Bebelusi de mai 2003 (26)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Noi ne pregatim de concediu.Am inceput numaratoarea inversa,miercuri plecam la mare.Abia astept sa vad cum va reactiona Anca,dar tinand cont de faptul ca e fascinata de apa,cred ca va fi in culmea fericirii.
In rest,evolueaza de la zi la zi.A invatat sa se pieptene singura,chiar daca nu tine intotdeauna pieptenul indreptat cu dintii catre par.Gestul conteaza!.Deja "vorbeste" cu tati la telefon cand este la seviciu,ii spune"tati pup".Si la capitolul dans si muzica sta excelent.Isi canta "la,la,la" si danseaza din toti muschii,de zici ca este un pui de negru.
Cu dintii a ramas in urma.Are doar 6 si de vreo 4 luni nu s-a mai produs nici o aparitie.Atunci i-au iesit 4 dinti odata(cei de sus).Sa fie motiv de ingrijorare?
Cand ne intoarcem de la mare vom face si noi vaccinul ROR.Am auzit si eu tot felul de zvonuri contra lui(cum ca ar duce la autism)si m-am cam speriat.Bebeii vostri au facut vaccinul?De ce provenienta este cel gratuit?
Va pupam si vom reveni peste 2 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Vaccinul contra rujeolei, oreionului si rubeolei,
suspectat ca ar provoca autismul

Autoritatile romane spun ca, deocamdata, zvonurile nu se sustin

Trivaccinul ROR - impotriva rujeolei, oreionului si rubeolei, suspectat de cercetatorii englezi ca ar provoca boala psihica numita „autism”, a ajuns in cantitati mici si in Romania, dar numai din donatii, el nefiind inclus in programul national de imunizari, a declarat Alexandru Rafila, directorul general al Directiei Generale de Sanatate Publica (DGSP) din Ministerul Sanatatii si Familiei (MSF). Pana acum nu au fost semnalate probleme de sanatate in cazul celor cateva zeci de copii care ar fi primit trivaccinul, cu toate ca el se afla pe piata de mai bine de 10-12 ani. Ministerul Sanatatii deruleaza un program national de imunizare numai impotriva rujeolei, boala care poate produce chiar moartea, celelalte doua boli nefigurand pe lista afectiunilor care beneficiaza de imunizare gratuita, acest lucru facandu-se numai voluntar. In farmaciile romanesti se gaseste si acum un vaccin trivalent, impotriva rujeolei, oreionului si rubeolei, se numeste Tromoval si costa peste 300.000 de lei, nefiind foarte cautat din cauza pretului. Directorul Rafila ne-a spus ca aceeasi situatie confuza a mai fost intalnita si acum doi ani, cand au aparut zvonuri care asociau folosirea vaccinului impotriva hepatitei B cu aparitia sclerozei in placi. Acestea au fost, pana la urma, infirmate.

Un studiu realizat de cativa cercetatori irlandezi a descoperit o posibila legatura intre virusul care provoaca rujeola si anumite forme de autism si afectiuni intestinale. Vaccinul a aparut in presa engleza sub numele de MMR, iar in cea franceza, ROR. Dupa publicarea studiului in urma cu o luna, din ce in ce mai multi parinti britanici au refuzat sa-si vaccineze copiii. Mai multi pediatri romani refuza sa administreze sugarilor vaccinul antirubeolic din cauza suspiciunilor create de situatia din Marea Britanie. In Romania, vaccinul a ajuns, cu ani in urma, in cantitati foarte mici, mai ales sub forma de donatii. Conform spuselor directorului Rafila, aceste donatii au fost directionate, la acel timp, prin MSF, in spitalele unde s-a constatat ca ar fi nevoie de vaccin impotriva rujeolei, insa nu ne-a precizat o anumita unitate sanitara. Potrivit declaratiilor lui Alexandu Rafila, in Programul national de imunizari care prevede vaccinarile obligatorii administrate copiilor, nu este inclus acest vaccin. Pentru imunizarea impotriva rujeolei, MSF utilizeaza un vaccin monovalent, fabricat la Institutul Cantacuzino din Bucuresti, folosit de 20 de ani, iar pentru rubeola se pregateste unul de vaccinare a fetelor de 12-13 ani.

In Romania sunt doua vaccinuri de acest fel

Conform celor spuse de Alexandru Rafila, vaccinul incriminat este inregistrat in tara noastra la Agentia Nationala a Medicamentului (ANM), fiind adus in Romania de doi furnizori, din Marea Britanie si din Franta, singurele vaccinari de pana acum fiind cele administrate voluntar, de catre parintii care doreau sa-si imunizeze copiii simultan impotriva celor trei boli (rujeola, rubeola si oreion).
Presedintele ANM, Ion Fulga, ne-a declarat ca, de fapt, in tara noastra sunt inregistrate doua trivaccinuri de acest fel, folosite sporadic. „Foarte putini sunt dispusi sa plateasca pentru acest vaccin, deoarece isi pot imuniza gratuit copiii impotriva rujeolei”, a adaugat Ion Fulga. Referitor la suspiciunile legate de faptul ca acest vaccin ar provoca anumite forme de autism, Fulga ne-a declarat ca „sunt doar niste presupuneri facute de un medic irlandez, si care, cel putin deocamdata, sunt neverificate”. Si directorul Alexandru Rafila sustine ca studiul efectuat de medicii irlandezi nu are nici o confirmare pana in acest moment. „Daca ar fi fost vorba, cu adevarat, despre asa ceva, atunci Organizatia Mondiala a Sanatatii ne-ar fi informat, iar noi am fi spus medicilor pediatri sa nu administreze astfel de vaccinuri”.


BAI..MIE MI SE RIDICA PARUL PE MINE..DE CE NAIBA FAC ASTIA VACCINUL ASTA DACA NU SUNT SIGURI CE FAC???

Corina mamika de 2 baietzi !!!


http://community.webshots.com/user/korinnay

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Adita dar tu mai activezi cumva si pe
reclama
ca moderator??Am intrat acolo intamplator si coincidenta de nume e prea mare!!!
ihihhi

Corina mamika de 2 baietzi !!!


http://community.webshots.com/user/korinnay

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Korinna,multumesc mult pentru raspuns. Deci vaccinul ROR nu a devenit obligatoriu,inscris pe schema de vaccinari de la noi din tara? N-am inteles eu bine?Ce vaccin se face la 1 an si o luna?Sa nu imi fac probleme?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Ba da meme vaccinul este in schema obligatorie!Se face intre 1 an si 1 an si 4 luni..asa se zice macar!!
Eu una de probleme..tot imi fac!!!!

Corina mamika de 2 baietzi !!!


http://community.webshots.com/user/korinnay

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alycia spune:

Da si eu am urmarit la t.V.emisiunea... astia spun ca nu e nici o problema...da parca tot am inima stransa acu ca stiu ca exista o sansa cat de mika sa faca asa ceva...Doamne fereste!
In alta ordine de idei asta miku mi-a facut febra 38,3 in dupa masa asta...am crezut ca e de la caldura...da nu prea cred. Gatul asta pacatos cred ca-si face de cap....ufff iar rosu in gat...maine mergem la medic sa vedem ce zice!
Concediu placut tuturor care plecati acum in concediu...parca nici nu am curaj sa plec cu el undeva la mare ....asa repede face febra si rosu in gat...parca e un pui de aprozar!

Alycia si cei doi baieti!

daca vreti sa ne vedeti da-ti clik aici:
http://community.webshots.com/user/penciu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adoliana spune:

Buna ziua mamici si bebici!!!
Imi pare tare rau ca nu am mai avut posibilitatea sa stau cu voi la discutii ( a trecut ceva timp) dar eu nu am internet acasa si vb. cu voi doar de la birou, si , din cauza unor problemute o lunga perioada nu am mai reusit nici de acolo!

Ma cuprinde nostalgia cand vad cat de tare s-au rarit randurile, ce rar se scrie acum comparativ cu perioada de acum cateva luni in urma si nu pot decat sa le admir pe mamicile care au continuat sa fie prezentein aceasta pagina. Am atat de multe sa va spun!!!

Maruntelul meu merge foarte bine, zicem noi. Are 79 cm, 10,5 Kg, o voiciune "iesita din comun", 8 dintisori, de mers merge singurel de la 9 luni( dar asta v-am mai spus), deja incepe sa fuga si ma alearga neobosit prin toata casa, mananca foarte bine orice ii dau cu exceptia rosiilor la care se stramba puternic.
I-am facut trivaccinul si multumesc lui Dumnezeu nu a facut nici o reactie alergica, nici un pic de febra si sunt fericita pentru el!
Sper sa nu incep sa ma ingrijorez acum dupa ce am citit cele scrise de Corina!

Sunt foarte presata de timp asa ca va doresc concediu placut celor care deja plecati si multa sanatate la toti bebeiii!!!

Spuneti-mi si mie daca ati inceput sa reusiti sa va dezvatati bebeii de pampersi si daca da cum , ca eu tot incerc de cava timp si nu am nici o sansa! E prea devreme!?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Bun gasit la toata lumea. Noi suntem bine si cu casa intoarsa de atatea bagaje. Eu sunt mai nerabdatoare ca pe vremea cand asteptam, in copilarie, vacanta mare.
Ieri am fost iarasi la padure si Dori a fost super incantat. L-am lasat cu piciorusele goale in iarba si ce i-a mai placut.

Korinna noi am facut vaccinul si pana acum nu a avut nici o reactie. Din cate am vazut parerile sunt impartite. Pana la urma tu hotarasti.

Meme unde mergeti la mare si cat stati? Noi ajungem pe 7 iulie acolo.

Alycia multa sanatate puiului mic. Pe 19-20 iulie e posibil sa trecem prin Mures. Sa imi dai un numar de telefon ca poate ne vedem.

Adoliana bine ai revenit.





http://community.webshots.com/user/aalinador

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alycia spune:

Off, mai fetelor,noapte de cosmar si alta nu! Mircea mi-a facut febra 40 de grade luata la subbrat...am intepenit cand m-am uitat pe termometru...avea un somn agitat si se trezea din ora in ora sau chiar mai des...nu doresc nici celui mai mare dusman al meu(desi nu stiu daca am vreunul!) sa treaca prin ce am trecut azi noapte. Sunt terminata...nu am mai putut baga nik in mine de ieri...i masor febra din ora in ora ...ca acu e 37,8 acu e 39...ma termina...si nu va zic ce marait e!
Am fost la doctorita si ne-a dat un antibiotic,cica e viroza in oras...si toti copii cu febra mare peste 39...da de unde am luat-o habar nu am...ca nu a venit in contact cu nici un copil...
Sper sa-i treaca cu suspensia ca altfel e jale...injectii nu are voie decat in vena pentru ca a facut vaccinul ala de 1 an si 6 saptamani nu e voie injectii in fundulet.
Mai bine nu ma gandesc si la varianta asta ...ca o iau pe aratura!

Alycia si cei doi baieti!

daca vreti sa ne vedeti da-ti clik aici:
http://community.webshots.com/user/penciu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Angi..imi pare tare rau de Mircea!!Asa ceva am patit eu acum o saptamana..avea cred ca peste 40 grade..de nu mai stiam de mine..intrasem in criza!!
Lui Stefan i-a dat Cefalexin siropel!I-a trecut pana la urma..d=apai si cat mai vomat!!!
Mai fetelor cu vaccinul tot nelamurita sunt!
Aalina..pai nu acum se vad reactiile..ci in timp...in ani de zile!!!Cica intre 7-14 ani...Doamne Dumnzeuele!
Doc pediatra de la circa a zis ca asta e o mare porcarie..ca nepoata ei din america nu face vaccine de genuyl asta..si ca aia au alta opnie..alta doc tot de la circa a zis..ca"ce refuza aia sa faca la copii lor..le aduc prostii astia aici si le dau la copii nostrii...""Foarte incurajator...O alta asistenta ca ea in locul meu nu ar face la copil.
Faza e ca eu as face numai vaccinul impotriva rujeolei si rubeolei..fara oreionul ala..ca de la el e toata valva!!
Eu zic ca boii astia fac experimente pe niste suflete nevinovate ca sa se scoata ei in fata UE sau mai stiu eu cui!!Asa cuma fost si cu vagantolul..care e un mare fas..total nefolositor!!!
Nu stiu ce sa fac...As amana macar o luna..sa ma mai documentez!!!
Offf..Imi da mari batai de cap vaccinul asta!!Astia te cheama:"Hai la vaccin"..da nu zic ce riscuri sunt...si ce optiuni ai.!

Corina mamika de 2 baietzi !!!


http://community.webshots.com/user/korinnay

Mergi la inceput