Mamici din Canada ( 3 )

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luiza spune:

HELP! Stie cineva sa-mi spuna cum se dozeaza Pedialyte-ul avand in vedere ca eu il prepar adica jelly powder si unflavoured pedialyte. Nu stiu exact care este cantitatea de pudra care se dizolva in solutie. Daca stiti va rog spuneti-mi si mie. Cel deja preparat care exista in farmacii are arome pe care Marco nu le place si refuza sa le bea.

Merci fetelor. Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bidiloi spune:

Luiza, exista si sol. Pedialyte-fara nici un fel de miros sau gust-am cumparat-o de la farm. -scrie si pe ea"unflavoured"-"non aromatise", tot din aceleasi considerente am cumparat-o si eu, numai sa stii ca eu cu a mea nu am avut sanse prea mari ptr. ca solutia cu sau fara aroma, are gust ca o apa lesioasa, e cam rea la gust, chiar si indoita cu apa tot se simte .Sanatate la copilut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dama spune:

Scumpe mamici canadience, desi nu fac parte din clubul vostru am si eu cateva intrebari. Sper sa puteti sa ma ajutati.
As vrea sa stiu daca se poate trai in Canada (in special zona Montrealului) cu suma de 1200$/luna. Este suficienta pt a plati chiria unui apartament sau case nu prea mare si sa-ti ajunga si pt mancare si alte necesitati? Se poate trai in doi, maxim trei (un BB)din suma asta acolo? Este posibil ca sotul meu sa obtina un doctorat acolo si vrem sa stim daca vom merge toata familia sau trebuie sa prevedem bani mai multi. Astept raspunsul vostru si va multumesc pt intelegere.
PS daca puteti sa-mi spuneti mai multe despre viata de acolo, ar fi super...Merci

Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AncaMaria spune:

Bidiloi, mult succes si sa te ajute Dumnezeu sa iti iasa lucrurile asa cum vrei!
Cu vandutul lucrurilor, din pacate nu te pot ajuta ca stau tocmai in Vancouver... dar am experienta mutarii din estul CAnadei in vest, si din pacate stiu ca nu prea iti poti scoate banii investiti in ele... noi am preferat sa inchiriem o masina cu remorca (U-Haul) si sotul meu a condus ca sa mai salvam din lucruri... acum ne-am gandit ca daca ar fi sa plecam in Ro, vrem sa le incarcam intr-un container si sa le trimitem acolo... altfel, e greu... macar acolo ne putem folosi de ele daca luam un transformator...
Oricum... noi nu ne-am hotarat sa plecam inca... dar ne-am gandit in perspectiva... banuiesc ca si voi v-ati gandit la toate variantele...
Multa bafta!
AncaMaria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

quote:
Originally posted by dama

Scumpe mamici canadience, desi nu fac parte din clubul vostru am si eu cateva intrebari. Sper sa puteti sa ma ajutati.
As vrea sa stiu daca se poate trai in Canada (in special zona Montrealului) cu suma de 1200$/luna. Este suficienta pt a plati chiria unui apartament sau case nu prea mare si sa-ti ajunga si pt mancare si alte necesitati? Se poate trai in doi, maxim trei (un BB)din suma asta acolo? Este posibil ca sotul meu sa obtina un doctorat acolo si vrem sa stim daca vom merge toata familia sau trebuie sa prevedem bani mai multi. Astept raspunsul vostru si va multumesc pt intelegere.
PS daca puteti sa-mi spuneti mai multe despre viata de acolo, ar fi super...Merci

Anca



Anca, v-ati puteti descurca 3 persoane cu 1200$/luna. Ati mai primi si o alocatie de 200$ pt. bb. Asta in cazul in care nu sunteti pretentiosi...fiindca suma ar acoperi chiria, mancarea si alte mici cheltuieli. Asta in Ottawa. Sa vedem ce-ti spun si fetele de prin Montreal.
In general, daca faci un doctorat aici, iti gasesti si un job super, ceea ce compenseaza toate eforturile si greutatile.
Mult succes si o decizie buna!
anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iulia P. spune:

Anca, dupa parerea mea suma de 1200$/luna este EXTREM de mica. Este drept, aici, la Ottawa, chiriile sunt foarte mari. Sunt mult mai mici in orasul Quebec, de exemplu si probabil si la Montreal. Va va fi foarte greu cu atat de putin bani. Evident, asa cum se spunea, depinde si de standardul de viata pe care vreti sa-l adoptati.

Iulia P.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Trebuie sa cumpar nonstick baking sheet pentru o reteta, si nu stiu unde se gaseste. La ce ... "raion"...
Va rog frumos, daca stiti, spuneti-mi si mie!

Laura
http://photos.yahoo.com/laura00ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau07 spune:

Simona (Bidiloi), referitor la anuntul pe care l-ai dat daca mai este valabil, s-ar putea sa ma intereseze cate ceva. Noi ne mutam de la 1 iulie iar apartamentul unde ne mutam nu are masina de spalat si de uscat. Va trebui sa ni le cumparam. Dar eu as vrea sa-mi iau una cu alimentare prin fata( nu pe sus). A ta de care este?
Si ar mai fi ceva, pana la 1 iulie nu am unde sa o depozitez. Deci de abia dupa ce ma mut vom putea sa o luam.


Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by bidiloi
Gindacelule, esti tare dragut, merci de intrebare, ce-ti face bb-lusul?


draga simona, lui bebi din burtica tocmai ce i-am auzit inimioara!
iar despre bebe din afara de burtica nu pot povesti, pentru ca nu e langa mine... aud ca face numai nazbatii!

eu sunt venita aici in canada temporar (4 luni) si ma intorc in mai, la mine nu s-a pus problema emigrarii

va sarut pe toate
sunt foarte fericita!

http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaA spune:

Laura, cred gasesti la raionul unde se vand si foliile de aluminiu si de plastic. Nu sunt sigura, dar asa cred.
Vineri tre sa merg la spital si maine se pare ca tre sa-l ajut pe Adi la ceva liste cu nu stiu ce companii, asa ca ramane pe saptamana viitoare.


Dana si Andrei

Mergi la inceput