Buchetul si voalul

Buchetul si voalul | Autor: Michelle_2004

Link direct la acest mesaj

Fetelor, in septembrie o sa fiu si eu mireasa si as vrea sa ma lamuriti si pe mine cu o problema.

Stiu ca la un moment dat mireasa arunca buchetul, dupa care fetei care a prins buchetul i se pune voalul miresei, se danseaza etc. Intrebarea mea este: si cu volul si buchetul ce se intampla, raman la fata sau se intorc la mireasa?

Voi cum ati facut?

Multumesc frumos,
AnaMaria

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Nu este un obicei anume: eu cand am prins buchetul la o nunta mireasa mi-a lasat mie buchetul dar nu si voalul. Eu i le-am dat celei care a prins buchetul la mine la nunta. Florile oricum nu aveam cum sa le pastrez avand buchetul din crini care nu se pot usca... In schimb ca amintire am pastrat coronita. Asta pentru ca si rochia mea a fost inchiriata deci singurele amintiri sunt pozele, casetele si coronita.
Casa de piatra si o nunta cum doresti!

Andreea
Victory belongs to those who believe in it the most!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisia spune:

Si eu am ramas cu buchetul, iar voalul a ramas la fata care a prins buchetul. Nu stiu daca este vreo regula.
Sa ai parte de o nunta frumoasa!


Crisia & Iulia-Nicole (2.12.2002):
http://community.webshots.com/user/littleelda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

eu am ramas cu amandoua.....


maria, de Paula si Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca.gabriela spune:

Mie mi-a prins buchetul o ruda de-a sotului foarte indepartata, nici el n-o cunostea prea bine asa ca voalul, dupa ce mi l-a dat nasa jos, l-a pus prietenei mele pe cap. Din buchet imi rupsesem eu oricum un trandafir sa il pastrez asa ca i l-am lasat celei care l-a prins iar voalul mi l-am recuperat, caci am pastrat absolut tot trusoul de atunci, mai putin ciorapii care mi s-au rupt...


sa cresteti mari! :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Buna
Eu am primit voalul la nunta unei prietene si voalul si parura au ramas la mine. Am inteles ca asa este bine...Ca si ea, la randul ei avea voalul de la o alta prietena...
La o alta nunta am prins buchetul si tot la mine a ramas...
(Cu alte cuvinte, am strans tot ce s-a putut.. )

Eu am nunta in iulie si probabil ca voi face la fel...voi lasa buchetul, voalul si jartiera (ca am de gand sa o fac si p-asta) la cea care le va prinde/primi.

Sa ai o nunta frumoasa AnaMaria!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vlada spune:

Pai voalul si buchetul raman la domnisoara care le-a primit/prins, dar eu stiu ca jartiera, dupa ce este scoasa cu dintii de catre mire, este aruncata de el si prinsa de un domn necasatorit .

Andreea si Vlad

http://community.webshots.com/user/vladstefan2.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

[quote]Originally posted by vlada

Pai voalul si buchetul raman la domnisoara care le-a primit/prins, dar eu stiu ca jartiera, dupa ce este scoasa cu dintii de catre mire, este aruncata de el si prinsa de un domn necasatorit .[quote]

...care, la randul lui, trebuie sa o puna pe piciorul domnisoarei care a prins buchetul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shobo spune:

eu am facut treaba cu aruncatul buchetului si l-am lasat celei care l-a prins pt. ca am prins si eu unul cu un an in urma si mireasa resp. mi l-a lasat mie. si am fost tare mindra!

mirele meu a aruncat jartiera si i-a lasat-o celui care a prins-o la fel.

treaba cu scosul voalului nu am facut-o deoarece nu-mi place. asa ca voalul il am si acum.

Bafta! si nunta frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moss spune:

eu am avut nunta sambata 08 Mai . Buchetul l-am lasat celei care l-a prins ! Mi se pare stupid sa il iei inapoi. In cel mai rau caz iti faci buchetul de mireasa si mai faci unul micut din aceleasi flori ca al tau si il arunci pe acela.

Voalul nu l-am pus pe capul celei care a prins buchetul ci l-am pus prietenei mele care se marita pe 05 Iunie si evident ca i l-am lasat ei.
Asa stiam ca este traditia: voalul se pune pe capul celei care urmeaza sa se marite...

cristina 16 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxi spune:

Eu am ramas fara buchet (desi imi placea tare mult), in schimb voalul l-am recuperat... nu am avut palura, doar voalul prins intr-o agrafa...
Cand am primit la randul meu buchet sau voal le-am inapoiat (mi-au fost cerute de fiecare data).

Mergi la inceput