Copilasii din 2002

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Briana> La multi ani! - 27 iunie
Patrick> Alles Gute zum Geburstag!- 29 iunie

Petrecere frumoasa! Gabriela, Narcisa, sa va traiasca copilasii!

***
Eu nu imi gasesc timp sa va spun despre Julia. Revin cu povestiri.

~~Adela &Julia -2 ani-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Mamicilor m-am lenevit tare mult!

LA MULTI ANI SARBATORITILOR!!!
Strengarii mei sint din ce in ce mai mai nazdravani! Cu olita stam cam la fel,daca ii pun stau mult timp si fac pipi incontinuu,caca o singura data a alergat Yannis si se tinea de popou si cerea kaka si cind a facut si a vazut intrusul in olita a fost foarte fericit,aproape ca nu vroia sa-l arunce in toaleta!
A doua zi a cerut si Alexandros,dar facuse jumate in scutec.
Azi ma apucat redecorarea si am avut cei mai buni ajutori!
Am vrut sa curat sub pat si stiti cum e,oricit ai da cu aspiratorul sau ai spala,niciodata nu ajungi peste tot!
Asa ca am ridicat salteaua,foarte grea,patul e destul de mare,am inlaturat scindurile am rezolvat cu curatatul...apoi parca nu-mi mai placea asa cum era patul si am schimbat decorul!
Baietii m-au ajutat la aspirat,la spalat pe jos,apoi am carat una cite una scindurile patului fiecare cite una si le-am pus la loc,am pus impreuna cearceafurile...ce mai,am baieti mari!!!
O sa plecam citeva zile la bunici,va cedem sper la intoarcere!




Theodora, Alexandros, Yannis
POZELE NOASTRE: web www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=4480" target="_blank">Povestea-nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirod spune:

VICTORIEEEEEEE!
Oti merge fara pampers afara, ziua doarme fara pampers...si chiar spune cind face pipi!!!Cam in doua cazuri din trei...unul il presteaza in pantaloni.
Oricum e un lucru super - v-am spus chestia aia care miroase, din martie o 'varsa' la olitza...
A fost foarte incintata ca si alti copii in parculetz sint fara pampers si merg 'undeva'sa nu-i vada nimeni, cu mama lor...si am mers si noi, a vazut ce se intimpla si a cerut si ea...si a cerut...si iar a cerut...pina capiasem eu, ca nu facea la fiecare drum, dar a fost cu succes.Dupa doua zile a inceput sa spuna inainte, nu dupa eveniment!!!Aaa, si acasa am tot trancanit ca olitza ar bea si ea ceva...era incintata cind 'o ajuta ea sa-i treaca setea'!
pupici la cei mari si la cei mici


DORIS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Felicitari!
Am si eu o intrebare: cum ii convingeti voi pe puii vostri sa stea pe olita? Ce le spuneti? Eu il asez pe Tudor, sta cateva secunde si apoi tzasti! in picioare spunand dataaa(gata) si nici ca mai vrea sa se puna la loc. Alaltaieri seara am reusit sa-l tin pana a facut si l-am lasat fara scutec, doar cu body, la care nu i-am prins capsele, si cu pantaloni scurti deasupra si l-am lasat singur in sufragerie. Nu va spun ce surpriza am avut! A facut caca, care aluneca usor pe un picior si asta micu isi tara piciorul prin toata camera privind la dara pe care o lasa in urma! A frecat taica-su la covor in seara aia ...
Sunt tare suparata cand aud ca alti copii mai mici ca noi fac deja la olita si noi implinim luni 2 ani si habar nu avem...

Florentina & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

Florentina, in primul rand la multi ani si pupicei dulci micutului cacacios :))!
Las ca invata el pana la urma. Nici mandarina mea nu face la olita la 1 an si 9 luni. Ma gandeam ca poate la mare va invata, intentionez sa o tin cat mai mult fara pampers.
Si ea face la fel, sta cateva secunde pe olita si "aaata".
Noi nu avem nici macar o incercare reusita.
Nadina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilia B. spune:

Draga Florentina, nu te necaji.
Fetita mea are acum 2 ani si 2 luni, si face la olita doar de 2 sapt.
Cum a invatat?
pana acum 2 sapt nu prea intelegeam chestia cu "Va face cand va intelege, si fiecare copil are momentul lui", dar exact asa e!
Noi am incercat in fel si chip, pe la 2 ani cel putin, o lasam cam 2 ore pe zi fara pampers, si tot facea pipi pe jos, nu-i placea, plangea dupa, dar nici ca nu voia sa stie de olita, o ura cu tot sufletul. Incepusem chiar sa o fortam un pic, sa stea, dar nu faceam decat sa o inversunam mai tare.
Asa ca i-am dat apoi o pauza vreo 2 sapt, o tineam tot timpul cu pampersul, si ii dadeam olita in cada, cand facea baita, sa se joace cu ea. Si asa s-a mai imprietenit cu ea.
apoi am inceput sa ne jucam si prin casa, cand am prins o data momentul ca s-a asezat de buna voie, am inceput s-o aplaudam amandoi de parca facuse nu stiu ce mare isprava. Apoi am inecput s-o pun si fara pampers, si tot ii spuneam, "faci pipi, mami? Aici facem pipi, da?"
Si intr-o zi, s-a intamplat minunea! Am aplaudat-o asa de tare, si am felicitat-o, ca de atunci, cand ii vine sa faca, imi spune "pipi" si... totul e ok de-atunci! Si cu treaba-mare la fel! (ei, a mai fost un incident, cand era fara chilotel, statuse un pic pe olita, dar constipata putin fiind, n-a reusit din prima, apoi s-a ridicat, si a facut.. pe drum, din picioare :))
Ii mai pun inca pampersul noaptea si cand facem nani la pranz. Ei... inca n-au trecut decat 2 sapt, pas cu pas...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirod spune:

Oanaesn--- Iulia Elena--- 02.07.2002(web)

LA MULTI ANI FERICITI IULIA!

Florentina fetele au dreptate, nu te panica, nu te necaji- intr-adevar fiecare copil are momentul lui, mai devreme sau mai tirziu...trebuie rabdare, nu compara cu altii si fii atenta sa speculezi momentul 'indragirii olitei'.Si am constatat ca se intimpla brusc, putem noi sa trancanim mult si bine, ei aleg momentul, nu noi!
Si nu reactioneaza doi copii la fel la aceeasi metoda.


DORIS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisia spune:

Buna, fetelor!
N-am mai intrat de mult asa ca transmit si eu La multi ani tuturor sarbatoritilor!
Noutati mari nu prea avem, doar cateva cuvinte noi: pis-pis, cuciu (cutzu), avi (avion, e tare incantata cand vede ceva pe sus), glu-glu (porumbelul sau orice pasare :)), buba (asta de cand cu juliturile nelipsite din genunchi si coate), si multe altele, a inceput sa-si dea si ea drumul la vorba, nu-i tace gurita deloc. Bine, si inainte era vorbareata, dar acum mai intelegem si noi cate ceva
Cu olita nimic inca, am lasat-o intr-o zi fara pampers prin casa si mi-a facut o surpriza semi-solida pe covor, si alte 2 lichide , cu olita langa ea...
Noi duminica plecam la mare, sper sa avem vreme frumoasa si sa fie incantata. Apa ii place, nisipul si mai si, daca gasim si niste copii mai marisori pe plaja (ca numai cu ei se joaca) o sa fie in culma fericirii.
Pupici,

Crisia & Iulia-Nicole (2.12.2002):
http://community.webshots.com/user/littleelda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

LA MULTI ANI! pentru Iulia !!! Oana sa iti traiasca domnisoara de 2 ani, si aia mica pe langa ea. Tot ce va doriti!
Si al meu face maine 2 ani ii fac astazi un tort de sarlota cu fructe si frisca.
A mai zis si el cateva cuvinte noi:" pitici", "buba", "Almette", etc.
Cu olita nici un progres.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

La Multzi Ani sarbatoritzilor...

Gabbriela & Julian web

Mergi la inceput