Despre gradinarit (4)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Fetelor, chiar nu ma poate ajuta nimeni cu lavanda?
16 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ika spune:


Draga dinah, eu am un arbore de cauciuc dar nu as putea sa-ti dau informatii de specialitate. Iti spun insa ca stiu din experienta ca acest arbore nu suporta razele directe ale soarelui . Eu acum il tin la servici dar pina anul trecut l-am avut acasa si pot sa-ti spun ca ii cam place umbra .Spun asta pentru ca eu am locuinta situata spre nord si ii mergea foarte bine vara pe balcon intr-un loc unde nu ajungea soarele la el . Apa ii pun doar cind pamintul este uscat cam o data pe saptamina ,vara .(iarna mai rar).Din cind in cind poti sa ii faci si cite un dus .(ii place).Eu il am de 2 ani .
Nu stiu cit de mult te-am lamurit. Ti-am spus doar din experienta.
poate cineva detine mai multe informatii si ne spune si noua ma multe despre acest arbore de cauciuc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Originally posted by babirusa

Fetelor, chiar nu ma poate ajuta nimeni cu lavanda?

Ce anume???????????????????????

~Otilia&LaAdelita~ www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Fetelor,

LA mine este o vreme superba, asa ca am lasat deoparte studiile despre ficusul elastica, si am mai fost nitel intr-o vizita la un magazin cu flori. Am unul aici mai aproape de mine si cred ca deja ma stie tipa care este la casierie. In fine, ieri am gasit rasaduri de nu-ma-uita! am fost asa de bucuroasa de ele, pentru ca nu am vazut nici seminte de vanzare. Am plantat tufanica de nu-ma-uita la un loc de cinste si acum o astept sa creasca.
Pe la voi prin gradini ce mai este nou?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Cum arata arborele de cauciuc?imi spune cineva?mercic

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcis spune:

Babirusa draga, ce e cu lavanda ta? Ce fel de lavanda ai... ai pus-o in gradina, da-mi niste detalii.
Dinah scumpi, eu am gasit ceva de gummibaum cum se spume in Germania. Uite poza: http://www.kuebelpflanzeninfo.de/zimmer/ficus_elastica.htm
Dar ai grija de "lapticul" plantei care produce alergii, de fapt eu stiu ca planta este destul de otravitoare - dar nu sariti pe mine ca poate ma insel. Eu am una de 1,60 m si am trimis-o in exil, deci pe hol la intuneric. Mi-a arata ca s-a suparat pe mine, si acum i-si arunca frunzele. N-o uda mult si cum ai s-o "inveti" asa se va obisnui. Lumina, dar fara soare. Apa dar rar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Originally posted by narcis

Dar ai grija de "lapticul" plantei care produce alergii, de fapt eu stiu ca planta este destul de otravitoare - dar nu sariti pe mine ca poate ma insel.
Plante toxice:
http://www.chru-lille.fr/cap/ca3c-1.htm
http://plantes.toxiques.free.fr/
Ficusul nu este pe lista plantelor toxice...
De fapt plante de apartament toxice nu-s chiar asa de multe: anthurium, begonia, philodendron si dieffenbachia (nu stiu sa traduc ), iar toxicitatea consta mai ales in efectul iritant pe care il au.

Lia draga, tu ai fost prima care mi-ai raspuns la subiect si pe urma ai disparut... Bine ai revenit!

Cit despre lavanda, am pus si eu seminte si am cumparat si rasaduri... Primele seminte s-au cam... uscat dupa ce au incoltit. Acum cred ca am inteles de ce: trebuie puse mai rarit, intr-un amestec de pamint + nisip, asigurat un drenaj bun si acoperite cu un capac de sticla sau cu o folie de plastic. Daca le pui prea dese risca sa fie atacate de o ciuperca si sa moara...

~Otilia&LaAdelita~ www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcis spune:

Otilia aceasta planta este otravitoare in toate componentele ei, deoarece apartine familiei de ficus. Sorry, nu te contrazic ca nu e p lista, ci eu stiu din experienta mea - eu reactionez alergic la aceste plante. (Pacat ca este articolul pe germana)http://www.der-gruene-faden.de/text/text2620.html
Narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina spune:

Dinah:

Am si eu arbore de cauciuc. Pentru a se ramifica frumos, sunt necesare taieri (pur si simplu tai lastari din varful tulpinitelor). Se ingrijeste usor, nu are nevoie de multa apa, se uda numai cand se usuca pamantul bine. Are nevoie de lumina, dar nu-l pune in soare direct pentru ca se ingalbenesc frunzele.

Bogdana:
Muscatele curgatoare sunt superbe. Poti planta intr-o jardiniera mai multe fire (3-4) - depinde de dimensiunea jardinierei.Unele din ele le poti agata de betisoare din acelea subtiri, din lemn (pentru frigarui). Astfel, unele vor atarna, altele nu astfel incat le poti vedea de la fereastra :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Mercic,Otilia!
Cristina,cum arata arborele de cauciuc?

Lia&Andrew

Mergi la inceput