Intrebam, cautam - ordinea sa o pastram :):)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

, pls, ajutati-ma si pe mine, daca stiti cum se fac bomboanele din morcov!!! Aveti vreo idee??? Sar-na cu anticipatie!

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
ALEX cantaretul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cinta spune:


MUCENICII sau Sfintii moldovenesti, va rooog mult de tot!!!

am citit retzeta sapt trecuta ins anu m-am inverdnicit sa fac o copie. si acum mor ca vreau sa fac si io sfinti aici... si retzeta aia parea asa de buna... numa potrivita sa imi dau pe spate prietenul si cunostintele!!!

va rog, daca are cineva o copie...

cinta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanap spune:

SFINTI MOLDOVENESTI


Pentru mucenicii moldovenesti care de fapt se cheama sfinti se foloseste aluat de cozonac dospit (eu sunt din Piatra Neamt si nu cred ca am vazut aluat nedospit la cozonac).
La 1 kg de faina se pun doua cuburi de drojdie, 300gr.zahar, 4 oua, 500-600ml de lapte si iaurt, 100ml ulei sau 100 gr de unt, 1 lingurita de sare rasa, rasatura de lamaie si portocale, vanilie, rom.
Se framanta bine, cca 20 minute si se lasa la dospit aprox 45 min.

Atentie ingredientele se pun in ordinea urmatoare: faina, drojdie, oua,lapte, zahar, sare, arome, untul sau uleiul.

Dupa ce a crescut de modeleaza sfintii in forma de 8 si se pun in tava unsa cu ulei sau unt.
Se mai lasa la crescut aprox 20 min. Se da tava la cuptor timp de 30 min.pana cand devin aurii.

Separat de pune miere intr-o farfurie (cam 1/2 borcan de 400gr)si de dilueaza cu 4-5 linguri de apa pana devine ca un sirop gros. Daca mierea este din comert si este subtire nu se mai adauga apa sau se adauga dar foarte putina.

Sirop poti sa faci cat de mult vrei daca s-a rterminat prima farfurie mai faci inca o tura.

Intr-o alta farfurie se pune miez de nuca macinat amestecat cu zahar dupa gust si cu rasatura de lamaie si portocala sau alte arome.

Cand sfintii sunt gata copti se scoate tava. Se scoate cate un sfant se inmoaie in miere si se lasa 2-3 secunde, apoi de tavalesc prin nuca macinata si se aseaza pe un platou.

E bine sa-i dai de calzi prin sirop pentru ca absorb mai multa miere si sunt mai buni.

SPOR LA FACUT SI POFTA MARE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanap spune:

scuze am uitat sa pun ghilimelele.reteta nu e postata de mine dar mi-am salvat-o ca sa nu caut maine in tot forumul.
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cinta spune:

multumesc mult de tot, Loredana :)

acum ii dau si eu la printat si apoi zbor acasa sa incep pregatirile :)



cinta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluidavid spune:

Oare gasesc si eu pe undeva retzeta pentru tortul diplomat?
Va multzumesc!

Stefania si David 24.12.2004

www.babiesonline.com/babies/d/davidel" target="_blank">DAVID
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

quote:
Originally posted by mamaluidavid

Oare gasesc si eu pe undeva retzeta pentru tortul diplomat?
Va multzumesc!

Stefania si David 24.12.2004

www.babiesonline.com/babies/d/davidel" target="_blank">DAVID
Poze noi



aici mai multe retete:

Torturi
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36756

Torturi
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=13951

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluidavid spune:

Multumesc mult de tot!
Am gasit niste retzete super!

Stefania si David 24.12.2004

www.babiesonline.com/babies/d/davidel" target="_blank">DAVID
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns assa spune:

Va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu niste retete pe baza de aluat foietaj.Unde as putea gasi?

Si tot o mare guraminte: vreau retete pe baza de dovleac (nu ma omor eu dupa ei , dar i-am primit si nu stiu sa-i prepar)
Multumesc mult de tot.
Assa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns justasmallkiss spune:



Imi spuneti si mie va rog cum pot prepara cotletul de miel?La fel ca orice carne pt friptura sau necesita pregatire "speciala"?
Va multumesc.

IOANA
http://delialaryssa.fotopages.com/

Mergi la inceput