Bebelusi de Martie - Aprilie 2004 (4)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Heeelp!!
Acum o saptamana si ceva ma legam de voi ca inca mai fumatzi in timp ce alaptati….uite ca m-a apucat si pe mine damblaua. Dupa mai bine de 9 luni de pauza mi-am cumparat primul pachet de tigari (slims, subtiri, dar oricum, tot tigari sunt) si am inceput usor usor sa fumez. Cate o tigare in primele zile, ieri am fumat 2 iar azi moooooor de pofta sa-mi aprind una . Si e prea devreme sa ma reapuc de fumat, stiu ca nu-I face bine moatzei dar parca am innebunit, nu ma mai pot controla. Cum ajung in parc cu galusca mea, cum simt nevoia sa-mi aprind o tigare. Si macar daca as ramane la o tigare, dar dupa ce-mi aprind una, parca as mai fuma una, si tot asa, vechiul viciu revine incet incet. Inca mai am vointza si ma controlez, dar asa pofta de tigari cred ca n-am avut in viata mea, cum sa fac sa scap de pofta???
Hai ca vreau sa aud toate relele din lume care I se pot intampla Malinei daca eu fumez, ca poate asa o sa-mi vina mintea la cap.


Mickyyy si Malina Ioana (31.03.2004)

http://community.webshots.com/user/mickyyyy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Roxana ai primit pozele???Le-am trimis acum 10 min..

Pupici!


http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simone spune:

Buna ziua mamici si bebici!
Iaca si eu dupa cateva zile!
1. Pampersi - 6-7 in 24 ore, nu stiu cum se face dar are scaun fata mea la aproape fiecare masa!
2. Mese - 7-8-9 pe zi, cam la 2-3 ore iar de mancat, tot asa putinel, adica 60-70 ml, ieri si alaltaieri a mai luat 20 ml in plus la doua mese, dar azi de-abia a mancat dimineata 60 ml si apoi cate 40 ml la urmatoarele doua mese.
3. Responsabila? Da, din ziua in care mi-am propus sa raman insarcinata! Poate ca exagerez dar mi-am propus ca bebelusul meu sa nu planga, asa ca noaptea tresar la fiecare scancet al ei, iar ziua, Doamne-fereste sa chitaie putin cupilu', ca mami se da peste cap numa' sa-l vada fericit si razand !
Am momente uneori cand ma uit la ea si mi se umple inima atata dragoste ca simt ca pocnesc si atunci imi dau lacrimile si ma rog la Dumnezeu sa ne tina sanatosi si fortosi, sa putem munci ca sa nu ii lipseasca nimic fetitei noastre.


Simo si Iulia Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanacaz spune:

Clau, pozele au venit si ma apuc acum de prelucrat la ele, ca doarme puiul.
Hai sa va spun cam ce informatii ar fi bine sa fie pe langa poze:
-nume bebe
-data nasterii
-greutate
-lungime
-scor
-maternitate
-doctor
-nume mama
-nick
-nume tata
-cand au fost facute pozele

Legat de urletele de inainte de somnul de noapte, noi suntem abonati; se pare ca intr-adevar se descarca de toate cele, pt ca cel mai rau face dupa ce am avut musafiri sau alte chestii din astea, care il scot din rutina; in orice caz nu mai vrea sa adoarma decat daca il tine mami de manuta...si in juma de ora e gata si il mut in patutul lui.

Sa ma laud! Ieri au fost fete pe la noi! Au venit in vizita Ela si Cristina si au facut bebeii nostri program artistic, au plans pe rand, in reprize, dar cred ca s-au placut! Are Ela o scumpete de fata de-ti vine s-o mananci. Ba la un moment dat am crezut c-am deocheat-o, ca asa tare mi-a placut. Si seamana cu tati si are niste ochi mari cu gene lungi si negre!!!


Roxana & Andrei Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanacaz spune:

A!Trebuie sa va mai spun ca o sa dureze ceva ceva pana o sa fie gata site-ul. Nu de alta, dar trebuie intai sa adun toate pozele, apoi problema e ca bebe mai ma lasa, mai nu ma lasa la calculator si in ultimul rand trebuie sa si descopar exact cum se face, ca n-am mai facut ceva asa elaborat niciodata. Dar sunt convinsa ca o\nu va suparati, nu?

Si sa va mai scriu o data adresele de mail:
roxanacaz@prestariservicii.ro
mamaluiandrei@prestariservicii.ro


Roxana & Andrei Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simone spune:

Am uitat!

Roxana trimit si eu doua pozici! Bravo pt foto, tare frumos ai dichisit-o !

Micky, nu mai fuma mama, ca si eu fusei ca tine da acuma nu ma gandesc decat sa nu ma simta bebe fumacioasa cand o pupacesc si sa fiu sanatoasa.
Eu m-am lasat de cum am aflat ca sunt insarcinata si acum ma lupt cu tati sa se lase si el, da-i tare greu de convins!

Iaca aci articol anti fumaciosi:

"S-a stabilit ca in lume la ora actuala fumatul este raspunzator pentru mai mult de 1 milion de decese anual.

In ultimii 40-50 de ani a fost dovedit tot mai clar ca tutunul contine substante nocive (canceroase si iritante).
Cunoscuta tigara exercita actiuni multiple asupra fumatorului insusi cat si asupra celor din jur.

Tutunul are o compozitie complexa. In frunze se gasesc diverse componente chimice: celuloza, proteine, amidon, steroli, minerale etc. Dar veti putea spune ca acesti compusi se mai gasesc si in alte plante dar tutunul are ca substante specifice nicotina si isoprenoizii(hidrocarburi nesaturate)

Multa vreme s-a crezut ca nicotina este cel mai toxic agent activ al tutunului si intr-adevar este o otrava foarte puternica, o doza de 5mg de nicotina fiind suficienta pentru a omora un caine in cateva clipe prin paralizia nervilor motori iar una de 60mg este la fel de eficienta pentru om.

Nicotina este un lichid incolor in clipa extragerii dar in contact cu aerul si lumina se coloreaza in brun. Are un gust amar si iritant iar mirosul este slab la rece si asfixiant la caldura.

Prin ardere tutunul isi modifica compozitia initiala dand nastere la noi substante: o intreaga mixtura de gaze, vaapori necondensati, si substante particulare variabile. Fumul inhalat este un aerosol(=particule lichide si solide de dimensiuni f. mici, intre 0. 001 si 100 microni) concentrat cu miliarde de particule pe cm³. Temperatura I zona de ardere a unei tigari este in jur de 884°c. printre noile componenete ale fumului de tigara se numara oxidul de carbon, gudronul si alte subst. iritante pentru sistemul respirator.

Oxidul de carbon este un componet foarte nociv al combustiei tutunului. Concentratia lui variaza dupa modul in care este fumat astfel: 2% in fumul de pipa, 3-4% in fumul de tigara si in trabuc atinge valoarea de 6%. Hemoglobina formeza cu acesta un compus stabil (hemoglobina are o afinitate mai mare pentru oxidul de carbon decat pentru oxigen deoarece cu acesta din urma compusul rezultat este instabil) facand astfel ca hemoglobina astfel combinata sa devina inutilizabila pentru transportul de oxigen dand nastere la anoxie astfel tesuturile incep sa sufere din cauza lipsei de oxigen.

Diversii iritanti respiratori de mai gasesc in fumul de tutun in concentratii mari patologice iar printre acestia se numara: acroleina, formaldehida, acidul cianhidric, acetaldehida.

Dar totusi cei mai periculosi factori din fumul de tigara sunt substantele cancerigene si cocangerigene care se gasesc in aerosolii produsi de fumul de tigara si care poarta denumirea fenerala de gudroane".

Iete si-un site pt dezvat: www.fumat.ro

Io mai citesc pe-acolo din cand in cand si nu mai imi trebuie tigare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Apropo de sondajul pe care il faceti:
- 5-6 scutece/zi..poate chiar 7 cateodata
- mese - 5-6 (in general mananca la 4ore) - oricum nu-l las dc nu mananca 700ml/zi
- responsabilitate: of - nu as lasa nici un prieten sa-mi tina in brate copilu! fac tot ce pot sa nu se apropie careva prea tare de el de frica ca ar putea sa ii dea cine stie ce virusi (fac crize daca prind ca intra cineva incaltat in casa..si ii pun pe toti sa intre intai in baie sa se spele pe maini)! pe tati il cert tot timpu daca stranuta sau tuseste mai tare.., daca intra cu papucii in dormitor si se aud pe parket cnd doarme copilu.., daca il tine "nu stiu cum" de mi se pare mie ca er putea sa-i strambe coloana, gatu.. in rest totul e ok

Claudelu - in legatura cu pozele pe care ti le-am trimis, nu mai stiu daca ti-am dat datele de care spunea Roxanacaz. Asa ca:
- nume bebe - David Andréi L
- data nasteri - 11.03.2004
- greutate 2.4kg (la nastere)/ 6.2kg (la 2luni si 3 saptamani)
- lungime: 47cm / 58cm
- maternitate - l'hopital Privé d'Antony(http://www.gynaissance.com/frame.htm - aveti acolo poze cu saloanele si facilitatile spitalului)
- nume mama: Luminita L
- nick: spic de grau
- nume tata: Cristian L
- cred ca am trimis poze de cand avea bb 2 luni..nici eu nu mai stiu ce am trimis!
Oricum aveti mailu meu in caz de ceva;
Pupici! fug ca mi se trezeste bb!



Lumy si David
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/lucaluminita/my_photos

http://www.infobebes.com/TVBB/image.asp?img=3840&taille=1
http://www.infobebes.com/TVBB/image.asp?img=4136&taille=1
(http://www.tvbebes.com/htm/deja_star/affich_star.asp?lettre=a&Offset=15&NbTotalMsg=244 ; http://www.tvbebes.com/htm/deja_star/affich_star.asp?lettre=D )

"Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Iaca si eu pe dupa-amiaza!!
Abia am apucat sa citesc repejor ce ati mai scris,asa ca o iau in ordine sa nu-mi pierd ideile:
Claudita mamy,o sa o imbrac in rochita chiar azi si poate punem camera,sa o pupe Raul in direct!!Si ma bucur ca nu sint singura closca din zona..
Roxana,trimit si eu pozele cu informatiile,curind.
Mickyy,imi pare rau ca nu ai rezistat cu iarba dracului,din cite stiu eu si tu alaptezi exclusiv,ca mine.Nu stiu ce naiba sa ma fac..si eu am luat viteza..sa ne incurajam reciproc,ca de speriat..eu na ma sperii usor!
Pupici tuturor!!

Elena si pisicutza Amelie
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/rayuela12000/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

Salutare fetelor....


mai fetelor greu a mai trecut ziua de ieri....si cea de alaltaieri dar cea de ieri a fost

Deci marti am plecat la doftore si cand am iesit afara...valeu valeleu...caldura mare. no am ajuns cu bine la nenea doftorul, dar la intoarcere am intrat in fiecare magazinas, la biblioteca eunde era asa de bine am stat o ora....am crezut ca nu mai ajungem acasa
eram amandoua muiate bine de parca

Fetelor am o grasunica.....avem deja 7 Kg...iar spatele lui mami nu stiu cat mai duce. Am trimitere la fizio pt masaj dar cum sa ajung pana acoloca nu am carnet....
Dar odata pe saptamana tot tre sa-mi fac timp altfel o sa dau de belea

no bun am ajuns acasa dar sa vezi si-n casa ce caldura si nu tu aer conditionat. si a mai trecut ziua cum a trecut, am dormit cu usa de la balcon deschisa, dimineata am mai iesit pe balcon la ear curat, dar ziua de ieri a fost crunta pana am instalat conditionerul.

Abea pe la 8 aseara s-a mai racoprit in casa, dar sa vezi belea ca nu am vrut sa las aerul peste noapte si la 4 azinoaptea caldura iar peste noi
Am deschis usa la balcon ca s-a facut racoare afara, pe tati l-am expediat in cealalta camera si am luat copilul si l-am pus la aer. Asa bine a dormit...si si papat ca era aer proaspat.

Si acum in sfarsit am revenit la normal, si cu masa si cu somnicul ca tare a fost

Asa acum saa raspund si eu...
1. pampersi folosim de la 5-7 nu avem regula
2. de papat papam cand ne e foame. avem un pic programel stabilit dar in ultimele 2 zile l-am cam dat peste cap. Papam la 3 noapte dar nu mereu, uneori prima masa e la 5.30, apoi 8.30, 13, 16 , 18, 21 deci avem 6 mese uneori si a saptea. Mai avem insa si snackuri ca mami trateaza sughitul cu tzitzi si sunt cam 3 reprize pe zi si mai trage si atunci 2, 3 min din tzitzi

De papat dupa chef, cateodata e asa de fomila ca mananca si tzitzi 1 si 2 si bibe 60-90 ml, cateodata suge nujmai 5 min, cateoda sta agatata de o tzitzi 15 min si nu-i mai trebe nik. Asta ea decide, oricum seara am si bibe pregatit cu 60 ml, iar la cea de la 18 cu 120 ml.

responsabilitate este, dar nu sunt chiar asa exagerata. Seara incerc sa fie fetita lui tati, adica i-a las destul de mult sa se joace impreuna, numai ca tati e tare inalt si nu prea sta fetita bine la Buki buk asa ca eu tot eu fac spatele meu......

insa cateodata, daca dorm si ma trezesc asa buimaca imi trebuie cateva sec sa revin cu picioarele pe pamant
eu visez f mult si daca sunt in mij unui vis nu mai stiu care-i rea;litatea in primele sec... am pt asta

in schimb sa-l vedetzi pe tati...toata ziua e cu gura pe mine...ca nu-l tzin bine pe Bb, au capul, fgatul lui Bb, ca uite ca iar a vomitat inseamna ca nu i-am facut destul buki- buk si tot din astea...fetita lui tati...

a si mi-am adus aminte...seara cand venim de la baita trage jaluzele nu cumva sa vada cineva fetita, ca daca se uita vecini de peste drum , care nici macar paralel nu sunt si vad ca avem Bb si ca daca vecini sunt dealeri de copii....
in parcul de langa noi, in partea de sus e ca o padure plin de veverite si chipmuncksi, dar nu am voiwe sa ma duc singurica ca daca ne fura cineva...

iar daca mergem la cumparaturi si iesim inevitabil cu BB si daca BB are un discomfort si plange un pic sa vedeti cum imi face capul calendar ca de ce tre sa venim si noi , nu poate sa mearga numai el

Roxana o sa trimit si eu poze dar mai incolo. Itzi dai seama ca nu ne suparam, cum sa ne supar ...take your time...

Claudelu uite sa-tzi dau un leac pt sinuzita rezultate spectaculoase
Ai mnevoie de floare de fan uscata, faci inhalati cu infuzie de floare de fan, si cu flaore de fan arsa pe foc- vezi ca asta pute de-a dreptul , dar e tare buna

cat faci asta, cam 5 zile e suficient, e bine sa nu te expui la variatii mare de temperatura, dar acum cu vara cred ca nu-i problema si sa nu te speli pe cap, chiar daca pute

ai sa vezi ca o plece puroiul la vale dupa cateva sedinte. si eu am avut si am luat la vremea aceea augmentin si nik, si apoi padurarul de la noi de la faculta mi-a spus de asta si intr-un weekend prelungit m-am tratat si ce bine a fost apoi...si astia voiam sa-mi faca punctie...

Ela multumim de laude, asa e ca are niste falcute toata ziua i le pup ca nu ma pot abtine....

Spic de grau unde stai in Franta? si noi am stat un an jumate langa Strasbourg si ce dor imi este de Franta nu-tzi spun...
si mi-e dor sa merg la cumparaturi la Match si la Auchan, inca-mi mai aduc aminte cum erau rafturile asezate......si rafturile de branza, si branza si iar branza...si raclette...aici sunt niste preturi la branza frantuzeasca...nu ma mir de ce nu facem economie..

piciulicamulta sanatate puiutului tau, sa ne spui cum se simte. pe mine ma apuca groaza. frate-miu a facut apendicita mic fiind si numai acum realizez ce rau era pt parinti mei, si erau in romania

Mickky si eu sunt la fel cu tzitzi...eu ii scot repede tzitzi din gura si-mi apas/ presez cu mana pe sfarc sa se opreasca si apoi continui si dupa cateva secunde iar..se enerveaza dar decat sa se innece, mai bine asa
si cu cealalta la care nu suge si curge nu prea am ce face, doar ca pun niste babetele, si dupa ce suge pun protectoare de san, asa fac un pic de economie, iar babeticile de spal, si oricum absorb mai bine ca protectiile daca tzitzi are deja lapte nemancat de la cealalta masa nu fac nik...

No hai ca am facut roman , ii drept ca am mai facut pauze intre timp dar daca imi mai aduc aminte ceva va spun

a la Tv este interzis, nici noi nu prea uitam, se mai uita la monitor cateodata ca de asta e deschis toata ziua...


iar cu si la noi se lasa cu .fetelor numai fugitio de soti vostri ca nu stiti ce pierdetii

Cu cezariana o duc bine s-a refacut bine, e numai numai o dunga rosie. oare as putea? nu mai stiu de ce sa ma apuc ca sa mai dau jos pana la botez. Un lucru e sigur tre sa tai dulciurile de pe lista, dar nu mai am vointa

Pupici de la noi

Ah sa nu uit

NICOLETA te asteptam in grupul nostru. si cu poze de la Mihaita

Corina si Stephanie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

Love you forever (Te voi iubi mereu)
Robert Munsch







A mother held her new baby and
slowly rocked him back and forth,
back and forth, back and forth.
And while she held him, she sang:
"I'll love you forever,
I'll like you for always,
As long I'm living
my baby you'll be."

The baby grew. He grew and he grew
and he grew. He grew until he
was two years old, and he ran all around
the house. He pulled all the books
off the shelves. He pulled all the food
out of the refrigerator and he took his
mother's watch and flushed it down the
toilet. Sometimes his mother would say,
"This kid is driving me CRAZY!"

But at the night time, when that two-year-old
was quiet, she opened the door to his room,
crawled across the floor,
look up over the side of his bed;
and if he was really asleep she picked
him up and rocked him back and forth,
back and forth, back and forth.
While she rocked him, she sang:
"I'll love you forever ,
I'll like you for always ,
As long I'm living
my baby you'll be."

The little boy grew. He grew and he grew
and he grew. He grew until he was nine
years old. And he never wanted to take a bath,
and when grandma visited he always
said bad words. Sometimes his mother
wanted to sell him to the zoo!

But at night time, when he was
asleep, the mother quietly open the
door to the room, crawled across
the floor and look up over the side of
the bed. If he was really asleep,
she pick up that nine-year-old boy
and rocked him back and forth,
back and forth, back and forth.
And while she rocked him, she sang:
"I'll love you forever,
I'll like you for always,
As long as I'm living
my baby you'll be."

The boy grew. He grew and he
grew and he grew. He grew until he was
a teenager. He had strange friends
and he wore strange clothes and he listened to strange music.
Sometimes the mother felt like she
was in the zoo!

But at night time, when that teenager
was asleep, the mother opened the door
to his room, crawled acroos the
floor and looked up over the side
of the bed. If he was really asleep she
pick up that great big boy and rocked
him back and forth, back and forth,
back and forth.
While she rocked him, she sang
"I'll love you forever,
I'll like you for always,
As long as I'm living
my baby you'll be."

The teenager grew. He grew and he
grew and he grew. He grew until
he was a grown-up man. He left home
and got a house across town.

But sometimes on dark nights
the mother got into her car and drove
across town.
If all the lights in her son's house
were out, she opened his bedroom
window, crawled across the floor,
and look up over the side of his bed,
If that great big man was really
asleep she picked him up and rocked
him back and forth.
And while she rocked him she sang:
"I'll love you forever,
I'll like you for always,
As long I'm living
my baby you'll be."


Well that mother, she got older.
She got older and older and older.
One day she called up her son and said,
"You'd better come see me because
I'm very old and sick."
When he came in the door she tried
to sing the song. She sang:
"I'll love you forever,
I'll like you for always..."
But she couldn't finish because she
was too old and sick.

The son went to his mother.
He picked her up and rocked her
back and forth, back and forth,
back and forth.
And he sang this song:
"I'll love you forever ,
I'll like you for always,
As long as I'm living
my Mommy you'll be."

When the son came home
that night, he stood for a long time
at the top of the stairs.
Then he went into the room
where his very new baby daughter
was sleeping. He picked her up in
his arms and very slowly rocked
her back and forth, back and forth,
back and forth.
And while he rocked her he sang:
"I'll love you forever,
I'll like you for always,
As long as I'm living
my baby you'll be."


Mergi la inceput