Bebelusi de august-septembrie 2003 (25)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Buna ziua si bine v-am gasit...
Sa incep sa povestesc cum a fost ieri? Intai cald tare, apoi am facut o pana de motor in mijlocul orasului in intersectie si sa vedeti ce frumos impingeam masina... m-a ajutat un politist, va vine sa credeti? nici mie, dar mi-a placut gestul. In fine, a doua oara am cumparat un tort de inghetata, care a ajuns intreg acasa din fericire...
In rest nu va mai povestesc despre mancaruri ca azi chiar ma gandeam oare ce o fi fost in capul meu? Am stat ieri si am facut mancare si eu si mama in loc sa fi cumparat de la restaurant cateva aperitive si etc... ca am auzit ca se poarta si asa, oameni destepti care fac astfel, ca sa am azi ce spala si face curat- ca maine vine menajera si sa gaseasca curat!!!.
Mai mult, friptura nu s-a mancat toata si nici sufleul de conopida, si nici pestele, si nici dulciurile mele favorite (am facut trufe de ciocoalata din 1 1/2 kg de finneti) - Doamne ce le-am mai dichisit...- ca la ce caldura a fost cine sa mai manance... Daca stiam ... dar voi sti de acum...
Nu fac o descriere a menu-ului - veti spune ca mi s-a stricat ceva la cap de la caldura, de altfel asa spun si eu azi - dar sunt hotarata sa iau masuri.
Adevarul e ca imi place sa bucataresc... si cand ma apuca apoi ma tine...

Asa ca, salutare si pupici. Moata mea doarme asa ca sper sa prin si eu un sfert de ora, sa ma refac,

Carmen si Alex - 10 luni si o zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

Rodica, bine ai revenit .. am o intrebare: pediatra la bebele tau a zis ca e ok sa folosesti Protex? De care folosesti?

Am o durere crunta de cap, azi noapte nu prea am dormit ca deh.. ies si restul ticalosilor aia mice ... de dintosi e vorba. Parca sunt lovita...

incerc sa trag si eu un pui de somn.

a, cristina pune-ma pe lista de intalneala.

Freia si bebe Alexa



http://community.webshots.com/user/freia_ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Pupici la toti bebeii si la toate mamicile !!!!!!

tuturor sarbatoritilor pe care i-am ratat: ELENA TEODORA, ANDREI COSMIN, SARA ANDREEA si ALEXANDRU!

Am citit ce-ati scris zilele trecute si m-am ingrozit.
Doamne, ce de necazuri !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Raluca si Irinuca, imi pare rau pentru prietenii vostri. Dumnezeu sa-I odihneasca.

Raluca, n-am fost pe faza, multumesc pentru intentia de a aduce ceva din Bucuresti.
Deci azi ai fost in Buzau ?! Pacat ca ai venit pentru asa o trista ocazie, mi-ar fi facut placere sa ne vedem.
Poate urmatoarea data cand veniti la Buzau dati de veste si ne si intalnim.

Mih, sa stii ca noi am scos de la inceput piuitorile de la toate jucariile, fiindca ne-a fost teama de ce-a facut Matei.
Tinem pumnii pt. drumul la doctor !

Anny, ce face Sergiu ?
Mititelu’ !
Si Oana se extaziaza atunci cand vede caini pe strada, incepe sa tipe de bucurie si incearca sa mearga la ei. Sunt foarte atenta, dar tot mi-e teama de reactiile imprevizibile ale animalelor.
Parintii mei au un motan, f.f.f.f. cuminte, dar Oana cand il vede incepe sa se agite, ba chiar i-a dat si-un shut, de s-a speriat bietul animalut. Mie mi-a fost frica sa nu sara la ea sa o zgarie, ca eu am patit-o.

Liliana, asta e necazul cu bunicii. Si mama mea imi spune mereu sa n-o las pe Oana sa planga. Ca ea nu poate s-o vada plangand… Asa ca…ii face toate mofturile.
Si replica care m-a dat gata a fost: “Ce? Ai facut-o pe Oana ca sa o lasi sa planga ?”

Pai, ia sa va spun ce-a facut ieri.
V-am spus ca are niste ambitii, mama-mama !
Am luat-o in brate la un moment dat fiindca ajunsese intr-un loc unde se putea lovi. De suparare ca nu am lasat-o acolo, nervoasa, a tot incercat sa ma muste.
Am ramas blocata.
Ma intreb cum de a realizat ca daca ma musca imi face rau ? Asta vroia, sa-mi faca si ea rau mie, fiindca eu i-am facut rau nelasand-o sa stea unde vroia.

Zilele astea, fiind asa de cald, am tinut-o pe Oana in casa cu un maieu si cu pampersul. La noi in apartament este f.f.f.f cald.
De transpirat ea transpira mai mult pe cap.

Ia, acum sa ma uit la poze, ca se pare ca au aparut unele noi…

Daniela si puiul Oana Maria
http://community.webshots.com/user/oana_maria100
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Heeeeiiiiiii!

Am vazut pozele lui Marc si ale Stefaniei si lui Dani.

MINUNATI COPILASIIIIIII VOSTRI, Roxanica si Simona !
Sa va traiasca!

Cristina, bravo lui Andrei pentru "deplasarile" prin apartament. Voinic baiatul tau!

Daniela si puiul Oana Maria
http://community.webshots.com/user/oana_maria100
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Am pus si eu cateva noi in album, va invitam sa le vizionati!

Cristina, din pacate nu mai am ymsg, l-a sters tati la ultima "curatenie", statea nefolosit si ocupa spatiu. Iti trimit si eu pozele (Silvia la 9 luni si poza mamica-bb).





Mihaela, Diana si Silvia
http://community.webshots.com/user/mihaela_s20
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Cristina, am trimis pozele, te rog sa ma anunti cand (daca) au ajuns.

Speram ca Iuliana si Emma sunt bine!! Ii uram Emmei sa fie sanatoasa si sa creasca mare, sa ajungeti cu bine acasa! Ia uite ca mai e o luna doar si vom avea primul bb care va deveni copilas si va sufla lumanarea de pe tortuletz.

Si pentru ca e aproape maine, le uram sarbatoritilor Andrei-Catalin si Radu-Stefan, sa fie sanatosi, cuminti(atat cat trebuie, ca sa nu se plictiseasca parintii ) si voiosi!!! din partea Silviei pe obrajorii dulci.

Mihaela, Diana si Silvia
http://community.webshots.com/user/mihaela_s20
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

andrei intelege f. bine cand ii spun ca nu are voie undeva. dar se opreste si urla cat poate de tare cam un minut, apoi incearca din nou, sa vada daca nu cumva m-am razgandit! azi am facut figura asta de 6 ori, de ma dureau urechile, si el toto nu renunta, m-am dus eu si l-am luat. era, normal, la priza...

nici mama nu suporta sa-l vada plangand, drept urmare sta numa' cu el in brate. dupa intalnire vreau sa plec cu andrei la ea, sa-l vada si tata, ca nu l-a vazut de 2 luni, si nu stiu cat stau. totul depinde de cati nervi o sa-mi faca.... maica-mea! are un talent de-a ma face sa plec cu toate trancafusele in 5 minute! data trecuta n-am vorbit o luna dupa cearta.... si acum nu mai e nici cristi sa ma calmeze... nu pricepe in ruptul capului un lucru : ANDREI NU E COPILUL EI! am vreo sansa ca sa priceapa vreodata?!

maaaaa, da' de ce nu intalati voi iar y-msn?? daca nu instalezi tot pachetul, ci doar messengerul, nu ocupa asa mult!

poze inca n-am pus pe site, astept sa le iau si pe cele cu elena-teodora, poate primesc si de pe lista cu intarziati....
a_emma_ana:
b_daria: 2, 3, 4
e_stefania_daniel: 9, 10
g_sara_andreea : 9, 10
gg_alexandru mihael: 10
h_asli_: 4, 5, 6, 7, 8, 9,10
i_ioana_maria_alexandra:
ii_cezar_alexandru:
j_horia_stefan:
k_raluca_maria: 9
l_adrian_: 6,7, 8, 9
m_petra:
mm_horia_martin: 2, 4, 5, 7, 9
n_sergiu: 4, 5, 6, 8
o_ana_miruna: 9
p_radu_petru:
q_erik: 9
r_oana_maria:
rr_david:
rrr_ana_maria_: 2, 3, 9
rs_matei_alexandru: n, 3, 4, 5, 6, 8, 9
s_silvia_petra: 9
ss_andrei_catalin: 4, 5, 8
tt_sebastian: toate
uu_elena_teodora: toate
v_radu_stefan:
w_david_ioan: 4, 5, 6, 7, 8
y_alexandru_calin: 8,
x_ioana_maria: 4, 5, 7, 8
xx_andreea_sorina: 3, 4, 5, 6, 7, 8
xxx_alexandra: 1, 2, 3, 4
z_andreea_alexandra:
zz_lisa marie
zzz_andra_maria: 8


Intalnire 26 iunie: mihaela_s, cristinamh, Mih, Anny, oana_noemi, freia


Cristina si Andrei-Razvan
http://www.andreirazvan.home.ro
http://www.bebelusipoze.home.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

mihaela, au ajuns. vaaai, ce smechera e silvia! o sa vad daca pot truca poza, sa nu se vada mana ta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mih spune:

La multi ani sarbatoritilor dragi de azi: Radu - Stefan si Andrei - Catalin!
Sa creasca mari, sa fie sanatosi si fericiti!

Rodica, multumesc mult pentru mesaj. Acum vad ca i-au trecut bubitzele. I-au aparut doar atunci afara ca era supraincalzit si transpirase, dar pana a doua zi nu mai avea nimic.
Saru'mana, o sa ii cumpar si eu sapun Protex.

Am niste emotii fetelor... La ora 15:00 trebuie sa fiu la doctor cu Matei. Mi-e asa mila de el! M-a speriat si bona cand mi-a zis de dimineata ca un baietzel s-a infectat si a fost in spital de la operatiunea asta "minunata" de decalotare. Probabil ca nu i-a fost igiena bine facuta. Zic si eu sa ma incurajez.
I-am zis lui taksu sa intre doar el cu Matei in cabinet dar cica nu vrea ori amandoi ori niciunu. Asta e! Noaptea trecuta am dormit cu Matei pana pe la 4:00 cand l-am mutat in patul lui ca nu mai puteam, anchilozasem ca dumnealui era cu capul in pieptul meu si cu picioarele la perete iar eu stateam pe o bucata mica de pat.


Mih si bb Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simanoro spune:

Dragele mele,

Sa va povestesc o experienta; poate voi veti fi mai atente decat mine si n-o sa treceti niciodata prin ce am trecut noi, Dani si cu mine...
Nu-mi pot reveni din soc...

Eram ieri la serviciu cand m-a sunat sora-mea plangand ca Dani nu respira, ca are spume la gura...
Am ajuns acasa in 2 minute. Dani era negru, cu spume la gura, horcaind. Inghitise vatelina (scame) din captuseala scaunului auto (era un scaun cu captuseala uzata, pe care a reusit sa o rupa; apoi a scos scama si a mancat-o). Sora-mea ii scosese ce avea in gat, ranindu-l. I-a provocat astfel voma, iar el s-a inecat incercand sa respire.

Am alergat la urgente. Copilul dadea sa lesine. Era negru in continuare. La urgente pediatrie m-au chestionat. Am alergat la sectia ORL, cu copilul aproape mort in brate.
M-au dat afara cand l-au consultat. Rezultat - nu se evidentiaza corp strain in caile aeriene superioare; leziuniprezente. Primim trimitere la radiologie. Intre timp, copilul e pus la oxigen, tuseste, se chinuie sa respire, horcaie, da sa vomite...

La radiologie a fost chinuit 30 min sa inghita bariu. Alt chin apoi sa-l tinem pentru radiografie. Rezultat: nu sunt semne directe sau indirecte de obstructie a cailor respiratorii.

Copilul, frant de oboseala, adoarme in bratele mele. Il ascult permanent cu urechea si spun cu voce tare mereu: "Nu a murit". Asistenta care e cu mine isi face cruce.

Revenim in pediatrie. Copilul se trezeste. Plange de foame. O asistenta ii aduce un bibe de ceai. El bea, saracul... Se coloreaza, zambeste si-mi arata un intrerupator: "da". Dr. de garda imi spune ca trebuie internat pentru supraveghere in ATI. Draguta dna dr. Imi spune ca totul e bine acum, dar ca e posibil sa se iveasca eventuale complicatii. Ma asigura ca e de garda 24 de ore si ma asteapta de se intampla ceva. Semnez si-mi iau copilul pe propria raspundere.

A sarutat-o pe Stefi toata seara, ca niciodata. De parca ar fi spus: "Ai vazut? Era sa mor si sa nu te mai vad!".

Acum e bine. E chiar foarte bine. Are tratament cu antibiotic pentru a evita infectarea leziunilor din gat. Rade si e mai vesel ca niciodata... Dar eu nu-mi pot reveni. Sunt inca socata. Plang de ieri continuu. Realizez ca nu sunt pregatita pentru nici un soc.. Nu vreau sa gandesc ca putea fi mai rau. Nu pot accepta ideea.

Ca si voi, am prevazut totul... Eram convinsa ca iau intotdeauna toate masurile pentru siguranta copiilor mei. De fapt, aveam doar impresia ca prevad totul...

Aveti grija de voi si bebei. E vorba de secunde de neatentie... Eu mi-am invatat lectia.

Si totusi, Dumnezeu ma iubeste!

Mergi la inceput