sondaj: cum va striga copilasii vostri ?

sondaj: cum va striga copilasii vostri ? | Autor: Elena

Link direct la acest mesaj

Dragele mele mamici cu copilasi care vorbesc (si chiar care nu vorbesc), cum va striga copilasii vostri ? Si cum isi spun ei insisi ?

Laura are o multime de feluri de a ne striga:
pe mine: mama, okaasan (in japoneza, f. respectuos)- de obicei asa ma striga cand e pe w.c. si vrea s-o sterg la fund sau cand ma striga sa o spal pe dinti, in ambele cazuri pentru ca asa a vazut ea ca fac copii japonezi la o emisiunea pt. copii); apoi ma mai striga si "Ieeelenaaaa", cu un adorabil accent moldovenesc si mai nou..."vacutza mare" , pentru ca ea e "vacuta mica"...

Pe taica-su il striga: tata, papa, Laaadu (Radu), otoosan- in aceleasi situatii in care ma striga pe mine "okaasan", si, la fel, mai nou..."bouletzu" (ex. "Ce faci, bouletule, ai venit de la selvici ?").

Iar ea este: Lala, Laula sau "vacuta mica".

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Violeta spune:

Baietelul meu ma striga Mami!!!!! sau Elta!!!! (dupa ce o aude pe mamaie ca imi stiga numele)...

Lui isi spune: Puashu' (Iepurasul), Angiangiu (Ingerasul), Baiatu' sau Ito (Victor)...

Violeta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala spune:

mami, mamoo
tati, tati monstru (cand se joaca) sau chiti (uneori cand il striga cineva pe nume)
iar pentru el foloseste io, io (de doua ori sa fie sigur ca am inteles) sau Miai, Uai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dori spune:

Mami! Mami! Mami!
Pe mii de tonuri ! Cateodata imi vine sa imi astup urechile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica spune:

Mami sau Mochica
Tati sau Eo (Leo)
iar pe el......nu se striga nicicum....foarte rar îshi spune Bebe sau Dutz (Vladutz)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

quote:
Originally posted by lala

mami, mamoo
tati, tati monstru (cand se joaca) sau chiti (uneori cand il striga cineva pe nume)
iar pentru el foloseste io, io (de doua ori sa fie sigur ca am inteles) sau Miai, Uai



Lala,
As vrea sa te intreb ceva...nick-ul tau, Lala, este legat de numele tau ?

Pupici pentru frumuselul tau cu ochii verzi ,

Elena&Laura

Este mai important sa fii bun decat sa ai dreptate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zizee spune:

snoopi (13 luni astazi) ma striga ma-ma (mai rar) si cel mai des: maaa! .... maaaa! cu diverse intonatii si tonalitati: (de la tandru la imperativ - cind ma cauta prin casa).
ei inca nu stie sa-si spuna in nici un fel si inca nu ne-am prins daca 'tata' pe care il spune e legat sua nu de identitatea lui taica-sau.

Sarbatori foarte fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelam spune:

Si Andrei ne striga de multe ori pe nume si pe mine si pe sotul meu. Ne mai zice si mami si tati dar mai rar. Asa ca pe mine ma striga Miri sau Mirela (cand era mai mic ma striga Milela) iar pe taica-su Florin sau Florinache.
Soacrei mele nu-i prea place ca ii dam voie sa ne spuna pe nume, dar noua ne place, asa ca....

Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

pentru inceput si eu si tati am fost tata, pe urma am trecut la mama si tata, mai nou, de cateva zile mami si tati, si pe mine ma mai striga mamo, cand imi cere ajutorul in cel mai serios mod cu putinta...pe ea nu stie cum sa se strige, se arata cu palma...
Zizee, "La multi ani ! " si tot ce-ti doresti pentru voi si pentru minunea voastra
cu drag

Roxana L

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Pe mine ma striga: ma-ma, mami, mamia (cand e pe olita) pe ta-su tati si tata. Iar ea-si spunea: Uca, pana in momentul cand a aparut bebe Luca, prietenul ei, si acum numai el este Uca, iar ea nu-si mai poate spune altfel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala spune:

quote:
Originally posted by Elena

quote:
Originally posted by lala

mami, mamoo
tati, tati monstru (cand se joaca) sau chiti (uneori cand il striga cineva pe nume)
iar pentru el foloseste io, io (de doua ori sa fie sigur ca am inteles) sau Miai, Uai



Lala,
As vrea sa te intreb ceva...nick-ul tau, Lala, este legat de numele tau ?

Pupici pentru frumuselul tau cu ochii verzi ,

Elena&Laura

Este mai important sa fii bun decat sa ai dreptate.



ai sa razi dar nick-ul l-am luat din niste desene animate; numele meu este cristina.

PS Dupa ce am vazut poza Laurei acum ceva timp am ales aceeasi tunsoare

Mergi la inceput