Bebelusi de Martie - Aprilie 2004 (4)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns piciulica spune:

Micutul este bine acum. Operatia in sine zic doctori nu e grea deloc insa mie nu mi s-a parut chiar asa. Mai ales cand m-am dus si l-am vazut dupa anestezie legat la tot felul de aparate, deci era plin de fire.... De, ce sa ,baiat a vrut mama baiat are mama ....
Nu mi-am dorit decat sa pot sa il iau si sa il tin bine stras la pieptul meu. Mi-as fi dorit sa pot sa trec eu in locul lui prin ce a trecut.
Dar ce sa mai e bine cand totul se termina cu bine nu... Trebuie sa fim optimiste.

Referit la sondaj:
-scutece schimbam ca 8- pe zi. E un fomila si de udam scutecele pe masura. In plus pipilica e un pic acid asa ca e bine sa ii schimbam mai des. Cel putin asa zic doctori pe aici.
-mese-am ajuns la 7 mese . Mananca la 3 ore si noapte la 4. Cum spuneam fomila.....

Mikyyy referitor la fumat eu zic sa renunti si sa o faci gadindu-te ca ii faci BB un mare bine. Bafta sa poti sa renunti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MALUBA spune:

buna seara !!!
harnice ati fost la scris in seara asta...
nu prea am timp de scris ca am maine un examen si mai am de ingrast porcul , dar nu m-m putut abtine sa nu-i scriu in leg cu fumatul........
PAI MAI FETELOR normal ca o sa faca rau la bb si nu ma refer neaparat la ap. lui respirator si abdominal ci mai ales la CAPACITATEA LUI MINTALA de mai tarziu..... nu se poate vedea acum , dar o sa va dati cu cand puiul vostru o sa invete mai greut o poezioara (un exemplu)......cr4edeti ca degeaba se face atata tam-tam cu fumatul si alcoolul.....
copiii pana la varsta de 1 an acumuleaza incontinuu, se fac mil de leg. in capusorul lor, iar fumatul afecteaza sistemul nervos.....
hai, primiti o de la noi si mestecati guma daca va vine a fuma.......mama lor de dracusori
PICIULICA intr-o oarecare masura inteleg prin ce-ai trecut ca si eu am stat cu bb meu in spital cand avea doar 20 zile.......
iti vine sa mori cand stii ca faci tot posibilul sa le fie bine si tot se intampla cate ceva....... fii optimista ca ei sunt mult mai puternici decat par
SPIC DE GRAU mai usurel mama ca o sa-l faci pe puiul tau sa nu mai vrea sa iasa in lume......si eu ziceam ca n-o sa-l las la nimeni, sa nu puna nimeni mana pe el si bla bla dar daca a fost sa se imbolnaveasca , s-a intamplat fara ca cineva sa fie vinovat (un pacatos de virus din maternitate) si mai bine ca n-am fost asa cocolositoare ca acum la 3 luni e fff sociabil, rade si gangureste la toata lumea (cu preferintele de rigoare, bineinteles).

hai deja m-am lungit ........ va urez o noapte buna
si o dimineata cu multe raze !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

"PAI MAI FETELOR normal ca o sa faca rau la bb si nu ma refer neaparat la ap. lui respirator si abdominal ci mai ales la CAPACITATEA LUI MINTALA de mai tarziu..... nu se poate vedea acum , dar o sa va dati cu cand puiul vostru o sa invete mai greut o poezioara (un exemplu)......cr4edeti ca degeaba se face atata tam-tam cu fumatul si alcoolul....."

hai mai MALUBA,sa nu exageram,eu sint un exemplu bun,mama mea a fumat si eu am facut o facultate,ba am invatat sute de poezii ,nu una si crede-ma..fara dificultati.Genul asta de exagerari si prapastii ma calca pe nervi si nu cred ca e o cale buna pentru a incuraja o mamica sa se lase de fumat,mai ales daca ea e constienta ca nu e bine ce face,cum e cazul meu si al celorlalte fete care fumeaza!!O simpla incurajare ar fi avut mult mai mult efect!
Nu mai vreau sa intru in polemici pe tema fumatului..dar nu ma pot abtine..shame on me!


Elena si pisicutza Amelie
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/rayuela12000/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MALUBA spune:

ELENA n-am vrut sa "deranjez" , dar mikyy a zis ca vrea sa auda ce repercursiuni sunt si eu am spus doar ce am auzit si am vazut (comparat)....
sunt o tipa f deschisa la tot si toate si care nu face nicidecum din tantar armasar , dar la faza cu fumatul sunt 100% contra ....
si apoi pana la urma fiecare cu slabiciunile lui.
totusi e atat de scumpa sanatatea si sincer , daca depinde macar o faramita de noi, nu crezi ca e dreptul lor de a fi sanatosi???
eu am tras-o cu Darius fara a fi vina mea si tot imi vine sa ma ca nu am putut preveni cumva ....
stiu ca toate mamicile din lume vor sanatatea bb lor , si mai stiu ca in genere cand ti-e interzis ceva parca tocmai aia ai vrea sa faci ..insa o fi asa greu sa nu "calci stramb" ??
NU am fumat si nici nu voi fuma vreodata asa ca sincer se pare ca e mai bine sa ma retrag din discutia asta, ca nu inteleg aceasta dependenta.
scuze daca m-am bagat unde nu trebuia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanacaz spune:

Hai, ca azi sunt super bine dispusa ca am un pui tare dulce si cuminte! Si stiti ce mi-a trecut prin cap? Elena, tu iti dai seama cat de desteapta ai fost si cat de multe poezii ai fi invatat inca daca mama ta nu fuma? Geniu care ai fi fost!
Nu-mi luati gluma idioata in nume de rau, dar rad si eu de una singura prin casa si nu gasesc motiv!


Roxana & Andrei Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Neata fetele!
Noi acu ne-am trezit. Snt tare mandra de puiul meu! Aseara nici nu stiu cum a reusit sa pape 230ml la o singura masa! I-am bagat prima data 90 in biberon (ca mai mancase cu 3 ore inainte..ce-i drept in cele 3 ore ne-am plimbat nitel, am facut apoi si ..), si cum va spuneam ii fac la ora 23.00 - doar 90ml. Ii papa rapid (cnd sa ii scot biberonu din guritza - deschide ochisorii si se uita la mine speriat), strig la tati sa ne mai faca 60. (din cauza pudrei - cei 90ml de apa devin 100 lapte, cei 60 de apa devin 70 de lapte); beblacul haleste si cei 60 tot cu ochii inchisi, strig la tati sa mai faca un 30 - poate-poate!Tati face 60 (a se citi 70 lapte), si ce credeti? Nu a lasat biberonu pana nu a papat tot! Nu i-am mai dat ca am zis ca vomita copilu!
S-a mai trezit abia la 6 dimineata, cnd a papat rapid 130ml.
Snt tare mandra de el! Si m-a lasat apoi sa dorm inca 4 ore! Pai nu am eu o comoara? Tot sa ai copii asa!
La noi in casa e caaald..ca nu am cumparat inca aparat de aer conditionat, ca tati tre' sa studieze intai bine "situatia" si apoi cumparam..
Pucku - eu stau in Paris (la 10km de Turn). Sa stii ca eu nu snt o asa mare amatoare de fromage..mai ales ca atunci cnd mi-am luat si eu inima in dinti sa mananc niste Rochefort - am gasit un patruped inauntru (sau o fi fst miriapod..??)..poate asa trebuia sa fie, dar eu am zis - GATA! asa ca mananc cand si cnd Camembert, Feta la greu..Mozzarela..Fromage Fondu..

Help! In timp ce va scriam am aflat ca un amic d-al nostru a facut varicela.. Daca am intrat in contact cu el cnd nu se stia ca are varicela - bb risca sa fac varicela??? Vedeti de ce nu vreau sa vad pe nimeni copilu??

Lumy si David
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/lucaluminita/my_photos

http://www.infobebes.com/TVBB/image.asp?img=3840&taille=1
http://www.infobebes.com/TVBB/image.asp?img=4136&taille=1
(http://www.tvbebes.com/htm/deja_star/affich_star.asp?lettre=a&Offset=15&NbTotalMsg=244 ; http://www.tvbebes.com/htm/deja_star/affich_star.asp?lettre=D )

"Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Ups…vad ca am starnit adevarate polemici pe tema fumatului, si nu asta mi-a fost intentia. Dar mi-e ciuda ca dupa o pauza atat de lunga de fumat (anul trecut in septembrie am renuntat la ele) e posibil sa ma reapuc prea repede, in ideea ca o tigare doua pe zi n-au ce rau sa-i faca moatzei (mai ales ca taicas-o fumeaza “en-gross” si o ia in brate si-o pupaceste mirosind a tigare iar ea nu zice nici pas, nu stramba nici din nas, ba chiar se distreaza copios).
Si ale naibi tigari intra ca unse, am mai pufait eu si pe vremea cand eram gravida cate 2-3 tigari pe luna, dar erau atat de nasoale si ma lua asa de tare ameteala de la ele ca ma asteptam sa-mi fie greu sa ma reapuc de fumat, da’ de unde . Si macar daca as sti ca raman la o tigare doua pe zi, tot ar mai fi ceva, dar mi-e teama sa nu revin incet incet la vechile obiceiuri, cand nu-mi ajungea un pachet pe zi. Poate daca nu s-ar fuma in jurul meu, tentatia n-ar fi asa de mare, dar cum tati nu da nici un semn ca ar vrea macar sa le rareasca (nu zic sa se lase de fumat), cand intru in bucatarie si-l gasesc cu tigarea aprinsa mi se face asa o poftaaaaaa si greu ma abtin sa nu imi iau si eu una.

Mamici si tatici posesivi si exagerat de grijuli, nu faceti bine izoland bebelusul si impunand o igiena exagerata in preajma lui. Ia ganditzi-va ca peste 2-3 luni o sa o ia de-a buselea si-o sa bage tot ce prinde in guritza, ce-o sa faceti atunci? O sa dati de 10 ori pe zi cu aspiratorul prin casa? O sa-l spalati pe maini din 5 in 5 minute? Iar cand se va face mai mare o sa-I puneti masca si manusi sterile sa nu cumva sa ia vre-un microb de la ceilalti copii cu care se va juca? Si GPRS ca sa-l puteti urmari prin satelit in caz ca va scapa cateva minute din raza vizuala?
Stiu ca exagerez putin, si stiu ca si eu am fost in primele zile la fel de cicalitoare, dar mi-am dat seama ca ii fac ei mai mult rau decat bine cocolosind-o atat. Cand am fost prima oara la bunici eram terorizata de ideea ca toata lumea o va lua in brate si-o va pupa, ca n-o sa spele pe maini de fiecare data cand o vor atinge; primele ore stateam ca un arici langa fie-mea sa nu cumva sa se apropie cineva sa-I dea vre-un microb.
Ca sa nu mai zic ca eu am si pisica acasa si saraca n-avea voie nici macar sa bage nasul in camera la fata ca era certata rau de tot (ba chiar ma gandeam serios sa o dau cuiva ca citisem eu ca bebe mic si pisica nu merg impreuna de nici o culoare). Si cu cat eu n-o lasam sa se apropie de moatza, cu atat mai mult insista ea. Asa ca pana la urma am lasat-o sa vad ce face, si n-a facut nimic rau, a mirosit-o, s-a invartit putin in jurul ei si gata, asta a fost tot, ba chiar era mai speriata pisica de bebitza decat bebitza de pisica. Intre timp au devenit prietene, stau amandoua in aceasi camera nesupravegheate fara nici o problema. In fond si la urma urmei eu am crescut la tara la bunici si dormeam cu pisica in pat, si uite ce mare m-am facut! Eu nu zic nu, intotdeauna exista riscuri sa se intample acel “ceva” care-l scriu astia la carte (legati de fumat, de pisica, etc. etc) dar sansa ca sa nu se intample e de zeci de ori mai mare iar eu sunt dispusa sa-mi asum acel risc de 1% sau cat o fi el. Cel putin eu asa cred, ca e pacat sa o privez pe ea sau sa ma privez pe mine de 99% din lucruri ca sa o feresc de un 1%.

Dar pana la urma fiecare face ce crede el ca e mai bine pentru puiul lui, asa ca chiar daca poate am fost putin mai agresiva, e doar parerea mea si nu va obliga nimeni sa tineti cont de ea.



Mickyyy si Malina Ioana (31.03.2004)

http://community.webshots.com/user/mickyyyy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanacaz spune:

Legat de ceea ce e bine si ce nu e bine pt bebei, parerile in general sunt aceleasi, dar unii aplica toate regulile, altii nu; fiecare se adapteaza situatiei si copilului. Toata treaba e sa nu se supere nimeni...Pana la urma suntem toti diferiti ca oameni si ca situatie. Eu de exemplu am fumat in timpul sarcinii, nu f mult, dar relativ constant, am catel care convietiueste excelent cu puiul meu... Asta e! Ca si curiozitate, catelul meu il protejeaza pe Andi, ne anunta atunci cand plange, e tare grijuliu cu puiul si sunt atat de mandra de asta de nu va puteti imagina. Hai sa ne impartasim toate cele, sa ne sfatuim, dar sa nu ne suparam, da? Ca toate ne iubim puii, orice ar fi! Va pup!

Roxana & Andrei Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela76 spune:

Daaaa, am fost noi 2 fete cucuiete (adica je si Cristina) in vizita la baieti, adica la Andrei, puiul Roxanei.
Taaare mult ne-a placut si am dat chiar si un mic spectacol acolo, ca sa vada lumea ca avem plamani.
Cel mai nostim a fost ca scanceau cu schimbul si in timp ce unul scartaia, celalalt dormea dus!
Confirm ca Pinky, catelul lor, e f. atasat de Andi si chiar il pazeste. Cand il schimba mami pe Andrei, Pinky se asezase in usa de parca nu ma lasa sa intru si eu in camera. S-a dat apoi din drum, dar tot intre mine si bb s-a asezat. Super!

Cu fumatul nu ma bag prea tare. Am testat cum e cand eram prin facultate, dar mi s-a parut plictisitor si m-am hotarat sa nu mai incerc. In general nu ma deranjeaza fumul de tigara, dar incerc sa o protejez pe bebelina si sa nu stea in fum.

Dimineata m-a cam chitait, a si varsat, dar acum vad ca doarme. O mai aud scancind - probabil ca o doare burtica - dupa care adoarme la loc. Eh, incerc sa o reobisnuiesc sa suga direct si e cam greu, se lasa cu plansete, trage un minut si se opreste si nu mai vrea nimic de mancare. Aseara, insa, inainte de iesi la plimbarea de seara, a papat din ambii sani pe saturate. Mare bucurie mi-a facut si speram sa faca si azi la fel. Dar n-a mers.
Asa ca am trecut inapoi la muls, biberoane...

Corina, Luminita, asa de cald e pe la voi? Ca la mine e destul de racoare. Pe Cristina noaptea trebuie sa o imbrac cu maneca lunga neaparat ca altfel o vad cum ii tremura barbita si nu doarme bine.
Oricum, anul trecut ne-am pus aer conditionat - si in ideea ca va veni bb si ii va fi cald vara. L-am folosit si pt caldura, cand ne-am intors de la maternitate, ca sa mai urcam cu 2-3 grade temperatura din casa. Eu sunt multumita de aparat si cred ca nu mai e un moft, ci o necesitate, mai ales vara.

Va pupam pe toti, ca tocmai se aud semnalele de trezire!

Ela si Cristina (21.04.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibuga spune:

buna mamicilor,
as mai adauga citeva intrebari sondajului
5.cit de des le facetzi baie?-a mai fost o astfel de intr,pe forum(si o intrebare de la mine...de ce nu e voie sa intre apa in urechiusele bb?)
6 gimnastica.... da sau nu?
7.cele care alaptatzi-va mulgetzi dupa fiecare alaptare?daca da ,cit timp si ce cantitate reusitzi sa "scoatezi" is cu ce...
8.cit lasatzi copilul sa plinga?
9.ce va distreaza cel mai mult la bb?
10.cite nume de alint i-atzi dat(la mine atita sau adunat ca nu cred sa-si cunoasca numele)
si o ultima intrebare (am mai deschis un astfel de subiect mai demult si n-am reusit sa aflu) cum poate sa-l fereasca pe bb o atza rosie pusa la carucior de deochi????ce simbolizeaza atza rosie?

Ps.adevarata ultima intrebare-de ce nu-i bine sa-tzi obisnuesti copilul sa doarma linga tine?
sper ca nu va plictisesc,va tzuc si sanatate

roxana-ai primit mailul de la mine?


Mergi la inceput