la un ou sau doua.Era o reteta pe aici,dar nu gasesc,am incercat cu Search,dar serverul e aglomerat.

Sper sa primesc un raspuns repede,in maxim 1-2 heure,astfel.....cred ca fac niste bombe de galuste de -mi rup dintii





"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonita spune:

quote:
Originally posted by alayna

Heeelllppppp vreu sa fac supa cu galsutele de gris.Nu mai stiu cate linguri de gris la un ou sau doua.Era o reteta pe aici,dar nu gasesc,am incercat cu Search,dar serverul e aglomerat.

Sper sa primesc un raspuns repede,in maxim 1-2 heure,astfel.....cred ca fac niste bombe de galuste de -mi rup dintii



nu stiu daca iti voi fi de mare folos caci nu stiu cate linguri de gris se pun la un ou,dar iti spun cum le fac eu:
la 2 oua pun 2 linguri de ulei( sau poti folosi unt)si grisul il pun "dupa ochi" atat cat compozitia sa nu fie nici f moale dar nici tare ( ai grija ca ea se mai ingroasa putin)si incepi sa faci galustele cu o furculita ,iar daca vezi ca se desfac mai pui un pic de gris.
sa-mi spui cum au iesit.

"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

mersi pt raspuns.

Am pus 2 oua,2 lg ulei si gris din ochi ,ca o smantana groasa.Acum le-am lasat sa se odihneasca,vin mai incolo cu vesti.



"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:


Am ajuns la o concluzie,sunt dezastru in bucatarie
Am incercat cateva la inceput,vreo 3,s-au desfacut.Cu toate ca nu credeam ca se va intampla asta,nu era asa moale compozitia.
Am pus repede 1-2 lg de gris si mi-au iesit chitanoase nici nu pot sa o sfaram cu lingura,parca sunt caramele

Cred ca ma las de meseria asta de gatit



"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira24 spune:

Unde pot gasi cartea lui Radu Antom Roman, format electronic?Era candva pe forum si nu reusesc s-o mai gasesc.Multumesc.

Mergi la inceput