De ce cezariana???

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anky spune:

Trimise - 04/11/2004 : 07:43:17
--------------------------------------------------------------------------------

De obicei medicii programeaza nasterile cam cu doua saptamani inainte de data prezumptiva a nasterii. Ei calculeaza aceasta din prima zi a ultimei menstruatii, dar femeile au ovulatia intre a 11-a si a 14-a zi a ciclului menstrual sau chiar mai tarziu! Rezulta ca lui bb ii vor lipsi intre 2-5 saptamani de viata intrauterina. Niciodata nu se stie daca substanta care face plamanii sa se expandeze s-a secretat suficient. Cred ca medicii ar trebui sa nu cedeze la cererile de cezariana, mai ales daca greutatea lui bb este ceva mai mica.
Si Anky, nu tinem sa te convingem pe tine, ci sa aratam ca sunt destule motive impotriva cezarienei la cerere.

Inca o data intrebarea era DE CE CEZARIANA? si nu era DE CE NU CEZARIANA?

Numai bine

Anca DPN 08.05.05 si Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

"Julia Roberts va naste in piscina casei sale

Julia Roberts este foarte aproape de a-si vedea implinit cel mai important rol al vietii ei: cel de mamica. Vedeta, in varsta de 36 de ani, este insarcinata in 7 luni, urmand sa aduca pe lume, cel mai probabil in ianuarie anul viitor, doi gemeni, un baiat si o fetita. Actrita, casatorita cu cameramanul Danny Moder (35 ani), se pregateste de momentul culminant, avand grija de toate detaliile, mai ales ca medicii i-au spus ca probabil aceasta prima nastere va fi si ultima pentru ea. Julia e decisa ca nasterea sa aiba loc sub apa, dar nu oriunde, ci chiar in piscina casei sale de 20 milioane $ din Malibu, California, de pe tarmul Pacificului. "Ea e hotarata sa nasca in cel mai natural mod cu putinta", au declarat prietenii ei pentru "National Enquirer". "Nu vrea sa fie supusa nici anesteziei, nici efectului altor medicamente". Julia a renuntat la cafea si tigari si a interzis fumatul in apropierea ei. si-a limitat alimentatia la produse naturale, organice si nu bea decat apa, ceaiuri de plante sau din sucuri naturale. A renuntat chiar si la manichiura, pedichiura sau vopsitul frumoasei sale podoabe capilare, inlocuindu-si samponul, pasta de dinti, deodorantele si sapunul cu cosmetice 100% naturale. Unii medici au avertizat-o insa ca nasterea in piscina e plina de riscuri. "Daca ceva se intampla, acolo nu exista posibilitatea unei interventii de urgenta", a spus un medic. "Un nou-nascut n-are nevoie decat de doua minute ca sa moara inecat", a continuat el. Tocmai de aceea, actrita a anuntat ca se va inconjura de o "armata" de medici, pregatiti, spera ea, sa aduca pe lume, in cele mai bune conditii, cele mai pretioase creatii ale divei. "
Articol de: Gabriel Penes
http://www.libertatea.ro/index.jsp?page=magazine&detail=article&aid=92241



"Īn afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaruta spune:


Papa, cu siguranta ca lipsa casei de douajde milioane de para ne indeamna la acte necugetate gen cezariana.

quote:
Originally posted by papadie

"Julia Roberts va naste in piscina casei sale

Julia Roberts este foarte aproape de a-si vedea implinit cel mai important rol al vietii ei: cel de mamica. Vedeta, in varsta de 36 de ani, este insarcinata in 7 luni, urmand sa aduca pe lume, cel mai probabil in ianuarie anul viitor, doi gemeni, un baiat si o fetita. Actrita, casatorita cu cameramanul Danny Moder (35 ani), se pregateste de momentul culminant, avand grija de toate detaliile, mai ales ca medicii i-au spus ca probabil aceasta prima nastere va fi si ultima pentru ea. Julia e decisa ca nasterea sa aiba loc sub apa, dar nu oriunde, ci chiar in piscina casei sale de 20 milioane $ din Malibu, California, de pe tarmul Pacificului. "Ea e hotarata sa nasca in cel mai natural mod cu putinta", au declarat prietenii ei pentru "National Enquirer". "Nu vrea sa fie supusa nici anesteziei, nici efectului altor medicamente". Julia a renuntat la cafea si tigari si a interzis fumatul in apropierea ei. si-a limitat alimentatia la produse naturale, organice si nu bea decat apa, ceaiuri de plante sau din sucuri naturale. A renuntat chiar si la manichiura, pedichiura sau vopsitul frumoasei sale podoabe capilare, inlocuindu-si samponul, pasta de dinti, deodorantele si sapunul cu cosmetice 100% naturale. Unii medici au avertizat-o insa ca nasterea in piscina e plina de riscuri. "Daca ceva se intampla, acolo nu exista posibilitatea unei interventii de urgenta", a spus un medic. "Un nou-nascut n-are nevoie decat de doua minute ca sa moara inecat", a continuat el. Tocmai de aceea, actrita a anuntat ca se va inconjura de o "armata" de medici, pregatiti, spera ea, sa aduca pe lume, in cele mai bune conditii, cele mai pretioase creatii ale divei. "
Articol de: Gabriel Penes
http://www.libertatea.ro/index.jsp?page=magazine&detail=article&aid=92241



"Īn afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:


Nu am putut sa ma abtin...pffff

Dana - mama lu' Radu Stefan

Poze la: http://community.webshots.com/user/danateu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

quote:
Originally posted by chri

De obicei medicii programeaza nasterile cam cu doua saptamani inainte de data prezumptiva a nasterii. Ei calculeaza aceasta din prima zi a ultimei menstruatii, dar femeile au ovulatia intre a 11-a si a 14-a zi a ciclului menstrual sau chiar mai tarziu! Rezulta ca lui bb ii vor lipsi intre 2-5 saptamani de viata intrauterina. Niciodata nu se stie daca substanta care face plamanii sa se expandeze s-a secretat suficient. Cred ca medicii ar trebui sa nu cedeze la cererile de cezariana, mai ales daca greutatea lui bb este ceva mai mica.
Si Anky, nu tinem sa te convingem pe tine, ci sa aratam ca sunt destule motive impotriva cezarienei la cerere.



Draga mea imi pare rau ca trebuie sa-ti "demolez" teoria dar sa stii ca NU TOTI medicii care accepta sa faca cezariana o fac orbeste! Medicul meu, care mi-a supravegheat sarcina si care a incercat si-n ultima luna sa ma convinga sa nasc natural (dar eu o tineam pe-a mea, cu cezariana, din motivele MELE) a "mers" cu sarcina pina fix in a 40-a saptamana, chiar spre finalul acesteia. Mai aveam 2-3 zile si se terminau si cele 40j de saptamani...Tocmai ca sa fie totul ok pentru bebe. Mi-a spus ca pentru bebe fiecare zi intrauterina conteaza! Asa ca, va rog mult de tot, ganditi-va de mai multe ori inainte de-a posta un mesaj, sunt fete care citesc si se inspaimanta, zau!

Dana - mama lu' Radu Stefan

Poze la: http://community.webshots.com/user/danateu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

mamarutz> necugetat-o, da`` ce in cada tusesti?
Hai cutit_cutit_cutit de 3 ori te-am ascutit !!!

Na ca m-ai facut sa scriu la sobiect!



~~Adela, mamica de Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaruta spune:

Poi in cada cum sa intre jdemii de doftori.

Iti dai seama Adelutz, doftorii mai fac un bazin intre doo contractzii ale divei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

nebunoooo ca doar nu te gandejti la brostii.

(adika la cezariana in cada )


~~Adela, mamica de Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

danat, experienta ta arata ca ai dat peste un medic cu constiinta, care se gandeste in primul rand la binele pacientei si al copilului, si nu la comoditatea lui. Dar cei care programeaza cezariana cu 2 saptamani mai repede (de aia vorbeam noi) o fac din comoditatea lor, chiar daca e mai riscant pentru bb. chri a zis cuvantul "de obicei" care nu inseamna "toti". Dar si eu am auzit de multe cazuri asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

lavi02 pai de-aia am si "mers" cu el in toata sarcina

Dana - mama lu' Radu Stefan

Poze la: http://community.webshots.com/user/danateu

Mergi la inceput