Ortodoxii pot cununa catolici???

Ortodoxii pot cununa catolici??? | Autor: Shobo

Link direct la acest mesaj

voi ce stiti? sau ce ati auzit?
am primit o cerere de a fi nasi in august la o nunta catolica (ea este catolica si el ortodox care va trece la catolicism prin nunta), deci prin urmare nunta va fi la o biserica catolica. pb. e ca eu si sotul meu sintem botezati - cununati ortodox! am intrebat 2 preoti. unul a zis ok, altul nu. nu stim ce sa mai credem. noi intre timp am anuntat ca ii cununam (de fapt nu prea puteam refuza, eu cred ca nu-i bine sa refuzi asa ceva, oricum el ne este prieten de demult)...

astept si parereile voastre, e bine, nu e bine?

multumesc mult.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Shobo spune:

nu stie nimeni nimic?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Eu si sotul ne-am casatorit la romano catolici, iar nasii dfin partea mea erau penticostali, iar cei din partea sotului evrei. Asa ca se poate. Dar cred ca oricum trebuie discutat si cu preotul care va oficia casatoria.

Anda si printesuca Carina (1 an si 6 luni)
http://community.webshots.com/user/andamihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marunzika spune:

Noi ne-am casatorit anul trecut; eu sunt de religie ortodoxa iar sotul catolic, iar cununia am facut-o la catolici cu nasi de religie ortodoxa si nu a fost nici o problema. Am avut nevoie de mai multe acte (sotul si eu) insa pentru nasi nu a fost nici o cerinta in plus (doar sa fie botezati ortodox). Religia nu trebuie neaparat schimbata prin casatorie, eu una mi-am pastrat religia ortodoxa, m-am casatorit doar catolic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shobo spune:

multumesc mult Marunzika,

vad ca ati avut cam aceasi situatie si a fost ok. spune-mi te rog pe copii vostri cum ii veti boteza? si cu ce nasi? catolici sau ortodocsi? ma gindesc ca daca vor face copii si stiu ca-si doresc si sigur ii vor boteza catolic, de botezat noi nasii de cununie nu cred ca-i vom putea boteza! cred ca trebuie sa ai aceasi religie cu finul de botez tu ca nas, nu?

multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Shobo, nu vreau sa te dezamagesc, dar eu stiu ca nu prea se poate...
E un amestec de ritualuri, traditii si religii... Du-te pe google si da cautare pe cununie ordodoxa (sau despre cununie), intra pe site-urile oficiale si vei vedea ca acolo se spune ca nici macar botezul ortodox nu poate fi facut decit de un crestin ortodox...
In fond, daca nu ati tine la respectarea acestor aspecte, de ce ati mai face cununia intr-o biserica?

Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

uite aici citeva reguli:
http://www.sfaturi-ortodoxe.fx.ro/

Nu te obliga insa nimeni sa te tii de ele, caci Dumnezeu ne-a dat tuturor puterea de a alege. Tu decizi ce e mai important, fata de cine trebuie sa-ti respecti cuvintul dat...

Doamne ajuta!


Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitia maria spune:

Sora si cumnatul meu sunt catolici iar nepotelul meu, botezat catolic a avut a avut nasi ortodoxi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

in Germania poate merge, dar la noi, in Ro, n-a mers :(

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Nasii nostri de casatorie sint catolici si desi a strimbat preotul din nas, a facut casatoria (in Bucuresti).

Copiii nostri sint botezati ortodox unul de nasi evrei iar celalalt de nasi (el catolic si ea protestant) (in Canada).

Mult succes,

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marunzika spune:

Cununia noastra a avut loc in Romania, intr-o biserica catolica din jud. Prahova. Preotul din Germania (catolic) care ne-a intocmit documentele pt biserica din Romania nu a avut nici el nimic de obiectat. Copii o sa-i botezam catolic, iar primul o sa-l boteze nasii (ortodocsi) de cununie. In cazul nostru a fost posibil, dar se pare ca nu e o regula, dupa cum spun fetele. Oricum succes!

Mergi la inceput