Bebelusi de Martie-Aprilie 2004 (5)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Buna Mamici!

Sunt si eu o proaspata mamica de mai si mai rag cu ochiul la voi sa vad ce si cum...ca deh, aveti experienta. A propos multumesc pt. sfatul cu Debridat-ul, am inteles ca voua v-a ajutat f. mult. Ma rog, eu ii dau si in combinatie cu Bonnisan (o masa unul, o masa celalalt). Sa-mi continui ideea insa....vroiam sa va intreb cum faceti voi sa nu ii intre apa in urechi BB-sului la baitza?

Va multumesc anticipat pt. raspuns!

Madutza si Mariuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Buna ziua tuturor!!
Acum mi-am revenit si eu dupa un gratar pe cinste cu romancutzele de pe forum.Am mancat si baut bine,am cintat,am ris,de parca eram in Romania!!Pisicuta mea a fost centrul atentiei,a primit o gramada de hainute frumoase(am puz poze noi la album),ce sa mai discutam...vedeta serii!
Eu am fost ingrijorata un pic de productia de lapte,dar se pare ca mi-a revenit la normal,asa ca noi continuam cu alaptat 100%!!
pupici !!

Elena si pisicutza Amelie
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/rayuela12000/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirinda spune:

buna, fetelor, ce dor mi-a fost de voi si de site!!! am revenit si noi de la tara, pentru 2-3 saptamini, sa mai stam cu tati, si apoi plecam iar in iulie si august ca tare bine a fost! Ana parca era sugar in primele saptamini - minca, dormea nunmai in carut, afara, se trezea, gingurea o juma' ora, mai dansam, ne mai jucam si apoi pica iar, o juma' ora dormea, nu mai mult, iar se trezea si tot asa. Noaptea se mai trezeste inca de 2 ori - pe la 1-2 si apoi pe la 5-6 dimineata. Dar papa bine si apoi se culca iar. Am venit de 2 zile in Bucuresti si am innebunit deja, cred ca si ea - a inceput sa doarma mai putin, maraie, plinge daca se face 10-11 si n-am scos-o afara, incepe sa dea din picioare de zici ca o ia sngura la fuga!
Voi ati facut vaccinul de 2 luni? ca eu sunt programata abia pe 22, cind Ana face 2 luni si jumatate, dar doctorita a zis ca nu-i problema daca se depaseste termenul. Cum reactioneaza puiul?
Am vazut ceva de un sondaj, am citit ce a postat Veve si am vazut ca Claudelu i-a trimis linkul, dar cind l-am deschis, eu n-am gasit nici un sondaj, era vechiul site, cel cu numarul 4, si n-am avut rabdare sa iau toate paginile la rind, poate mi-l da si mie cineva.
Si tot asa, am vrut sa intru pe bebelusi.home si mi-a dat eroare...mai incerc, ca vreau sa punem si noi poze, mai ales de la botez.

Hai ca scriu acum cit pentru o luna, cit am lipsit! Inca o data, bine v-am regasit!

Miri si Ana (08.04.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MALUBA spune:

BUNA FETELOR !!!
uite ca e aproape de miezul noptii si puiul meu sta la taclale...e a III-A noapte de cand nu ne lasa sa dormim..parca ii dau cafea...si doar e rupt de somn, dar se apuca de urlat vreo 1/2h, apoi doarme 15min si iar vorbe ..si tot asa de trei zile -incoace..gurita nu-i mAI tace.... am incercat sa nu-l bagam in seama cand se trezeste da de unde ...zbiara de zici ce-i aia pana incepem sa-i vb , ca imediat tace dupa aia.....
si sunt in plina sesiune, sotul meu are licenta joi...viata pe noi....o creste el mare sa-i pot da .bataita la curut
MIRINDA bine ai revenit printre noi....noi am facut vaccinul tot pe 22 ale lunii (e nascut pe 7).la mine DARIUS a reactionat f bine : a facut un pic de febra 38,2 a doua zi.
sfat : da-i cu 1/2 ora inainte de vaccin CALPOL si apoi cu 1/2h dupa vaccin si tot preeventiv baga-i si un supozitor cu paracetamol dupa injectie. si sa-i tii compresa rece sa nu se umfle piciorusul.
vezi ca nu tre sa-i dai cu 3 ore inainte si 3 dupa injectie san (daca mai alaptezi) ca sa-si faca efect antipolio.
ELENA sa-ti fie de bine gratarul ...era si normal ca puiuta ta sa fie in mijlocul atentiei.
am vvazut pozele ...super gagalice ai.,...ma bucur ca ai avut cu cine sta la "barfe in romaneste".
MADUTA felicitari pt bebelina, sa-ti traiasca mare si frumoasa.
cat dfespre intrebarea ta eu pot sa-ti raspund doar ca mai tot timpul ii fac baie la puiul meu cu sotul meu .si el il tine de umeri si capusor si cand ajungem la capusor ii tine cu degetele lui urechiusele.
ideea e sa nu-l bagi cu capul in apa , ca altfel nu intra apa in urechiuse .

sa va intreb si eu ceva !!!!!!!!!
bb vostri transpira ?????
ca al meu transpira toata ziulica mai ales la capusor....si in casa nu sunt mai mult de 24 grade..si il tin numai in panatalonasi scurti si tricou.
numai zic cand papa..curg toate apele pe el...
aaa !!1 si de cand a venit vara are temperatura 37,5
O FI NORMAL ??/
va las ca ma duc sa-l adorm ca nu mai tine !!
somnic usorrrr


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MALUBA spune:

me again !!1

ROXANA multumim mult ca ne-ai introdus si pe noi in albummmm
in schimb avem o problemaaaaa ::: ne cheama NEAGU .
te rog mult schimba numele !!! merci

gata , va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

ELENA sa va fie de bine gratarul ala furios!!! Ce n-as fi dat sa fiu si eu acolo!!! Oricum mi se pare corect sa fie nora mea in centrul atentiei... e dulce foc, manca-o-ar Raul s-o mance!!!


Mirinda bine ai revenit printre noi!!! Apropo de treaba cu sondajul...eu am pus acel link dar am spus ca trebuie sa cauti ca nu stiu exAct de la ce pagina incepe ...Si apropo de vaccin...si noi il facem pe 25 si ma tot gandeam ca Raul aproape face 3 luni Si vezi ca facem un album cu bebeii nostri... uite linkul: reclamaxxxx , poti trimite si tu poza la bebelusi@home.ro , sau cel mai bine e sa te uiti pe prima pagina a acestui subiect si acolo vei citi ce trebuie sa faci...roxanacaz e capul rautatilor:)))

Beatrice va doresc tie si sotului tau multa bafta la examene!!! Si Raul al meu mai nou transpira, indeosebi in palma si in talpa...si nici eu nu-l tin decat intr-u body si sosetute...la cpilasi temperatura e mai mare cu 5 linii, deci al tau are temp 37, iar din cate stiu eu nu e vreo problema, pentru ca ei au oricum temp mai ridicata decat a noarta...dar oricum pentru linistea ta consulta un pediatru

Madutza, cand ii facem baie sotul meu ii tine capul intre maini si cu degetele ii acopera urechiusele...

Va pupitez!!!


http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Roxana inca o idee geniala pe voi!!!!Super fain ca ati pus si cantecele!!!


http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanacaz spune:

Avem acum si cantecele pentru puii nostri. Sper sa le placa si lor asa mult cum ne plac si noua.Favorita noastra e "Un motan cat un pisoi"
Le gasiti chiar in prima pagina a site-ului nostru reclamaxxxx.
Daca dati click pe trompeta le puteti da jos in format mp3.


Roxana & Andrei Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Wooow…super fain albunul. Felicitari Roxana !! Si multumim si sotului pentru ajutor.
O sa va trimit si eu poze diseara ca acum ar trebui sa stau o vesnicie pana trimit un mail cu atasamet.

Eu de 2 zile ma tot chinui sa intru pe net, merge foarte foarte prost si cred ca e a treia oara cand incerc sa postez un mesaj (pe cel de ieri vad ca nu mi l-a luat, mi-a crapat legatura exact cand incercam sa il trimit). Si chiar scrisesem o gramada ca deh, dupa atatea zile de pauza ….. In fine, hai sa mai raspund inca o data la ultimele intreabari din sondaj:

13. In general suge culcata in pat, o pun cu spatele si capsorul fie pe pernutza ei fie pe perna mea pe care pun un scutecel deasupra, asa ca are putin mai sus capul decat restul corpului, dar foarte putin. Fomista mea are in schimb o tehnica de supt care n-a dat niciodata gres, cu exceptia momentelor in care curge cu foarte mare presiune laptele (si atunci in general lasa tzitzi din gura pana se mai linisteste) in rest nu s-a inecat niciodata sugand. Si roxana, parca tu te plangeai ca nu poti sa-I dai sa suga culcat, pot sa pun pariu ca eu am sanii mult mai mici ca ai tai (mie n-au vrut sa-mi creasca aproape deloc in timpul sarcinii, chiar mi-era teama ca n-am din ce s-o alaptez pe moatza si va trebui sa trec pe lapte praf, dar am vazut pe propria piele ca marimea nu conteaza) si ii dau fara nici o problema. Incearca sa stai mai aproape de ea, eventual sa o ridici pe ea pe o pernutza.

14.Malina vomita destul de rar si foarte putin. De fapt putem vorbi de voma atunci cand laptele este putin branzit, in rest, cand da afara tot laptic, regurgiteaza surplusul.

Madutza, nu stiu cat de mic e bebelusul tau dar presupun ca nu-si poate tine capsorul aproape deloc. Eu am 2 pozitii in care ii fac baie pe cap moatzei mele (dar ea isi tine capsorul aproape singurica), o tin in caditza fie in genunchi, cu capsorul in jos, fie in fundulet si cu capsorul in sus. Secretul e sa-I ti capul drept cand o speli si sa o limpezesti turnand apa chiar in crestetul capului (si nu aruncand-o din lateral), pentru ca asa apa va curge pe langa urechi. Cand Malina era mai mica si eu mai nestiutoare si fricoasa ii faceam baie la dublu, tati o tinea si eu o spalam (acum o spal singura cap-coada fara nici un fel de ajutor ca deh, ne-am facut fetitze mari ) si atunci cand o limpezeam pe capsor el ii tinea intotdeauna un degetel pe ureche.

Mirinda, moatza mea a reactionat super bine la vaccinul de la 2 luni, de fapt noi I-am mai facut inca unul suplimentar pentru meningita, otita si inca vreo 2-3 alte boli, asa ca ea a avut 2 intepaturi, una in picior si alta in manutza. A plans cand I l-au facut, dar s-a linistit destul de repede si n-am mai avut nici un fel de alte probleme cu ea dupa. Mie mi-a zis pediatra doar de o ora jumatate inainte si cam tot atata dupa sa nu-I dau sa suga, ca sa isi poata face efectul vaccinul. Si preventiv (ca sa-I calmeze durerea si sa previna febra) i-am bagat supozitoare cu Novocalmin, o jumatate de supozitor la 2 ore de la vaccinare, inca o jumatate seara si ultima a doua zi dimineata. Asistenta mi-a spus sa-I pun comprese cu apa rece acolo unde avea intepatura, dar a plans atat de tare cand am incercat sa-i pun prima compresa ca am renuntat.

Beatrice, te-ai gandit ca ar putea sa-I apara vre-un dintisor si din cauza asta sa planga? Ca am inteles ca pot aparea si la 2-3 luni primii dintisori.
Si moatza mea transpira, noi n-avem aer conditionat aici , asa ca de vreo cateva zile ne tot luptam cu caldura. Eu o tin doar in body cu maneca scurta in casa, sau doar la pampers daca chiar e zapuseala mare. Si mai nou ii mai fac o baitza si in timpul zilei, pentru ca altfel de la transpiratie incepe sa se irite pe gat si pe spate.

Si acum mai adaug si eu o intrebare la sondaj, pentru fetele care alapteaza: I-a revenit cuiva ciclul?? Ca eu m-am trezit ieri noapte cu el pe cap, de nu stiam ce sa mai cred, pentru ca alaptez exclusiv, nici macar ceai nu i-am mai dat moatzei mele de mai bine de 3 saptamani. Si am citit ca din cauza schimbarilor hormonale e posibil ca bebe sa nu mai suga asa de bine in perioada asta, desi pana acum moatza mea nu da semne ca ar fi ceva in neregula cu lapticul si papa la fel de mult.


Mickyyy si Malina Ioana (31.03.2004)

http://community.webshots.com/user/mickyyyy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibuga spune:

iata sondajul, fetelor
1. cati pampersi folositi pe zi?
2. cate mese mananca acum BB si cat sta la san?
3. la cate ore papa Bb?
si o alta intrebare:
4.fetelor realizati tot timpul ca avetzi un Bb pt care sunteti responsabila? cand va treziti buimace de somn stiti de ce va treziti? va treziti ca-l auziti pe bb, sariti ca arsa din pat sau mai cocaiti inca 5, 10 min pana va lamuriti cum sta treaba?
5.cit de des le facetzi baie?-a mai fost o astfel de intr,pe forum(si o intrebare de la mine...de ce nu e voie sa intre apa in urechiusele bb?)
6 gimnastica.... da sau nu?
7.cele care alaptatzi-va mulgetzi dupa fiecare alaptare?daca da ,cit timp si ce cantitate reusitzi sa "scoatezi" is cu ce...
8.cit lasatzi copilul sa plinga?
9.ce va distreaza cel mai mult la bb?
10.cite nume de alint i-atzi dat(la mine atita sau adunat ca nu cred sa-si cunoasca numele)
11. (am mai deschis un astfel de subiect mai demult si n-am reusit sa aflu) cum poate sa-l fereasca pe bb o atza rosie pusa la carucior de deochi????ce simbolizeaza atza rosie?
12. In ce pozitie le dati la bebei sa suga, cele care alaptati? Capul il au mai sus decat corpul?
13. Si cat de des vomita, si cat de mult?
14.bb vostri transpira ?????
va pup,urla lunganu



Mergi la inceput