Help Simona - cheltuieli postoperatorii, transport

Help Simona - cheltuieli postoperatorii, transport | Autor: casandra

Link direct la acest mesaj

Din subiectul referitor la Simona am inteles ca a fost operata in Italia, dar familia intampina serioase greutati financiare si nu mai au cu sa cumpere biletele de intoarcere in tara.

M-am gandit sa deschid un subiect separat, in ideea ca cei care vor sa ajute nu vor trebui sa parcurga toate paginile de la subiectul Simonei.

Din partea Dl Moanta, cei care doresc sa faca donatii in sprijinul Simonei, o pot face pe contul familiei:
BANK ADDRESS : BANC POST S.A. SUCURSALA DOLJ,STR.FRATII

BUZESTI,NR.1BIS

ACCOUNT NUMBER: MOANTA ELENA MIRELA

USD: 251101.213170056633013006

EUR :251101.213170056633013218

ACCOUNT HOLDER SWIFT CODE : BPOSROBU

Mai multe detalii se afla in topicul dedicat Simonei:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=22944&whichpage=5

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cornelia Horoiu spune:

Casandra multumesc !
Si multumesc in numele familiei Moanta tuturor celor care ii vor ajuta.

Sper ca acum...ma cunoasteti si aveti incredre ca va voi informa de indata ce am vesti din partea parintilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia Horoiu spune:

Iata rezultatele discutie de astazi cu tatal Simonei:

I.Raspunsuri la intrebarile voastre:
1. Starea Simonei
La aproape 4 zile de la operatie inca mai este la Terapie Intensiva.
Nu a fost trezita din anestezie. Este mai departe conectata la sistemul artificial "inima-plamin".
Are o anumita infectie care genereaza fluctuatii ale temperaturii.
Este tratata cu antibiotice.
Se astepta pe luni-marti alte evaluari a starii sale.

2.Data externarii
Nu se poate preciza acum.Se estimeaza insa alte 10 zile de spitalizare
Insa, zilnic Dl Moanta se teme ca vor fi dati afara din spital.

3.Spitalul se numeste:
Spitalul Civic Palermo "Ben Frateli Nascoli Di Cristina"
(am scris cum a pronuntat, nu stiu daca e corect

4.Cheltuieli
a) Mincare = cumpara/plateste dl Moanta
b)Medicamente= momentan primeste din spital, nu i s-a solicitat sa cumpere.
c)Cazare= plateste 10 euro/noapte.
Din ziua operatiei Simonei se aduga si mama la cazare. Dupa revenirea la salon a Simonei mama nu
va avea pat rezervat in spital. Va fi nevoit sa cumpere pat pliant.
d) Spitalizare= partea dureroasa

Dlui Moanta ii revin 3000 de euro ptr plata operatiei.
La acestia posibil sa se aduage alte cheltuieli aferente pe care nu le poate estima acum.
Asociatia care promisese sa suporte aceasta suma nu a transferat banii in contul spitalului. Dl Moanta considera ca acesta este motivul ptr care nu primesc atentia corespunzatoare acolo.

5. Transport
Ruta de revenire in tara este Palermo-Italia.
La venirea din tara au ajuns cu trenul pina la Roma.Apoi avion=200 euro pina la Palermo.
Are si biletele ptr intoarcere. Acestea probabil se vor expira.
Trebuie luat in calcul si costul transportului.

6. Ajutoare (alta parte dureroasa)
De la statul roman nu a primit nici un sprijin.
A fost contactat de romani benevoli de peste tot, cu exceptia celor din Italia.
Asociatia care l-a incurajat insistent sa vina acolo, l-a contactat in prima zi, apoi a disparut.
A primit de la ei succesiv= 50+30+20 euro. Atit.

Mi-a spus ca a fost contactat de Monica (monicuta)

II.Informatii transmise Dlui Moanta
1. Raspunsul Admin.DC despre transferul donatiilor "DC" in contul BancPost al familiei.
2. Propunerea Claudiei privind eventuala sponsorizare de catre Tarom
Acum nu se poate ocupa de asta. Dupa externarea ar insemna sa astepte in Roma raspunsul.
3.Informatiile de la AC privind rezervarea prin KLM.
Din pacate nu stim data externarii .
4. Propunerea Mirelei pentru Smurd
Nu e adecvata dupa interventia la inima.

III. Comentariile mele
Dl Moanta este destul de modest,ar noduri in git, vocea stinsa.
Nu are curajul sa ceara bani.Cheltuielile le face cu grija, gindind la necesarul ptr revenire in tara, dar si la "ziua de miine".
A primit acolo un ajutor dar, destul de rezervat nu isi exprima nemultumirea fata de modul care a fost si este lasat deoparte.
Singurul sprijin si speranta pentru a reveni cu bine in tara sintem noi "desprecopii"
Nu are acces interent, nu poate intra sa va comunice direct.
I-am vorbit de voi toti care il sprijiniti.

Important
Stie ca isi poate accesa contul de la BancPost.
Cei care doresc sa ii ajute pot face acolo donatii.
Doreste insa sa ii dati un scurt apel (0039 333 411 53 50) pentru a-l informa de donatia voastra.Transferul nu ajunge imediat.
De obicei imprumuta bani, apoi ii inapoiaza. Stiind in avans daca are bani in cont isi poate organiza cheltuielile.

Cam asta e tot. Deja e destul.
Cu multumiri, Cornelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Cornelia te rog din toata inima scrie toate acestea in franceza si pe onlinero poate se induioseaza si francezii sa doneze ceva macar in contul ala deschis de mine ,daca nu direct in al lui ma gindesc ca e mai bine direct in contul lui hai sa facem ceva cu Juby si sa scoatem situatia ei in evidenta pe onlinero !daca ai nevoie de mine sint pe post!Aura

Aura&Luca,2 ani si 2 luni!
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
http://yamafoto.com/?ref=6538

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela Anca spune:

Parorhia Ortodoxa Romana "san Giovanni Cassiano" Roma - tel. 03384346072

Poate primesc ajutor
Mirela si Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela Anca spune:

Diego Valentin Bortoluzzi este patronul echipei de fotbal din Palermo .El este indragostit de Romania . A infiat 2 copii unul din Romania si unul din REp. Moldova .A descoperit o fam. saraca de la noi din tara si le-a cumparat o casa si-i intretine .Cred ca merita sa incercati si la el .Nu stiu cum se numeste echipa de fotbal ,daca aflam putem sa descoperim o adresa de E-mail .
Mirela si Cosmin
Ps. numele spitatlului nu este scris corect.Poate cineva sa -l scrie corect?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela Anca spune:

Hei ,oameni buni ,unde sinteti ?
Cornelia ,eu zilele trecute am trimis un E-mail la Smurd .Daca am vazut ca nu-mi raspunde nimeni am sunat la un DR. de acolo .Discutia o cunosti .
Astazi am primit raspuns si la Email din partea DR. Raed Arafat . Acum am vorbit cu el la telefon .
Iata ce mi-a spus :starea Simonei nu este buna ,tinind cont ca nu s-a trezit din anestezie ,dar la copii nu poti sa stii niciodata ,poate sa-si revina oricind .
Spitalul are dreptul sa ceara externarea Simonei ,indiferent de starea ei .Daca ei hotarasc ca nu mai au nimic de facut pentru Simona ,pot s-o externeze .
De preferat este sa se stea cit mai mult in spital .El crede ca-i posibil ca fam. Moanta sa poata sa revina in tara cu Simona in brate ,fara un transport deosebit .
In cazul in care totusi Simona o sa aiba nevoie de un transport urgent ,Dr . Arafat mi-a spus ca se poate face numai cu un avion medical .Mi-a cerut sa tinem legatura ,daca este nevoie el incepe sa se intereseze cine poate sa plateasca un astfel de transport .Ei nu au in dotare asa ceva ,dar cer sprijinul Armatei .
Mirela si Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

quote:
Originally posted by Mirela Anca

Diego Valentin Bortoluzzi este patronul echipei de fotbal din Palermo .El este indragostit de Romania . A infiat 2 copii unul din Romania si unul din REp. Moldova .A descoperit o fam. saraca de la noi din tara si le-a cumparat o casa si-i intretine .Cred ca merita sa incercati si la el .Nu stiu cum se numeste echipa de fotbal ,daca aflam putem sa descoperim o adresa de E-mail .
Mirela si Cosmin
Ps. numele spitatlului nu este scris corect.Poate cineva sa -l scrie corect?



F.C. Palermo se numeste echipa de fotbal, dar nu dau de nici o adresa de e-mail ! Apere numele Diego Bortoluzzi la staff, ca Vice-allenatore, dar atat. http://www.ilpalermocalcio.it/prima/staff.jsp

Nina & Nina-Cristina (2 ani in ianuarie)
http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia Horoiu spune:

Eu sint "la post", ca de obicei.

Probabil nu toti colegii au vazut ca am scris aici raspunsurile.
Erau obisnuiti cu celalat subiect.

Mirela,
Dr Arafat este cel care a operat-o pe Simona ??
Poate ca tie ti-a spus date mai exacte decit tatalui.
Oricum, dl Moanta intotdeauna mi-a spus ca nu ii place cum arata fata, chiar inainte de opertatie era slabita.
Cozmin- cel care a prezentat cazul Simonei in Belgia a vorbit azi dimineata cu Dl Moanta.
Se incearca trezirea fetei,au mai scos o parte din tuburi, instaltii care o sustineau.
Parintii au acces seara la 19 sa vada fata, dar ei stau totusi mereu pe linga spital.

Mirela,
ai adresa emai sau telefon al Dlui Diego Bortoluzzi ?
Ii poti contacta sa ii vorbesti tu despre familia Moanta ?
Dnul Moanta nu o va face, este prea modest si umil.

A avut un numar de telefon al fotbalistului Chivu aflat in Italia.
Nu l-a sunat. Ieri m-a intrebat daca sa sune sau nu. L-am incurajat.
Deci, sigur nu il va indrazni sa il sune nici pe dl Bortoluzzi/



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Mirela vestea ta ma intristeaza ,i-mi dau seama ca noi ne agitam sa stringem bani pentru drumul de intors acasa al familiei iar de fapt noi nici nu stim daca Simona se va mai trezi si cind?!
N-am in intentie sa dramatizez ,dar noi de la tatal Simonei stim doar ca "nu s-a trezit" ! si ca i-au scos tubul de la plamini si i-a ramas doar cel care stimuleaza inima ,nici atentia fata de ea in spital nu este asa deosebita am inteles ,cum sa facem sa se schimbe situatia? La cine sa mai apelam la Palermo ? are cineva cunostinte cu oarecare influenta acolo?
Il cunoaste cineva pe Chivu ,ce fel de om este ? putem apela la ajutorul lui?

Aura&Luca,2 ani si 2 luni!
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
http://yamafoto.com/?ref=6538

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela Anca spune:

Cornelia ,Dr Alafat este seful Smurdului in Romania ,nu el a operat-o pe Simona .El a cerut date privind starea ei de sanatate post operatorie .Daca se va ajunge la un transport cu ajutorul lor ,ei trebuie sa cunoasca evolutia Simonei .
Nu cunosc adresa patronului de la F.C. Palermo ,din acest motiv am cerut ajutor pe forum .Si nu sint in masura sa-l contactez ,nici in scris si nici telefonic .Cunostintele mele de limba Italiana sint minime ,deci astept sa se ofere cineva sa-l contacteze .
Cristi Chivu a aflat despre cazul Simonei si este dispus s-o ajute ,a asteptat telefon de la Dl. Moanta dar daca dl. Moanta nu-l suna ,Chivu nu poate sa-i ajute .Roagal pe Dl. Moanta sa lase rusinea la oparte si sa-l sune .Chivu asteapta telefonul lui.
In cazul in care se pune problema transportului Simonei ,inainte de recuperarea ei ,te rog sa ma informezi imediat ,pentru a lua legatura cu Dr. Alafat .Pina la efectuarea transportului el trebuie sa se ocupe de problema financiara (trebuie sa gaseasca sponsori ).
Smurdul se ofera sa INCERCE sa ne ajute numai in cazul in care Simona este externata in stare grava .Sper sa nu fie cazul .
Mirela si Cosmin

Mergi la inceput