Bebelusi de ian-feb 2004 (18)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Helen spune:

Roxi, te rog mult sa ia grija de tine si sa te imbarbatezi ... poate si datorita altor plobleme cred ca vezi situatia mult mai rea decat este... Ce te faceai daca nu avea nici 3 luni si nu mai vroia sa pape deloc lapte, asa cum am patit eu cu Cosmin... e adevarat ca si eu eram la un pas de a o lua pe ulei... dar situatia era absurada, nu aveam alternativa si nu intelegeam ce s-a intamplat (nici acum nu inteleg)... ceea ce nu e cazul la tine! Si in plus sa sti ca fetitele ,, trag mai putin'' la cantar decat baieteii... si mie mi se pare mereu ca al meu bebe este slabut fata de alti bebei desi cantareste la fel ca ei sau mai mult... spre ex asera ne-am intalnit cu fetita mai mica ca el cu 2 sapt si care arata ca bebe sumo pe langa al meu si culmea avea cam cu 1 kg mai putin decat el iar lungimea era cam la fel... deci si asta conteaza! In plus, Daria ,, prietena '' lui Cosmin cu care ne vedem zilnic are 2 luni mai mult, aceiasi lungime si vreo 200 g mai putin ca al meu si arata mult mai garasa decat el...
In plus am inteles ca nu ii dai cereale cu lapte... in perioada asta de crestere sunt cam singurele care ajuta la greutate dar fara exagerare ca apoi se face prea grasuta si afanata! De ce nu incerci?!

Iar legat de febra, e adevarat ca poate fi un inceput de raceala dar la urma urmei o raceala usoara nu este o tragedie desi este f neplacuta ca papa prost si sunt infundati pe nasuc dar se mai intampla si se rezolva.. pana la urama toti bebei ca si noi de altfel, nu scapa de raceala mai devreme sau mai tarziu... dar poate nici nu este cazul... Eu am patit chiar sapt trecuta ceva similar cu Cosmin si i-am dat 1.5 ml de paracetamol sirop si pana acum nu a mai recidivat...nu stiu nici eu ce a fost dar simteam ca si eu sunt pe cale sa racesc si m-am gandit ca asta ar putea fi...

Astpetam sa ne scri si sa ne spui ca stai mai bine cu moralul!

Va pupam,

Helen si Dan Cosmin - 21.01.2004
http://community.webshots.com/user/phelens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Adriana, la multi ani fericiti impreuna!

Monica, cum a primit Albertutzu supa?

DARAEL, eu am citit ca sucul de mere si de morcov constipa. ar fi bune cel de protocale si de pere. mie mi-a spus doc si de cirese.

Roxana, daca bebe simte ca esti stresata se streseaza si el. asa ca relaxeaza-te, ai sa vezi toate problemele se vor rezolva. dupa ploaie vine soarele, nu-i asa?

Anca si bebitza Matei (data nasterii - 1 ianuarie 2004)

http://community.webshots.com/user/ancutza124

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Fetelor , ieri nu am reusit sa-i fac supa, ca am fost plecati si asa ca am lasat-o pe azi.
Astazi, gata , hotarat, i-am pus legumele la fiert cu aprox. 1 litru de apa, ba chiar mai putin si cand vin in dormitor, bebele meu plangea de mama focului, il lasasem adormit. Nu stiu ce a avut dar nu s-a linistit decat dupa ce a supt tzitzi, desi mancase. Cand ma intorc in bucatarie , supa mea era arsa. Inceput promitator!!! Mie nu mi se intampla sa ard mancarea, dar uite ca s-a intamplat, cred ca era si putina apa.Asa ca m-am facut de ras cu supa mea. Incercam maine, cine stie o fi vreun semn, prea devreme Dar el e de vina ca nu m-a lasat sa-mi fac treaba si sa stea si el cuminte cum e de obicei. Cred ca a simtit ca vreau sa-i dau mancare de oameni mari si nu a fost de acord. El vrea tzizti cat mai multa!!

Monica si bebe Albert
( 19.ian.2004)
http://community.webshots.com/user/monica1816

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Tocmai ma suna mama sa ma intrebe daca i-am dat supa la copil!!!!
In alta ordine de idei... ai vostri bebici sughita dupa ce rad cu voce? Ca Albert cum rade un pic in hohote, cum sughita de mi-e si frica sa-l mai fac sa rada.Imi amintesc ca asa am patit si cand a inceput sa vorbeasca, asa ca ma gandesc ca o sa-i treaca cu timpul.



Monica si bebe Albert
( 19.ian.2004)
http://community.webshots.com/user/monica1816

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2 spune:

Adriana multi ani fericiti!!!!!

Eu am avut o seara plina de dureri....imi venea sa ma arunc pe geam...mama anchilozat de spate .....eu cu durerile mele moroc ca Rachella a dormit neintoarsa...ca altfel nu stiu ce asa fi facut....acum ma simt mai bine dar mai sunt un pic umflata...

Roxi capu sus .....nu te ingrijora degeaba...sau mai bine da o fuga la doctor ca sa te linisteti....

Anita si Rachella -17.o1.2004
http://community.webshots.com/user/sugarbabe134

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Rox - fruntea sus ca nu este d****l asa de negru pe cat pare !!! Parerea mea sincera este ca ai inceput cam devreme cu diversificarea- sa nu dai cu rosii !!! De ce nu ii dai mai mult laptic sa vezi poate papa ?! Ai rabdare si o sa vezi ca o sa fie totul bine !!! Vb Adinei - daca vrei iesim si la o bere...eu sunt prima ca tare mult imi place sa beau......bere !!! ptr lapte bineinteles .

Monica o fi vreun semn !!! Da-i tzitzi ca ce este mai bun? Eu ma bucur tare mult ca mai avem 2 luni pana la sucuri !!!

Abia astept sambata sa vad cate kg are si cat de lung este !!! Oricum ar fi mie mi se pare ca este OK si asta conteaza.

Noi am fost afara si a fost tare frumos. Am fost si mi-am cumparat niste sandale de vare mai usoare ptr iesirile mele amoroase cu Matei timp in care Matei a dormitat la el in carucior.

Acasa a papat tzitzi si acum cred ca face nani ca era tare obosit .

Cred ca pe Andrei nu il mai culc astazi ca se trezeste prea tarziu si dupa aceea ne culcam ca aseara la 00.30 .

Va pe toti si mai ales pe Roxana pe care o pupam toti, adica eu , Andrei si Matei si bineinteles si pe Alexandra !!!

- puse de Andreiul

Andra mamica lui Matei (6.02.2004) si Andrei (18.09.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataD spune:

Salutare la toata lumea!


Am revenit si eu dupa 10 zile si era sa nu va gasesc! Am fost plecati in vacanta in Quebec si nu am mai intrat pe net. Laura s-a purtat admirabil in vacanta, mi-era tare frica sa nu planga in masina, ca de obicei, dar a fost cumintica foc. In schimb au inceput sa-i dea dintii si e "suparata" tare!
De mancat manaca si ea foarte putin in comparatie cu alti bebei de varsta ei, doar 120 ml lapte la o masa. Rar manaca si mai mult. Eu incerc tot timpul sa-i dau mai mult dar ea parca are "dop", se opreste la 120 ml!
In afara de lapte mai manaca cereale de orez seara ( 4 linguri in lapte) si suc de morcov cu mar. Am incercat sa-i dau si alte cereale dar se stramba si nu inghite deloc. Si sucul de fructe il inghite greu de tot, nu din biberon, incerc cu lingurita si imi ia 1/2 ora pentru 30-40 ml. Cred ca platesc pentru ce am facut si eu in copilarie!!!
Acum vreau sa-i dau si supica. Voi cum o faceti? Cu ce legume ati inceput?
Eu am citit in mai multe carti ca se poate tine 2 zile in frigider si pana la 2 luni in congelator. Mi-a zis si doctorita sa-i fac portie de 1 saptamana, s-o congelez in borcanase mici si sa dezghet cat ii dau odata ca nu are nimic. Nu prea imi vine sa fac asa, dar cred ca la 2 zile tot o sa fac, nu zilnic, mai ales dupa ce s-a obisnuit putin cu ea.
Uite, am pus si eu niste poze recente cu Laura: http://dumitrache.dtdns.net/laura/06_05_2004/

Pentru listuta: s-a nascut cu 3, 632 kg si 53 cm!


Catalina si Laura (12 ian 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

noi azi am ametit-o rau de tot

prima a fost ca asta noapte pe la 2 s-a trezit Matei. i-am dat sa pape, dar, surpriza! ..., apoi n-a mai vrut sa se culce. a miriit vreo ora pina sa adoarma la loc.
dimineata pe la 10 i-am dat binemersi sa manince, totul ok, am iesit afara de unde ne-am intors pe la 13 ca sa am timp sa-i fac piureul pina la 14. baiatul dadea semne de oboseala, da' eu de ce sa-l las sa doarma ... nuuuuu ... sa manince intii.
ei bine pina a fost gata piureul Matei era supersomnoros si n-a mincat apropape deloc, l-am pus la tzitzi si a adormit imediat. evident ca n-a dormit decit o jum de ora ca s-a trezit de foame, da' nici cind s-a trezit n-a mincat ca lumea si nici n-a dormit si asa ne chinuim de atunci. macar de ar adormi vreo ora ca apoi ne reglam noi programul. acum e si obosit, da' nici nu vrea sa manince ca lumea si nici nu doarme. numai miriie sau tzipa
na!! iaca ce-am facut am ametit copilu' cu totul si acu habar n-am cum s-o descurc.


Anca si bebitza Matei (data nasterii - 1 ianuarie 2004)

http://community.webshots.com/user/ancutza124

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena I. spune:

Curaj, Anca! Isi revine el, Mateiu, pina miine.
Noi iar am avut probleme citeva zile cu conexiunea si nu era de vina firma de cablu ci chiar cablul nostru. Bine ca s-a rezolvat! Dar n-am apucat sa citesc nimic din urma.
Voiam doar sa povestesc ca m-am amuzat in dupa amiaza asta cu fiica-mea. O tineam pe umar sa dea aerul afara dupa ce mincase iar ea, cum are de-o bucata de vreme obiceiul sa incerce sa prinda cu minuta tot ce i se pare interesant, facea hirsti! hirsti! cu unghiutele pe perna pe care eu ma sprijineam. Vorba e ca zgomotul produs a inveselit-o asa de mult incit ridea in hohote. Si eu, bineinteles, impreuna cu ea!


Elena si Erica
Dumnezeu judeca pomul dupa roade, nu dupa radacini.
(6.februarie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Va multumesc din suflet pentru incurajari. La pranz a mancat bine insa temperatura este iar 37.6. II dau Eferalgan pediatric si in urmaltoarele 5-6 ore scade insa apoi creste din nou. Parca mi-am mai revenit putin, maine mergem la doctor oricum. Intr-un fel cred ca mormanul de probleme adunate ma fac sa fiu mai panicoasa. Dar daca tot curg invitatiile la bere parca m-as mai vaicari putin.

Legat de greutate, stiu ca nu toti copiii sunt la fel. Insa ma doare sufletul ca un copil nascut cu 3.650 este mai mic si decat copiii de 2 luni jumatate din parc. Pana la urma mai bine nu mai intreb si nu ma mai uit la altii, ca vorba pediatrei mele iesim in parc la relaxare nu la enervare.

Maine va povestesc ce se va schimba.

A, uitasem. La noi diversificarea e ca si cum nu ar fi pentru ca papa 30 ml suc dimineata si 30 ml supa la pranz. In rest mesele sunt la fel.

Pupici si inca o data multumesc. Incerc sa fiu calma cel putin pana maine cand discut cu pediatra.



Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput