Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (28)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns julia23 spune:

Ileana,da la noi e 1 cazatura si nu-mi dau seama cum a reusit asa repede sa cada,oricum a cazut pe moale ca daduse si patura jos inainte,nu are stare sa stea cuminte intr-un loc nici macar un minut.

Raluca eu ii dau cam asa sa pape:
9-10 la trezire tzitzi
12 supa(piure)
13-13.30 cind adoarme de prinz tzitzi
15-15.30 iaurt sau brinzica cu fructe
17 iar tzitzi ca e repriza a2-a de somn
19.30 cereale
21 tzitzi
23-23.30 cind ne culcam tzitzi,dar orele variaza in functie de cum se trezeste ea,ea nu adoarme fara tzitzi,iar de multe ori vrea tzitza dupa 30 min dupa ce a mancat.
Acum ca este cald dupa ce papa daca nu vrea apa ii dau putina tzitzica.

Danateo bine ca nu nimic la san,si mie imi aparea cite un nodulind nu sugea maimutica la timp,dar dupa ce sugea imi disparea.
Molifta poti sa o faci si acum,inainte de botez iti citeste preotul 5 min dar trebuie sa-i spui.

Zeeva multa sanatate bebitei,poate este racita,cel mai bine mergi cu ea la dc sa vezi ce are.

De citeva zile maimutica avea niste bubite pe corp,mai exact pe gat, piept si la ceafa si putin in jos pe spate,eu am crezut ca sunt de la caldura dar se pare ca a facut alergie la ceva,iar eu banuiesc ca de la Danonino ca altceva nu a mancat nimic nou,i-am dat Danonino cu zmeura poate de la zmeura este sau cum ziceau alte mamici pe forum Nu este bun (si dc mi-a zis sa nu-i dau nimic de la Danone)dar daca am vazut ca alti bbi papa si nu au nimic am zis sa incerc si eu.
Pupicei


Julia23
http://community.webshots.com/user/julia062003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpintilie spune:

Salut fetelor!

pentru toti bebeii sarbatoriti in ultimele zile! Sa cresteti mari si fericiti!

Julia, cred ca nu Danonino e de vina ci zmeura. Eu ii dau lui Andrei(si el are doar 6 luni), dar doar de caise si pere. Ma enerveaza ca se vand doar in combinatii cu fructe de padure si capsuni... Alea le mananc eu, s-apoi mananc 4 deodata sa scap de ele...Bine ca is doar 50 g unu .
De botez si eu stiu la fel, iti face preotul molifta(sau cum s-o numi), doar sa-i spui. Si eu am facut la fel si bineinteles ca am stat la botezul copilului meu, ar fi chiar cuuuuuulmea!!!
Onutza, nu cred ca ii bai daca suge pe bluzita...Al meu roade orice prinde in cale...Asta e...
Allya, ca sa nu te mai terorizeze atata noaptea, poate ii dai seara niste cereale facute cu lapte de la tine...Zic si eu...
Ileana,m-ai distrat la faza cu somnambulul tau mic
Ven, e taaaare scump Markus. Eu zic ca are cate ceva din amandoi parintii.
Imi pare rau ca nu am timp sa vad inca o data toate pozele... Ca tare frumosi bebelusi sunt la noi in grupa. pentru toate mamicile frumoase cu bebei frumosi...
Ven, daca e ok, eu i-as trimite pe ai mei pana la farmacie sa ia pompitza...O lasi la Cristi si ai mei se prezinta frumos cine sunt si ce doresc si gata...Da nu am fost pe faza, cu banii cum facem?

Sa va zic de fiu-meu...Noptile agitate continua. Indiferent cat mananca inainte de culcare(aprox ora 10) la ora 4, maxim 5 e sus si papa. In ultimele 2 seri a mancat in jur de 310-340 ml!!!!!! de lapte + o masura de cereale. De cand e el pe lume nu a mancat atata la o singura masa...E incredibil cat baga in stomacel. In timpul zilei papa bine, la 10 fructe cu branza, la 1:30-2 legume cu carne si cu iaurt. Apoi la 6 200 ml de lapte si la 9:30-10, dupa balaceala din vana mare, papa ca un spart...
Mai, mai sunt copii de 6 luni care sa nu stea in fund mai mult de un minut, 2? Al meu cam atata sta, apoi cade ba in fatza, ba pe laterale. Se sprijina bine pe picioare, dar nu sa stea singur ca al Elenei ( pentru Alvarica cel viteaz). Si sare pe picioare, e ca un hopa mitica... De vorbit...nu prea spune multe, mai nimic dealtfel. In schimb striga cat e ziua de lunga. Chiuie intr-una de ne sparge timpanele...
Cam atat despre noi...
Va pupam pe toti...

,Dana si Andrei(12 dec 2003)

http://community.webshots.com/user/dpintilie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Dana, nu-ti face griji ca nu sta in fund, nici Luca nu statea bine la 6 luni, pe la 6 luni jumate a inceput sa stea mai bine. O sa te trezesti intr-o zi ca nu mai cade ca betivanii. O sa stea mandru ca un fat frumos.

Julia, Luca a primit toate felurile de Danone si Danonino si nu a avut nimic. Nu cred ca e de la zmeura din iaurt, pt ca stiu ca-s tratate ca sa nu faca alergie copiii... Mie pediatra mi-a zis sa-i dau danone ca-s bune... Fiecare cu ale lui, n-ai ce-i face...

Onutza, si eu ma gandisem sa-i fac rosii cu smantana si marar, dar nu am de gand sa-i pun semintele si coaja de la rosii. Doar pulpa. Ma gandesc sa nu-i faca aciditate la stomac. Cu suptul la bluzita nu-ti mai face probleme, decat degetul sau suzeta... Apropo de asta: cumnatul meu a supt gulerul la bluza de pijama si colturile la perne pan' s-a facut marisor.

Dialori, habar n-am cum e treaba cu supa de conopida. ma gandesc ca o fierbi, o pasezi si mai pun putina smantana, poate marar... Exact nu stiu...

Ieri i-am dat lui Luca kiwi, doar partea fara seminte, facuta bucati destul de mari. A papat tot, dupa ce bagase legumele si iaurtul de desert. Uneori am impresia ca e sac fara fund copilul asta.
Noaptea e la fel de agitata, el e la fel de prompt cu ridicatul in picioare si scancetele cu ochiii inchisi.
Si m-a disperat cu balele, ceva de speriat. Nu mai ies o data afurisitele astea de masele...

Azi m-am gandit sa ma fac si io gospodina: am calcat deja, am facut supa lu' piticu' mic, si pt ca avem musafiri deseara sunt pusa pe gatit: multe salalte de vara si dovlecei pane cu smantana cu usturoi.

Azi sunt 3 saptamani de cand Luca e mucos si nu se mai termina.... Oare cat o mai dura? Ca de nu m-am saturat... Si cred ca si el.

Gata, ma apuc de treaba.


Ileana si Luca (2 octombrie 2003)
http://community.webshots.com/user/adamestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleur spune:

Onuta,tampiti canadienii aia! Doamne ce le mai da prin cap...bietii caini!Eu ma revolt de nu mai pot cand aud chestii d-astea.Si unde mai pui ca se considera si natie civilizata.Halal!

Dana,stai linistita ca Rose nici acum ,la 8 luni, nu sta foarte bine in fundulet.Fiecare copil are ritmul lui.
Raspund si eu cu intarziere: mandra mea plange cu lacrimi de pe la 2 luni.

Eu aici Danonino ii dau,de ce n-ar fii bun?Poate-l prostesc aia in Romania?

Noi mai avem putin si plecam,nu o sa mai am internet,poate o sa dau fuga la un internet cafe.Ne intalnim in parc,pe 26.

Multa sanatate,
Fleur

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SimonaR spune:

Mai, fetelor, cum sa fac eu sa ma opresc din slabit ? Am 51 kg, adicatelea am mai slabit un kil, si nu tineam neaparat. Inainte sa ramin gravida am avut 54 kg la care cu greu ajunsesem de la 56 kg, iar acum slabesc si fara sa vreau. Da' kestia care ma enerveaza e ca in solduri sint parca mai lata ca atunci cind eram mai grasa si nici talia n-o mai am asa subtire ca inainte. Deci, slabesc de pe unde n-ar trebui, fir-ar sa fie in loc sa dau jos kuru. Asa-mi trebe daca n-am ambitie sa ma apuc iar de sport, sa ma modelez k lumea.
Codrin e un dulce, e cumintel in general, papa cam tot ce-i dau (noi avem doar 4 mese pe zi, dar bune ). Acum vreo 2 zile mi-a plins vreo 10 min asa, de control, ca doar n-a mai plins de mult si ma invatasem cu binele

Zeeva, si Codrin dadea semne de vomitat in timpul mesei, dar asta doar cind era racit. Kiar a si vomitat de vreo 2 ori in timpul racelii. Dr a zis ca e de la raceala, sa nu ma ingrijorez. Dar rosu in git nu a avut.

Dana, Codrin nu sta nici 2 min in fund singur, doar sprijinit, asa ca nu ai de ce sa-ti faci griji. Nu toti sint asa precoci, fiecare are ritmul lui.

Danateo, molifta poti sa ti-o faci oricind dupa 40 zile de la nastere. Mie dupa molifta mi-a zis preotul, fara sa-l intreb eu nik, sa nu cumva sa ascult de babe si sa nu ma duc la botezul copilului meu, caci asta e o superstitie stupida care n-are nik de-a face cu religia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Buna, dragi mamici
nu stiu ce naiba se intampla la mine, dar imi arata pagina de la forum ca si cum de pe 16 iunie nu a mai scris nimeni. Asta daca intru direct pe subiecte active. Ca sa nu mai zic ca nu pot sterge mesajele din casuta. O aiureala. Vi s-a intamplat asa ceva?
Oi avea vreun virusache?
Noi suntem bine, papam bine, vremea e mizerabila si anume o ploaie din aia mocaneasca de-ti vine sa stai in casa si sa dormi.
Pupicuri, Ciuf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Auzi, tu, Simona sa ne zici ca nu te poti opri din slabit. Ne mai si spui. Rusinica.
Ce sa facem noi sa ne oprim din ingrasat? Ma faci sa rad. Ma chinui sa slabesc si degeaba. Bravo tie, rusinica mie.
Bai fiu-meu si acu la 7 luni si o sapt. o mai ia pe aratura cand sta in poponeata.
Ieri am incercat sa facem poze profesionale la Piticot. Nu merge. In primul rand ca avem camera digitala si aia nu prinde momentul care-l vreau, adica e cu intarziere, parca imi placea mai mult aparatul cu film. Vrem sa facem niste poze frumoase ca sa le punem in rame pentru bunicii din tara.
Am vazut aseara la Mall ce poze se faceau si ne-am considerat smecheri si am zis sa incercam. Aiurea, nu merge.
Gata, va las.
Ciuf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

Io sunt franta iar, si nu ma pot concentra sa scriu tot ce vreau.........
Pe scurt, deci:

1. Am primit pana acum pe PM adresele urmatoare:
-dpintilie
-adameasca
-danateo
-liliana csaki
-adriana_mihnea
-davidutza


Mai sunt deci inca 3 pompite disponibile. Cine mai zicea ca vrea??? Scuze daca a mai zis cineva aici, pe topic, ca n-am citit tot, astept adrese pe PM! V-am zis, luni dimineata le pun la posta, iertare , dar nu pot mai repede.....

E buna ideea Adrianei (Julia23), sa trimit 1 singur colet la Bucuresti, si voi sa va descurcati loco......mi-ar fi mai usor......ce ziceti, fetelor??

DanaP, e ok. Sa vina ai tai maine (sambata) pana la ora 14:00, daca pot, Cristi lucreaza. Sa nu se sperie de el, ca si-a facut un implant osos pentru un dinte, i s-a umflat sacarcu toata fata, zici ca-i desfigurat, mi-e o mila de el de numa', si tre' sa lucreze asa......

Poate maine va pot povesti ce mai e nou cu noi, poate, pentru ca mai am si o traducere naspa de tot de facut pana luni.......

Va pup!


Venera si Markus (10 decembrie 2003)
http://community.webshots.com/user/rothgross

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza spune:

Ven eu vreau pompitza pleaseeeeeeee ...iti scriu adresa pe PM sau daca trimiti un singur colet la Bucuresti sa spuna fetele de la cine sa iau pompitza si o sa vina tata sa o ia. Multumesc din suflet daca imi trimiti si mie , eu am 2 mucoshi mici :-)

Pupicei

Onuta,Bryan Alexandru(26feb. 2001) si Sean Raphael (29 dec. 2003)
http://community.webshots.com/user/onutza_mamicutza



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia23 spune:

Eu nu o sa-i mai dau produse de la Danone,pt ca si 1 oara cind a facut alergie acum o luna tot de la Danone(natural) a facut,eu cred ca depinde de fiecare copil,ea nu a facut la altele(capsuni)si face la Danone,asta e cumparam altceva.

Simona si eu am slabit f mult,am 52 kg si la 1,76m nu e bine deloc,eu tot incerc sa dau jos dupa fund si burta,dar ca si tine am dat din alte parti de unde nu ar trebui.
Azi am facut gimnastica cu maimutica pe linga mine,ea se plimba cu premergatorul iar eu imi modelam formele

Ven nu a fost propunerea mea,cred ca a DaneiT,dar e buna ideea.

Julieta mea a descoperit cum sa-si desfaca pampersul,daca o las doar in pampers sau cind o schimb trage de el,eu il rind pe o parte ea il desface pe alta,ieri statea in fundulet si se aplecase sa-l bage in gurita.

Va dorim un wk placut!
Pupici

Julia23
http://community.webshots.com/user/julia062003

Mergi la inceput