Bebelusi de Martie - Aprilie 2004 (4)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

salutari tuturor! pupicei pentru !!!

Claudelu, inainte sa ma apuc de pagina cu bebelusi nu stiam mare scofala, dar treptat am invatat. e adevarat ca nashul meu e programator, si cand imi prindeam urechile ma mai ajuta el. dar in cele din urma m-am descurcat.
ce folosesc eu:
ACDSee 5.0 pentru prelucrat pozele. au si un editor, ca sa mai tai din poze la nevoie. plus ca au si o functie f. rapida de "resize", caci pozele e bine sa le micsorezi ca sa nu ocupe mult spatiu. eu le fac 400x400 pixeli.
Macromedia Dreamveaver Si CofeeCup HTML editor pentru realizarea paginilor
MAcromedia Fireworks pentru albume, ca mi le faca automat. le poti face si manual, folosind ACDSee si resize pt thumbnails, dar e cam enervant.
situl e gazduit de home.ro. pt un cont ai 10Mb, si garantez ca se umple... pana la un an! te descurci cu spatiul asta daca pozele au in jur de 30-40kb dupa ce le micsorezi.
in rest, mult mult entuziasm si imaginatie din belsug! uitam... si o legatura rapida la net, plus un programel de ftp ca sa trimiti fisierele rapid pe site!

vrei sa te apuci tu de site? daca da, iti raspund oricand la intrebari! hornoiuc@yahoo.com

PS: pipota nu mi-a plesnit de tot, ca n-ai zis nimic de paginuta mea personala...


Cristina si Andrei-Razvan
http://www.andreirazvan.home.ro
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simone spune:

Claudelu, ii dau masa de san si masa de formula. La o masa de formula nu mananca mai mult de 60 ml iar la san cred ca tot asa pt ca doarme cam tot doua ore jumate dupa ambele mese.
Problema e mai acuta acum pt ca nu prea mai vrea sa manance de la san, trage putin si apoi incepe sa ma impinga, se rasuceste si in final plange, la inceput plans normal si apoi, daca insist sa-i bag mamelonul in gurita urla in toata regula. Trebuie sa o ridic imediat la verticala, sa ma plimb putin cu ea, ca sa se linisteasca, si apoi iar incerc sa o pun la san si numa' cand il simte pe buze iar incepe sa tipe!
Si uite-asa mananca in 40 minute ce ar manca in mod normal in 10 minute.
Pediatra a zis sa ma mulg si sa-i dau cu seringa dar a scuipat aproape tot laptele cand am incercat asa.
Tu cum ii dai formula?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

mai, sper sa nu va suparati, da' am tras un pic cu ochiul pe la voi, sa vad ce probleme aveti cu proiectul de site... si am vazut ca sunt cu totul altele care va dau bataie de cap. nu vreau sa fac pe filozoful, dar nu m-am putut abtine sa nu ma cracanez de ras...
inainte de cateva sfaturi din toata inima, ca doar am trecut si eu (noi) prin ele, tin sa multumesc pt laudele la adresa sitului cu bebelusi. o citez pe claudelu, "Asta sigur e facut de un profesionist...", si pe simone, "fain rau albumul ala!" si tin sa spun ca nu sunt deloc profesionista, sunt cat se poate de amatoare la web design si programare! dar asa bine m-am simtit... claudelu, daca iesi cumva in IOR, da un semn, si-ti explic face-to-face.

asadar...
pofticioasele nu au alta solutie decat sa rabde cu stoicism... nu exista leac! daca ceva ii face rau , nu aveti de ales.
apoi, zicea cineva de un ceai pt lactatie. unele din mamicile de la noi au luat "GALACTOGIL" pt mentinerea lactatiei. intrebati la farmacie sau cereti prospectul sa vedeti despre ce e vorba.
un sfat pt prelucrarea pozelor. e mai usor daca cine le aduna le primeste deja micsorate. ocupa putin loc pe mail si sunt si usor de trimis, mai ales daca "expeditorul" e pe dial-up.
cu vad ca sunteti tare nerabdatoare . si stiu cum e chestia cu "a doua oara mai virgina decat prima data"! eu am avut si ghinion, nu am nascut cu doctorul meu, iar cel care m-a asistat m-a cusut mai mult decat era nevoie... nu va spun ce mistouri au fost pe meu la controlul de 6 saptamani... dupa ce mi-a mai dat o luna de pauza, fara ,...iar la control. normal, pauza am anulat-o spre sfarsit, si nu va spun ca mi-a ajuns! am zis ca mor, ca eu nu rezist si tati sa-si puna pofta in cui ca eu nu sunt masochista sa suport durerea aia. ii spun ce-am patit, si radea si mai rau.... vazuse si el la control cum m-am chircit. si sfatul lui a fost "insista, se lasa, ca pantofii din piele naturala, dupa ce ii porti destul". si mi-am purtat "pantofii" doua luni pana s-au mai lasat . imi recomandase ca lubrifiant vitamina A+D picaturi. in orice caz, nu va recomand sa va apucati de treaba inainte de control, caci e posibil ca zona sa nu fie complet vindecata si sa o iritati mai rau.

si am vazut ca discutati de niste pansamente anestezice! ma intereseaza si pe mine. peste 2 luni noi o sa facem vaccinul de 1 an, si cum la varsta asta deja tin minte ce-i deranjeaza, tare mult as vrea ca sa nu simta intepatura. macar asa nu-i va fi teama de injectii. parca zicea cineva si de un gel aplicat pe piele. dar din experienta a 3 vaccinuri, eu zic sa nu va complicati de-acum cu anestezice, dupa 10' au uitat tot. e drept, ca mama tii minte.... dar eu am luat mereu cu mine la vaccin o compresa in gheata si i-am pus-o imediat, pana am ajuns acasa, cand i-am tinut-o pana seara, chiar si peste noapte daca locul era fierbinte. un alt sfat, de preferat sa nu faceti vaccinul dupa-amiaza, ca vine noaptea prea repede si in somn reactioneaza mult mai puternic. si dueti-va la vaccin imediat dupa ce a mancat, caci nu are voie sa inghita nimic cel putin 2 ore dupa vaccinul antipolio, dat oral. dupa vaccin eu i-am mai pus si supozitor cu paracetamol 125mg (exista si varianta eferalgan 80mg pana in 5 luni), preventiv, si apoi la 6-8 ore daca facea febra. apropo, febra inseamna peste 38.2.

hai ca v-am stresat destul. daca va mai pot ajuta cu ceva....


Cristina si Andrei-Razvan
http://www.andreirazvan.home.ro
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Draga Cristina,multumim pentru sfaturi!!Eu si Clauditza o sa ne chinuim sa-l facem,sa vedem ce iese!!
Clauditza scumpa,eu nu mai fac gratar maine,a cazut,il facem saptamina viitoare,ca atunci e liber si Catalin ,si nu vrea sa lipseasca!!Mai ales ca primim si tuica de la Cluj!!Neaparat trebuie sa stabilim un rendez-vous pe yahoo.sa vorbim de album!!
Pupici,fug si eu la urma de soare care mai este!!

Elena si pisicutza Amelie
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/rayuela12000/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanacaz spune:

Vreau sa ma ofer eu pt prelucrarea pozelor pt albumel, daca sunteti de acord. Am un program cu care pot face o gramada de chestii si ma pricep sa-l folosesc, plus ca mailul meu ar suporta destule poze trimise. Asa ca, daca vreti, ne sfatuim si puteti trimite pozele la roxanacaz@prestariservicii.ro si eu le "aranjez". Si ar fi bine ca in mail sa fie trecut exact numele copilasului si data nasterii. Hai sa vedem daca iese ceva, OK?
Si daca ma descurc si mai departe ajut cu orice, ca am mai facut in joaca cate ceva de genul asta; sa nu cumva sa intelegeti ca ma pricep prea bine...ca NU.

Roxana & Andrei Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mobriq spune:

buna mamici si bebelulusi
faina ideea cu albumul , o sa va trimit si eu o poza cand mai avansati cu el. Eu stiu ceva HTML de baza, dar cred ca lucrurile au mai evoluat de cand ma jucam eu cu asa ceva.

ca sa nu ramaneti cu o impresie prea buna despre spitalele din Belgia, va povestesc acum despre reversul medaliei: nota de plata . Din cauza ca mi-am ales camera single (ca de, ma crezui cocoana - si mi-a fost rusine sa iau camera dubla, care era una singura pe palier), medicii au voie sa-si puna un supliment la onorariu . Stiam de supliment , dar nu stiam valoarea. Si acum m-am lamurit ca traditia este sa incarce pacientul cu inca o data tariful oficial, platit de asigurare. Asa ca pe langa suplimentul de camera de 210, de care stiam, se mai adauga suplimentul medicilor de vre-o 540 . No , acum noi sa fim sanatosi - si sa-mi fie invatzatura de minte. De acum incolo n-o sa-mi mai fie niciodata jena sa intreb pretul dinainte.

Saptamana viitoare mergem si noi sa facem vaccinul de doua luni. Abia astept sa vad ce greutate are Eduard acum. El pare multumit de papa , exclusiv la san, si il vad ca s-a lungit. Cand am fost cu el la doctor la 6 saptamani, pediatra mi-a spus ca ar trebui sa-si intoarca capul de pe o parte pe alta cand sta culcat pe burtica, si al meu nu prea reuseste nici acum. Il mai pun eu sa stea pe burta dar problema e ca lui nu-i place. Altfel, cand il tin in bratze vertical, isi tine capsorul binisor.

Se pare ca mi-a venit ciclu - speram sa mai intarzie cateva luni , dar n-am avut noroc. La capitolul Kg , mai am de dat jos vre-o 13 pana sa ajung la greutatea dinainte de sarcina, care nu era prea mica nici atunci, 67 la 1.67. Am fost la bazin si mi-am facut appointment si la fitness - si ma chinui sa termin niste oua de ciocolata care au ramas de la Paste .

pupicei de la noi





Monica si Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

Salutare mamici si bebici

Noi suntem singurele acasa, am fost la plimbare un pic, am cumparat formula ca era cutia gata si un alt tip de pampersi. V-am spus ca noua ne dau de cap pampersii ca facem mult pisu , si cel putin odata pe zi da pe afara.

Fetelor asa-i ca numai o poza se vede? cum sa fac sa se vada tot albumul ca am pus 50 ????????????????????/////////

La noi e bai mare ca au venit colicile peste noi, asa cadou de 6 saptamani
Nu mai stie mami ce sa-i faca galuscutei........

Simoneuite ce am citit azi, apropo de refuzul sanului. itzi traduic pe sarite dintr-o carte
1. Dieta mamei:interzis usturoiul si condimentele puternice. zice ca se poate ca Bb sa refuze / protesteze la contimentele si/sau puternice arome din dieta
2. O raceala- daca are nasul infundat atunci va refuza sa suga in favoare respiratiei
3. aparitia dintilor- chiar daca dinti incep sa apara normal dupa 5, 6 luni, la unii BB incepe mult mai devreme , ocazional un Bb de 2 luni poate avea si 2 dinti.Alaptatul pune presine pe gingiile umflate, facant suptul dificil. cand dintii sunt cauza refuzului , un BB va incepe alaptatul eagerly, onlt to pull away in pain.
4. durerea de ureche - deoarece durerea de urechi poate fi simtita in falci , miscarea suptului poate pune discomfort.
5. stomatita- daca are, supt dificil.
6. lapte care curge incet - un copil infometat va deveni nerabdataor daca laptele nu curge rapid
7. o modificare hormonala la tine- o noua sarcina, reintoarcerea menstruatiei , poate produce hormoni care schimba gustul laptelui.
8- tensiune in tine - daca itzi faci griji sau esti suparata poti transmite tensiunea in corpul tau , facindu-l pe BB prea agitat ca sa suga. Relax
9- gata pt intarcare- cam greu la varsta asta

Sper sa gasesti cauza si sa-si revina la normal puiutul tau.

Am o prietena aici al carei BB e cum se spune in engleza piky eater.
Hanna, ca asa o creama pe Bb-lina are acum 7 luni. singurul stres al parintilor de cand s-a nascut este acela ca Hanna nu mananca suficient. aici pediatrul zice ca un BB tre sa pape intre 90- 120 ml/ kg corp, deci acum cam 600 ml pe zi, pt noi ma refer.

ei Hanna manca ca si BB tau cam 60 la o masa, o fortau sa manance mai mult dar pur si simplu refuza, cu zile in care manca adunat nu mai mult de 300ml.

Nu este nici o explicatie, atata mananca copilul si gata. E bine sanatoasa si are o forta in ea de te uimeste. Deja merge....si are 6.500 e o dulceata

Cauze, din ce i-a zis doctorul ar fii ca nu are suficienta activitate. Copilul trebuie distrat si tinut treaz nu adormit dupa fiecare masa, plimbat la aer cat mai mult ca sa-l solicite si sa-i faca pofta de mancare.
Daca mama nu mamnanca suficient nu va avea un lapte hranitor

Iar daca mama mananca doar o masa pe zi, apoi ce-i poti cere copilului? el itzi copiaza dieta

Asa ca fetelor avetzi grija.

La noi cu masa stam bine, sunt si la noi zile cand mananca mai putin, sau asa zic eu, eu tot timpul imi fac griji ca amancat sau nu suficiet copilul....
dar e totul trecator

la noi problema esteca uneori, cam odata pe saptamana ne face figura vomita dupa baie. ultima masa inainte de baie este cu vreo 2 ore si nu stiu dupa baie vomita in jet de-mi umple si canapeaua, este asa branzos
simt ca innebunesc si saraca asa se sperie, cum nu si eu m-as speria sa fiu in locul ei

va las ca imediat incepe colicile



si o zi frumoasa

Corina si Stephanie




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Buna ziua mamici si bebelusi!!
Cam tacere..probabil ca aveti vreme frumoasa,e timp de stat prin parcuri..ahhhhhh..ce mor de ciuda!!..ca as vrea sa ies si eu cu ,dar nu-mi permite vremea
Eu am reusit sa stau un pic la soare cu Amelie,dar acum sta a ploaie si am intrat in casa.
Referitor la album:mai fetelor cucuietelor,pai vad ca sinteti mai multe pricepute,eu sint ZERO,mai bine ma retrag,ca mai mult v-as incurca !!!Oricum,pot sa fac munca de jos,sa string pozele..etc.
Claudelu scumpa...eu cu o las pentru vara viitoare,ca se pare ca numa Romania ne prieste,aici sint cam in toane si nu am nici un chef.
Pupici


Elena si pisicutza Amelie
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/rayuela12000/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Mai fetelor cum ii vremea pe la voi??? ca la noi de o saptamana tot ploua, iar eu sunt necajita ca nu mai vine VARA ...

EU ma bat de ieri cu o curva de durere de cap care nu ma mai lasa, iar a navalit sinusita peste mine si asa de tare ma doare capul ca simt ca-mi plesneste, plus de asta aseara m-a luat un carcel de toata frumusetea...eram singura in camera si nu puteam nici sa strig de durere, dar sa mai fug pana la Clau sa ma ajute...N-am mai patit de cand eram gravida, atunci m-a luat de vreo 2 ori...

CE facem cu albumul..eu am cateva programe din cele care ne-a spus Cristina, careia ii multumesc pentru sfaturi!!!!Elena nu ne parasi, sa stii ca nici eu nu stiu foarte multe dar sper ca cu ajutorul celorlalte fete si al Cristinei vom reusi sa facem ceva...


http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanacaz spune:

Corina, sa stii ca eu am vazut toate pozele. Smecheria pt cei ce vor sa le vada e sa se inscrie si ei pe site si sa trimita vreo 3 poze. si apoi pot accesa orice album.

Mai, nu vreau sa ma bucur prea tare, ca sa nu-l deochi, dar de cateva zile am un pui super cuminte, nu mai plange aproape deloc, sta singurel intins pe pat si gangureste si se uita la TV sau asculta muzica, doarme noaptea in 2 reprize, de la 10 la 4 si de la patru la 9, ma rog, cu timpul necesar pt masa; rade non stop...nu-mi vine sa cred!!! Nici un fel de dureri nu are, nu colici, nu nimic; si asta de cand am inceput sa-i dau de 2 ori pe zi Sab Simplex cate 15 picaturi si Debridat de 2 ori cate 2,5 ml , intercalat. Bine, si eu m-am oprit din mancat fructe si legume care dau aciditate sau baloneaza...Si mai beau si cate 2-3 litri de ceai Baby Calm pe zi...Dar e asa de bine cand nu urla puiul...Sunt mandra nevoie mare!

Roxana & Andrei Alexandru

Mergi la inceput