Bebelusi de Martie-Aprilie 2004 (5)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cipstyle spune:

Asa, sa raspund si eu repejor la intrebari (cat imi mai doarme fata):


16. Unghiile i le tai cam la o sapt., 10 zile, de regula cand doarme sau suge si e linistita;
17. Tati ne ajuta f. mult, SLAVA DOMNULUI, tine companie printesei si sta de vorba cu ea cat mai face mami una-alta (intrat pe forum etc.), ii face baita, merge cu noi la plimbare, o ajuta pe mami la treburi prin casa, asta in timpul in care nu lucreaza; e un dulce
18. vorbim amandoi cu ea, eu ii povestesc ce-am mai facut sau ce urmeaza sa facem, chiar si cand era in burtica vorbeam si ii citeam zilnic (cu voce tare) din Biblie; e drept ca mai vorbim si pe limba ei de multe ori, si atunci pare sa ne inteleaga cel mai bine; rade, raspunde la randul ei cu gangureli, e atenta, incearca sa ne explice cate ceva si se supara daca vede ca n-am inteles-o, ba chiar ne cearta si tipa la noi ; spre ex., cand vrea tzitzi si-mi explica asta vorbind in loc sa ma traga de bluza sau de sutien, ca de obicei, sau sa-si duca manuta in gura, si vede ca n-o inteleg, se enerveaza, se rasteste si in final o apuca plansul, apoi imediat chiar cand ii dau tzitzi tot nervoasa e, parca tine supararea, trage apoi lacom si se moaie, e iar papusha lu' mami
19. mi-ar place sa mosteneasca de la mine parul, veselia, optimismul, credinta in DUMNEZEU si inclinatia spre limbi straine; de la tati a mostenit deja genele lungi, si-as mai vrea spiritul practic, mintea clara si ascutita , sufletul frumos, bunatatea, sociabilitatea;
20. de la mine sa nu ia emotivitatea si toanele, sa nu fie orgolioasa, pesimista si "touchy" ca tati, sa nu tina mult supararea;
21. de dormit doarme pe spate, cu capul pe-o parte si manutele in sus, pe langa cap. Nu prea reusesc s-o facs a doarma cu capul drept, iar pe burta nici n-o pun sa doarma, e una din cele mai frecvente cauze de moarte subita la bebelusi (DOAMNE-fereste!!)
22. am luat vitaminele pe care le-am luat si in timpul sarcinii, prenatal (produse in SUA, le-am cumparat din Romania - cam 600 000 lei flaconul cu 100 de tablete); SLAVA DOMNULUI, ma simt super bine, sunt f. vioaie, si analizlee mi-au iesit mai bine ca niciodata, nici o lipsa de fier; e drept ca dupa nastere, cam toata lauzia, am fost f. obosita, dar acum ma simt super, SLAVA DOMNULUI;
23. si mie imi cade parul, il tin de regula strans, dar cum nu l-am mai tuns de mult, e cel mai mare din cat l-am avut pana acum, sunt f. bucuroasa, si e si lucios, pare mereu proaspat spalat; in sarcina nu-mi cadea deloc, dar acum a reinceput; pe cap ma spal cu Klorane cu chinina, luat din tara;
24. alaptez in continuare integral, dar ii mai dau si ceai din cand in cand (de colici, de fenicul...), in special cand suntem la plimbare sau ramane acasa cu tati (ca tati n-are tzitzi )
25. n-am inceput diversificarea, probabil pe la 5-6 luni, asa am auzit ca s-ar recomanda; trebuie sa mai citesc in domeniul asta, ca nu prea ma pricep.

Inchei, ca pange fata. As mai avea si eu 2 intrebari pt. sondaj:

1. unde faceti baie la bebei (in ce camera) si cam cate minute?
2. puiutzii vostri mai au nasul infundat, cat de rau, cat de des, si ce le puneti (cat de des?); de asemenea, cat de des folostiti pompita?

Va multumesc.
Plec acum, ca-mi plange fata. Pierdusem tot mesajul asta (nu eram logata si s-a pierdut, am fost tare suparata). Dar cand am dat "paste", la nimereala, am vazut ca salvasem inconstient o mare parte din el...SLAVA DOMNULUI!!
Pupici!!


Cristina si bb Anelisa Elena 04.04.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Raspuns la sondaj:
1. Vitamine am luat cateva zile, dar m-am puturosit de-a binelea si am uitat sa le iau si uite asa am intrerupt tratamentul...Am luat EUROVITA.

2.Cu frumusetea capilara stau extraordinar de bine...in timpul sarcinii, dupa cum stiti, m-am chelit si culmea de atunci n-am mai pierdut nici macar un fir de par...am un par mai bogat ca niciodata!!!

3.Eu nu mai alaptez, am trecut de tot pe formula...

4.DE vreo 3 zile am inceput sa-i dau cate 2 lingurete pe zi de suc de morcovi...I-am dat la indicatia pediatrului si ma bucur enorm de mult ca ii place si nu face mofturi sau colici...SUnt copilasi care fac colici de la suculet, trebuia dat treptat ca sa vezi cum se comporta...De la 4 luni am zis ca incepem sa-i dam si noi borcanase cu piure...


Claudia si Raul(01.04.2004)

http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

LAUR-ANDREI

ANDREI-ALEXANDRU

si cu putina intarziere

MARIA-ALEXANDRA

STEPHANIE


Claudia si Raul(01.04.2004)

http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Cristina scuze dar abia acum am observat ca ai pus si tu cateva intrebari

Asadar:
1. Baia i-o facem in sufragerie ca e mai mult spatiu...ne trebuie spatiu ca suntem grasi amandoi

2. Al meu are muculeti si ii pun ser fiziologic, cate 5-6 picaturi pe zi.Pompa o folosesc cam o data sau de doua ori pe zi.N-am observat sa aiba nasul infundat.


Claudia si Raul(01.04.2004)

http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanacaz spune:

In primul rand, "La multi ani!" tuturor copilasilor sarbatoriti zilele astea...in curand sper ca va fi pus la punct calendarul nostru de pe site si nu vom mai scapa nici o aniversare!

Si sa raspund si eu la intrebari:

1. Vitamine nu am luat nici in timpul sarcinii, ma rog, inafara de acid folic cu fier (Tardyferon Fol). Acum ar trebui sa iau fier, ca am mare lipsa, dar de o vreme am uitat.

2.Parul...il mai am, desi nu mai are nici un fel de stralucire si nici nu vrea sa se aseze in vreun fel; e uscat si se face tare urat la o zi ce;l mult dupa ce il spal. Inainte de botez o sa ma vopsesc si o sa ma mai tund putin, ca nu il mai suport.

3.Alaptez exclusiv la san, doar uneori ii mai dau cate putin ceai; (daca sunt in parc si nu pot scoate pe loc sanul, daca sughite si chiar nu il pot opri altfel sau daca tocmai a mancat si miorlaie aiurea, fiind plin de laptic...)

4.Hmmm...cu diversificarea cred ca o sa procedez cam asa: pe la 4 luni o sa-i bag cate putin suc de fructe, vad eu exact de care si apoi piureuri de pe la 6 luni. Am citit niste articole legate de alimentatia corecta a copilului care m-au pus pe ganduri si de aia o sa respect regulile astea.

5.Baita i-o facem in camera lui, punem cadita pe masa de infasat.

6. Al meu de ceva vreme nu pare sa mai aiba nasul infundat; ii mai scot muculetii cu betigas de urechi, chiar daca nu e tocmai recomandat, dar cu pompita nu am reusit niciodata sa ii scot, cu tot serul fiziologic si cu tot chinul din lume.

Clau, tare as fi vrut aseara sa stam la taclale, dar puiul adormise si Luigi inca mai luycra la pagina si imi tot spunea: "2 minute!". si asa din 2 in 2 minute...ai plecat...

Roxana & Andrei Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirinda spune:

Buna!
Ela, cind eu spuneam dupa ce am nascut ca nu suport pe nimeni, chiar daca ma ajutau, si mama si soacra, saracele bine intentionate, fetele care erau ajutate si ele poate ziceau ca sunt nebuna. Totul a culminat cind a inceput sa plinga printesa si soacra-mea a sarit s-o ia EA in brate, apoi mi-a luat-o din maini sa-i faca EA baie, si tot asa...am inghitit citeva zile, apoi i-a spus sotului sa-i spuna, el finut, sa se duca la ea acasa si sa mai vina in vizite SCURTE cind o s-o chem eu. Parca eram tigroaica, dar am preferat sa ma chinui, singurica, ma rog, singurei. Si acum sondaj:

22. ma simt uneori obosita, dar am luat zilnic, incontinuare, Materna, ca in timpul sarcinii.
23. parul nu mai are, intr-adevar, stralucire, eu insa m-am vopsit si in timpul sarcinii, si acum. De tuns nu m-am tuns ca nu am unde, eu faceam sportul asta la serviciu si acum n-am incredere in nimeni. A crescut destul de mult si-l prind in coada, pina in toamna cind ma intorc din nou la munca.
24. am citeva zile de cind nu-i mai dau biberon, ii dadema completare, dar un singur biberon pe zi, dupa-amiaza, dar a vomitat si nu i l-am mai dat nici pe asta. A mea nu bea nici ceai, am incercat 5 feluri puina acum.
25. nu, si nici n-am de gind cel putin pina la 5-6 luni. Din octombrie, adica la 6 luni, ma duc la munca, si atunci o sa incep, adica cu o luna inainte, ca sa aibe timp sa se obisnuiasca. Ma gindesc cu groaza ca o sa- i dau si biberon atunci.
Micky, intrebai de dintisori...o tipa care se duce la Culcer mi-a zis ca dintisorii incep sa se formeze in gingiute, si de-aia ii maninca acum, nu ca ar iesi mai repede. Ea are fetita la 8 luni, tot asa a mincat-o, baga degetele in gurita si acum, de atitea luni, si dintisorii tot nu i-au aparut. Culcer i-a zis s-o lase in pace, si noaptea, sa bage degetele in gurita, sa nu-i dea nimic, decit daca plinge de durere. Nu stiu cine a postat ca o sa-i dea Calgel...

O zi buna!

Miri si Ana (08.04.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Imi bag si eu nasul repejor aici,ca o sa fiu plecata saptamina viitoare si tare o sa-mi fie dor de voi!
Primele socuri de cind au venit ai mei:sa pot face linistita un dus,ca sa nu mai zic de placerea de a sta cit vreau,fara sa ma stresez pe .
ce sa mai zic de faptul ca mama spala vasele,tata e cu bucatarie..sint in paradis!!
Si sa nu uit ,LA MULTI ANI bebeilor care implinesc 2-3 luni azi,multa sanatate,sa creasca mari si frumosi!!!

Elena si pisicutza Amelie
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/rayuela12000/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirinda spune:

am uitat ultimele 2:
1. baita o facem in dormitor, acolo unde este si patul nostru, si patutul Anei, deh, apartament cu 2 camere!. Unde cu cele 2 paturi si o comoda cu trei sertare, o masuta si un fel de miniraft de perete, gata aglomeratia! asa ca punem o folie pe patul nostru, cadita si facem baia. De la 5-6 luni am de gind s-o obisnuiesc in cada mare din baie, cu mine.
2. nasul nu prea e infundat, cred ca de la nastere abia de 5-6 ori am scos mucisori. Noi punem ser fiziologic si scoatem cu pompita, ne-am obisnuit si ies repede. In schimb trebuie s-o prind aproape adormita, dupa baita, masaj si masa, ca altfle intoarce capul dintr-o parte in alta si nu reusesc deloc sa umblu la nasuc.

Roxana, am mai trimis o data pozele la bebelusi.home, tot n-au fost bune? intreaba-l pe Luigi ce sa le fac, ca sotul meu nu e acasa si nu stiu sa le trimit altfel. Presupun ca sunt cam mari, el asa le face, pe toate le avem asa, dar nu stiu sa le fac mai mici, eu nu stiu decit sa ma joc la calculator...

Miri si Ana (08.04.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Buna fetele!
Uite ma bag si io in vorba cu voi poate stiti careva daca e normal sa reactioneze puiul meu dupa vaccinul e la doua luni printr-o agitatie continua si plans isterical aproape!!!
Sebastian a facut 2 luni pe 14 aprilie si am fost la vaccin pe 15. De atunci imi plange si este foarte agitat de nu stiu ce sa-i mai fac! I-am pus comprese reci pe piciorus pana a doua zi asa cum mi s-a recomandat si nu a facut febra! Dar in schimb plange fff mult zic eu fara motiv! Voi tot asa ati patit? Vreu sa zic ca pana la vaccin nici nu ziceai ca e copil mic in casa, o vecina mi-a si zis ca nu a stiut ca am nascut pana acu 2 zile cand l-a auzit prima data plangand! In rest manaca bine si daca reusesc sa il adorm , doarme 2-3 ore si juma depinde!
Voi ce ziceti?
Va pup si La multi ani Bebeilor vostrii!!!!

Nally si Sebastian

Mergi la inceput