OPERATIE DE MAXIMA URGENTA LA INIMATRILOGIE FALLOT

OPERATIE DE MAXIMA URGENTA LA INIMATRILOGIE FALLOT | Autor: GEORGE IONESCU

Link direct la acest mesaj

Am si eu un nepot de 2 luni jumate si s-a nascut cu tripla malformatie la inima denumita si trilogie fallot. Dupa ce a stat 2 saptamini in spital la bucuresti,pierzind ocazia de a fi operat la Spitalul militar central din Bucuresti, de catre o echipa de medici italieni, deoarece trebuia sa mai astepte inca 4 zile pina afi operat, vorbind la Timisoara si spunindu-i-se ca daca vine va fi operat a doua zi ceea ce a si facut, nepaiputind astepta cele 4 zile, inima micutului atirnind de un fir de par si depinzind de minute si nu de zile, numai bunul Dumnezeu a vrut sa traiasca si l-a tinut in viata, acum se afla la timisoara la spitalul din padurea verde la dr.socoteanu unde se afla internat de o luna. In salonul in care se afla, mai sint alti 5 micuti ce asteapta sa se opereze si ei, numai ca directorul spitalului dupa cite mi s-a spus nu este de acord sa se mai opereze nou nascuti in acest spital de catre dr. Socoteanu de circa 2 luni de zile. In prezent la noi in tara se poate opera din cite stiu eu intr-un singur loc si acolo numai copii pestre 3 ani. Rugamintea mea este daca vede cineva acest mesaj sa sune la nr. 0723.684.120 si sa ma ajute cu o informatie unde se poate efectua aceasta operatie dar pentru bebelusi, caci la timisoara directorul spitalului condamna la moarte nou nascutii nefiind de acord cu operartia pe inima a nounascutiilor de 2 luni incoace, pina atunci se puteau opera si nounascuti. Poate nu s-au inteles intre ei la spagi si deaceea nu se mai opereaza nimic acolo pentru nou nascuti. Sau am nevoie de un spital mai aproape de romania.Mi-a comunicat cineva ca la cluj se poate opera de catre dr.Chira Emanuel. Oare Ministerul sanatatii nu ia masuri deloc pentru acesti micuti,si pentru toate cazurile grave din spitale in care bolnavii sint o bataie de joc pentru doctori,bolnavi care daca nu au bani sint lasati sa moara sau daca au bani ajung doctorii sa se certe intre ei,ministrul are si el copil de citeva luni si care culmea a auzit de scandalul din spitalul timisorean, dar dinsul fiind bun prieten cu actualul director , fiind timisorean si dinsul nu ia deloc masurile ce se impun.CHIAR NU AVETI SUFLET, D-NILOR DOCTORI.Unde or fi oare sau in ce minister s-or duce banii pe care noi populatia ii platim pentru asigurari de sanatate. Poate se sesizeaza presa sau televiziunea sa mai dea pe fata murdariile din aceasta tara din sistemul sanitar. Tatal micutului fiind plecat in misiune pentru aceasta tara in Iraq si aici in Romania DOCTORII II OMOARA COPILUL.RUSINE.Imi pare rau ca m-am nascut roman.Si imi este rusine cu toata coruptia din tara asta si toate cele care se intimpla aici in Romania. Nu meritam sa intram in Uniunea Europeana cu astfel de oameni, care odata ajunsi in posturi de conducere in loc sa faca ceva pentru tara, pentru amaritii care traiesc aici, isi fac vile, masini, si alte alea.Unul dintre raspunsurile pe care le-am primit confirma cele zise demine, dr.Socoteanu vrea sa opereze si poate numai ca nu este lasat. Multumesc din suflet celui ce va ajuta, aceasta operatie fiind de maxima urgenta. Multumesc din suflet ziarului Jurnalu National care prin pagina 23 alocata acestei probleme cred ca ma ajutat foarte mult, cit si d-nei Adriana Oprea-Popescu si sa ii dea Dumnezeu multa sanatate

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arianna spune:


Dupa cat stiu eu se poate opera si la Iasi este Centrul de cardologie pe Moldova ,este situat la Spitalul Parhon din Copou la etajul 5.
daca reusesti sa aflii numerele de telefon,adica vorbeste si cu medicul din Timisoara
si stiu ca vine si o echipa de medicii din america luna viitoare
daca mai aflu ceva va spun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxysavin spune:

Buna George,
Ti-am trimis un PM. Te rog sa-mi spui daca l-ai primit.
Ruxandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Noua ne-a operat fetita la numai 9 zile de viata, prof.dr. Socoteanu, ai vorbit personal cu el, sa nu fie vreo neintelegere, mie una m-i se pare imposibila aceasta decizie!!!

Dana si Diana-Maria
http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Confirm spusele lui George. SITUATIA ESTE DISPERATA!
SASE COPII SUNT CONDAMNATI LA MOARTE.

Este infiorator, este incredibil, este ....

Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia Horoiu spune:

Ce virsta au cei 6 copii ?
Ce diagnostic are fiecare dintre ei ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enik spune:

Dragul meu George, printr-o simpla coincidenta cred ca il stiu pe nepotelul tau, daca nu ma insel am si vorbit cu mama lui care ere disperata ca ii tot amanau puiutul la operatie, cred ca e el caci era cel mai mic din tot spitalul. Vreau sa-ti spun ca ultimele doua saptamani mi le-am petrecut mai mult prin curtea spitalului caci am asteptat si eu o saptamana sa o opereze pe mama, si pe ea o amanau de la o zi la alta. Am cam vazut ce se intampla acolo si pot sa-ti spun doar atat ca totul depinde de dr daca vor il opereaza daca nu????din pacate asta este si noi nu putem face nimic, acum nu stiu de ce am auzit ca nu mai vor sa opereze copii aici dar nu stiu unde ar putea sa-i opereze caci dupa cate am auzit doar dr Socoteanu mai opereaza copii aici , iar in restul tarii nu stiu caci am vazut cum au venit ambulante cu pacienti din moldova, o pacienta era din moldova de peste prut , din oltenia erau f multi, de aici eu am inteles ca operatiile mai grele se fac aici in timisoara.Eu sper totusi ca-l opereaza pe nepotelul , daca e internat acolo cred ca sunt obligati sa o faca altfel pot fi acuzati daca i se intampla ceva micutului, doamne fereste. MULTA SANATATE PUIUTULUI SI SUNT ALATURI DE EL! ASTEPT VESTI BUNE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enik spune:

AM UITAT, SAPTAMANA TRECUTA AU FOST OPERATI DOI COPII PE CARE I-AM VAZUT EU, POATE MAI ERAU SI ALTII, UNUL DE VREO 18 ANI SI O FETITA DE 11-12 ANI. SUNT COPII DE LA CATEVA SAPT PANA LA 18 ANI.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

quote:
Originally posted by adrianangi

Confirm spusele lui George. SITUATIA ESTE DISPERATA!
SASE COPII SUNT CONDAMNATI LA MOARTE.

Este infiorator, este incredibil, este ....

"Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau
Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm





Adriana, ce se intampla in spitalul ala? Un articol in presa n-ar scutura putin anumite persoane? Chiar nu se poate face nimic??? Nu se poate asa! Pana acum s-a putut si acum nu? De ce? Este inadmisibil!

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

A aparut o pagina in ziarul de azi. Facuta contra cronometru, aseara...
Astazi vom avea, sper, primele reactii.
Cind o sa mearga site-ul ziarului, va pun aici si articolul.


Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GEORGE IONESCU spune:

Toti cei 6 copii din spitalul Timisorean au fost dati afara din spital, si trimisi la Tg. Mures cu niste salvari care nu au nici un fel de dotare, neinteresindu-i nimic pe sefii spitalului si nici pe MINISTRUL SANATATII care fiind contactat ieri de redactorii cotidianului Jurnalul National a spus ca vor analiza situatia si vor comunica Spitalului din Timisoara hotarirea lor,dar dupa rezultatetele care sint cred ca nu au luat nici o hotarire. Este cea mai mare rusine a sistemului sanatatii, nu stiu ce cauta in functia de ministru un astfel de om care are si el un bebelus si a condamnat la moarte acesti copii nevinovati

Mergi la inceput