Puterea care ucide?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

"Ochii ei se oglindeau într-ai lui, larg deschisi si constienti, si Roland simti un val de emotie atât de puternic cum nu mai simtise niciodata înainte. Era deosebit pentru el de aceasta data, din cauza ca si Jane era deosebita si din cauza ca sentimetele pentru ea erau cu totul altfel. Cu o tandrete dureroasa el o saruta pe gura."

In emoticoane s-ar traduce asa, simplist , lipsit de metafora si trairea simtitoare a autoarei si-a cititorului tremurind:
Ochii ei ochii luilarg deschisi si constientiun val de emotie atât de puternic cum nu mai simtise niciodata înainteEra deosebit pentru el de aceasta datasi
Jane era deosebita Cu o tandrete dureroasa el o saruta pe gura

io am numa impresii artistice (vezi emoticoanele). se pune?

Sandra Brown


"În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

quote:
Originally posted by descintec

le-ai vazut privirea in primele secunde de dupa?..sunt morti, goliti de orice sens ..





D.



Sa inteleg ca tu intrebi de orgasmul barbatilor???:-D

Hai sa-ti dau un citat(recunosc,gasit pe net)al unui(surpriza) coleg de-al nostru de forum,scriitorul O.Bufnila.Mie mi-a placut enorm.Siii...atentie!E vorba despre orgasmul unei femei:-))):


"Aveam nevoie de un magician. Aveam nevoie de un maestru al ficțiunii. Am dat dușul la maximum și am țipat ca o nebună până noaptea târziu. Apa mă pătrundea de nebuna. Se juca. Mă excita nebunește. Dumnezeule, ce extaz! Dumnezeule Mare, îti mulțumesc! Luminează-mă! Vreau să fiu liberă! Vreau să fiu fericită! Am acest drept! Îți mulțumesc pentru miracol! Mi-am șters pulpele luminata de lumina iubirii. Mi-am șters sfârcurile umede. Mi-am atins ușor pleoapele. Visam? Apa mă iubise năvalnic. Eram ființă de apă. Apa tuturor vremurilor mă iubise cu frenezie. Dumnezeule, fusesem pătrunsă oare de Ultimul Sens? Mi se releva Forța aceea magică a Universului plin de universuri? Trebuia să înțeleg un mesaj tainic? Odata că orgasmul acela demențial primisem oare o Misiune? Era o Misiune de Lumină sau devenisem prin păcatul apei o Ființa Perversă? Oare unde puteam găsi răspunsul? Tu, cel care citești acum, îmi poți da răspunsul? Spune-mi, tu, cel care ai deschis această ficțiune căutând o imagine anume! Spune-mi navigatorule, cum se va desfășura viața mea? Ești femeie? Să nu mă invidiezi. Să nu mă cerți pentru că m-am iubit cu apa. Știi ca și mine că atunci când dorești un bărbat ești frântă de dorință, ești la un pas de ură! Iubito, între noi două, merităm extazul! Pentru această frumoasă nebunie am fost create! Trebuie să ne eliberăm! Iar dacă ești bărbat și ai neglijat o femeie sau ai rănit-o gândește-te că vei muri în singuratate! Ai timp să îndrepți lucrurile! Și acum, spuneți-mi, ce se va întâmpla cu mine? Voi întâlni consilierul de imagine care mă va învăța să deslușesc Misiunea primită în inima propriului meu extaz? "




Ortansa-deX mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salmida spune:

"Puterea care ucide" "dureros de dulce"

Nu am avut timp sä caut citate ... scuzati!



Inima are ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste.(Blaise Pascal)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joxy spune:

(18)

"Nu va lasati convinsa ca organele dumneavoastra genitale sunt facute din aur si de aceea pretind un respect iesit din comun. Ele sunt un instrument al placerii, in primul rand al placerii dumneavoastra si daca intr-adevar doriti sa obtineti tot ceea ce va pot ele oferii, atunci nu va mai bagati cu barbatul in pat de parca i-ati oferii cine stie ce tezaur"
...
"Deci, eliberandu-va capul din panza victoriana de paianjen si excitandu-va partile nervoase, acum sunteti gata sa luati in primire toate comorile si incantarile propriei dumneavoastra senzualitati. Deci impregnati-va de senzualitate, de feminitate, mandriti-va cu trupul dumneavoastra, cu erotismul acestuia asa cum, un atlet campion olimpic se mandreste cu medaliile obtinute."

Licsandra a lu` Braun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

Ortansa, beton Bufnila. Si tu ca ai gasit fragmentul

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Eu am sa dau un citat, care exprima foarte bine parerea mea, mai bine de-atat eu nu puteam sa spun:

"Iubire spirituala între sexe nu exista, ci numai o transfigurare organica, prin care persoana iubita se fixeaza în tine, evoluind în carnea ta pina la a-ti da iluzia spiritualitatii. Numai in astfel de conditii este posibila o senzatie de topire, cind carnea tremura de un fior total, cînd ea nu mai este un obstacol si o rezistenta materiala, ci arde de focuri launtrice si curge de fluiditati insesizabile. Sarutul nu e posibil decît într-o astfel de senzatie de topire, de comuniune imanenta si fecunda." (Cioran)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

ashea si? ca despre orgasm tot nu vorbiti! ci despre sentimente, ochii lui in ochii ei, mana-n mana, alea-alea, floricele, pasarele, uniunea sufletelor, sfaturi pre-nuptiale, ra-bufneli romantioase etc. bre, n-aveti curaj! :P

deziluzionata artistic la culme!:))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Nu stiu la conchite cum e....dar poate unele au palierul spiritual...in turnul de fildesh..
Si-ti mai zic odata conchita: zi tu mei, nu ne lasa pe pipaite aici...

Andrada

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:


anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

...fragment din ce-o sa fie-n trandafir:

Vocea din receptor devine tot mai soptita...
- Umezeste-ti un deget in saliva...plimba limba ta umeda si fierbinte peste el...
Inchid ochii. Aratatorul mi se opreste o clipa pe buze. Apoi se lasa sa intre in fierbinteala gurii. Cerul gurii ma gadila si simt fiori...
- Acum scrie...
- Sa scriu? Ce sa scriu...? mormai infierbantata...
- Deseneaza-ti pe sani Litera "E"...roteste degetul umezit pe mugurele pietros si scrie "R"....inchide ochii...nu te opri din scris...acum "I"...simti?...simti cum creste-n tine pasiunea?...termina ragusit:.."C"...
Ii scriu numele. Din nou. Din nou...offf...ce nume dulce...
_ Numele tau ma arde...

"Work like you dont need the money, Dance like no one is watching, Love like you have never been hurt before." -Mark Twain

Mergi la inceput