Albumul mamelor si tatilor singuri

Albumul mamelor si tatilor singuri | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Fara prejudecati, va invitam la o noua provocare: Albumul mamelor si tatilor singuri.

Asteptam poze si cite un paragraf despre voi, cei aflati in aceasta categorie. Alaturi de respectul din partea comunitatii... cine stie, poate nu veti mai fi atit de singuri. Suntem alaturi de voi.

asteptam pozele la adresa: singur@desprecopii.com

cu drag,






Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Mirela,spune-mi,te rog,albumul e doar pentru membrii sau pot trimite si o poza a sorei mele,care e o mamica singura...si fericita!
Oricum ar fi,ideea e minunata si va multumim!




Theodora, Alexandros, Yannis POZELE NOASTRE: web3

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=4480" target="_blank">Povestea-nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

Sunt prima pe listuta?

Pt cei care nu ma cunosc, eu sunt Freia, mamica de "Capsunika" Alexa (Ioana Maria Alexandra), nascuta pe 20 August 2003, o superbitate de fetitza care o are langa ea doar pe mami.

Povestea noastra o parte dintre voi o stiti, a fost trista pt ca tati si cu mine am avut divergentze in privinta sarcinii si nu numai. Tati a vrut sa se distreze si atunci mi-am luat bebelusul si m-am intors la mine acasa. Sincer, chiar ma gandeam zilele trecute ca nu mi-ar fi fost la fel de bine daca ramaneam langa el, asa parca imi merge mai bine din multe puncte de vedere. Nu neg ca ii simt lipsa dar spre desosebire de unele fete de pe DC eu nu pot ierta la nesfarsit infidilitatea, iar sanse ca un om sa se schimbe la 35 de ani sunt minime.

Una peste alta nu regret ca am pastrat copilul, nu regret ca am plecat de langa el, dar regret ca nu realizeaza cat de mult pierde ca Alexa nu e langa el. Ma uit la ei cand sunt impreuna si o vad pe Capsunika ca se bucura de prezenta lui, il recunoste chiar daca il vede 1 data pe saptamana. Ma bucura si ma intristeaza.

Va multumesc inca odata celor care ati fost langa mine cand am avut nevoie de o vorba buna si de un umar pe care sa plang. Catia esti o dulce ca ai fost acolo langa sufletzelul meu.

Va pupam si o idee super cu mamici si tatici singuri,

Freia si bebe Alexa

http://community.webshots.com/user/freia_ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kjmami spune:

buna
se pare ca eu sunt a 2-a pe lista aceasta
sunt gabi si am un inger nascut pe 24 ianuarie 2003.
sunt mamica singura de cand dani avea 7 luni si imi este bine:)

povestea mea...nu e complicata de loc....nu am avut timp sa ne cunoastem foarte bine atunci cand am ramas gravida cu dani, atunci eram foarte indragostiti si ne-am hotarat sa ne casatorim sa ne crestem bebele impreuna dar...nu ne cunosteam bine...incet incet au inceput problemele...sa se vada diferentele intre noi..eram prea diferiti ca sa ne putem intelege,....el era retras, antisocial..eu sunt vesela, plina de viatza...mie imi placea sa stau cu surorile la barfa si sa fumam si sa bem cola..mie imi placea sa cant la karaoke...lui nu....ma rog...astea sunt chestiile pe care ne certam fregvent....si cand ne-am mutat la ai lui, imediat dupa ce am nascut...au fost probleme si mai grave..nu m-am putut intelege cu soacrii...ei erau oameni simpli de la tara..si se asteptau ca eu sa fiu..asha cum sunt norele la tara...sa le spun mama si tata, sa ii port de grija exagerat sotului...sa nu fumez, sa imi ascult sotul (asha cum facea soacra cu sotul ei) nu le placea ca vio( sotul meu) nu 'ma pune la punct',(socrul meu ishi batea nevasta punand-o astfel la punct iar vio era prea dragut cu mine si imi 'ingaduia' prea multe ...nu le placea ca ma duc la mama saptamanal, imi zice socrul meu 'femeia dupa ce se marita..singura ei familie ramane sotul ei si socrii, nevasta mea a renuntat la ai ei cand s-a maritat cu mine' ..ma rog ..nu are rost sa continui...aveam si probleme cu banii...si cand eu m-am hotarat sa ma duc inapoi la mama cu fiul meu, el a ales sa ramana acolo..s...se saturase de probleme si certuri....dupa foarte scurt timp...s-a 'cuplat' cu o femeie cu vreo 7 ani mai mare ca el, care avea bani, o casa a ei...si s-a dus sa locuiasca cu ea...a scapat in felul asta de ..parintii lui...si de mine
vine pe la dani, ii pasa de el..nu pot spune ca nu..dar asta numai cand 'are timp'

oricum acum m-am obijnuit singura si nu imi mai este greu...nu depind de el sa fu fericita ci numai de puiul meu..dar..recunosc ca mi-a fost foarte greu sa-l uit..nici acum nu stiu daca l-am uitat dar macar m-am obijnuit cu gandul ca nu mai este

succes si celorlalti parinti singuri....


kjmami si bb dani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vichi spune:

Buna!
Si eu sunt o mamica care isi creste copilasul singura. Baietelul meu este nascut pe 17 august 2000 si este comoara vietii mele.

Am fost casatorita 8 ani, dar ultimii ani nu au fost tocmai frumosi, casnicia mea era pe duca, sarcina si nasterea baietelului au agravat problemele aparute intre noi doi si...
Dupa divort am fost debusolata in noua geografie a vietii, era un relief necunoscut, mi se parea abrupt uneori, arid alteori, dar era o provocare… sa supravietuiesc fara reperul important care disparuse, fara acul indicator al busolei dragostei… Ma zideam in tacere si imi asumasem cresterea bebelusului meu cald si dulce, insingurata.
Dar, sufletul mic si curat care aparuse in viata mea, Victor baietelul meu scump, mi-a aratat ca fac inca parte din minunata randuiala a lumii, pe care Bunul Dumnezeu a facut-o… din dragoste! Am reinceput sa iubesc cartile, dansul, toamna, marea, miscarea in aer liber, orasul in care traiesc, oamenii… Ca sa ma armonizez cu dragul meu copilas, acum iubesc si desenele animate, povestile, ouale din ciocolata cu surprize, machetele cu trenulete si tractoarele.. Ei da, cel mai mult iubesc tractoarele! :-)
Un gand bun tuturor membrilor comunitatii DC.
Cu mult drag,
Violeta (Vichi)


Violeta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

hop si eu... sint TORA, de fapt nick ul s a transformat in nume, 90% asa ma striga si cind sint strigata pe numele real imi pare ca este vorba despre o alta persoana...
Minunea vietii mele este Silvia Teodora sau cunoscuta voua drept Thea... nascuta pe 22 septembrie 1997. Tatal ei a hotarit sa plece din viata noastra ff devreme, dar pasul hotaritor l a facut mami, la mai putin de o luna dupa ce Thea implinea 1 an
De ce s a intimplat asta? Apai numai Bunul Dumnezeu poate stii, dar imi place sa cred ca unii barbati trec prin viata unei femei doar pentru a da nastere unei stelute si apoi, rolul lor fiind incheiat, dispar.

Atunci a fost greu, taaareee greu, insa lucrurile aveau sa se aseze incet, incet pe fagasul lor normal

Ca si restul mamicilor (poate si taticilor) singure, nici eu nu resimt faptul ca as fi singura ca pe o povara... dincontra, ea, Thea imi da puteri nebanuite si dorinta de a face mai mult..

Altfel, daaaa.. Thea va fi anul I la litere din toamna, mari emotii mari pentru mami si banuiesc ca intr un fel si pentru ea. Doar banuiesc, deoarece stie f bine, inca de pe acum sa isi ascunda emotiile atunci cind vrea
Iar mamiiii... ar mai avea anul viitor si in 2006 da licenta.. adicatelea s ar spune ca vom fi la concurenta!!!

si cam atit, ca in rest stiti ca sintem fericite ca ne avem una pe cealalta si mami ii multumesc in fiecare zi Domnului pentru asa un copil minunat!

pupicei grasunei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Ma inscriu si eu aici. Coincidenta, chiar astazi mi-am schimbat statutul din "casatorita" in "separata" printr-un formular legal. Miine am ora la avocata si ii dam inainte cu divortul. Trebuia facut mai demult, i-am tot dat sanse pe care nu le-a meritat. Dar acum e gata! Mai bine mai tirziu decit niciodata!!!
De ce am ales calea asta? Pai pentru ca nu vreau ca fetele mele sa continue cercul acesta vicios al abuzului, nu vreau sa creasca intr-un mediu de tensiune si sa o numeasca viata "normala" pentru ca nu e!
Nu vreau sa-si mai vada mama degradata, umilita, depresata si fara pofta de viata pentru ca acel om caruia ea i-a incredintat visele si sperantele de viitor nu stie ce vrea de la viata lui, dar apoi cu a celor din jurul lui!
Vreau sa le ofer un camin linistit unde ele vor visa visele copilariei neumbrite de calvarul care a trecut!
Sarah si Maya sint viata mea. Unele persoane cind aud ca ne despartim spun fara sa-si dea seama, cu parere de rau: " vai de mine, pacat ca ati mai facut copii"... La inceput ma durea asta, dar acum nu! Copii sint viata mea, ma tin pe linia de plutire ca macar pentru ele trebuie sa iau decizii bune in viata, trebuie sa ma trezesc in fiecare dimineata, sa merg la munca, sa nu ma las afundata in depresie, sa ma gindesc la viitorul lor, la scoala lor, sa mergem in parc si sa ma dau in leagan... Am grija de ele fara nici un ajutor de la el si nu o consider asta o povara deloc. Sint norocoasa ca am o munca buna care imi permite sa fiu independenta (precauta la fiecare ban cheltuit, dar independenta!), ca traiesc intr-o tara care nu descrimineaza impotriva femeilor singure cu copii (chiar este considerata o calitate!), ca fetele imi sint sanatoase, frumoase si destepte si pentru ca mi s-au deschis ochii si ca am avut puterea de a spune AJUNGE!
Ieri am fost la University of Toronto si m-am reinscris, voi incepe in Septembrie. Un singur curs pe semestru, dar este un pas inainte!
Nu am fost niciodata mai sigura pe mine ca am luat decizia cea mai buna pentru mine si pentru fete!
Sint impacata sufleteste si increzatoare in viitorul meu!

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delilu spune:

Frumoasa initiativa ati avut...dar se pare ca numai mamici singure pe site-ul acesta..
Povestea mea...ca orice alta poveste, incepe frumos si se termina prost..nici nu merita povestita. Cert e ca datorita acestui site..am inceput sa-mi fac prieteni si devin pe zi ce trece mai avida de a va citi. Sunt sigura ca intr-o zi...toate mamicile de aici de pe site isi vor gasi sufletul pereche. Daca nu...vor fi impreuna cu ceilalti prieteni "virtuali" sau mai bine zis cu "familia desprecopii".
Ce e mai frumos decat un copil in viata unui om?

Delilu, mama Alexandrei de 3,5 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

eu nu inteleg un lucru... plimbindu ma pe la alte subiecte am "intilnit", virtual vorbind o groaza de mamici singure, care dadeau sfaturi ori isi recunosteau statutul. si totusi AICI abea daca s au "inscris" 6... care sa fie oare motivul? cuvintul "singur"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

sa avem un pic de rabdare Tora. Dupa ce vor vedea ca prin albumul care urmeaza a apare vor fi mai putini singur/e ... vor avea mai mult curaj.





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Eu nu sunt o mamica singura, dar povestile mamicilor de aici m-au impresionat intr-atat incat nu ma pot abtine a nu le felicita.
Freia, Valeria, Violeta, Tora, Alice si Delilu, felicitari ! Sunteti niste femei puternice, curajoase, cu tarie de caracter si hotarate in a le oferi copiilor ce este mai bun pentru ei ! Bravo voua, va admir ! Multa sanatate si fericire alaturi de puiutii vostri !
Abia astept sa vad albumul !

Mai adaug cateva flori, Laura, Oana, Melina, Alma, Ionut, Danza, ENYA, flory, Maria !

Nina, mami de Nina-Cristina (10.01.2002) www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> web

Mergi la inceput