Bebelusi de Martie - Aprilie 2004 (4)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns piciulica spune:

Buna fetelor,

E miezul noptii si uite il pazesc pe micutul meu. Astazi am fost sa il operam de hernie inghinala.Pot sa spun ca am simtit din plin astazi cum e sa fi parinte si sa ai responsabilitati.


Claudelu, si micutul meu are zile cand dupa ce mananca se agita insa eu incerc sa ii scot aerul cat mai bine dupa fiecare masa ( deobicei nu mai da afara laptele) si apoi il tin in brate si fie il legan daca vad ca ii este somn fie vorbesc cu el si am observat ca atunci cand ma simte langa el se linisteste.
Sunt bebei care au nevoie sa se simta in siguranta. Nu iti fie teama ca il rasfeti sau il inveti asa. Se spune ca pana la 1 an copilul nu poate fi rasfatat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:


Vesti de la Veve!!!
Am vazut ca ne-a scris (cred) la toate fetele!!! E o scumpa!!!Pupici ei si vevericilor!!!


http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Mamici dragi am si eu o intrebare: noi trebuie sa luam D2 injectabil in data de 25 si nu stiu cand sa incep sa-i dau calciu si nici cum sa-i dau, ca doctorita mea e cam tampita????

http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Buna dimineata!

Uite ca mai aparem si noi - mai rar, dar asta e, nu mai avem internet la discretie .

Multumim (eu si Denisa) pentru urarile pentru George-Cosmin . Cosminelu creste, e voinic, mananca toata ziua, maica-sa e disperata ca are zile cand mananca un litru de lapte! (Denisa nu a avut lapte deloc si el papa numai lapte praf). Nu avea inca doua luni si avea mese cand manca 200 ml sau mai mult. Incearca ei sa ii mai reduca din cantitate, dar nu cu cine se intelege ca flacaul urla de foame de numa'-numa'.
Faza draguta a fost intr-o dimineata cand s-a trezit la 5, a mancat pana n-a mai vrut si apoi il tinea taica-sau sa ragaie. A ragait asa de tare ca l-a speriat pe tata-sau care pica de somn, dar cel mai frumos a fost ca i s-a facut iar foame! Ca deh, daca a scapat de aerul din burtica i s-a mai facut loc .

Despre noi... Am renuntat la a-i da Tianei sucuri de fructe pentru ca mi-a facut niste crize de colici crunte, cum nu a facut niciodata, asa ca dupa 4 zile le-am oprit si am decis sa incerc din nou dupa 3 luni.
Inca facem laptele cu mucilagiu de orez pentru ca altfel regurgiteaza prea mult si i se irita esofagul, dar asta e, o sa treaca si asta. Fierb la orez de o luna jumate cat n-am fiert in toata viata mea!
In rest e bine, cu exceptia faptului ca seara o tot apuca plansetele si mataielile de vreo 2 saptamani, nu stiu ce tot nu-i convine. Ziua e bine mersi, dar seara dupa 6-7 zici ca are un dracusor care ii tot da ghionturi sa planga!
Creste, nu spectaculos, dar eu sunt multumita. Creste frumos - la 2 luni jumate are 5200 g, de la 3150 la nastere. Asa ca eu ma declar satisfacuta.

Hai sa va raspund si la sondaj:
1. Noi folosim cam 4-5 pampersi pe zi. Mai multi daca face caca si trebuie sa o schimb. Eu o schimb intotdeauna inainte de a-i da sa manance, exceptand prima masa de dimineata. Noaptea nu am schimbat-o niciodata - doar cand era foarte mica (1-2 saptamani) o schimbam o singura data. In rest, o lasam sa invete diferenta dintre zi si noapte.
2. Aici nu am ce sa va spun, pentru ca Tiana papa numai formula. Cam 650-700 ml pe zi, intre 110 si 170 ml la o masa, depinde de cheful ei.
3. Nu sunt nauca de cap, pentru ca Tiana doarme toata noaptea . Seara facem baie pe la 21-21.30, papa si apoi nani pe la 22-23 si se trezeste dimineata pe la 6-7. Asa ca la ora aia nu-s chiar nauca . Azi-dimineata am trezit-o eu sa manance la 7.30. Si o trezesc ca daca mananca prea tarziu dimineata imi da peste cap masa de seara care ajunge sa fie prea tarziu in noapte.

Despre poze - bravo voua! O sa trimitem si noi, dar mai incolo, pentru ca acum ne-au cam expirat orele de net pe luna asta.

Claudelu, nu stiu ce sa iti spun - Tiana ia Vigantol (oral), iar de calciu nu mi-a spus nimic. Dar o fi tampita doctorita ta, dar tot trebuie sa iti spuna cum sa ii dai medicamentele! Sun-o si intreab-o ca nu are ce sa comenteze!

Mickyyy, multumim, esti o dulce!

Piciulica, multa sanatate puiului tau si bine ai venit printre noi!

Despre televizor - cand stam in sufragerie eu o tin pe Tiana cu spatele la televizor daca e la mine in brate sau daca e pe canapea ii pun o perna ridicata sau ceva langa ea ca sa nu mai vada la televizor. Ca altfel s-ar uita si ea toata ziua

Cam asta e cu noi. Eu sunt mai putin bine - in pragul unei noi depresii "post-natale" pentru ca sunt toata ziua singura cu copilul, plus casa si alte alea, nu are cine sa ma ajute. Seara, Costin vine pe la 7-8, mai sta el cu ea, dar tot nu pot sa ma relaxez. Si simt ca o iau razna, nu am timp de mine deloc si nici nu vad cum as putea sa am... Mi-as dori ca macar 2-3 ore pe saptamana sa le am si eu numai pentru mine... .

Va pup dulce si aveti grija de voi si de puiuti!

Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)
http://community.webshots.com/user/flaviana17

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Tot eu.
Am primit doua mail-uri de la Veve. Nu stiu daca le-a trimis la toata lumea, asa ca le postez aici. Sper sa nu se supere, dar parerea mea e ca ele sunt adresate tuturor fetelor de aici:

Primul e din 28 mai, dar eu vi-l scriu abia acum:

"Buna, fete dragi! Uite ca-n ultimul timp n-am mai avut timp de net, nici sa va citesc macar, d-apoi sa particip la discutii!:(( Acu' ca ma dadu Claudica disparuta m-am gandit sa bag si io 2 randulete...
Noi suntem bine, ametiti si obositi, da' bine!:) Bebe micu' creste ca din apa; luase 2,5 kg la 2 luni.De atunci nu mai stiu,ca eu nu-l cantaresc decat cand merg la doctor. Am facut 3 vaccinute la care n-am avut nici un fel de probleme...Mai prost stam cu somnul ziua, pen' ca bica a binevoit sa-l invete leganat si dupa-amaiaza avem reprize prelungite de colici; noaptea se mai trezeste odata sau de doua ori sa pape si-adoarme imediat. S-a invatat cu san (nu ma pot lauda cu prea mult laptic si suplimentam cu formula) si nu prea mai accepta biberon.... Ehhh, cred ca nu va spun noutati!:)
Mai greu e cu bebelutza mai mare, care chiar daca-l iubeste pe bebe, sufera ca nu mai e primadona familiei si se comporta ca atare; adica ingrozitor:(( Din urlete, plansete fara motiv si nazbatii nu ne mai scoate si nu mai stim cum s-o abordam, pentru ca nimic nu mai are suces...
Va trimit cateva pozici mai noi si zbooor la pui ca-i in toiul unei crize si bica da semne de oboseala:).

http://f1.pg.photos.yahoo.com/ph/lacramic04/album?.dir=/5487&.src=ph

Va pupacim pe toti,mamici,tatici si bebici si va dorim tot binele din lume!

Veve&co"

Si al doilea pe care l-am primit azi:

"Uffffff! Nu mai reusesc sa dau deloc pe forum sa vaz ce mai faceti, voi si puiutii dragalasi :(( Da' credeti-ma ca am motive serioase..Nu mai reusesc sa ma odihnesc, sa ma mai adun, sa termin ca lumea ceva ce-ncep...Si-acu-i inca mama aici; m-oi vedea dupa 16 cand pleaca:(((
Ultimele vesti despre noi: crokodilutul a trecut cu bine de repriza de colici, destul de scurta (4-5 saptamani) din fericire, a-nceput sa doarma noaptea cate 5-6 ore si creste atat de frumooooos! Poate prea frumos :))) ca s-a facut un purcelus de 6 kile, de la 3,1 cat a avut la nastere; si n-are inca 3 luni! Nashpa e ca l-a cam invatat mama leganat si-n brate, in ciuda protestelor noastre (in vant) si-o sa-mi cam fie greu sa-l dezvat, mai ales ca-mi topeste sufletul cand plange si se uita la mine cu ochisorii lui albastri fermecatori (manca-l-ar mama lui:))) si nu rezist sa nu-l iau in brate...
Despre vevica vestile nu-s stralucite: pe langa obisnuitele show-uri (mofturi, tipete, plansete fara motiv, nazbatii care mai de care..), sambata la gratarul pe care l-am facut acasa in cinstea botezului lui frac'su, a bagat boticu-n lada cu bauturi si-a supt niste gheatza; acu' nu stiu daca gheata e de vina sau pupaturile tuturor musafirilor, da' s-a captusit c-o viroza (a luat si cel mic, da' la el e numai un pic de nasuc infundat si tuse usoara)care-a degenerat in atac de astm:((( Cand mi-a dat doctorul vestea am crezut ca mor:((...Asa ca de ieri facem inhalatii la fiecare 4 ore cu-n aparat ciudat si zgomotos si de azi i-a dat si predninson:(... Vevica ieri a fost mai molicica; de azi e ok si s-a-ntors la nazbatiile ei; doar ca tuseseste si ii curge nasucul... dar zgomotul ciudat din piept nu s-a
dus, asa ca vom continua tratamentul si vineri iar la dr. Nu-mi doresc decat sa nu devina o situatie permanenta:(((
Cam astea-s vestile proaspete despre noi. Nu grozave, da' ne descurcam!
Acu' va las si ma-ntorc la urlatorii mei:) Pupam cu mult drag si mai asteptam vesti! Toate bune!

PS Un link cu pozici de la botez, pt.cine n-a dat de ele pe la forum:)
http://community.webshots.com/user/airise"

Veve, multa sanatate la puiuti si sa scapati repede de toate belelele! Multi pupicei pufosei!!!

Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)
http://community.webshots.com/user/flaviana17

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MALUBA spune:

BUNA SCUMPELE MELE!!!!!!!!
nici nu stiu cu ce sa incep ca ticalosul asta de net imi face numai probleme....
in primul rand multumim mult de urarile de pe 7...si acum sa ne laudam si noi un pic ca de, am facut 3lunisoare:
pai e in felul urmator: puiul meu are 6,500kg si masoara 65cm (lungan ca tatsu)...e un voinic si jumate..
si PUIUL meu e innebunit dupa calculator..incerc sa nu-l las sa se uite la monitor da e asa fericit, si gangureste intruna cand o face....

cat despre sondaj:
1. 4-5 pampersi pe zi;
2. papa de 5-6 ori/zi la intervale de 4-5ore....si din ziua cand a facut 3 luni mai mult de 15-20 min nu sta la san (fata de 40-45min inainte);
3. hmm...despre responsabilitate....de cand am aflat ca sunt insarcinata...si mai ales cand am fost internata cu el in spital la 3sapt (infectie urinara)....
in rest , bb meu creste tare frumosssss si nimic mai mult ...deocamdata....

despre MINE : operatia mea e ok., mi-am facut masaje usoare sa nu se intareasca.
sa chinui sa invaT ca e ultima mea SESIUNE din aceasta facult., plus ca si sotul are peste 2 sapt licenta (eu o am in sept.)...da o scoatem noi la capat
sa vezi in sept ce o sa ne "laudam" ca suntem licentiati si cu bb. frumos si sanatos

CLAUDELU data ii faci D2 in 25 trebuie sa incepi sa-i dai calciu pe data de 20 (cu 5 zile inainte de ziua injectiei)si apoi cu 5 zile dupa injectie.
mie mi-a recomandat pediatra mea (o tipa super)sa-i dau CALCIUM de la PHARCO ...e o sticluta cu calciu ce are un gust bun si il accepta usor...de 3 ori/zi.... e 100.000lei (nu-i mult)
aaa...si multa sanatate

RAQUELA mama da eu nu am nici o surioara , am doar un frate care tocmai a venit in tara.....da-mi mai multe detalii ca m-ai bagat in ceata ???????????

MICKKI super versurilee....cata dreptate....
....si despre lapticul tau..si eu am patit-o la fel pana cand am inceput sa-i dau din ambii sani...acum scoate singur sanul afara dupa 10 min si il ia pe celalalt inca 10-15min
...si dac ai pres prea mare ia si te mulge 1 minut inainte de ai baga tzatzuca in gurita ..se inneaca si se enerveaza si o sa-TI REFUZE sanul
....ai sa vezi ca O SA SE REGLEZE lactatia....

ROXANA....super treaba facii... misto ideea sa punem cate o pozica in fiecare lunisoara si numele si data nasterii si nickul nostru ... si numele e bine ales...
in albumul care il vazusesem nu era nici numele bb-ului trecut...
iti trimit si eu 3 in cursul zilei de azi (de la nastere, 1 luna, 2 luni)..si sapt viit iti trimit si de la 3 luni.....
spor la munci si primeste de la noi ....

PICIULICA bine ai venit...sa fiti sanatosi si sa auzim numai lucruri bune de la voiii

SOLEIL nu fa mama depresie ca trec si lunile astea si sa vezi cum se uita...intradevar e greu tare fara ajutor..eu am mare noroc de sotul meu ....o sa stea acusica in fundulet si o sa se joace singuri de nu o sa ne mai bage prea mult in seama
si cu plansul seara....si buschi meu e mai mofturos seara..asa ca eu ii dau papa la 7-7,30 si apoi il scot la plimbare pana aproape de baita (22-22,30)....cica se descarca de toate inainte de culcare (asa citisem undeva).

cam astea fiind spuse deocamdata va pupacesc dulce .....









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Raspunsuri la sondaj:
1. 4 pampers pe zi
2. 5 mese pe zi, NAN, a cate 15 min
3. Ziua papa la 4 ore, masa de la 22:00 la 3 ore,noaptea nani de la 22:00 la 7:00.
Fetita cuminte.
Pupici

Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela76 spune:

Mai intai, ca sa nu ma iau cu vorba si sa uit:
- noi consumam in medie 5 pampers/zi; uneori imi face cate un pisulica chiar cand ii pun noul pampers, asa ca il schimb iar
- Cristina mea inca mananca de 7 ori/zi, cam 110ml de Humana 1 sau lapte de-al meu; la una dintre mese (nu are o ora anume) mananca doar 75-80 ml
- intervalul dintre mese e de 3 ore, cu exceptia noptii: daca mananca pe la 22-22:30, se mai trezeste la 4:4:30, apoi in etape de 3 ore (noi am botezat-o si "dra Cronometru")
- cu responsabilitatea nu ma laud. Uneori stau si ma gandesc daca nu ma bazez prea mult pe instinct. Parca e un vis, o mica minune care nu stiu cand/cum mi s-a intamplat. Ce-i drept, nu am prea mult timp de meditatie, are ea grija sa nu ma lase!

Ma chinui de o saptamana sa va scriu si odata chiar am scris o gramada, cand m-a lasat brusc bateria de la laptop si am pierdut tot textul.
Acum l-am pus bine in priza, am hranit si am culcat copilul, asa ca ma pot apuca de scris.
Sa ma iertati daca sar de la o idee la alta, incerc sa nu uit ce voiam sa spun pe masura ce citeam ce ati scris.

Si eu am cautat putin subiectul nostru si pot sa spun ca m-am simtit fericita cand l-am gasit. Cred ca a devenit un mini-drog, de care ma declar dependenta! Ce ma bucur ca ne adunam tot mai multe - bun venit noilor mamici si noilor bebelusi de martie-aprilie!

Rox, vad ca te pricepi , iti trimit si eu poze sa le prelucrezi. Bun numele site-ului, abia astept sa il vad frumos dichisit.

Clau, sanatate multa! Si eu am avut in trecut ceva probleme cu sinuzita si stiu cat de neplacut e, mai ales acum, cu bebe mic. Si pe aici m-a ofticat vremea ploioasa, mai ales ca alaltaieri ne-a prins o ploaie torentiala cand eram cu caruciorul prin Herastrau. Ma bucur, totusi, ca nu e f frig.

Piciulica, sanatate multa bebelusului tau! Cum se simte dupa operatie?

Micky, frumoase cuvinte si adevarate! Din pacate sau din fericire ? eu nu am problema cu laptele care sa dea pe dinafara.
Am inceput de cateva zile sa o pun la san, ca sa o reobisnuiesc treptat sa suga. Asa ca una dintre mese o trage direct din san, dar habar nu am daca se opreste fiindca se satura sau fiindca oboseste, fiind obisnuita cu biberonul care curge mult mai usor. Ce voiam sa spun e ca dimineata sanii imi sunt tari si am observat ca daca mulg putin din ei inainte, nu imi picura cand suge bebe. Mie imi pare rau de fiecare strop de lapte irosit, caci rareori apuc sa-i dau si a 4-a masa de la mine. Dar daca tu ai din belsug, nu e nici o problema (mai dai si la altii )

Simone, tu ziceai ca mananca numai 60 ml? Cristina mea are 7 saptamani (diseara), papa 3-4 mese max de la mine, restul Humana 1, dar cere peste 100 ml, de regula. Aseara, de ex, fiindca am fost vreo 2 ore prin parc, dupa care ii facusem baita, a mancat 130 ml si cred ca ar mai fi inghitit ceva, daca mai era in biberon.

Propuneati 'sondaj' despre cum ne simtim fiecare dupa nastere. Eu nu pot sa spun ca am suferit prea tare dupa nasterea naturala. In primele zile m-au chinuit niste hemoroizi, deranjand mai tare decat cusatura. (I-am tratat cu Hemorzon si m-au lasat destul de repede).Cam la 2 saptamani puteam sa sed bine, dar daca stateam mult in picioare incepeam sa simt o durere surda. Acum zic eu ca sunt bine, am fost si la controlul de 6 sapt si dr zice si el ca e ok. Ne-a dat 'liber' la , chiar am exersat o data si "nu a fost chiar atat de rau", cum am glumit eu. Numai ca asa prefer sa dorm si sa ma odihnesc in loc de alte treburi...

Nu mai stiu daca mai voiam sa spun ceva... A, Corina, eu m-am inregistrat pe site-ul acela si pot sa-ti vad bine toate pozele. Ai o dolofana frumusica foc, iti vine sa ii papi falcutele!

Pupici si pe curand!

Ela si Cristina (21.04.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grasuta spune:

Si eu sunt o proaspata mamica. Pe 28 aprilie 2004 am nascut o fetita (Ana-Maria)de 3000g cu inalimea de 49 cm. Felicitari tuturor si sa ne traiasca puisorii ca tare scumpi sunt. Noi, adica eu si sotul suntem fermecati de puiutul nostru, nu ne mai saturam sa o privim. Va pup pe toti. Grasuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanacaz spune:

Bine ai venit, Grasuta! Sa-ti traiasca minunea si sa te bucuri de ea! Speram sa stai de acum inainte cu noi si sa va cunoastem mai bine!

Roxana & Andrei Alexandru

Mergi la inceput