Bebelusi de ian-feb 2004 (17)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Mircea
Sa fi sanatos, fericit, norocos si sa ai parte numai de bucurii toata viatza !!!


La fel pentru toti copii pentru 1 Iunie !!!

Matei s-a trezit si a papat - si asta ca m-am dus si am stat langa el ca altfel cred ca adormea la loc .

Eu ieri am fost pe la serviciu sa imi fac cererile pentru fiecare luna de stat acasa iar mai pe seara i-am reorganizat camera lui Andrei care acum arata cam cum mi-ar place. Mai am de munca acolo, insa mai este timp.

Noi mai asteptam cu diversificarea. Abia astept vaccinul de 4 luni, care va fi de sambata intr-o saptamana, sa vad ce spune dna Angela. Sper sa fie totul bine ca mie asa mi se pare ca este.

Va pupam pe toate/toti si va dorim zile mai insorite - ieri la serviciu mi-a spus o colega ca asa va fi toata vara , chiar sper sa NNNNUUUUU.



Andra mamica lui Matei (6.02.2004) si Andrei (18.09.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Mica mea bea cam 180 ml la o masa dar in afara de gris subtire si foarte putina banana, nu vrea altceva. Pina si sucul de mar trebuie sa-l diluez cu ceai. Asa ca mai astept citeva saptamini cu diversificarea.
Tomografia la git a fost in regula, nodulul este un hemangiom care se va resorbi de la sine, asa ca m-am linistit.
Sanatate tuturor mamicilor si bebicilor !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Anca eu ii puneam lui Andrei 4 pastile de Ca Lactic la 1 litru de lapte din comert - ptr branza calcica.


Ioana
multumesc tare mult. Am sa incerc sa ma duc si eu sa vad. Si Matei tot un inel gingival a primit de 1 Iunie .

amuleta Doamne ajuta cu este totul OK cu Alma . M-ai speriat si cu al 4lea? Si cu cezariana ce faci - parca ai 2 ?

O zi cu soare,

Andra mamica lui Matei (6.02.2004) si Andrei (18.09.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didica spune:

Emily - pai a mea are 6200 la 4 luni si s-a nascut cu 3750! In ultima luna a luat sub 500 g. Eu nu o alaptez exclusiv, ii dau completare formula (cam jumatate din cat mananca la o masa am facut eu socoteala). Mi-a zis ca daca o alaptam exclusiv se mai amana diversidicarea dar asa ...
Roxana - Eu stiam ca oricum dupa 4 luni bb nu mai ia in greutate spectaculos (4-5-600 g/luna). Mie mi-a zis ca nu se satura numai cu lapte si de aceea trebuie introduse si restul alimentelor. Mi-a mai spus ca la fiecare masa (fructe/supa etc) sa ii dau cat vrea ea sa manance si dupa aceea sa ii dau san daca nu s-a saturat.
Si mie mi-a subliniat ca NU se fierb legumele cu carnea (zama de la carne nu se foloseste) in schimb mi-a zis ca pot sa ii dau biscuiti obisnuiti ?!?). Nu stiu cu biscuitii astia ce sa fac... Si cu lingurita mi-a zis sa incerc numai la kestiile f. pastoase (la supa mi-a zis sa folosesc bibele) pana incepe bb sa stea bine in fundulet ca altfel o sa innebunim amandoua .
Monica - ai tu acolo un mic fomist... a mea mananca 100 ml lapte cu 1 ligurita de cereale si se satura (inainte ii dau san).
Numai bune si sanatate la bb-i

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana77 spune:

buna dimineata!

Cand ma gandesc ce "experte" in diversificare vom deveni peste ceva timp.... Si ce-amuzante ni se vor parea aceste capitole in care am dezbatut acest subiect.

Se pare ca nu exista formula ideala de diversificare, nici pediatrii nu au aceleasi scheme...

Dar cu siguranta instinctele noastre de mama vor stii ce e cel mai bine pt puii nostri.




Ioana,

YANN
& PHILIP
_28.01.2004_

http://community.webshots.com/user/yannphilip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_b spune:

Andruska, multumim pt. urare. Se uita si Mircea la mesaj cu fata lui de ratusca si e f. serios, nici pumnisorii nu si-i mai suge.

Pupici.

Diana si Mircea (2.01.2004)

http://community.webshots.com/user/dianab13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

LA MULTI ANI , MIRCEA!!!!
Pai, fetelor, Albert avea la 4 luni, 8 kg si tot mi-a zis sa incep cu diversificarea ca nu se satura. Asa e, e cam fomist, daca lui nu ii ajung 6 lingurite de cereale cu lapte si mai papa si san dupa asta .
Diana tu cate linguri de Milubrei i-ai dat la o masa? O sa-i iau si eu Hero, daca zici ca se satura mai bine, dar sa le terminam pe-astea daca le-am inceput.
Asa stiu si eu ca nu se da zeama in care fierbem carnea si se fierbe separat.
Cu biscuitii vad ca iar sunt pareri impartite, mie mi-a zis sa nu-i dau nici de -aia speciali pentru copii, dar obisnuiti, i-am zis ca i-am dat 2 biscuiti si m-a certat. A zis sa nu-i mai dau, ca sunt alergeni si suprasolicita functia hepatica.Nu i-am mai dat dar si marul asa gol ...parca e mai bun cu biscuite!!
O zi superba va doresc!!!

Monica si bebe Albert
( 19.ian.2004)
http://community.webshots.com/user/monica1816

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Dupa ce am trimis mesajul am vazut ca am uitat....continuare...
Mircea , sa cresti mare , sanatos si sa ai parte numai de zile senine!!!

Fetelor astazi se inaugureaza Aqua Parc, v-am zis ca eu ca firma la care lucrez si-a deschis, si eu nu m-am dus , ca trebuie sa plec la un examen. Asa ma oftic..... A venit si Nastase si mai multi minsistri..Poate ajung la deschidere, care va fi peste o saptamana , parca....Abia astept sa se incalzeasca vremea, ca se pare ca nu mai vine vara..... Imposibil, trebuie sa vina!!!

Monica si bebe Albert
( 19.ian.2004)
http://community.webshots.com/user/monica1816

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2 spune:

La Multi Ani Mircea!!!!!!! Sa cresti mare si sanatos!!!!!!!

Ma fetelor ziceti-mi si mie de ce nu se fierb legumele cu carnea? eu pana acum asa i-am facut si vad ca totu e in regula......

Amulta sanatate multa Almei!!!!!!!!

Ps.Cand le dati cereale gauriti tetina? sau le dati cu lingurita????

Anita si Rachella -17.o1.2004
http://community.webshots.com/user/sugarbabe134

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Moti a primit de 1 iunie de la mami o pereche de mocasini (marimea 17, ca n-am gasit mai mici!) si un leopard portocaliu aprins de 3 ori mai mare ca ea. N-a fost prea impresionata. Si tati i-a luat cadou: geaca de blugi, costumas si botosei roz. Nici de astea n-a fost prea impresionata. Bineinteles, doar face un scandal cand o imbraci...Si cateva jucarele, care tot o cam lasa rece...cred ca a inceput deja sa fie cam rasfatata...
Si mie mi-am luat cadou de ziua copilului (doar sunt mama de copil, nu?) o pereche de saboti si o geanta de la Fiorangelo. Asa, ca sa stim ca e 1 iunie...
Asteptam cu drag alte ocazii...
Acum sunt un om fericit. Ce usor se iese din depresie...

Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput