Bebelusi de iunie iulie 2003 (20)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andra_ spune:

Buna fetele,

LA MULTI ANI! ptr toti bb-ii nostri de ziua lor

Crisa - bine ai revenit! Abia astept sa ne povestesti ce mai face Tudorica, Bobo si cum ati petrecut. Pupici!!!

Carmenutza - si eu as prefera undeva unde sa-i putem lasa pe pitici pe jos sa misune, ca in carut nu prea are stare, si ii place sa vada alti copii, sa puna minuta pe ei, daca la adulti fuge repede la mine, la copii se uita fascinat si ride. Din punctul asta de vedere cred ca Herastraul ar fi bun, ca ii putem lasa pe jos, gasim noi undeva iarba ptr asta. Si eu as prefera sa ne vedem pe 5, sa pot pleca totusi la Breaza pe seara. Am gasit un subiect, cred ca la Parintii intreaba, parintii raspund - despre mers la mare cu piticii, vorbeau de copilasii de vreo 2 ani, dar important e ca dadeau adresa de web a unui complex hotelier din Turcia unde au fost cu copii, la all inclusive si nu au trebuit sa ia de acasa decit hainutele, cosmeticele si jucariile, ca acolo iti dau patut, scaun inalt, blender, fructe, legume & tot ce-ti mai trebuie ptr el, plus ca au personal care se ocupa de copii. Anul asta nu, dar la anul musai mergem si noi.

Nicol - pai si sa ratez intilnirea ptr Breaza, da' ce, se muta de-acolo??! Intilniri facem noi mai greu, ca eu la Breaza am toata vara inainte sa ma duc. Cit despre preferintele Teodorei ... bravo ei daca e asa de hotarita, mai ales ca eu n-am de gind sa-l dau pe Luca prea curind...

I-am gasit ieri lui Luca niste sandalute inchise in fata,aveau si deshise, portocalii, cu talonet si arici - 450,000 lei, in Unirea - etaj 3, magazinul Bimbo, o sa le primeasca cadou de 1 iunie de la mine de la serviciu.


Gio - o scumpete Taisia

Magda - scuze ptr ca nu erati pe lista, am copiat-o si eu din subiectul trecut si nu erati nici acolo, mea culpa ptr a stiam ca Alex e cel mai mic dintre noi si e nascut pe 31 iulie, ziua bunicii mele de altfel...

Deci ramine stabilit:
DATA: 5 iunie (simbata)
ORA: 17:00
LOCUL: Herastrau sau Tineretului
SUMA CADOU: 500,000 (aprox.)
Cit despre gratar, eu oricum sint la cura, asa ca las la latitudinea voastra aceasta "trista" alegere . Oricum eu vreau sa vin si cu Tati, ca sa apuc si eu sa schimb o vorba cu voi, ca data trecuta Luca a fost cel mai scandalagiu bebe

pup u,
Andra

P.S. dupa ce am postat mesajul am vazut: Elena - imi pare tare rau ptr tine, multa sanatate si tie si Oanei!
Dana - o sa ne lipsesti, de Stefa nu mai zic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufulet spune:

I-am dat si eu Marei capsuni si ii plac, la prima gura se stramba dar pe urma tot deschide gurita sa-i mai dau.Mara vorbeste tot mai mult si mai divers, dar nu prea stie ea ce zice, dar in privinta mersului stam mai slab.Nu merge decat tinuta de manute.
Crisa –spune-mi te rog ce a facut Tudor pe drum, ca Mara dupa 2-3 ore de drum se plictiseste si plange.Ne-am duce la mare dar ne e groaza de drum.
Ama si bb Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisotexa spune:

ANDRA, ai sintetizat foarte bine detaliile de intalneala. Eu zic sa vina fiecare cu o patura si le punem cap la cap si facem o tarla mare pentru pitici. Propun parcul Tineretului ca stiu eu un loc de joaca pentru copii, mai retras si cu pajiste pentru paturici. Referitor la cadouri io propuneam sa luam aceleasi jucarii pentru toti, sa le aiba amintire (ei si noi) de la intalneala de 1 an. Ce ziceti?

MAGDA, Doamne ajuta ca nu a patit mama ta ceva mai rau. Imi dau seama prin ce a trecut tatl tau si voi!!!!

CORNELIA, imi pare tare rau si de accidentul de masina al sotului tau. Bine ca a scapat intreg. Vad ca ai scos-o pe Mariuta la nisip. Tudor era tare haios cand cauta scoici si gasea una care se impotrivea degetului lui si intra mai tare in nisip.

ELENA, sper sa te refaci repede dupa sarcina pierduta. Iti doreesc din tot sufletul multa sanatate si suces oanei la operatie. Eu ce sa zic, nu mi-am revenit. Ma gandesc mereu ca mai aveam un pic si as fi tinut in brate fetita mult dorita. Parca nu-mi gasesc locul. Mi se pare ca nu mai am rabdare nici cu Tudor, nu stiu ce vreau. Imi doresc tare sa mai am un copil si mi se pare ca nu o sa mai am rabdare sa stau iar noua luni asa cuminte cum trebuie (gratie colului meu). Ce mai, mi-e tare greu si ma incurajez din rasputeri sa trec de faza asta.

POJO, ce fain ca a fost bine in Apuseni. Adevarul e ca o vacanta iti da oarece puteri. Lasa ca nu te uita Flaviu asa usor. Ma gandeam cum de isi iubesc copii asa de mult tatii desi ii vad seara si dimineata.

KEHLEYR, magazinul din salonic se numeste JUMBO. Probabil ca mai sunt si altele, ca salonicul este a doilea oras ca marime din Grecia, dupa Atena.

ROMANA, iti tin pumnii ca tare putin mai ai pana la nastere. Si cu numele o scoateti voi la capat pana la urma, asta sa fie cea mai mare problema.

Pupa Crisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisotexa spune:

Detalii din concediu

La drum Tudor a fost super cuminte, nu ma intrebati de ce ca nu am rapuns la intrebare. Si de revelion a fost la fel si atunci au fost doua zile de drum. L-am pus in scaunelul de masina si i-am mai dat cate ceva sa se joace (carcasele de la casete au avut mare succes), a adormit de vreo doua ori in scaunel si abia dupa vreo 8 ore si ceva de mers, la dus, s-a plictisit si a trebuit sa oprim si sa-l lasam un pic sa mearga pe jos.
Si el la drumuri mai scurte e mai agitat dar parca stie cand plecam la drum lung si are rabdare.

Noi am plecat cu Tudor si dadaca ca singuri e foarte greu cu copilul intrucat nu prea intelegi nimic din vacanta, mai ales ca si sotul meu avea nevoie de relaxare dupa atata munca.
Programul lui ( al copilului )era urmatorul:
Se trezea la 7-7:30, facea cacuta si manca. Pleca la plimbare pe faleza, cam o ora, si apoi dormea de la 10-12. Manca si mai ramanea o ora de plimbare, ca de la 14-16:30 dormea iar. Apoi mancare si plimbare. La ora 21:00 (de cateva ori chiar 22:00) baita si dormea.
Asa ca vedeti si voi nu am fi putut face cine stie ce plimbari sau iesiri seara.
Avand-o pe dadaca cu noi am reusit sa facem multe excursii si sa ne simtim cu adevarat in vacanta (si bunicii pot fi foarte utili in astfel de situatii ).

Ne-au fost de mare folos:
- tarcul-patut in care Tudor a dormit foarte bine si ocupa putin spatiu
- cadita de baie gonflabila (super-super buna) - am luat-o de la Mol (raionul Tomy de la subsol)
- robotul de bucatarie (blender si storcator fructe) - Tudor nu vrea sa pape mancare de la borcanas sau sucuri. Asta era partea cea mai grea. Am luat un pui si un peste (glossa) si i-am portionat. Asa ca i-am dat la pranz pilaf sau piure cu pui, peste sau ou. Dupa amiaza a mancat iaurt la greu (uneori cu dovlecel) ca altceva nu prea aveam ce-i da. Deci mancare va sfatuiesc sa le luati de acasa (daca papa borcanase) ca sa nu aveti surpriza sa nu gasiti sau sa nu-i placa ce gasiti
- cu pampersii a fost chin pentru ca nu am luat multi de aici (se strang bagaje la greu) si aia de acolo ori nu erau buni (ceea ce nu cred) ori nu stiam noi sa-i punem bine, ca se scurgea caca din el pe laterale, la greu
- caruciorul e clar ca e de nelipsit
- apa plata noi am cumparat de acolo (de aia chiar nu mai aveam loc)
- lotiuni si creme de plaja, spray de tantari (foarte util- exista la Jhonson- spray Off pentru copii) luati din Romania (acolo sunt foarte scumpe- ex. 15 Euro crema de plaja pentru copii)
- medicamente sa aveti la voi (va pot face lista daca vreti) - noi din fericire n-am avut nevoie de nimic dar eram pregatiti

Fata de acum 2 ani (inainte de Euro) cand am fost noi in Grecia preturile au crescut cam de doua ori. Anumite produse sunt cam ca la noi altele sunt duble la pret.

Nu-mi dau seama daca am uitat ceva important. Daca imi aduc aminte va dau io de stire.

Pupa Crisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tango spune:

La multi ani, bebeilor, de primul vostru 1 iunie!Si noi ne aflam pe listuta vostra dar cum nu scriem mai deloc ne-ati sters...da' nu-i bai, ca noi tot va citim si ne bucuram de bebei si ii asteptam pe cei care au sa vina.
Pupam mult!
mami tango si minunea Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

Mai, mai ce-am mai pleca si noi in strainatatzuri dar stam asa prost cu baniiii.... Nu stiu cum naiba se face dar abia ne ajungem cu ei de la o luna la alta.

Aveatzi nevoie de un Gica contra?
Ei, luati de aici!
Mie personal mi se pare cam tarzior ora 17.00.
Pana ne adunam (luati in calcul intarzieri si de 30 de minute), pana gasim locatia, pana asezam paturicile, pana...practic nu ne raman decat maxim 2 ore in care sa mai trancanim si noi. Aduceti-va aminte ca data trecuta ne-a luat 2 ore sa parcurgem 100 de metrii de alee.
Eu stiu ca fiecare bebelush are programul lui de papa si somnic, dar o zi in care programul se da peste cap nu-i bai. (parerea mea)
Oricum sunt convinsa ca majoritatea dorm fff bine in carucior, multzi dintre ei mananca papa de la borcanase sau in orice caz mancarica preparata acasa poate fi luata si servita in parc.
Apoi, ma gandesc ca oricum taticii ne-ar fi de maaaare folos ca altfel nu prea ne vedem schimband replici decat intre doua maraieli si o tura cu caruciorul. A fost oarecum dificil data trecuta cand ei habar nu aveau ce-i ala mers pe jos.
Si daca tot sacrificam macar 3-4 tatici poate facem si gratarul sau eventual poate stie Crisa o terasa la care se poate si manca si (scuze Andra, da asa am o foame in mine, 24 din 24)
Cu cadourile iar mi se pare cam greu sa luam aceeasi jucarie. Si apoi daca bazaie fiecare dupa jucaria celuilalt care-i baiul? Lasa sa invetze de mici ca viatza nu-ti ofere intotdeauna ceea ce vrei si daca vrei cu adevarat lupta-te si obtine singur

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Elena, imi pare foarte rau ca ai trecut prin asta. Doamne, saptamana trecuta am aflat de doua prietene din copilarie care au pierdut sarcina. Ce se intampla? Iti doresc sa iti revii cat mai repede. Tinem pumnii pt. operatia Oanei.

Crisa, din Jumbo i-am luat Mariei prima jucarie: un ursulet. Abia se implantase in burtica, dar eu banuiam ceva. Imi umplusem cosul de jucarii, dar m-am abtinut si am luat doar ursuletul: pentru mine (m-am justificat in fata celorlalti).

Ieri Maria a mai invatat ceva: arata in sus si zice "p", adica ploua. Stie si cum face masina si imi cere masinutele zicand "v".

Iar fug
Pa!
Cornelia

http://community.webshots.com/user/cornelianis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrueduard spune:

E foarte bine cum s-a stabilit in legatura cu intalnirea, numai sa ramana definitiv. Acum mai ramane de cumparat jucarelele.
Crisa: bine ai revenit si ma bucur ca v-a placut concediul. Noi mai avem de asteptat vreo luna jumatate.

Magda si bb Alex puisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrueduard spune:

La multi ani copilasilor de pretutindeni ,de ziua lor. Si la multi ani bebelusilor care astazi implinesc 11 luni sau 1 anisor. Sa ne fie sanatosi si voiosi.

Magda si bb Alex puisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufulet spune:

La multi ani tuturor copilasilor!
Andra te rog daca poti sa scrii adresa subiectului sau site-lui despre vacanta cu bb in Turcia.
Ama si bb Mara

Mergi la inceput