Fetele din USA, poftiti la o barfa!!! (20)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Laurel noua ne-a oferit gratis primaria un certificat de nastere, dar cind am ajuns la pasapoarte am aflat ca ne trebuie altul, complet care are mai multe date (celalalt arata mai degraba ca o "diploma"), pe care l-am obtinut de la primarie.
Pasaportul l-am facut la biblioteca locala (face si poze), daca vrei linkul cu cel mai aproape sediu unde se elibereaza pasapoarte (pe zip code) sa-mi dai un bip,
Andra


L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by Llaura
Auzi conc. da' de cati azi vietuiesti pe aicea, daca nu e cu suparare?



de ce sa fie cu suparare? ca nu i-am furat de la niminea, am imbatranit odata cu cei 2 ani si jumate de trai printre straini, yuck :)) stiu, sam fie rusine cu accent cu tot.

Authority Zero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns polux spune:

Fetele, hai ca m-ati bagat in ceata cu necesitatea vizei de Romania pentru copilul nascut aici. Ia spuneti-mi va rog frumos , daca ii fac certificat de nastere romanesc, mai este nevoie de viza, caci eu vreau la un an sa-mi duc copilul pentru ceva timp in tara, la bunici.
Please, lamuriti-ma si pe mine.
Deci , copilul se naste aici, deci cetatean american cu certificat de nastere american, deci implicit pasaport american.
Ii fac pentru 30 de dolari un certificat temporar romanesc (aici) pe care il inregistrez la primaria sectorului 1, ca sa-i de-a codul numeric personal.
Acum intrebarile:
-pot sa-i fac si pasaport romanesc? E nevoie de asa ceva ca sa nu-i mai pun viza cand sta mai mult de 3 luni in Romania?
-daca vreau sa-l las mai mult de trei luni in Romania, e absolut nevoie de viza? De unde luata, din Ro sau de aici?

Please, lamuriti-ma sau dati-mi un site ceava sa ma lamuresc singura (sper ca nu bustean).

Liliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns polux spune:

Tot eu va bat la cap, uite ce am gasit despre cetatenia copilului.
Cetatenia romana se dobindeste prin :
a) nastere ;
b) infiere ;
c) acordarea la cerere ;
Prin nastere
ART. 5
Copiii nascuti pe teritoriul Romaniei, din parinti cetateni romani, sint cetateni romani.
Sint, de asemenea, cetateni romani cei care :
a) s-au nascut pe teritoriul statului roman, chiar daca numai unul dintre parinti este cetatean roman ;
b) s-au nascut in strainatate si ambii parinti sau numai unul dintre ei are cetatenia romana. Copilul gasit pe teritoriul statului roman este cetatean roman, daca nici unul dintre parinti nu este cunoscut.
Deci din cate inteleg eu, copilul meu va fi si cetatean roman, deci, ce nevoie mai are de viza? Cine o cere, romanii sau americanii?
si inca
CAP. 4 Dovada cetateniei
ART. 22
Dovada cetateniei romane se face cu buletinul de identitate sau, dupa caz, cu cartea de identitate, pasaportul sau certificatul prevazut la art. 21 alin. 2.
Cetatenia copilului pina la virsta de 14 ani se dodindeste(cred ca aici voiau sa spuna dovedeste) cu certificatul sau de nastere, insotit de buletinul de identitate sau pasaportul oricaruia dintre parinti.

Hai ca m-am incurcat de tot si pe mine si pe voi.
Hei chiar nu e nimeni pe aici care sa stie?

Multumesc mult pentru tot.

Liliana



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adivio spune:

Fetelor, am gasit o poveste veche si tare frumoasa.Ioanei i-a placut tare mult, ca sa nu mai spun ca si tati a savurat-o. Iat-o:
Elefantelul curios


A fost odata, demult, un elefantel foarte curios. Intr-o zi s-a trezit cu o noua intrebare: "ce maninca crocodilul seara?"
Asa ca a plecat prin padure sa intrebe animalele si s-a intilnit cu ursuletul si-l intreaba:
- Ursuletule, ce maninca crocodilul seara?
- Nu stiu, a raspuns ursuletul, dar du-te la lac si vei afla.
Si a plecat mai departe elefantelul sa caute lacul. Pe drum s-a intilnit cu o broscuta:
- Broscuto, ce maninca crocodilul seara?
- Nu stiu, a raspuns broscuta, dar du-te la lac si vei afla.
In apropiere de lac, elefantelul s-a intilnit cu sarpele boa:
- Sarpe, ce maninca crocodilul seara?
- Nu stiu, a raspuns si sarpele, dar uite lacul aici, sunt sigur ca vei afla raspunsul.
Tocmai atunci iesea din apa crocodilul. Elefantelul s-a apropiat de el, dar nu stia ca vorbeste chiar cu crocodilul:
- Scuza-ma te rog, stii cumva ce maninca crocodilul seara? Crocodilul siret ii spune:
- Vino mai aproape sa-ti spun la ureche sa nu ne auda nimeni.
Elefantelul s-a apropiat si crocodilul -hat!, l-a apucat de nas, ca pe vremea aia elefantelul avea un nas ca toate nasurile, micut asa ca al tau.
Si cum se chinuia bietul elefantel sa scape din gura crocodilului a venit repede, repede sarpele boa, care se afla in apropiere si a inceput sa-l traga pe elefantel de coada. Si atita a tras crocodilul de nas si sarpele boa de coada , ca pina la urma sarpele a reusit sa-l salveze pe elefantel, dar nasul i se intinsese atit de tare ca aproape ii atirna pe jos. Si uite asa, de atunci are elefantelul trompa.
Sper ca si copii vostrii sa fie la fel de incintati.
adivio&Ioana-nazdravana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lexi spune:

Liliana, daca-i faci pasaport romanesc copilului (sau obtii certificat de nastere romanesc), nu mai are nevoie de viza de sedere in Romania, pentru ca e considerat cetatean roman, asa ca are drept de stationare in tara muma oricat vrea dumnealui. Juniorul meu, la vremea cand am vizitat Ro, nu avea decat pasaport de cetatean american, de-aia a avut nevoie de viza (pe vremea aia, perioada de sedere fara viza era de o luna, acum e de 3). Iar ca sa-i scot pasaport romanesc imi trebuiau doua maini stangi ca sa ma scarpin la o singura ureche dreapta, neste functionari inimosi mi-au esplicat cum ca nu-l pot trece pe pasaportul meu, ca are deja unul, iar romanesc nu-i faceau, ca n-aveam eu certificat de nastere romanesc. Nici n-am insistat cum se cuvine, dar anul asta o fac, intre timp am aflat ca-i mult mai simplu decat ma facusera dumnealor sa inteleg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns polux spune:

Lexi, multumesc mult.
Te rog sa revi cu amanunte dupa ce ii faci pasaport celui mic. Nu are importanta cand.

Liliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns super mami spune:

Hello, scuze ca ma bag asa.
Asa sunt eu mai bagacioasa . As avea si eu doua intrebarici, ca m-am tot contrazis cu niste prieteni.
Prima ar fi despre situatia cubanezilor in Miami.Cum o duc si cel mai important: cum sunt vazuti?
A doua: un copil nascut in USA e cetatean america ? Mi-au tot povestit de niste cunoscuti care au plecat in Miami in vacanta, au stat vreo 3 luni, bb s-a nascut acolo, iar acum e cetatean. Dupa nastere s-au intors in Ro.
Daca aveti timp, poate imi raspundeti si mie.
Multumesc frumosc,
Alexandra si bebelina Isabel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Neatzaaaa!
2 ani juma e chiar ff bine daca ramase numa' accentul, parerea mea!
Am si eu sa va intreb ceva, daca ma duc sa fac voluntariat, astia imi platesc gasul?
Hai va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

neata la toata lumea...
prin urmare, daca se naste aici e cetatean american?(eu stiam ca numai la 18 ani are dreptul sa ceara cetatenia si o primeste )
pasaport american il facem tot aici...
cel romanesc insa unde il facem? in RO sau la consulat?
sunt multe confuzii si sper sa le dam de cap ca sa stim ce facem cand "deliveram"...
vad insa ca difera de la stat la stat unde se face certificatul de nastere american al copilului....
cand mergem deci in Ro, o sa il legitimam cu pasaportul lui romanesc asa-i?
e cel mai convenabil...
pup


Mergi la inceput