Bebelusi de Martie - Aprilie 2004 (4)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

Salutare fetelor

Acum o ora am intrat sa vad cine a mai dat un semn de viata, dupa ce am dat tzitzi nu am mai gasit subiectul...ma zic eu m-am prostit ce D-zeu ca doar aici era

noroc ca intre timp am trimis o invitatie la cineva sa vina la noi, gasita pe site din Canada si aveam adersa acolo, ca, chioara si haotica cum sunt eu nu va mai gaseam

Roxana multumesc de laude,. asa e tac'su intreaga, nu are decat nunisca de la mine si gropitele din obrajori......

am inteles cu albumul...deci fetelor daca vretzi sa vedeti pozele tre sa fiti membre
o sa incerc sa va pun si adresa de la cel de pe webshot, dar ala nu vrea tati sa ma lase sa-l pun public
are si el toanele lui

Corina si Stephanie

http://www.imagestation.com/album/?id=4286671679

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Corina eu nu pot sa vad decat o poza

Roxana bucura-te de zilele astea, ca desi nu pot sa ma plang ca as avea un copilas raut, au fost zile cand "ne-a mancat cu puf cu tot"...nu vroia decat in brate si atunci decat leganat si uite asa ne petreceam noi zilele cu pustanul nostru in brate, "zbura" de la unu la altul...chiar si azi a facut la fel

MAi dar am cautat subiectul de mi s-a acrit...eu il cautam la odiseea sarcinii...sunt tampita rau


http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanacaz spune:

Clau, s-ar putea sa am noroc macar cu leganatul, ca nu ii place deloc, ba chiar daca incerc se mai si enerveaza si plange. Acu'...sper sa nu se razgandeasca. Dar chiar sa stii ca ma bucur de zilele astea linistite, ca tare bine mai e! Na, acu sper sa nu-l deochi si sa-i treaca!

Roxana & Andrei Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanacaz spune:

Hai ca mi-a mai venit o idee de mini-sondaj , ca sa zic asa: cum va mai simtiti fizic dupa nastere; cum e taietura la cele cu cezariana si epiziotomia la cele cu nastere naturala si alte asemenea?

Eu, acu, la 7 saptamani ma simt super bine, atata doar ca simt ca ma mananca burta pe dinauntru si in seara asta am descoperit ca ma doare o zona mica pe dinauntru, dar la nivelul pielii exact in dreptul buricului, in partea stanga. Taietura se vede doar ca o linie rosie si nu ma deranjeaza deloc, desi daca o pipai o simt putin tare. Dar presupun ca din cauza firelor resobabile de dedesubt. Oricum, marti merg la control si vad exact cum sta treaba.

Roxana & Andrei Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanacaz spune:

Cred ca sunt putin dusa, dar nu pot sa adorm pana nu ma lamuresc cu ceva...Unde gasesc si eu lista aia cu aniversari la bebei si la membrii forumului? Ca la un moment dat era intr-un lofc accesibil parca, undeva, pe pagina cu toate forumurile. Sau poate ma insel si o gasisem in alta parte? Oricum, as fi vrut si eu sa fiu la curent cu aniversarile si nu stiu de unde sa le iau. Ca parca vad ca o sa ratez zilele voastre de natere si o sa-mi para rau...

Roxana & Andrei Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piciulica spune:

Buna fetelor,


Am nascut prin cezariana acum 6 saptamini. Eric creste iar eu pot sa spun ca ma simt super, am si uitat ca am fost operata.


Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgescu oana spune:

Buna fetelor, dupa zile de colici pot si eu sa mai scriu cate ceva.Bebelusa mea are acum 4800 aproximativ dimineata trebiue sa stea cu mami sa fie bagata in seama,dupa amiaza ne plimbam cu Malina si seara ne mai serveste cate un concert.II dau Sab Simplex si Debridat cand o doare burtica,o sondez cu termometrul aproape in fiecare zi,stiu ca nu e tocmai bine dar nu pot sa o vad ca plange de durere.Gangureste ,rade zdrangane niste jucarii de-mi vine sa o mananc.
sambata asta avem si noi botezul pe care il serbam la un restaurant,o sa imi fac timp sa va povestesc cum a fost
Am trimis Roxanei doua poze ale bebelusei.Sper ca am trimis bine daca nu repet operatiuneaa unde trebuie
Oana si Maria Alexandra(17/04/04)

oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanacaz spune:

Oana, am primit o singura poza, desi au venit 2 mailuri. Dar oricum fetita ta e tare dulce si am prelucrat deja poza. O s-o pun pe undeva ca s-o vedeti si sa-mi spuneti daca am facut treaba buna sau nu.

Roxana & Andrei Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simone spune:

Buna fetelor, dupa un week-end... f f obositor.

M-am luptat cu bebelina la aproape toate mesele sa manance putin san si, cred ca cedam nervos daca nu era tati sa ne mai linisteasca.

Acum nu-mi vine sa cred, doar ce a mancat o tatica intreaga fara sa se zbata prea tare si doarme, sa nu-i fie de deochi!

Pucku, multumesc mult pt sfaturi si sa-ti traisca fetita, e o scumpa!
Intr-adevar am cam fost cu nervii pe moate zilele astea, ca nu mananca cupilu’, si nu prea am iesit la aer pt ca a plouat aici cateva zile, dar azi imi scot parleala pt ca a iesit putin soarele si ne-am mai calmat!

Roxi, bafta la control! Eu ma duc miercuri.
Azi implinesc 6 sapt de la cezariana si ma simt f bine. De fapt, din a doua saptamana a trebuit sa tropai si sa fac treaba prin casa, asa ca n-am mai simtit ca am taietura. Ah, mint, pana acum doua sapt am mai avut niste junghiuri rebele in partea dreapta, acolo unde doctorita a incheiat operatia, dar au trecut si alea.
Nu se mai vede decat o dunga rosiatica si intr-adevar mai taricica .


Pupaceli si o saptamana minunata pt mamici si bebeii lor!
Simo si Iulia

http://community.webshots.com/user/simonecarc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Bine-ai venit printre noi, piciulica . In goana mea disperata de-a regasi subiectul cu bebelusi (spre rusinea mea mi-a luat vreo 10 minute pana sa-l dibui) am descoperit si mesajul tau postat la mamici de martie-aprilie. Noi am inchis de ceva vreme subiectul ala, acum continuam cu bebelusii ca deh, ei au devenit prioritatea nr. 1, desi sa nu te miri ca n-o sa-tzi raspunda nimeni pe-acolo.

Eu am fost cam lenesa la scris in ultima vreme, desi am citit tot ce-atzi galagit voi pe-aici. Si pe mine ma enerveaza vremea asta naspa de-afara, tot sta sa ploua sau chiar ploua, si tare as mai iesi cu moatza mea la aer, da’ nu se poate . Si vremea asta tare ma trage la somn, cred ca ma duc sa trag un pui mic pana se trezeste galusca mea (asta daca voi avea noroc sa doarma si ea mai multicel).

Roxana, eu am mai spus-o deja, m-am refacut super repede dupa nastere, epiziotomia nici nu se mai cunoaste (la o saptamana puteam sa stau in fund fara nici o problema), burta s-a retras bine (dar sunculite tot au mai ramas ), Si mai am inca dunga maronie care pleaca de la buric in jos, dar parca s-a mai decolorat. In rest, daca n-as sta mereu cu tampoane-n sutien (nu stiu la voi cum e cu laptele, dar la mine curge intr-o veselie, schimb 2 seturi de tampoane pe zi) cred ca as putea zice ca totul e la fel ca si inainte de a ramane gravida.

Chiar, am si eu o problema cu alaptatul, poate ma ajutati voi cu un sfat daca si voua vi s-a intamplat asta. La mine la un minut dupa ce incepe sa suga simt cum mi se intaresc sanii (cum vine laptele) si apoi imediat incepe sa tasneasca in jet puternic prin 2-3 canale. Are o asemenea presiune ca bebitza mea se ineaca de multe ori si scuipa tzata afara, si se stropeste toata de lapte pe fatza, pe par, pe unde mai apuca. Am crezut ca e furia laptelui si o sa treaca la un momentdat, dar de unde, de mai bine de-o luna ma lupt cu ea si nu se termina. Ca sa nu mai spun ca umplu aproape un tampon la un singur supt (de la sanul la care nu o pun) si am ajuns sa dau mai multi bani eu pentru tampoane decat dau pentru pampersii malinei. Iar fara tampoane e crima cu premeditare, ud in 2-3 minute totul pe mine. Si mai mi-e si ciuda de atata lapte dus pe apa sambetei (in jur de 50ml la un singur supt). Am incercat la un momentdat sa-l adun in biberon, dar il adun degeaba, ca n-are nici o logica sa-I dau din biberon cand am sanii pietroi. Ce-as putea face?

Ce n-am prea priceput eu e cum a ramas cu albumul bebelusilor pana la urma? Ca poze am sa va trimit, dar nu stiu cate, nu stiu cui si in ce format.


Mickyyy si Malina Ioana (31.03.2004)

http://community.webshots.com/user/mickyyyy

Mergi la inceput