Bebelusi de ian-feb 2004 (17)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns didica spune:

Am fost la doctor si... DIVERSIFICARE pe capul nostru ca de aia nu ia bb in greutate(?!?)
Asa ca de maine ne chinuim cu mar cu cereale si dupa aia lapte, de saptamana viitoare cu supa de legume si mar cu banana si cerreale, peste trei sapt. branzica de vaci si peste patru ii bag si carnita in supa. Pana la 5 luni trebuie s le manance pe toate astea.
Cu fontanela m-am linistit ca a inceput sa se micsoreze.
In schimb ne-a dat trimitere la ortopedie si la ekg (ca sa ne linistim ca nu e nici o problema). Asa ca maine o sa am ce face...

Monica cu ce fel de cereale ii dai de nu scrie pe cutie ce si cum?

Va pupa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caro spune:

quote:
Originally posted by Emilly


Fetelor imi spuneti si mie, va rog, cum faceti supa la bb-i si cum le-o dati, cu bibe, cu canita cu cioc sau cu lingurita???
Mai exact cu ce legume incepeti.
Multumesc mult!



Emily, este primul copil? Daca da, du-te si discuta cu pediatrul sau cu medicul de familie cum sa incepi diversificarea si cand. Te sfatuiesc acest lucru pentru ca eu fac diversificarea dupa regulile de aici din Canada.... pentru a nu avea surprize neplacute. La primul copil eram in Ro si am facut-o dupa schema de acolo (supite de legume, carnita, branza de vaci, etc). Aici am inceput cu cereale de orez, peste 1 luna intorduc si alt tip de cereale si tot asa. De ce fac lucrul acesta, avand in vedere experienta care o am cu primul copil? Pentru ca in cazul in care puiul are vreo problema - Doamne fereste! - sa nu mi se spuna ca din cauza mancarii si s-o lase balta cu alte investigatii. Stii vorba aceea: in Roma te porti precum romanii!
In alta ordine de idei, este bine ca atunci cand incepi diversificarea sa incepi sa antrenezi copilul cu lingurita, altfel nu scapi de biberon nici la adanci batraneti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Caro asa voi face, doar eram curioasa sa stiu pentru orice eventualitate.E primul copil si intr-adevar pediatra mi-a spus sa incep cu cereale pe la 5 luni.Acum avem 4 luni si 1 saptamana si avem ceva probleme cu suptul dar sper sa fie ok la controlul de azi, cu greutatea si inaltimea, ca sa mai trag de ea sa mai suga macar pina la 5 luni.Intre timp am inceput sa ma mulg si sper sa o ajut in felul asta.Multumesc tare mult pentru rindurile tale.Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Didica, cum adica de aia nu ia BB in greutate? Mie mi s-a spus ca din momentul in care incep diversificarea va lua si mai putin.

Emily, eu ii dau deocamdata numai zeama de la supa ( 400 ml apa, un morcov taiat rondele, 1/2 radacina pastarnac, 1/2 radacina patrunjel, 1/4 telina mica). Ii dau cu lingurita, pentru ca nu se omoara cu biberonul Cu lingurita papa foarte fericita.

Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Buna seara, mamici!
Eu ii dau lui Amos de la 2 luni jumate suc de portocale dupa care am introdus sucul de morcov. Sucul de portocale il bea cu tot cu pulpa, cel de morcov il strecor deocamdata. Apoi, de 2 zile, i-am introdus la masa de seara si la cea de dimineata, cereale cu porumb si orez.
Seara mananca ca de obicei 120 ml, o picatura nu vrea in plus si continua sa se trezeasca peste noapte la 3-4 ore, de foame.
Astazi, nu stiu ce a fost cu el, dar de la masa de 9 dimineata, daca a mai mancat pana la masa de 19, 150ml La 19 a mancat portia lui...si acum sa vad cum e dupa baita.
Intrebare: eu ce ma fac,daca nu mananca in intervalul asta de timp?? Sucul care il bea (100ml) si ceaiul nu ii tin de foame. El e bine, vesel, rade, se joaca...dar totusi, nu e normal, nu???
Voi ce ma sfatuiti??? (In afara de a ma duce la medic)
si multumesc de raspunsuri.

Saphir si Amos Daniel (26.02.04)
http://community.webshots.com/user/ClimAmos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Didica cerealele care i le dau eu sunt de la Milupa, se numesc Milubrei,cereale cu lapte si banane, fara gluten si fara zahar si contin orez, porumb, fulgi de banane. Sunt pentru luna a 4-a, scrie o reteta orientativa acolo, adica la 6 linguri de Milubrei, 130 ml apa, dar zice ca se dau in functie de varsta si de apetitul copiilor, portii mai mari sau mai mici.Atat.Costa 134 000 din Carrefour 250 g. Ti-am dat toate detaliile, la gust sunt f. bune si miros frumos. Albert le mamanca cu mare pofta si tot nu-i tin de foame,iar se trezeste noaptea, odata de obicei. Asta e, el sa fie sanatos.
Roxana, cum sa ia si mai putin daca incepem diversificarea??? Pai mie mi-a zis sa incep diversificarea ca bebe nu se mai satura si nu mai ia bine in greutate Cata supica ii dai tu? Ce cantitate i-ai dat prima data?
Grea problema, pana ajungem la 6 luni macar, sa trecem de inceputurile astea in ale mancarii....
I-ma luat si eu canita, dar fara supapa ca nu mi-am dat seama la ce foloseste , chiar nu pricepeam ce vrea sa spuna si ma si grabeam , asa ca am luat una normala, gradata. O sa o probam maine.
Eu cu carnita in supa, nu prea sunt de acord, desi mi-a zis si mie, mi se pare devreme, totusi.Cred ca ii dau dupa 6 luni, asa zic eu, si ou la fel.
Daca ar sti copiii cat ne stresam noi ca nu stim cum sa le dam sa manance... bine ca nu stiu...


Monica si bebe Albert
( 19.ian.2004)
http://community.webshots.com/user/monica1816

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

azi am avut program de "reconditionare".

dimineata l-a plimbat soacra mea pe Matei si eu am fost la coafor, iar in seara asta l-a plimbat sotul si eu am fost la cosmetica.
ei, alta viata

nu mai stiu cine spunea aici ca se fierb legumele la un loc cu carnea, sau ca se da si zeama de la carne la bebei. mie doctoritza mi-a precizat de citeva ori sa nu folosesc zeama de la carne si am gasit asta si in cartea "mama si copilul"

pina mai una alta am incercat eu canita cu cioc si vreau sa va spun ca e chiar greu de baut din ea. sa vedem ce parere are miine Matei.

va dorim o noapte linistita!!!

Anca si bebitza Matei (data nasterii - 1 ianuarie 2004)

http://community.webshots.com/user/ancutza124

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena I. spune:

Eu am avut azi o ziiii! Nu mai pot de oboseala!
Anca, ce coincidenta, si eu m-am tuns duminica (am chemat frizerita acasa). Nu se mai putea, era par de-al meu peste tot!
Ma duc la nani!
O noapte linistita tuturor!

Elena si Erica
Dumnezeu judeca pomul dupa roade, nu dupa radacini.
(6.februarie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_b spune:

Monica, i-am dat si eu lui Mircea Milubrei si nu se satura asa de bine ca cu (pardon) cu cerealele Hero, desi din Milubrei ii puneam cu o masura mai mult.

Diana si Mircea (2.01.2004)

http://community.webshots.com/user/dianab13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

[quote]Originally posted by didica

Am fost la doctor si... DIVERSIFICARE pe capul nostru ca de aia nu ia bb in greutate(?!?)


Didica cite kg are puiul tau???BB al meu are 6650gr la 4 luni si 1 sapt, doctorita a zis ca e super bine chiar a depasit greutatea virstei ei si sa continui cu san pina la 5 luni cind ii voi baga cereale.Parerea mea e ca se cam grabesc medicii cu diagnosticul de DIVERSIFICARE.Nu dati cu rosii!!!!
In rest toate cele bune la bb-i si mamici.

Mergi la inceput