Cum fac copiii nostri sport?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns peca spune:

acum sa nu dati cu rosii...dar...m-am intrebat mai demult lucrul asta, dupa discutia cu niste mamici (nu de pe forum), si vad ca acum dicutia se invarte in acelasi cer.....oare de ce am sentimentul...ca uneori sportul asta...sau orice activitate care se include concursuri/cometitii....este mai mult o ambitie a parintilor decat a copiilor?

sau ar fi bine sa spuneti la ce va referiti cand discutati de sport? la miscarea in sine, preferabila....privitului in monitor sau televizor, atunci...da poate sa bata mingea in fata blocului, pana ii sar capacele....sau sportul ca o discilpina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

quote:
Eu nu cred ca daca sunt lasati sa bata mingea langa bloc sau sa se dea cu rolele si cu bicicleta ii va ajuta mai tarziu sa aleaga................Te descoperi facand ceva, nu nefacand..............Una din valorile pe care vreau sa le invete copiii mei e consecventa. Deci, daca sportul si-l aleg ei, eu ma grija sa se tina de el.


nu sunt mamica si nu te pot intelege 100%, si mai ales pe de o parte ai dreptate, daca tu platesti bani buni pe acel sport....dar....acum ma intreb....incepe un sort...insisti mai mult sau mai putin sa mearga mai departe,cel putin un timp, desi nu il prea trage inima, caci numai asa invata ca un lucru dorit se obtine de multe ori cu sudoare...dar oare chiar trebuie un copil...la o varsta de 5-10-13 ani sa stie....asta? ....nu ne gandim ca....vine vremea cand devin maturi....si o sa o afle vor nu vor...iar atunci vor privi poate cu regret in urma...fiindca nu au avut si ei o altfel de copilarie? ,mai multa joaca....?

nu prea stiu cum sa va explic...ca sa ma intelegeti....nu sunt impotriva conseventei intr-un anumit domeniu...si probabil si pe mine m-ar apuca ciuda...sa dau 3 luni bani pe un sport sa vina acasa sa zica ca nu mai vrea...si ca vrea altceva..si povestea sa se repete de 4 ori pe an...

eu personal mi-am propus....sa ii dau posibilitatea sa ia cate putin de la cam tot ce pot sa ii ofer..sa guste putin din toate bucuriile astea din viata: si un curs de innot....dar sa nu il fac campion
(daca el ar fi fixat pe innot..atunci m-as lupta impotriva vantului, sa ii bag altceva in cap), apoi poate si putine muzica(pian/chitara), de ce nu si ceva aparare....chiar lucruri creative: desen/sculptura/..., ceva de aventura: catarat, lucruri mai extreme.... adica mai bine cursuri de scurta durata...2 -3 luni...sa aiba sansa sa vada din toate cate ceva...si sa ajunga atunci cand o sa fie sa aleaga sa poata spune: am incercat desen...plictisitor, alpinism....prea mult...aia: inventiv dar nu pt. mine....si poate din toate imi plase doar ASTA!

nu stiu cat de corect este cum gandesc, si mai mult de atat nu stiu daca asa voi gandi si cand voi fi mamica.....dar mie nu imi pare rau ca am avut ocazia sa gust din toate cate ceva: stiu cum se modeleaza un avion, dar si o cana de lut, cum sa platez o floare dar si sa condut o masina de carting, stiam sa fac un flic dar si sa dau cu piciorul in mingea de fotbal, cum sa ma catar in copac....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

Eu cred ca e o neintelegere la mijloc, poate nu m-am exprimat bine...
Reiau: cand am vorbit despre role si batutul mingii, am spus "activitate fizica, nu neaparat sport". Iar vorbind despre sport, am vorbit mai tarziu despre obiectivul pe care vrem sa-l atinga copiii nostri. Si am repetat: copiii nostri, nu noi!
Deci in ceea ce priveste activitatea fizica, miscarea, eu sunt pentru, indiferent ca se face intr-un club, sau in padure, sau in apa, sau intre blocuri... din moment ce se misca!
Vorbind despre sport acum, ajung din nou la obiective. Daca nu e performanta, ca inteleg ca nu despre asta e vorba, atunci despre ce? Despre cunoastere? Despre consecventa ? Despre amandoua? Nu e neaparata nevoie sa faci un sport pentru a invata sa fii consecvent... Nici sa cunoastem totul nu e posibil... Iar oricat de bine vom sti ceva, tot nu vom sti totul, si va fi mereu loc de mai mult si mai bine (nu doar in sport)
Eu cred ca adevarul e pe undeva pe la mijloc si ca fiecare avem dreptate in felul nostru. Nu poti sti daca aspirinele sunt bune cand le rontai, pana nu ai vazut ce gust au, pana nu le-ai comparat cu sarea, sau cu zaharul, sau cu zeama de lamaie ca sa stii care-i diferenta! A se opri asupra unei alegeri facute odata si a nu mai incerca si altceva inseamna pentru mine a spune "am gustat alunele sarate, imi plac foarte mult si nu vreau sa mai mananc altceva". Dar nu stiu ce gust are ciocolata cu alune...
Si eu sunt de parerea celor care prefera diversitatea.
Cum am mai spus: noi sa le propunem, sa le oferim, iar ei sa aleaga... Poate gresesc...
O seara buna, Lulu


« C’est une grande folie que de vouloir ętre sage tout seul. »
La Rochefoucauld

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

Nu sunt impotriva experimentarii, a incercarii de orice fel (aproape). Dar sunt impotriva cantitatii vs calitatii. Alege la un moment dat ceva, dar pana nu e prea tarziu, si testeaza-ti limitele, vointa, putrea, concentrarea, talentul. Numai daca faci un sport organizat, in mod sistematic, iti dai o sansa reala. Altfel e frectie la picior de lemn. Si pentru mine asta nu e valabil doar in sport.

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

dragutelor si iubitelor, sa nu va inchipuiti ca duc copchii la sport cu arcanu. Stiu sa ii motivez in asa fel incat li se pare ca sunt niste norocosi ca fac sport.

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Nu stiu cum e bine sa procedam sau nu, dar va povestesc pe scurt despre fiul meu si activitatile lui fizice.

La 3 ani a inceput hochey-ul. Ii placea foarte mult (printre altele si pentru ca era cel mai tanar/mic si costumatia/echipamentul) Pe la 6 ani (intre timp incepuse si inotul) au inceput sa-l doara genunchii; eu am crezut ca sunt durerile de crestere, pana cand om remarcat ca durerile incepeau intotdeauna cam cu o ora inainte de antrenament. Dupa o discutie cu el a dezvaluit ca nu ii mai place, a intrerupt, a continuat doar cu inotul si a inceput luptele greco-romane. Antrenamente grele, doi ani la rand locul doi pe district. In al treilea an locul intai, dupa care renunta si la lupte. Continua inotul cu nu foarte mare entuziasm si incepe fotbal-ul. Acum incepe adevarata diversificare: tenis de masa-un an in paralel reincepe hochey-ul, tenis de camp, handbal, cocheteaza cu volei-ul. Azi nu face nici un sport, e foarte bun la atletism, dar se rezuma la orele de gimnastica la scoala, in rest foarte interesat de mp3 si merge la cursuri de DJ. Eu tot mai sper ca se va apuca din nou de un sport, nu de alta dar "minte sanatoasa in corp sanatos". Cred totusi ca l-ar fi afectat mai mult negativ daca am fi insistat "pana in panzele albe" (ca de insistat-am insistat un picut, cu argumentele binecunoscute gen consecventa, raspundere, pret) decat ca l-am lasat pana la urma sa decida singur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

o intrebare: cum ii motivati sa faca ceva? ceva ce nu le place sau la care sunt tentati sa renunte, desi voi simtit ca ar avea nevoi ede treaba respectiva..sau nu le cereti niciodata sa faca ceva ce nu le place?

mi-a trecut acum prin cap un glonte: ati fi interesate despre un subiect despre metode de educatie, de exemplu?..despre alegerea unei educatii clasice, cu materii obligatorii sau una moderna, relaxata, in care copilul alege?..v-ar placea sa vorbim despre astfel de lucruri.?..subliniez, sa vorbim despre cum vedem lucrurile, nu sa ne convingem una pe alta despre cum e mai bine

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

quote:
Originally posted by descintec


ati fi interesate despre un subiect despre metode de educatie, de exemplu?..despre alegerea unei educatii clasice, cu materii obligatorii sau una moderna, relaxata, in care copilul alege?..v-ar placea sa vorbim despre astfel de lucruri.?..subliniez, sa vorbim despre cum vedem lucrurile, nu sa ne convingem una pe alta despre cum e mai bine

D.



Da, fooarte ... cu aceeasi subliniere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Raspund prezent si ca sa raspund la intrebarea pe care ai pus-o mai sus, spun ca prefer o metoda de educatie relaxata, nu impusa.
Asa sunt eu, mai toleranta, dar asta nu inseamna ca nu promovez consecventa, responsabilitatea, doar consider ca si copilul are dreptul sa aleaga, cu indrumarea potrivita.

http://community.webshots.com/user/freediaro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

ok..atunci facem un subiect nou despre educatie, sa lasam aci doar povestile despre sport

D.

Mergi la inceput