Intrebam, cautam - ordinea sa o pastram :):)

Raspunsuri - Pagina 37

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iris79 spune:

Pai nu e nici o diferenta!!! Chiftele e denumirea moldoveneasca. Cel putin asa stiu eu. Ma contrazice cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyadya spune:

Pai eu te contrazic, pt ca am mancat si chiftele si parjoale si aveau gust diferit. Plus ca la restaurante gasesti in meniu si chiftele si parjoale, de unde trag concluzia ca-s lucruri diferite!
Anyway, chiftele am facut sambata asa ca o sa-i spun alui meu: draga, am rezolvat-o si ca parjoalele, le zice chiftele pe aici pe la noi si tocmai ce ti-am facut acu cateva zile!
, iris, sper ca nu te-ai suparat pe mine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris79 spune:

Bineinteles ca nu m-am suparat. Dar acum eu sunt in ceata.In primul rand rectific o greseala: parjoale le zice la noi in Moldova.
In al 2 lea rand iti trimit rezultatele cautarii mele:

Chiftelute

Durata
40 min

Ingrediente:
250 gr. carne macra, 2 buc. ceapa, o felie de piine alba muiata , 1 ou, piper, sare, verdeata si usturoi dupa gust, ulei, faina, pesmet

Pirjoale moldovenesti

Durata
1 h

Ingrediente:
1 kg. carne macra, o ceapa, 1 buc. morcov, 1 buc. cartof, o felie de piine, 1 ou, 1 dl ulei, 2 linguri pesmet, sare, piper, verdeata tocata

In afara de morcov nu prea vad diferenta.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zfcristina spune:

Buna!
Am si eu nevoie de o mana de ajutor.Vreau retete de fursecuri,checuri,prajituri,biscuiti etc... care sa nu contina :lapte,iaurt,unt,smantana etc...tot ce tine de lactate.
Fetita mea are alergie la lapte si cazeina.

www.babiesonline.com/babies/m/mihayta/


Cristina mamica de Craciunita Cristina Adriana(25.12.2001) si piticut Mihai Stefan (17.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns koalitza spune:

Chec cu cacao

Ingrediente:
6 oua, 250 gr. zahar, 250 gr. faina, 100 ml ulei, 5 lingurite cacao, zeama de lamaie

Mod de preparare
Se separa albusurile de galbenusuri. Se freaca galbenusurile cu uleiul si cu zeama de lamaie pana devine ca o maioneza. Se bat albusurile cu zaharul. Se toarna maioneza peste albusuri. Se amesteca totul cu faina. Se ung 2 tavi cu ulei si se tapeteaza cu faina. Se toarna o parte din aluat in tavi. Partea ramasa se amesteca cu cacao. Se toarna si aceasta deasupra partii din tava. Se introduc in cuptorul incins inainte.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns huacin spune:

Fetelor, acum v-am descoperit! Sunteti o adevarata comoara! Nu ma mai satur de citit si de notat...

Am si eu o rugaminte: spuneti-mi si mie, va rog, cum se prepara salata chinezeasca? Am vrut salata, am fost intr-un magazin si salata era urata rau, nicio capra in desert n-ar fi mancat-o. Asa ca am luat salata chinezeasca, e foarte sanatoasa; doar ca eu nu inteleg chineza, iar prietenele mele chinezoaice nu prea pot explica in romana. Pana ajung eu cu ele in bucatarie, mai dureaza, asa ca astept idei salvatoare de la voi.

Pana una alta, eu am facut un sos de lapte acru, iaurt simplu nu aveam, cu sare si piper; pe salata a fost bun, salata e putin amaruie, gustul a fost ok. Dar ma gandesc ca se poate si mai bine...


Valentina 15+ (30ani), Alexandru(4,5ani) si taticu' Gaby (30ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns godzila spune:

quote:
Originally posted by huacin

Fetelor, acum v-am descoperit! Sunteti o adevarata comoara! Nu ma mai satur de citit si de notat...

Am si eu o rugaminte: spuneti-mi si mie, va rog, cum se prepara salata chinezeasca? Am vrut salata, am fost intr-un magazin si salata era urata rau, nicio capra in desert n-ar fi mancat-o. Asa ca am luat salata chinezeasca, e foarte sanatoasa; doar ca eu nu inteleg chineza, iar prietenele mele chinezoaice nu prea pot explica in romana. Pana ajung eu cu ele in bucatarie, mai dureaza, asa ca astept idei salvatoare de la voi.

Pana una alta, eu am facut un sos de lapte acru, iaurt simplu nu aveam, cu sare si piper; pe salata a fost bun, salata e putin amaruie, gustul a fost ok. Dar ma gandesc ca se poate si mai bine...


Valentina 15+ (30ani), Alexandru(4,5ani) si taticu' Gaby (30ani)



Vali eu o prepar asa:
Tai salata, pun boabe de porumb, rosii taiate cubulete, ardeii taiati la fel, pun sare piper si lamaie (taie amareala). Poti pune si morcov dat prin razatoare. Papa bun.

Vera & Iulia Maria (17 octombrie 2005)



POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danutza_s spune:

buna...
vreau sa va intreb daca exista vreun subiect deschis despre regimuri sau diete pentru scaderea colesterolului si trigliceridelor...
am cautat nitel si n-am vazut nimic despre subiectul asta, sau poate mi-a scapat mie...
ma intereseaza foarte mult acest subiect
mercic anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Buna fetelor, nu gasesc retetele indiene pe care le-am postat mai demult, ma poate ajuta cineva?
Numai bine

babirusa si Alexandra(14 oct.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana_dsi spune:

BUNA!
Ma ajutati si pe mine sa gasesc o reteta de placinta cu iaurt , alta decat cea din Cartea de bucate? Multumesc.

Mergi la inceput