Bebelusi de ian-feb 2004 (19)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Rares Ioan!

Tii ce rau imi pare ca nu am vazut mesajul cu Aqua Park mai devreme. Ca tare aveam chef de balaceala.

Mai ales dupa noaptea asta am nevoie sa ma linistesc. Nu stiu ce e cu Alexuta. E bine, nici urma de febra, insa e mereu agitata. Asta noapte pe la 4 batea cu picioarele in patut si chiuia de mama focului. Nu mai zic ca si la ora de culcare a facut un oarece spectacol. Cred ca dintii aia chiar isi fac de cap si s-ar putea sa le uram bun venit in curand, pentru ca in timpul foielilor nocturne se freca continuu la gingie.


Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Aaa, uitasem sa va povestesc! Aseara ne-am intalnit intamplator cu Olivia (Moti) si taticul ei. Olivia e o frumoasa! Avea o rochita roz si arata ca o printesa. Nota 10 cu felicitari si pentru tatic. L-am dat de exemplu acasa. Adina, sa stii ca merita un premiu pentru ca tare frumos se purta cu Olivia si mare grija a avut de ea. Fina mea care era cu mine a zis ca a ramas marcata pe viata de asa tatic model.

Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Roxana - sa stii ca intrarea in Aqua Land este LIBERA astazi asa...go for it la balaceala.

Monica- multumim mult pentru informatii !!! Ce ai facut la examen...ca asa aiurita am fost la telefon ca am si uitat sa te intreb .

Matei tocmai a papat biberonul de 200ml si acum chiuie...o sa iesim imediat la .

Layla este la mare cu Alexandru si este bine. Va povestesc mai tarziu ce si cum sa fugim afara cat este frumos.

la toata lumea,


Andra mamica lui Matei (6.02.2004) si Andrei (18.09.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Da, acum am aflat ca pana la urma s-au hotarat sa se dea liber la toata lumea la Parc, deci puteti sa mergeti!
la Otopeni, langa hotel Confort, intoarceti la Metro si sunt indicatoare, mergem si noi peste vreo ora.

Monica si bebe Albert
( 19.ian.2004)
http://community.webshots.com/user/monica1816

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena I. spune:

Rares Ioan
Fericire si noroc!

Elena si Erica
Dumnezeu judeca pomul dupa roade, nu dupa radacini.
(6.februarie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Am sunat acum si va fi liber si maine si poimaine,pentru ca nu sunt gata cu toate, adica vestiarele,un restaurant, nu stiu prea singur, . Asa ca ....e bine.
Andra, la examen am facut ceva, cred ca o sa-l iau, la mine nu se pune problema acum ce nota iau, doar sa-l iau, ca la cat timp am eu de invatat... La telefon si eu eram grabita, ma grabeam sa vin repede la Bubu ca l-am lasat cu o prietena care nu a mai avut copii....si ...asa sunt eu mai fricoasa. Dar a fost bine, totul a fost bine.

Monica si bebe Albert
( 19.ian.2004)
http://community.webshots.com/user/monica1816

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2 spune:

La muti ani Rares Ioan!!!!!!!!! Sa cresti mare sanatos si norocos!!!!

Anita si Rachella -17.o1.2004
http://community.webshots.com/user/sugarbabe134

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helen spune:

RARES IOAN! SA FI SANATOS, CUMINTE SI SA CRESTI MARE!

Sa va povestesc si eu in cateva randuri ce am mai facut la doctor...va amintiti faza ca mi s-a spus ca al meu Cosminel este cam hipotonic muscular... Ideea e ca i-am dat tratamentul o luna si vineri am fost la contro la Tg Mures. Ni s-a spus ca bebe e tot mai bine, ca la manute toate sunt bune desi tonusul este tot un pic cam mare dar din moment de ce face de toate si isi foloseste bine mainile este ok dar iar nu a facut reflexul ascensorului la picioruse... deci un pic tot ar fi o mica problemuta dar ne-a asigurat ca nu va avea nici o relevanta mai tarziu. Asa ca vom continua tratamentul inca 2 luni: cu B Complex, Tonotil N si Glicerol ( ca ceva suna cam in neregula si la percutia craniului)... In fine, in continuare ne-a scris acolo pe fisa ,,Hipoxie perinatala'' adica suferinta fetala in timpul cand bebe a stat in burtica( nu i-sa oxigenta la un moment dat prea bine creierul), ca la nastere nu a fost cazul deoarece am nascut cu cezariana (va spuneam si alatadata ca se pare ca e din cauza extrem de multor contarctii Braxton Hiks pe care le-am avut in ultimele 10 sapt de sarcina). Deci ne-a spus sa stam linistiti ca este un bebe fff destept - i-a si scris pe fisa : ,,dezvoltare psihica si de limbaj peste varsta cronologica'' iar motor este bine si va fi chiar f bine ca tonusul nu mai este f crescut iar rezistenta pe care o opune la exercitiile fizice a constatat ca o opune constient si nu este excesiva oricum! A zis, nici sa nu ne gandim ca ar avea ceva si sa consideram ca-i dam vitasmine asa ptr. intarirea organismului ceea ce cam asa si este.
Nu am prea inteles ce-i exact ,,reflexul de aptudine statica''... la care a scris ca este lent... s-o fi referit ca ar fi trebuit sa stea deja pe loc pe toata talpa? ca mers automat nu mai face, ceea ce e f bine, dar a stat cam pe varfuri cand l-a tinut in picioare.... daca stie cineva, sa-mi spuna si mie!?...

Altfel, Cosminel a vrajit-o rau pe d-na dr care care chiar nu s-a putut abtine si dupa consultatie a mai tras si o partida de joca cu el iar dumnealui f jmecher a gangurit si a facut tot ce stia el mai bine... inclusiv a prins-o de maini si a vrut sa i le bage la el in gurita.

Adevarul este ca nu ma sresez prea tare, ca nimic nu pare in neregula la bebe, nu mai tine decat f rar pumnii stransi iar acest lucru oricum il fac mai toti copiii. Mi-a mai spus sa nu-l compar cu alti copii ptr. ca unii sunt mai tonici, altii mai putin tonici decat media dar asta nu inseamna ca nu sunt in regula; a mai zis ca este posibil sa nu-si bage curand piciorul in gurita (oricum asta se face in mod normal la 6-7 luni) dar va face mai repede alte lucruri: va sta in fundulet, se va tara, se va ridica in coate etc.. ceea ce face deja insa mi-a spus oricum nu e bine sa-l tin in fundulet prea mult nesprijnit la coloana decat pe la 5 luni si jum... numai ca nu prea am cum, ca se chinuie toata ziua sa faca abdomene, ridicandu-se pe coate sau facand podul...atat ca nu-l voi ma tine in fund tinut doar e manute...

Gata, am zis cateva randuri si am scris iar cam mult...

Distractie placuta tuturor care merg la balaceala...



Helen si Dan Cosmin - 21.01.2004
http://community.webshots.com/user/phelens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

In primul rand,

Rares Petru, Laura, Darius, Denisa si Rares Ioan


Noi am fost toata ziua pe afara, desi au fost nori o gramada in Timisoara – parca asa o vreme cu soare, caldura si ploi nu a fost pe aici din copilaria mea. Evident, intre reprizele de dormit afara in brate la tati si adapostit pe unde se nimerea cand incepea sa picure (azi a iesit el cu Daria cu portbebeul), am mai luat si cate un pranz de laptic bun-bun cu mami, ca sa crestem mari si cuminti.
Si noi am schimbat ceaiul cu ceai aromat din fructe de padure, dar nu ne prea place – parca tot mai bun este sucul de portocale. Daca ne spuneti de unde cumparati voi Hipp Digestiv , o sa incercam si noi, ca prea cald este pe aici si BB trebuie sa fie hidratat mai bine acum.
Cam asta ar fi. Acum o sa facem schimb cu tati si o sa ies eu cu caruciorul pana pe la 8, ca sa ne facem „plimbarea de seara”.
Totusi, inainte de plecare, TatianaG – multumim pentru vesti. Si Daria a inceput sa faca unele mofturi la masa. Pe langa faptul ca „vieria o pauzaste non-stop” si se uita in toate partile, mai si trompeteste destul de mult si parca suge mai putin. Am inceput sa ma ingrijorez un pic, dar se pare ca este o etapa normala in dezvoltarea copiilor care pun curiozitatea mai presus de foame. Asta e – treburi de copii. Bine ca sunt sanatosi, ca ei stiu mai bine ce si cat le trebuie sa manance.
si pentru Cristina si Ioana . Sa-i cereti o bucata de tort lui Darius si pentru noi . Ce bine ca este OK. Din Timisoara ii tinem pumnii sa creasca mare si voinic si puternic ca sa voteze duminica cu cine trebuie !!!

,
DARAEL & Maria-Daria (16.02.2004)

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:

Salutare la toata lumea!

Multumim mult pentru urari! I le-am transmis pe toate lui Rares si s-a bucurat taaaaaaaaare mult. Facem cinste la toata lumea .

Cred ca am trecut cu bine si de vaccinul asta pt. ca bb nu a avut pana cum nici o reactie adversa. Doar o agitatie mai mare decat de obicei, insa m-am gandit ca poate e si de la caldura. In fine, acum a cazut obosit de atata petreceresi doarme la el in patut.

Pe la 7 seara iesim din nou la plimbare in formatie completa (numai sa nu ploua).


PS: Monica multumim mult pt. invitatie. Baietii s-au simtit tare bine. Sper sa ajungem si noi, mamicile si piticii, intr-o zi.

Adriana - mamica lui bb Rares (13feb.2004)
http://community.webshots.com/user/ad_risnov

Mergi la inceput