Buchetul si voalul

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Eu am aruncat buchetul si l-am lasat cui l-a prins, dar voalul l-am recuperat. Si asa am oftat dupa buchet... Mi-am facut altul pe care il pastrez inca - n-a fost din flori naturale - din florile de la lumanari dar nu arata ca buchetul original.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamunti spune:

Buchetul ramine la cea care l-a prins.Tot ei i se pune si voalul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Casa de piatra AnaMaria!
Scuze ca nu vin cu pareri, n-am fost mireasa, dar am o intrebare (scuzati ignoranta) ce e parura?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau_nastase spune:


Conform unei reguli a forumului, reclama nu este tolerata de catre DC decat urmatoarele conditii:
- in cadrul rubricii de "Mica publicitate": http://www.desprecopii.com/forum/classifieds.asp
- cu respectarea conditiilor de la pagina ofertelor de Publicitate:
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=502

Pentru conformitate, va rog cititi aici:
http://www.desprecopii.com/forum/rules.asp#rulesid19

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle_2004 spune:

Multumesc Adela,
parura este coronita care ti-o prinzi in par.

Va multumesc pentru raspunsuri. Inca nu m-am decis ce o sa fac, dar probabil o sa las buchetul fetei care il prinde si o sa oftez si eu ca voi dupa el iar volul o sa-l recuperez.


AnaMaria

quote:
Originally posted by Adela99

Casa de piatra AnaMaria!
Scuze ca nu vin cu pareri, n-am fost mireasa, dar am o intrebare (scuzati ignoranta) ce e parura?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle_2004 spune:

Eu credeam ca volalul se pune celei care a prins buchetul.



quote:
Originally posted by Moss

eu am avut nunta sambata 08 Mai . Buchetul l-am lasat celei care l-a prins ! Mi se pare stupid sa il iei inapoi. In cel mai rau caz iti faci buchetul de mireasa si mai faci unul micut din aceleasi flori ca al tau si il arunci pe acela.

Voalul nu l-am pus pe capul celei care a prins buchetul ci l-am pus prietenei mele care se marita pe 05 Iunie si evident ca i l-am lasat ei.
Asa stiam ca este traditia: voalul se pune pe capul celei care urmeaza sa se marite...

cristina 16 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamunti spune:

Pai voalul ramine la cea care a prins buchetul.Cred ca toate cele care am fost mirese oftam dupa buchet,dar asta e.Eu am noroc ca pe 5 iunie voi fi nasa si voi avea un buchet frumos pe care bineinteles il voi pastra asa ca nu trebuie sa mai oftez dupa inca un buchet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Eu am pus voalul celei care a prins buchetul. Am facut poze, eu cu
naframa in cap , ea cu voalul
Buchetul i l-am lasat ei, desi m-a cam durut sufletul. Cumnata mea care a avut nunta mai de curand a avut o idee geniala:a facut un buchetel mai mic si l-a aruncat pe acela. Sau am vazut la magazinele de profil , buchetele mici de voal cu floricele mici , care se pot arunca si acelea si in felul asta impaci si capra si varza:tu ramai cu buchetul de mireasa si fata care prinde buchetul pleaca si ea cu o amintire a momentului.
Jarteaua a scos-o sotul meu cu dintii, a aruncat-o burlacilor , iar cel care a prins-o , a pus-o fetei care a prins buchetul.
Si jarteaua am pastrat-o (am nevoie de ea ca-i mai fac "demonstratii" iubitului meu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Initial creeata de Michelle_2004

Fetelor, in septembrie o sa fiu si eu mireasa si as vrea sa ma lamuriti si pe mine cu o problema.

Stiu ca la un moment dat mireasa arunca buchetul, dupa care fetei care a prins buchetul i se pune voalul miresei, se danseaza etc. Intrebarea mea este: si cu volul si buchetul ce se intampla, raman la fata sau se intorc la mireasa?

Voi cum ati facut?

Multumesc frumos,
AnaMaria



eu le-am lasat pe amandoua... erau foarte deosebite... la o alta nunta la care am primit voalul nu mi l-au lasat niste babe, mi-au sarit in cap sa nu plec cu el!

eu zic sa le lasi, orice ti-ar zice "rudele de la tara" sa le iei, asa e frumos: le-ai dat, cum sa le mai iei inapoi?!

casa de piatra!

http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

VOALUL NU RAMANE LA CEA CARE A PRINS BUCHETUL!!! e cu totul altceva!
buchetul e o chestie occidentala, cred, pe cand voalul e o chestie traditionala, e un intreg ritual cand mireasa se asaza pe un scaun, i se canta "ia-ti mireasa ziua bunaaaaaaaaa!, i se scoate voalul si i se pune o basma (e femeie acum, nu mai e "fata mare"), timp in care in jurul ei fac hora fetele nemaritate - atunci ea se ridica cu voalul si i-l pune unei fete, alta bineinteles decat cea cu buchetul... la nici una din nuntile la care am fost (si am cam fost!) nu i s-a dat voalul celei care a prins buchetul!

http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405

Mergi la inceput