Mamici de Sept.-Oct. 2004 (15)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Mada, si eu am trimis poze la album...au aparut deja?
Iti tinem pumnii maine! Nasoala situatie....unul tot va fi dezamagit....
Cali, ti-am trimis un PM!
Pupici, Ioana si bb mic(20 sapt. si 1 zi)


http://photos.yahoo.com/pufymic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nature spune:

Mada, ce poza frumoasa! Si cu burtica si cu catel !!!

Patrice si Ilinca ( DPN 19 oct)

http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/nature474/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Se pare ca s-a colorat listuta, suntem aproape de egalitate.
Dupa jumatate de ora de eco, bebe al meu a binevoit sa-si desfaca picioarele, pe care le tinea ba incrucisate, ba turceste si am vazut ca e o FETITA.
Tati e foarte necajit, dar speram sa-i treaca curand.
In rest, totul e OK.
Ieri am fost la doctorita mea veche. Mi-a dat si triplu test (imi ia la cabinet sange si le duce la spital, deci ma costa mult mai putin si, in plus, nu ma deplasez) si trimitere la eco morfologica la Sanador la dr. Herghelegiu. O sa sun sa ma programez, am inteles de la voi ca dureaza mult. Asa ca m-am linistit, fac si eu testele ca toata lumea.
Acum am o mare dilema - pe doctorita la care am fost ieri o stiu de 6 ani si am incredere deplina in ea. In plus e foarte de treaba, foarte atenta cu mine, ma cantareste, imi ia tensiunea, ma intreaba daca ma doare aia sau aia, aree o rabdare de fier. Cred ca e una din cele mai amabile doctorite. Insa e tanara, nu e celebra si mai ales nu asista la nasteri. Ea mi-a zis ca imi aranjeaza sa nasc la CFR 2, ca o sa fie si ea de fata, dar nu pot sa nasc chiar cu ea, nu e doctor de spital.
Pe de alta parte celelalt doctor e cunoscut, pot sa nasc cu el,am auzit ca e foarte bun, dar e prea grabit, niciodata nu ma lasa sa vorbesc, nu intreaba nimic, ce mai nu-mi palce.
Voi ce parere aveti ?
Raluca DPN 8 oct.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Salutare mamici frumoase!

Felicitari mcm pt fetita...chiar daca nu va asteptati la asta! O sa bucure cu siguranta acest bebe mic si o sa gasiti si nume pt ea !
Si la noi tati isi dorea numai baiat...dar e fetita! Se obisnuieste el cu ideea si sigur o sa fie foarte atasat de bebelina mai ales dupa ce o s-o tina prima data in brate!

Fetelor vorbeati de apa cu mai mult magneziu. Eu stiam (si asta si beau) apa Borsec. Are 20,35 Mg si 59,29 Ca.

Mancare? hmmm....asa manca toata ziua...imi plac salatele de legume, mamaliga cu branza, ou, smantana , tocanita de cartofi, mancarea de mazare, varza calita, etc...mai bine zis, tot ce se poate manca . Bebelinei ii plac foarte mult acriturile, in special corcodusele pe care le-as manca non-stop. Acum astept ciresele. Am un pom in fata blocului si am vazut ca au inceput sa se coaca, asa ca e timpul sa dau o fuga prin piata sa le fac ceva vanzare comerciantilor...pai nu?...trebuie sa traiasca si ei

Mada, acum ma duc sa-ti vad burtica...


Mihaela, 23 ani si puiul mic de 20 saptamani si 5 zile
Dr Branescu, Polizu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristia spune:

Oaaauu Mada da' ce burtica frumoasa ai! Ma bucur tare ca te vad!
@Naty felicitari pentru fetitza! Zi-i lui tati sa nu se mai prosteasca ca nici nu stie el ce tare are sa o iubeasca! Acum cu medicii: daca doctorita ta o sa fie de fata tot e ceva; dar ma gandesc eu ca un medic care ti-a urmarit sarcina pas cu pas e cel mai stapan pe situatie. Intuitia ta ce zice?
@Roandre ma uit chiar acum eticheta Tusnad (aia verde fara CO2 adaugat) si zice:
-Mg: 105 mg/Litru
-Ca: 262 mg/Litru
Deci "bate" Borsecul
Fetelor, stiu ca s-a mai discutat dar va rog eu frumos face-ti si mie un rezumat: cum e cu pre-natalul si post-natalul. Eu stiam ca numai patru luni (indiferent ca-s pre sau post natal) it se plateste 85% din salariu, apoi 6 mil. Cum e de fapt?
Cristiana si bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Raluca, felicitari pentru fetita!Sa iti traiasca si lasa ca tati va fi topit dupa ea....o sa vezi!
Mihaela, si eu mor dupa acrituri...si dupa bere!Oare voi avea si eu fetita cu poftele astea?
Mada, eu nu am reusit sa-ti vad pozele....:(O sa incerc din nou mai tarziu!
Pupici, Ioana si bb mic(20sapt. si 1 zi)

http://photos.yahoo.com/pufymic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Ioana, ca sa vezi poza pui click pe numele meu si se deschide pagina mea personala acolo in dreapta jos scrie "paginuta de la desprecopii" pui clik si gata vezi poza.

Cristina, fii atenta pre si post insumeaza 126 sau 124 de zile. Tu poti sa-ti iei prenatalul max 84 de zile din astea 126, restul fiind postnatal. Pre si post se platesc 85 % din salariul. Dupa ce ai terminat cu postnatalul a doua zi intri in CIC, concediu de ingrijirea copilului, acesta este cel platit cu 6,100.000 net.
Adeverintele pt post si pre le iei de la medicul de familie eu asa am inteles.

Sper ca am explicat bine, daca mai ai nelamuriei poti sa ma intrebi.
Ma duc sa mananc.



Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camipl spune:

Neata burtici...
tot am probleme cu pagina...acum se incarca, acum expira...
Mada...tare bine iti vine !!!

Camelia, DPN 9 oct

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camipl spune:

Burtici, vorbiti de apa minerala sau plata?...eu nu pot bea lichide cu acid ca ma ...in schimb ma impac super bine cu NESTEA...de lamaie sau piersici...e bunut si acrisor...
La capitolul descoperiri, pentru ca mai vroiam si altceva in afara de iaurt cu fructe (intradevar Yogobela e foarte bun), am gasit crema de branza Exquisa...cu capsuni sau cu visine...super!!!!!

Camelia, DPN 9 oct

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nature spune:

Camipl, nu cred ca e bine sa mananci Exquisa, m-am uitat si eu pe cutie si e plina de E-uri de tot felul.Mai bine ceva mai natural...Cutiutele de branzica de casa ( chiar asa se cheama) sunt ok si sunt facute si din lapte pasteurizat....Vad ca si iaurtul Activia de la Danone e pasteurizat...

Si inca ceva: nu mai stiu cine spunea ca mananca salata cu mozzarela, stiu ca tipul asta de branza face parte din asa numitele " branzeturi moi", care sunt de evitat in perioada aceasta....

Acum stiu si eu cum e mai bine? Sa nu ii mai asculti pe toti medicii si sa mananci ca deobicei, sau asa, ca mine - extrem de atenta la ce mananc( dar eu poate sunt un caz special, pentru ca sunt speriata de titrul enorm de la Listeria )

Patrice si Ilinca ( DPN 19 oct)

http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/nature474/my_photos

Mergi la inceput