Bebelusi de Martie-Aprilie 2004 (5)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

fetele....v-am mai auzit si pe voi ca au inceput sa le dea dintisorii la bebelusi...voi cu ce le alinati suferintza? ca se pare ca si malina are aceasi problema...ii dau dintisorii si tare maraita e in ultima vreme

Mickyyy si Malina Ioana (31.03.2004)

http://community.webshots.com/user/mickyyyy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

LA MULTI ANI!!!LUIGI!!!!MUltumim mult pentru site,e minunat!!!
fetelor,numa i o vorbulita scurta,sintem in culmea fericirii ca au venit bunicii,care sint absolut in extaz,de bucurie!!!Deja chefuim la greu!!.Va doresc un weekend placut!!

Elena si pisicutza Amelie
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/rayuela12000/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirinda spune:

Elena, ma bucur pentru tine, ca esti in sfirsit cu cei dragi, nu-mi dau seama cum este, dar mie mi-e dor de ai mei daca nu-i vad o data pe luna, cel puitn, si stau la 150 de km de ei, darmite atita distanta ca voi...Apropos de dinti, am intrebat ieri la control si doctorita mi-a zis ca in cariera ei de 30 de ani n-a vazut copil sa-i dea dintii la 2-3 luni, ca e altceva. Eu am intrebat "ce e, atunci, daca isi baga mainile pina la cot in gura si are scuipici pe barbie si pe buze?" Ea zice - altceva, posibil ca nu-i dai suzeta. Eu nu cred ca din cauza suzetei. Si tu, Micky, ziceai ca i-ai dat suzeta si tot asa face totusi, nu?
si sa va spun si eu o glumita:
Un reporter face o poveste despre un cuplu care a implinit 75 de ani de casnicie si ii intreaba care e secretul ca s-au inteles atit de bine. Barbatul spune ca in luna de miere au fost intr-o calatorie in desert, calare pe magarusi. La un moment dat, animalul pe care il calarea femeia s-a poticnit. Ea zice "este pentru prima data". Mai merg ei ce mai merg, magarusul iar se impiedica. Proaspata mireasa zice "este a doua oara". In sfirsit, se intimpla din nou. Femeia spune "este pt a treia data" si il impusca pe magarus. Barbatul socat o intreaba ce a avut cu bietul animal. Ea spune "este pentru prima data!"

Miri si Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanacaz spune:

Va multumesc pentru urari.

Luigi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Sa intru si eu in ultimul ceas sa zic: [red]La Multi Ani, Luigi! Iti multumim din suflet pentru minunata treaba pe care ai facut-o!
Mickisor[/red]...of, ce sa zic...Eu tocmai am constientizat cat sunt de fericita cu o mama exceptionala si o soacra la fel! Desi nu-mi vad odorasul prea mult (lucrez fulltime), macar stiu ca e pe maini bune...dar nu cred ca as fi lasat-o daca nu mi-ar fi placut personalitatea bunicutelor lui Moti...

Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MALUBA spune:

seara bunaa...ca eu nu mai apuc sa fac nimiccccc....
sunt franta de oboseala , de invatat abia mai retin ceva , de dormit nu ma lasa nicicum gandacelul asta mic... e de belea cu dintii astia mai fetelor, parca sunt prea mici..sau au crescut si nu ne dam noi seamaaaaaa
se trezeste noaptea si al meu si-si baga mana pana-n cot in gurita....azi noapte dupa un mic chat cu fetele (mai vreauuu)hai sa invat ..de unde ..s-a trezit al meu pui si da-i plimbari prin casa, dai tzatzica sa-l linistesc ...nu plange da nici nu doarme...azi i-am dat de 7 ori papa (nici cand era coca mica nu papa asa des)
abia astept sa plec odata la munteeee si la mareeee , ca poate l-o mai linisti aerul curat...
in seara asta i-am dat o lingurita de CALPOL sa vad poate poate si de maine cumpar CALGEL ca tre s-o scot cumva la capat...

ELENA petrecere frumoassa si sa-ti incarci bateriile cu dragostea alor tai...

CRISTINA ai o frumusete de domnisoricaaaa....

MIKYYY fain tareeee..

IN leg cu spalatul rufelor...pai nu stiu cand mai aveti timp sa le spalati la mana....eu de la inc le-am bagat la masina automata cu TIDE color si cocolino sensitive si nu a facut nici o iritatie....si credeti-ma ca de zurlie ce sunt am ce baga in masina chiar din 4- in 4 zile ca eu il schimb toata ziulica --pana intr-o zi cand s-o plicitsi si nu i-o mai place atata schimbat.

cat despre sondaj...hmm
1.unghiutele la max 2 zile ..sa vedeti faza: cand eram gravida prin ultimele luni ziceam la toata lumea ca bb din burtica ma zgarie rauu si toti radeau de mine ca nu se poate sa simt ; ei bine l-am nascut cu niste unghiute de ziceai ce-i aia, parca fusese la manichiurista, de a trebuit sa i le tai chiar din primele ore ale vietii lui.
si acum cand il tinem in brate are o placere sa zgarie.
2.TATI e cel mai dulce, e 100% alaturi de noi , indiferent de zi sau noapte...si pe aceasta cale ..ii mai zicem odata ca il iubim mult de tot si felicitari pt licentaaaa (a luat 8)
3.sa mosteneasca de la tati tandretea si blandetea lui, de la mine vointa si forta de privi doar partea frumoasa a lucrurilor...ca in rest nu seamana cu nici unul din noi ,pt noi e perfect oricum ar fi fost .
4. sa nu fie incapatanat ca masa si asa meticulos ca tatsu;
5. ca un ingeras , ca de altfel ca toti bebei (pe spate , cu menutele ca "la arestati" si cu capusorul intr-o parte).

MITZURA sa ai o nastere cat mai usoara si un bb superrrr...te asteptam oricand pe la noii

sa aveti o seara excelentaaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MALUBA spune:

aaa!!

sa mai continuam cu cateva intrebari:

22. voi ati mai luat prenatale sau alte vitamine dupa nastere?? nu va simtiti uneori sfarsite fizic?
23. cu frumusetea capilara cum stati?
24. care din voi mai alapteaza integral?
25. ati inceput diversificarea?


si sa va spun si de ce am pus aceste intrebari:
22. eu nu-mi mai facusem analizele dupa nastere (in per prenatala aveam o mica carenta de fier), si dupa ce am nascut nu am continuat cu vitaminele si fierul. ei bine bb meu are o usoara anemie din cauza lipsei fierului . (nu aveam in laptic) si acum tre sa-i dai in fiecare zi fier timp de cca 3 luni.
tre sa ma apuc sa iau din nou si vitamine ca era sa lesin zilele astea pe strada.
23. chiar azi m-am tuns scurt de tot ca puiul meu colecta tot parul meu.
24. tot tzatica papam ca-i mai buna decat toate...
25. la 2 luni am inceput cu suculetul de fructe (cate 30 ml -acum suntem la 50 ml).si incepand cu 4 luni o sa -i dau piure de fructe -BORCANELE DE LA HIPP..cu supita de zarzavat mai asteptam daca tot ii dau san.
desi multi zic ca nu are nevoie din moment ce-i dau san de altceva , nu vreau sa ajunga sa traga de bluza mea pe strada ca ii este foame si sa-mi refuze orice altceva...si apoi nu vreau sa fie mofturos la papa .
pupiciii



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela76 spune:

Mai intai, LA MULTI ANI, LUIGI!!! - scuze pentru ca am depasit deja miezul noptii, dar urarile mele sper sa ajunga cu bine si la ora asta
Din pacate, toata casa doarme la mine si nu o sa scriu prea multe acum, sa nu-i trezesc cu clampanitul tastelor.
La mine e venita soacra, de o saptamana, ca sa ne ajute. E drept, am scapat de grija bucatariei, dar imi doresc sa fim iar doar noi 3 - eu, tati si bb, cu programul nostru, sa ne facem treburile cum putem.
De exemplu, saptamana asta abia de am mai reusit sa mai intru pe net. Si tare harnicutze ati fost la scris in ultimul timp!
Da, pentru ca parca nu mai pot sa stau cu nasul in calculator cand ea imi face treburile prin casa. In general, nu prea imi place sa isi bage altii nasul in oala mea. Sincer, abia astept sa plece acasa la ea (dupa ce ne umple frigiderul cu oale cu mancare, desigur ).
Ma oftica uneori ca vorbeste toata ziua cu bebelutza mea si eu nu mai am loc de ea. Seara vine tati de la munca si chiar ca nu mai ajung sa stau si eu cu bb, caci el e topit dupa puiul sau.
Poate ca cele care va chinuiti singurele toata ziua o sa ziceti ca nu sunt normala, dar asta simt eu.

Am ceva emotii pentru ca saptamana viitoare mergem la vaccin si nu stiu cat de tare o sa o afecteze. Spuneti-mi cum s-au manifestat la voi - febra, dereglarea programului de masa, plans etc si cat timp?
De ieri nu stiu ce are, dar ar bea tone de ceiut sau apa, in loc de lapte (noi suntem cu formula). Si aseara, si in seara aceasta ne-a scancit 10-15 minute pana sa ia biberonul si sa inghita, desi era moarta de foame. Dadea sa il apuce si dupa ce tragea o data, incepea sa planga.
M-am uitat si eu mai bine la cutitele de la picioruse si mi se pare ca una dintre ele nu e la fel de adanca la stangul. Sa fie un semnal de alarma asta?

deja m-am cam lungit si am promis ca doar citesc ce-ati mai scris... poate maine reusesc sa mai raspund pe la intrebarile puse.

Pupici si somn usor tuturor!

Ela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Unde snt mamicile?

Un weekend frumos fetele! Nu stiu dc mai intru pana luni p-aici..
Pupici la bebei!

Lumy si David

http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/lucaluminita/my_photos

http://www.infobebes.com/TVBB/image.asp?img=3840&taille=1
http://www.infobebes.com/TVBB/image.asp?img=4136&taille=1
(http://www.tvbebes.com/htm/deja_star/affich_star.asp?lettre=a&Offset=15&NbTotalMsg=244 ; http://www.tvbebes.com/htm/deja_star/affich_star.asp?lettre=D )

"Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela76 spune:

Sa raspund si eu la sondaj:

- unghiutele le tai cand mi se pare ca au crescut prea mult si ajung sa ma zgarie si pe mine ; asta inseamna ca o data pe saptamana. Depinde mult si daca reusesc sa o prind linistita, de multe ori ramane cu cateva unghii netaiate pentru ziua urmatoare

- tati ne ajuta foarte mult, de felul lui e harnic (de aia l-am si luat doar, ca eu sunt mai lenesa ). Munceste mult si la servici dar cand vine acasa uita de oboseala si ne scoate in parc la plimbare, mai face treburi prin casa, uneori ii face doar el baita Cristinei s.a.m.d. Cel mai mult ii place sa ii faca el masajul de seara, dupa baie si pot sa spun ca se pricepe.

- sa mosteneasca harnicia, ambitia si perseverenta de la tati, plus parul des si putin ondulat, iar de la mine cat mai multe - glumesc - simtul artistic (dans, pictura, muzica etc), ambitia, veselia...

-sa nu ia de la mine dintii tare prosti, in special, stilul putin "smuls" al meu, comoditatea care ma loveste uneori, iar de la tati sa nu ia parul de pe picioare si nici vocea - sa-l auziti cum ii canta, ca eu ma stric de ras!

- doarme in special pe spate, cu manutele ridicate ori pe langa urechi, ori indoite in sus de la coate (parca joaca hora); doarme si pe spate (am reusit sa o obisnuim), mai ales dupa ce mananca masa de noapte/zori; pe o parte nu am reusit sa o culcam decat cand era mica-mica si ii puneam "proptele". Mai noi se roteste in patut si o gasim aproape la 90 de grade fata de cum am lasat-o - bine ca avem patut-tarc si nu din acela de lemn, caci ar fi fost plina de cucuie pana acum.

Acum la sondajul propus de Maluba:
- vitamine imi propusesem sa iau, mai ales ca mi-au mai ramas Materna de cand eram insarcinata, dar inca nu le-am inghitit. Intr-adevar, uneori ma ia cu ameteala si ma simt epuizata, dar imi trece destul de repede. Poate o sa merg sa-mi mai fac si eu niste analize
-parul: l-am tuns acum 2 zile. profitand ca e soacra la noi si are grija de bebita, am fugit la coafor si am venit tunsa, spalata si coafata, ca deh, sa fie rasfatul complet. Chiar, voi v-ati vopsit dupa nastere? Exista contraindicatii?
-alaptatul la mine se cheama muls si scot de maximum 3 portii/zi; restul Humana. Caut sa cumpar Galactogil, poate are vreun efect, dar inca nu am gasit
- diversificarea: luni, noi abia implinim 2 luni, deci inca nu e cazul, zic eu, desi i-am mai auzit pe unii care la 2 luni si jumatate au inceput sa-i dea suc de fructe. Nu e cam devreme sau asa trebuie? Am impresia ca depinde de dr. pediatru.

Va pupam pe toti si va dorim weekend placut!
Ela si Cristina (21.04.2004)
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/mihaspiridon/album?.dir=/f4c8&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//f2.pg.photos.yahoo.com/ph/mihaspiridon/my_photos

Mergi la inceput