Mamici si viitoare mamici de gemeni! (3)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 2girlsmum spune:

Tot eu, cu o intrebare pentru mamicile de gemeni: voi cat de des le faceti baita bebeilor vostri? Eu am o problema cu spatele si devine din ce in ce mai greu sa stau aplecata iar fetitele mele inca nu stau singurele in fundulet.deci trebuie sa le tin zdravan cu o mana si asta ma face sa stau si mai tensionata.Inca nu am trecut la cada mare din acelesi motive si anume ca este o cada joasa si eu fiind inalta trebuie sa stau in genunchi.Poate ca pentru unele asta este perfect OK, dar nu si pentru mine, data trecuta cand am incercat am trebuit sa strig cuiva sa vina sa ma indrepte si sa ma ridice.plus ca in marea majoritate a timpului sunt de una singura cand le fac baita.Deoacamdata inca mai folosim cadita de bebe mic pe care o am pe un suport care o ridica cat de cat.dar nu o sa mai mearga mult, caci fetitele cresc si daca mai dau din picioruse se face tot o apa.
Ce pot sa fac? Sa intru si eu in baia mare si apoi sa ies cu una din ele, sa ma usuc, etc etc si apoi o iau de la inceput? sau sa astept cand este cineva acasa(seara tarziu).Voi stiti cum e(sau poate nu e cazul) cand sotul mai bine ar fugi de trei ori in jurul casei decat sa inceapa sa usuce, sa puna baby oil si tot tacamul care se face dupa baita.Daca ar sta amandoua nesprijinite as intra in cada cu amandoua dar si asa dupa aceea am nevoie de cineva sa ma ajute sa le transport.Prin urmare nu le pot face prea des baita si desi le sterg si am grija pe bucatele, acum ca vine vara nu mi-e la indemana.sa le fac oare baie numai la cate una, si chiar cu o zi pauza intre ele? Voi cum procedati?
pupici multi,

Patricia, Miriam si Ruth (6.12.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by 2girlsmum
Gandacelule, cred ca o sa trebuiasca sa astepti echograful de peste 2 saptamani si dupa aceea poate cumperi costumasele.Si daca iti mai faci unul dupa inca vreo 8 saptamani sau chiar mai repede, poate te decizi si la culoare.Cat despre mine, eu tot in Romania mi-am facut primul echograf, caci si la noi in Anglia te saturi de asteptat pana se indura NHS-ul sa iti scrie o scrisoare sa te cheme la scan, asa ca eu aveam 6 saptamani sau mai exact 5 si un pic cand m-am hotarat sa merg la un cabinet privat de ecografii tocmai din aceelasi motiv si anume ca burtica mea in total dezacord cu saptamanile numarate.Si da, erau doua saculetze acolo si le-am putut vedea atat de clar pe monitor.Dar am avut inca un semn, nu stiu la tine cum a fost; eu cand mi-am facut testul de sarcina mi l-am facut exact in ziua in care imi asteptam "rusii", adica exact la 28 de zile dupa ultima lor vizita.Si lina albastra a aparut instantaneu si deosebit de intensa.Deci in cazul gemenilor apare si acest nivel ridicat de HCG la un timp atat de scurt.
Sa ne spui si noua cum a fost la echograf...
Patricia, Miriam si Ruth (6.12.03)



aoleu, m-a luat cu fiori, mi-au dat lacrimile! si la mine a doua line a aparut INSTANTANEU, ma tot uitam sa vaz daca n-am gresit cu ceva, ca spunea ca apare dupa 3 minute!

fetele, tineti-ma, ca lesin!

(io voiam sa iau de aici, din canada costumasele, ca bebi e conceput aici, si daca nu mai pun piciorul... voiam sa aiba si ei ceva de aici, de unde i-a adus barza!)

mi s-a facut rau... o sora a mamei a facut gemeni, am antecedente!

mi-e frica de mor! aoleu!!!!!!!!!!!!!

http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

numai bine la toate mamicile si toti copilasii, ca am si uitat sa va spun de emotii!!!

http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Gindacelule,eu nu-mi aduc aminte cum era burtica,dar ce pot sa-ti spun e ca nu e chiar asa de groaznic sa ai gemeni.Mie mi-e mai usor cu doi,decit multor mame cu unul singur!!!
Si sigur toate mmicile de gemeni pot sa-ti spuna acelas lucru!
Nu te speria,nimic nu e sigur si chiar daca e...noi sintem aici si nu vei fi niciodata singura!
Uite la mine care nu am avut si nu am ajutor nici macar o zi,singura o scot la capat si nu ma pling,ba dimpotriva!
Mi-aduc aminte cind eram noua pe forumul vechi ca o mamica de gemeni,CameliaH cred,daca mi-aduc bine aminte,ma intreba cind am timp cu doi bebelusi sa fiu asa de activa pe forum...Si totusi,timp gaseam si chiar foarte mult!
E mai greu la inceput,dar apoi totul e un joc!
Cit despre hainute,cumpara ce vrei si daca sint doi...le imparti! Nu vada problema!
Te pup si sint alaturi de tine!




Theodora, Alexandros, Yannis POZELE NOASTRE: web3

13.August.2004 Jocurile Olimpice Atena 2004
http://www.athens2004.com/athens2004/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

merci theodora
am luat chiar azi doua costumase: daca o fi unul, o sa aiba doua!

deja am inceput sa ma gandesc cum o sa arat cu 2, ma distrez cu barbatu-meu care e un uituc si un zapauc, el isi imagineaza ca nici la 50 de ani n-o sa-i deosebesca... apoi ne imaginam mutra fetitei noastre mari cand o sa vada 2!

ne-am amuzat!

merci de de incurajari, chiar asa, nu e greu? brrrrrrrr! sa speli de 2 ori, sa le dai de 2 ori sa manance?
scuzati sinceritatea, imi descarc si eu sufletelul pe aici:))

merci fetele, va pup! imi place mult de voi ca sunteti tonice, nu ca mine, cu depresii de sarcina!

http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

theo, m-am uitat cu sotul la albumul tau de poze! trebuia sa ne vezi cum exclamam! ia uite ce semana! ce scumpi sunt! ii vine sa-i mananci!

http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Patricia,tu unde exact speli bebitele? In cada mare? Sigur atunci e greu!
Eu pina la 10 luni i-am spalat in cadita lor pe care o sprijineam pe cada! la urma i-am pus in cada,dar nu puneam apa multa,eu stateau in fundulet si se balaceau,eram si eu pe un scaunel linga ei,in caz de ceva,dar nu s-a intimplat niciodata nimic rau! Cind au venit caldurile,deci cam la un an si doua luni,am inceput sa le fac doar dus,stateau in picioruse si se tineau de marginea cazii.
Exista niste chestii ca scaunelele,in care intra bb,cu ventuze,poti lua doua din astea si sa le bagi pe fete acolo sa se balaceasca putin si sa nu mai stai tot timpul cocosata!!!




Theodora, Alexandros, Yannis POZELE NOASTRE: web3

13.August.2004 Jocurile Olimpice Atena 2004
http://www.athens2004.com/athens2004/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ione spune:

Buna mamici de gemeni,
Multumesc pentru urare Theodora, dealtfel ginduri buni si pentru sarbatoritele tale, cu intirziere.
Am petrecut sambata. A iesit super, o sa va trimit poze. Tot nu reusesc, sa mi le pun si eu in album.
La baita procedez la fel ca si Theodora.
Toate cele bune si o saptamana ,,faina,,
Ionela si gemenutele Maria si Elena.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Mamicilor,maine e ziua mea si,ca de obicei,am cazut in oala cu melancolie!!!
Anul asta e prima oara cind ma gindesc ca ...am crescut!!!
37 de ani!!! Cel mai mult ma intristez pentru ca ,desi i-mi doresc tare mult.nu cred ca voi mai apuca sa fac alt bb! Si din cauza varstei,dar si din cauze financiare! Mai mult din cauza varstei,banii nu-i pun pe primul loc si macar sa raman...ca totul se rezolva,vrei nu vrei!!!

E al 10-lea an in care EU voi suna la mama sa sa-mi spuna LA MULTI ANI,nu voi fi langa ea sa mai ia in brate si sa ma topesc acolo!!!! Uite ca am inceput sa plang si nu vad tastele!!!!
Nu mai pot scrie...sper sa aud vesti de la voi si maine cind fac tortul,va pastrez o bucata!!!




Theodora, Alexandros, Yannis POZELE NOASTRE: web3

13.August.2004 Jocurile Olimpice Atena 2004
http://www.athens2004.com/athens2004/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ione spune:

Buna,
Stiu cum este sa cazi in oala cu melancolie. Am trecut si eu prin asa ceva, in martie cind am implinit 29. Ma sperie gindul ca imbatrinesc. A fost ultima aniversare cu 2 in fata, pasesc spre granita de 30.
Oricum timpul ,,fuge,, si raman in urma amintiriile. Acum vedem trecerea timpului prin cresterea copiilor nostri.
Sunt alaturi de tine Theodora, cu gindul, miine, la aniversarea ta iti doresc o viata plina de surprize placute si de multa, multa sanatate, noroc si bucurii alaturi de cei dragi, in special Yannis si Alexandros.
Ma bucur ca esti ,,geamana,, cu gemeni, eu avand gemene din ,,gemeni,, sunt nascute pe 26 mai.
Va pupam dulce.
Ionela , Maria si Elena

Mergi la inceput