Bebelusi de mai 2003 (26)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ange spune:

korinna,

Aalina,si deci asa mai,copilul la galati si tu la Bistrita?!?!!!
Cum este fara copil acasa?
Cand mergeti cu copii de mai la plaja aveti grija sa nu uitati crema solara acasa

ange,mamica de 2 ori

p.s. caut bilete sa-mi aduc copii acasa.e naspaaaa rau fara ei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alycia spune:

Buna fetelor noi suntem mai bine acum, Mircea e vioi si se plimba prin toata casa...acu sunt sefa...am ajuns la stadiul sa-mi arunc numai ochii dupa el...nu sa ma tin ca un zombie in spatele lui.Ieri am iesit cu el afara...de acum mergem de manuta si l-am pus sa traga dupa el o masina...era tare haios asa cum tara el masina de sfoara...cu papa stam mai prost poate si caldura o fi de vina nu stiu...nici cu lichidele nu pot zice ca se omoara...om vedea noi ce-o mai fi.
Parpa v-am admirat in poze. mai da ce bine arata Paul e asa de grasut si bine dezvoltat..un adevarat barbatel in miniatura.
Carrielegat de educatia copiilor si istericalele lor sunt de acord cu parpa...si noi folosim metoda asta desi dupa unele persoane se zice ca e o metoda de dresaj...da la un copil asa mik care nu pricepe nu stiu ce explicatii eu zic ca merge...uite citeste ce mi-a traspuns o tipa si eu sunt de acord cu ea:
.... din cate am citit eu se pare ca pedeapsa/reactia/interdictia/rasplata imediata este cea mai eficienta. Cu cat copilul este mai mic, cu atat pedeapsa/rasplata trebuie sa fie mai rapida. Daca ii oferi pedepse de genul "data viitoare nu te mai aduc in parc" pentru el nu inseamna nimic. El nu are notiunea de data viitoare. Asta functioneaza la copiii mai mari (cel putin copii de scoala). Ca sa aiba efect, pedeapsa trebuie sa fie imediata, de genul: "te trantesti cu fundul de pamant, mergi imediat in camera ta si te joci singur acolo" sau "face nazuri in magazin, pe strada, in parc, intr-o vizita, imediat e luat de manuta si dus acasa". Stiu ca anumite pedepse ii afecteaza in mare masura si pe cei mari (cum e cazul vizitelor unde trebuie sa pleci doar ca sa-ti pedepsesti micutul sau pleci imediat din magazin doar ca sa ii arati celui mic ca nu trebuie sa faca nazuri in magazin), dar eu cred ca e de preferat sa se intample asta de cateva ori pana cand copilul va intelege, decat in fiecare vizita sa ai parte de vesnice discutii si ifose in care cel mic nu vrea sa cedeze insistentelor parintilor de a se comporta civilizat.
Recompensele pentru ceva bun trebuie sa fie si ele imediate si de natura sa stimuleze micutul, sa-l incurajeze sa aiba un astfel de comportament si pe viitor. Ceva de genul: pentru ca ai fost cuminte in vizita la Georgel uite mami te lasa sa alegi ce inghetata vrei tu. Mai ales cand ii lasi senzatia ca el alege cum anume sa fie rasplatit.

De cele mai multe ori sunt recomandate negocierile. Ceva de genul: imi promiti ca nu plangi in magazin si mami te lasa sa iti cumperi ce napolitana vrei tu. Copiii sunt mult mai dispusi sa accepte oferte de genul acesta. Ma rog, nu stiu cat de mult iti servesc exemplele mele, dar ideea conteaza. Cum anume reusesti tu sa-l "momesti" pe cel mic sau ce-i oferi in schimbul unui comportament dorit de tine, tzine de tine si de relatia ta cu el
cu toate ca de multe ori conteaza si firea copilului spun eu...trebuie sa descoperim singure daca merge o metoda sau alta. Uite si alte pareri aici:http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=28043&whichpage=3
Olloasteptam datele sa vad cat a mai crescut manechina ta! Asa se joaca si Mircea cu Andrei de-a ascunselea prin casa...cel mare se ascunde si asta mik il cauta...cand se intalnesc saa vezi chiote.
Korinna lasa fata copilul in pace daca il dureau outele ca si le-a presat ce voiai sa zica?A fost haioasa intalnirea voastra cu Dorian...noroc ca ne cunoastem copii din pozele de la Dc.
Ione povesteste-ne cum decurge o zi normala la voi? Cum te imparti in doua? Face-ti la olita?La voi e mai usor ca daca se apuca sa faca Elena se i-a si maria dupa ea...asa la noi trebuie sa stau eu pe olita ca sa priceapa Mircea ca ce sa faca acolo...hihih...daca m-ati vedea!

Alycia si cei doi flacaiasi!
daca vreti sa ne vedeti da-ti clik aici:
http://community.webshots.com/user/penciu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Hahahaha, mai alycia mai, te si vad pe olita.. Uite, sa stii ca numai strategia asta nu mi-a trecut prin cap :)) Dar cu istericalele, mai in gluma, mai in serios, dresaj sau nu, noi cu catzeluky am facut experimente vreo doi ani pina sa-l avem pe Paul :) Si ce vedem ca merge la ea, aplicam si la Paul :D In special partea cu recompensa/pedeapsa imediate. Pe Paul inca n-am apucat sa-l pedepsim, chiar cind face ceva ce stie ce n-are voie, ca are asa o mutra sugubeata, de parca ar spune, OK, stiu ca ieri n-aveam voie aici, dar nu cumva azi sint destul de mare ca sa am voie? :) Dar de cite ori face ceva ce trebuie il laudam, ori ca e ceva ce l-am invatat, ori ca e ceva care-a descoperit singur (sa se ridice singur in picioare dupa ce s-a impiedicat prin piscinuta lui). Cu capacul de la gunoi incercam sa detaliem situatiile in care e voie si in care nu. Daca am ceva in mina care trebuie aruncat la gunoi (tocmai dezlipeam etichete) si el tocmai ridicase capacul, ii multumesc ca o ajuta pe mama sa faca treaba. Cum el continua sa-l ridice si sa-l inchida, urmeaza explicatiile ca gata, am aruncat gunoiul, acuma lasam capacul inchis si mai bine mergem sa ne jucam cu un castron sau cu o usa de la dulap :)
Pai bine mai korinna mai, asa baiat bun ai si nu-l apreciezi deloc. Cum a sarit el sa-l apere pe fratiorul lui.. Si-apai daca inghesui copilul, ce te astepti? Sa-si lase coa***ele zdrobite si sa nu zica nimic? :)
Si zi asa, te-ai intilnit cu Dori la plimbare? :) Sper ca l-ai pupat si din partea noastra! Daca nu, sa-l pupi neaparat data viitoare, daca va mai intilniti.

Fetele, azi mi-am luat liber de la servici. Acu vreo luna ne-au acceptat la o agentie de modelare pentru bebei si chiar n-am crezut ca o sa mai aud de la ei anul asta. Ieri m-au sunat si azi avem sedinta de foto, nici macar nu stiu pentru ce e reclama, dar pot sa va zic ca am niste emotii groaznice, vorba aia cu morcovul, nici frunzele nu se mai vad. Cel mai neplacut e ca sedinta e la ora 1, adica taman ora lui de culcare, asa ca azi ne-am dat peste cap sa-i facem programul mai repede, sa apuce sa doarma oleaca inainte, ca sa fie odihnit si zimbaret, nu serios sau, si mai rau, plingacios. Realistic vorbind, cel mai probabil ca or sa ne trimita acasa, ca n-or sa poata sa ne pozeze cu ultimul cucui din frunte, io una n-am vazut bebei cucuiati prin reclame, dar macar stiu ca am ramas cu ziua libera si cu emotiile. Si zau ca e o zi prea frumoasa ca sa ma duc la servici :)

Sanatate la bebei si mamici.
http://community.webshots.com/user/parpalak
http://home911.servebeer.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Fetele, nu stiu care mi-ati tinut pumnii, cert e ca pe la jumatea drumului mi-au pierit emotiile. Iar acuma astept cu sufletul la gura sa se faca sfirsitul lui august sa-i vad puiului reclama publicata :)
Va pupa mama pe toate.


Sanatate la bebei si mamici.
http://community.webshots.com/user/parpalak
http://home911.servebeer.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

carrie, eu am acumulat vreo 4 saptamini de concediu, pe care o sa mi-l iau cu ocazia sedintelor foto ale lui Paul, iar cind s-o apropia sfirsitul anului o sa-mi iau ce-a ramas neluat, ca sa nu-l pierd. Asa ca stai calma, ca nu esti singura in situatia asta..

Sanatate la bebei si mamici.
http://community.webshots.com/user/parpalak
http://home911.servebeer.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ione spune:

Zilele noastre difera ca si activitati.
In timpul saptamanii, cind eu sunt la munca. Le vad dimineata la micul dejun si dupamiaza cind vin de la servici le dau masa de fructe pe la 18.00, apoi iesim afara pina la 21.00, mancam facem dus si dormim. In weekend ma dedic in intregime fetelor si gospodariei, stam singuri fara bunicute. Cu olita a fost super pana acum ceva zile, faceau amandoua, dar zilele astea Maria a inceput sa faca greva nu mai vrea la olita, se ridica imediat parca are ,,tepi ,, olita. dar nu disper , sper sa fie doar ceva de moment.
Cam asta este viata noastra. A voastra cum e?

Va pupam dulce.
Ionela, Maria & Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alycia spune:

Parpa, abia astept poate vedem si noi pozele de reklama, la ce anume face reclama mika noastra vedeta...hihih...avem si vedete la bebe de mai!
Ione, fericito! Inseamna ca ai ajutor din greu la gospodarie daca atunci cand vi de la servici poti sa mergi cu ele afara pana seara...stai sa-ti spun la mine ...acu ca am ramas si fara sot, care face naveta iar cand ajunge acasa e rupt de oboseala (nu ma mai poate ajuta chiar cu nik)...scoala, fa curat , fa mancare, fa cumparaturi, fa lectii cu ala mare, fugi afara cu ala mik, fa curatenie, hihih...mai baga si un ochi la internet printre picaturi...ce mai sunt in priza continua...tare as vrea sa am si eu pe cineva care sa ma ajute ...as vrea sa incep serviciul ca m-am saturat acasa tot ca Manole sunt mereu le fac treburile iar a doua zi o iau de la capat.Problema ca nu am cu cine lasa copilul iar la straini nu l-as da...asa ca stau pe fundul meu pana la 2 ani acasa si apoi om mai vedea ce o fi!Cine te ajuta bunicile?
Fetelor ziceti mai si voi ce sa fac...sa merg la mare au ba? Tare mi-e teama cu Mircea asta al meu sa nu-mi faca pe acolo vreo figuara cu febra mare cum mi-a facut acu o saptamana...e ca un pui de aprozar se imbolnaveste din te miri ce!

Alycia si cei doi flacaiasi!
daca vreti sa ne vedeti da-ti clik aici:
http://community.webshots.com/user/penciu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ione spune:

Stai ca nu am povestit tot.
Cind vin afara cu fetele facem ,,ceva,, de mancare de vara, sau pentru fete pentru a doua zi, ciorbica.
Intradevar bunicutele au fost de baza, cite o saptamana fiecare cu weekend-urile libere.

Ionela, Maria & Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Buna tuturor,
Am mai apucat si eu sa mai si scriu, caci oricum sunt cu ochii pe voi.
Si noi suntem bine acum, am avut o raceala, dar nu stiu cum ca am fost toti raciti. Cristinelul meu creste, e din ce in ce mai nazdravan, nu sta locului un minut. Cu greu se mai joaca si el cu jucariile, mai mult se fatatie de colo colo cat sa te ameteasca. Eu sunt in priza continua desi merg la servici. Acolo o gramada de treaba, acasa cand vin toate ma asteapta cum le-am lasat:(
Asteptam poate si noi pe bunica luna viitoare. Noi deja avem 8 dinti, 3 maselute. In rest este tare harnic, cat e ziua de lunga scotoceste, scoate afara lucruri. Nu ne putem lauda cu vorbitul, doar cateodata tata, in rest doar pe limba lui. A, si cum face cutu am,am.
Parpa, se vede ca au venit bunicii. Cate kg are Paul, ca el era mai slabut, iar acum cred ca are mai mult decat al meu. Halal burtica si fundic:) S-au dus de la mami la bb. Si eu ma gandeam intr-un timp sa vad de reclame pentru el, dar m-am gandit sa nu il chinui. Plus ca acum cu greu sta la poze ca tre sa vina sa inchida camera:)
Cele care mergeti la mare, sau sunteti acolo, bucurati-va si pentru noi.
Va dorim numai bine, si poate mai apuc sa pun ceva poze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy spune:

Salutare fetele!

Am intrat rapid pe net ...
Azi m-am intilnit cu Alina si cu Dorian. Intilnirea a fost super ! Francesca s-a tot fugarit cu Dorian , au tipat , s-au pupat de ziceai ca se cunosc de cind lumea! Zilele care vor urma vom face plaja impreuna si cei mici vor avea ocazia sa se zbenguiasca! Am facut si citeva pozici pe care le voi pune pe net zilele acestea! Alina va transmite salutari!

Olo poti sa-mi scrii si mie daca ai primit numarul meu de telefon?

Ione imi pare rau ca nu nu ne-am intilnit in seara asta ...((( O sa te sun miine!

Parpalak l-am vazut pe Paul in poze! Dulce foc!

Danad distractie placuta la munte!

Miine plecam si noi pentru citeva zile la munte . Ajungem la Valenii de Munte si o sa ne plimbam prin imprejurimi! Inca nu mi-am facut bagajele si miine dimineata cred ca o sa fiu bagata "in priza"..))))

Alycia eu cred ca iti faci griji prea mari! Soarele si marea nu au ce rau sa-i faca! HAi la mare!

Ange vii la mare ...))))? Si scapi de furtunile din Montreal!

V-am pupat!





http://community.webshots.com/user/luminitafeodorov

Lumy

Mergi la inceput